کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
  • 02141936

مضرات و دردسرهای دندان مصنوعی چیست؟

14 آذر
مضرات و دردسرهای دندان مصنوعی چیست؟

تاثیرات منفی دندان مصنوعی:

  •  قدرت گاز زدن بسیار کم خواهد شد
  • توانایی جویدن کاهش پیدا می کند
  • طول عمر ممکن است کاهش پیدا کند
  • صرف مواد غذایی با اختلال صورت می گیرد
  • جویدن مواد غذایی سالم سخت می شود
  • داروهای زیادی باید استفاده شود تا مشکلات گوارشی را در این زمینه درمان کند

 

افرادی که بیش از پانزده سال از دندان مصنوعی استفاده کرده اند نیروی اکلوزالی کمتری خواهند داشت و این مسئله به دلیل بی ثباتی دندان مصنوعی و کاهش  قدرت جویدن به دلیل از دست دادن دندان های واقعی است.

همچنین 9 نفر از ده نفری که با دندان طبیعی خود مواد غذایی را می جوند دندان هایشان کارایی بیشتری از کسانی داشته است که دندان مصنوعی داشتند . افرادی که دندان مصنوعی دارند قدرت جویدنشان ده برابر کمتر و توانایی جویدنشان تا چهل درصد از صد درصد کمتر می شود.  

سی درصد از افرادی که دندان مصنوعی دارند می توانند غذاهای نرم یا پوره شده را بجوند اما بیش از نیمی از انها اذعان داشتند که نمی توانند مثل قبل تمام  غذاها را مصرف کنند  و تنها بیست درصد از انها استفاده از پروتز دندانی را مفید دانستند

مطالعه ی دیگری نشان داده است که افرادی که از پروتز دندان استفاده می کنند به دلیل اینکه نمیتوانند اکثر سبزیجات و میوه ها را در رژیم غذایی خود استفاده کنند از کمبود ویتامین آ رنج می برند .

زنانی که دندان مصنوعی دارند برای مقابله با عدم توانایی جویدن از داروهای بیشتری استفاده میکنند و نزدیک به سی درصد از آنها درگیر درمان های گوارشی برای مشکلات هضم و گوارش هستند .

عدم یا کاهش استفاده از مواد غذایی با فیبر بالا به دلیل کاهش توانایی جویدن چنین مشکلاتی را برای این افراد بوجود می آورد .همچنین این عدم توانایی در جویدن فاکتور مهمی در تغییر سیستم گوارش و هضم است و مواد غذایی کمتری در بدن این افراد جذب می شود .

مطالعات مختلفی نشان داده اند که کاهش عملکرد دندان ها در جویدن و هضم،باعث تغییرات عمده ای در بدن می شود که در نهایت موجب بیماری و طول عمر کمتر در این افراد خواهد شد .  

 

مشکلات دندان مصنوعی

  1. جابه جایی زیاد دندان مصنوعی در فک و مشکلات پلاک دهان و خونریزی و ایجاد حفره در نواحی مجاور دندان
  2. از دست دادن باف استخوانی 
  3. درصد پایین پذیرش

 

 

در مطالعه ای دیگر بر افرادی که دندان مصنوعی داشتند ، همواره یک نفر از ده نفر در توانایی جویدن میوه ها و سبزیجات و مواد غذایی فیبر دار دچار مشکل بوده و نمونه خون های این افراد همگی تعداد پلاسمای کمتری در مقایسه با افرادی داشته که دندان مصنوعی نداشته اند.

گزارش های دیگر نشان می دهند که طول عمر و کیفیت زندگی افراد با وضعیت دهان و دندان آنها رابطه ی مستقیم دارد. کاهش توانایی جویدن در نهایت منجر به کاهش وزن در افراد سالخورده و افزایش انواع بیماری ها می شود .

از طرفی افراد جوان تری ی که دندان های طبیعی خود را از دست داده اند فعالیت کمتری خواهند داشت که به اضافه وزن منجر می شود که در نهایت فاکتورهای ریسک مشکلات و سکته های قلبی را در این افراد بالا می برد . ارتقای توانایی جویدن در این افراد هم کمیت و هم کیفیت زندگی بهتری را برای شان به ارمغان خواهد آورد.

استفاده از دندان های مصنوعی درصد پذیرش کمی را در افراد دارد درحدی که پنجاه درصد از افرادی که دندان مصنوعی داشته اند توانایی جویدن خود را بدون دندان مصنوعی بیشتر دانسته اند . محققین اسکاندیناوی در یک مطالعه گزارش داده اند که هشت نفر از ده نفری که دندان مصنوعی داشته اند بعد از 12 ماه از استفاده ی آن صرفه نظر کرده اند و تا چهار سال بعد نیز تعداد افرادی که از دندان مصنوعی استفاده  می کردند هر روز کمتر و کمتر شده است.

از هر پنج نفر آمریکایی یک نفر از مشکلات دندان مصنوعی رنج می برد که بافت های دهان و دندان اش را  به مخاطره انداخته است . از هر ده نفر حداقل شش نفر از کسانی که دندان مصنوعی استفاده می کنند یک مشکل را گزارش کرده اند. گزارش چنین مشکلاتی  نشان داده است سلامت سایر دندان های طبیعی و بافت های مجاور آن در چنین افرادی با خطر خرابی مواجه است . 

در مطالعه ای دیگر تنها دو نفر از ده نفری که از دندان مصنوعی استفاده می کردند از ثابت ماندن دندان مصنوعی در دهانