کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936
 • 02122885890-95

رفع شلی و افتادگی واژن (واژینال تایتنینگ)

 واژینال تایتنینگ چیست؟

امروزه با تغییر ایده های زیبایی شناختی عموم مردم، جراحی پالستیک واژن نیز همچون جراحی های زیبایی صورت وبدن، از محبوبیت بسیار بالایی در بین خانم ها برخوردار شده است. تا مدتی قبل، تنها راه لیفت واژن برای خانم ها، صرفا استفاده از جراحی بود که دارای ریسک بالایی جراحی است وبه دلیل فراوان همچون ترس بیماراز جراحی،دوره نقاهت نسبتا طولانی ودردو خونریزی تا مدتی کیفیت زندگی و سلامتی بیمار را تحت الشعاع قرار می داد و بعضا باعث انصراف بیمار از عمل جراحی می شد. با ظهور لیزر CO2 بخشی از نگرانی های بیماران بابت عوارض و خطرات ناشی از جراحی بر طرف شد و استفاده از آن برای لیفت واژن بطور چشمگیری افزایش یافت به نحوی که نقطه عطفی در صنعت جراحی پالستیک وزیبایی شد. با این حال برخی پارامترهای لیزر CO2 همچون اپراتوری نسبتا سخت، ترس از ایجاد عوارض و سوختگی توسط لیزر، کمتر بودن عمق نفوذ لیزر CO2 نسبت به موج اولتراسونیک و همچنین ظهور تکنولوژی هایفو در درمان افتادگی پوست، باعث شد این تکنولوژی به سرعت جایگزین لیزر CO2 شود.

فرسودگی و افتادگی بافت واژن چه مشکلاتی در بانوان ایجاد می کنند؟

فرسودگی و افتادگی بافت واژن برای خانم ها از سن 30 سالگی شروع می شود حتی برای خانم های باکره. طبق آمار 30 درصد خانم های متاهل و همچنین 30 درصد خانم ها پس از بارداری، دچار فرسودگی و افتادگی بافت واژن می شوند. پس از ازدواج و باروری، تولید فیبرهای الاستیک در داخل بافت واژن کاهش یافته و مقداری از فیبرهای الستیک شکسته می شوند، در نتیجه اندازه دهانه واژن افزایش می یابد. همچنین دیواره واژن شکننده و نازک شده و در نتیجه دسترسی میکروب ها و عفونت به داخل بدن میسر می شود. از طرفی شکنندگی و نازک شدن دیواره واژن باعث کاهش حساسیت شبکه عصبی درواژن ونهایتا کاهش میل ولذت جنسی وهمچنین مقاربت دردناک می شود که این موارد در طوالنی مدت باعث اضطراب، اختلال غدد درون ریز و به دنبال آن بی خوابی و کج خلقی در بانوان می شود.
در واژن های شل، بسیاری از میکروب ها، سموم، سلول های مرده پوست ومقداری از خون قاعدگی درداخل واژن باقی مانده که باعث ایجاد عوارض گوناگون از جمله: خارش قسمت خارجی دستگاه تناسلی، بوی بد واژن، عفونت گردن رحم، فرسایش غیرقابل درمان دهانه رحم، بیماری های مزمن التهابی لگن می شود.
سرعت بخشیدن به پیری زنان: طبق آمار، 30 درصد زنان پس از زایمان و 30 درصد زنان باالی 30 سال از این نوع بیماری رنج می برند.
شل شدن و خشکی واژن، بی تفاوتی و کاهش میل جنسی در زنان باعث افزایش ناراحتی و اضطراب و اختالل در غدد و همچنین بی خوابی های مزمن می شود.
تنش درپیوند زناشویی: کاهش میل جنسی خانم ها که در نتیجه فرسودگی وافتادگی بافت واژن ایجاد می شود، باعث نارضایتی شریک جنسی شده و در نهایت منجربه تنش در پیوند زناشویی می گردد.

رفع افتادگی و شلی واژن

تنگ کردن واژن با نخ:

شل شدن و افتادگی واژن به مرور زمان و افزایش سن اجتناب ناپذیر خواهد بود. راهکارهایی که امروزه برای این مسئله وجود دارند تا واژن را به حالت اولیه بازگرداند متعدد بوده ،یکی از روش های تنگ کننده واژن که جدیدا بسیار مورد استفاده قرار میگیرد تکنیک تنگ کردن واژن با نخ های قابل جذب میباشد.  جراحی واژن یکی از جراحی های زیبایی است که امروزه اغلب خانم ها آنرا انجام می دهند. اکثر خانم ها ممکن است بعد از زایمان های متعدد و یا انجام مقاربت های جنسی متعدد واژن دچار افتادگی یا شل شدن واژن شود؛ و به راحتی می توانند با انجام جراحی زیبایی واژن این مشکل را حل کنند. استفاده از این نخ های قابل جذب که با تکنولوژی های روز دنیا تولید میشود تنگی واژن را به امری آسان و بی خطر تبدیل کرده است.

تنگ کردن واژن با نخ (لیفت واژن) به دو روش انجام می شود:

 • روش اول: مکانیکال
 • روش دوم: کلاژن سازی

در روش مکانیکال :

شیوه اول حالت سریع برای این عمل است و در کوتاه مدت باعث تنگی ناحیه واژن خواهد شد . در این روش واژن فرد لیفت می شود و میزان تنگ شدن آن به میزان ایده آل میرسد. در این روش هیچ نیازی به بی هوشی شخص نیست و این روش عاری از هر عوارضی چون خونریزی و درد و تورم است.

در روش کلاژن سازی :

این شیوه در بلند مدت روشی موثر تر خواهد بود چرا که با ایجاد کلاژن سازی در ناحیه واژن باعث میشود بافت های این ناحیه به حالت ارتجاعی خود باز گردند و فرم بهتری به خود بگیرند.

باید بدانید که این تکنیک ها دو فایده عمده کوتاه مدت و بلندمدت دارد که ما اینجا برای شما به طور کامل شرح می دهیم:

 • روش مکانیکال در کوتاه مدت تاثیر دارد و در کوتاه ترین زمان قسمت ورودی و پرینه واژن تنگ و جوان تر می شود و ظاهرخوبی پیدا می کند.
 • در روش بلند مدت، کلاژن سازی را به همراه دارد که باعث زیبایی و جوانسازی واژن می شود. در این روش جذب نخ به شکل دائمی است و تاثیر گذاری فیبروز پس از جذب شدن نخ ها ادامه می یابد این روش از کارآمدی بیشتری برخوردار است.در این روش برای لیفت عضلات و لبه های واژن معمولا از نوعی نخ های دو جهتی و همگرای استفاده می شود.

منافع انجام تنگ کردن واژن با نخ چیست؟

a. باعث درمان و بهبود عفونت های قارچی می شود.
b. بهبود عملکرد واژن و پرینه در هنگام نزدیکی می شود.
c. بسیار غیر تهاجمی است و نیاز به بیهوشی عمومی و درگیری های مرسوم و معمول بیمار که در جراحی با آن مواجه است نمی باشد.
d. در افراد چاق (over weight) دیابتیک و بیماران دریچه ای قلب که انجام بیهوشی در جراحی برایشان خطرناک است این روش یعنی تنگ کردن واژن با نخ بهترین شیوه است.
e. نیاز به بستری شدن ندارد و با بی حسی موضعی قابل انجام است.
f. سالیان متمادی باعث تنگ شدن واژن می شود.
۳- چه مواردی هستند که نبایستی تنگ کردن واژن در آن ها انجام شود؟
a. کسانی که دچار التهاب شدید واژن هستند که می توان درمان در آن ها انجام داد و سپس تحت تنگ کردن واژن با نخ قرار گیرند.(مثل کسانی که عفونت حاد دستگاه تناسلی دارند ابتدا التهاب و عفونت رفع و سپس انجام تنگ کردن واژن با نخ صورت پذیرد).
b. کسانی که سابقه حساسیت به داروهای بی حسی موضعی دارند(لیدوکائین،زایلوکایین)
c. کسانی که دچار بیماری های ترومبو آمبولی هستند.
d. کسانی که دچار خونریزی های غیر طبیعی هستند(ابتدا آن مشکل درمان و سپس اقدام به انجام تنگ کردن واژن با نخ کرد)
e. در هنگام پریود بهتر است انجام نشود و بعد از پریود اقدام به تنگ کردن واژن با نخ نمایند.
f. کسانی که دچار سرطان دستگاه تناسلی هستند.
g. افراد باردار.
h. زمان کوتاهی از زایمان گذشته است.(۸-۶ هفته ) آنها نبایستی اقدام به تنگ کردن واژن با نخ نمایند و پس از گذشت دوره ۸-۶ هفته بعد از زایمان می توان اقدام به این عمل نمود.

عوارض تنگ کردن واژن با نخ چیست؟

عوارض بسیار ناچیز است به صورت خفیف ممکن است بعد از انجام تنگ کردن واژن با نخ خونریزی اتفاق بیفتد و شاید کمی ترشح که اصلا خطرناک نیست. گزارشات مبنی بر این است که هیچ عارضه ی جدی بعد انجام تنگ کردن واژن با نخ به وقوع نمی پیوندد.
۵- اندیکاسیون ها و مواردی که باید حتماً تنگ کردن واژن با نخ در آن ها انجام شود.
a. افرادی که به طور مفرط و بسیار زیاد واژن دیلاته و گشاد دارند ولی تمایل به جراحی ندارند و یا جراحی در آن ها خطرناک است.
b. افرادی که بافت پرینه آل و یا عضلانی شل دارند و الاستیسیته کافی در بافت پرینه رویت نمی شود و در سکس و نزدیکی مشکل دارند.
c. در بافت پرینه کارایی و آناتومی بهم ریخته بیشتر به دنبال زایمان است.۶- چه نوع نخی بایستی درمورد تنگ کردن واژن با نخ استفاده کرد؟
این نخ بایستی خارهایی دوسویه و همگرا داشته باشد و از طرفی حتما بایستی قابل جذب باشد. نخ های لیفت و تنگ کردن واژن از جنس پلی لاتیک اسید (کاپرولاکتون) است و در هر دو طرف آن سوزن های صاف قرار گرفته است.
این نخ ها باعث:
a. لیفت و تنگ کردن اولیه بلافاصله بعد از کار.
b. لیفت و تنگ کردن ثانویه بدنبال کلاژن سازی نخ می شوند که این تاثیر ثانویه حتی تا چندین مدت بعد از جذب نخ هم ادامه دارد و در اصل دوام وماندگاری این عمل را باعث می شود.

مراقبت‌های پس از عمل لیفتینگ واژن

انجام این عمل بدون نیاز به بستری شدن و بیهوشی است پس از این رو چون این عمل بصورت سرپایی انجام می گیرد بسیار زمان بر و وقت گیر نیست. بیمار بعد از انجام این جراحی نباید فعالیت سنگینی انجام دهد. انجام دادن فعالیت های روزمره مانعی ندارد. بنا به توصیه پزشک تا ۲ ماه از رابطه جنسی خودداری نمایید.

هزینه عمل تنگ کردن واژن با نخ

بیشترین سوالی که می شود درباره این جراحی سوال راجب هزینه انجام جراحی تنگ کردن واژن با نخ است. توجه به این نکته که بسته به نوع و روش انجام جراح متفاوت است و بعضی عمل ها هزینه عمل تنگ کردن واژن نیز به میزان گشادی واژن بستگی دارد، به همین خاطر نمی توان هزینه دقیقی را برای تنگ کردن واژن در نظر گرفت؛ اما شما با یک جلسه مشاور با پزشک جراحتان می توانید هزینه این جراحی را مطلع شوید و اطلاعات دیگری که راجب عمل نمی دانید را بپرسید.

طبقه بندی میزان فرسودگی و افتادگی بافت واژن:

فرسودگی و افتادگی خفیف: تاثیر زیادی در رابطه جنسی ندارد اما معمول باعث ایجاد التهاب خفیف همراه با بوی بد واژن می گردد و کامل مستعد برای افزایش فرسودگی و افتادگی و فرسایش دهانه رحم می باشد.
متوسط: واژن خشک شده و زنان در رابطه جنسی خود احساس درد می کنند و همچنین لکه های زرد و قهوه ای ناشی از ترشحات واژنی بر روی لباس زیر مشاهده می کنند و همچنین تکرر ادرار شبانه و حساسیت و کهیر بر روی آلت تناسلی.
شدید: واژن در ناحیه پایین کامال آویزان می شود .

نحوه عملکرد هایفوی واژینال:

سیستم هایفوی واژینال با استفاده از کانونی کردن امواج اولتراسونیک بطور مستقیم بر روی الیه مخاطی و الیه عضلانی واژن تاثیر گذاشته و در کسری از ثانیه دما رو بصورت نقطه ای تا حدود ۵۶ درجه سانتیگراد بالا می برد. این دما می تواند باعث ساماندهی و تحریک کلاژن های تغییر یافته در بافت فرسوده شده و باعث بازسازی و نهایتا سفت شدن و لیفت بافت واژن می گردد.

مقایسه هایفوی واژینال تایتنینگ و لیزر CO2 واژینال تایتنینگ:

به شکل زیر توجه کنید:میزان عمق نفوذ تکنولوژی های مختلف در شکل نشان داده شده است. مطابق شکل بالاترین میزان عمق نفوذ مربوط به امواج اولتراسونیکمی باشد که خاصا بصورت متمرکز شده در دستگاه هایفوی واژینال استفاده شده و بنابراین باعث جوابگیری بسیار بهتر نسبت به سایر روش ها می گردد. از طرفی امواج اولتراسونیک همان امواجی هستند که در سونوگرافی استفاده شده و کامال بی خطر می باشند و بنابراین برخلاف لیزر CO2 که احتمال بروز عوارضی همچون درد و سوختگی را به همراه دارد، در هایفوی واژینال هیچگونه ریسک ایجاد عوارض وجود ندارد و درمان بصورت کامل بدون درد انجام می شود. همچنین با توجه به بالاتر بودن عمق نفوذ امواج اولتراسونیک هایفو نسبت به لیزر CO2 ، تعداد جلسات در این روش حداقل میزان خواهد بود و بسته به میزان افتادگی، بین یک تا سه جلسه انجام خواهد شد.

ویژگی های هایفوی پلوتو :

 1. جدیدترین تکنولوژی روز دنیا با استفاده از امواج بی خطر اولتراسونیک
 2. لیفت و رفع افتادگی واژن بدون نیاز به عمل جراحی
 3. ایمن و بدون درد و بدون هیچگونه عوارض جانبی
 4. دارای بالاترین میزان عمق نفوذ در مقایسه با سایر روش ها
 5. بیشترین میزان تاثیر پذیری
 6. دارای کوتاه ترین دوره درمان و نقاهت در مقایسه با لیزرها ( کمتر از سه روز)
 7. اسکن کردن تمامی سطح داخلی واژن با گردش ۰۵۳ درجه ای سر هندپیس

مزایای منحصربفرد هایفوی پلوتو:

 1. جوانسازی، لیفت و تنگ کردن واژن بدون عمل جراحی
 2. ایجاد مقاومت در برابر حساسیت ها و عفونت های واژینال
 3. افزایش خاصیت روانکاری و رفع خشکی واژن
 4. افزایش حساسیت واژن به لمس شدن
 5. برطرف کردن التهاب واژن (رفع قرمزی و سوزش)

نکات مهم و ضروری قبل و بعد از درمان:

درمان با هایفوی واژینال باید حداقل ۲ الی ۰ روز پس از دوران قاعدگی صورت گیرد.
قبل از شروع درمان، باید ناحیه واژینالی کامل شسته و ضدعفونی شود.
پس از درمان الزام است بیمار از ویتامین ها و سایر مکمل های تغذیه ای تحت نظر پزشک استفاده نماید تا روند بهبودی وبازسازی بافت با حداکثر سرعت ممکن صورت گیرد.
در صورت امکان، بیمار در طول دوره نقاهت از مصرف سیگار خودداری نماید. چون سیگار باعث کاهش غلظت اکسیژن درخون شده و نهایتا منجر به کاهش سرعت بازسازی بافت می شود.

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
error: Content is protected !!
contact us
map
سوالی دارین؟ با ما چت کنید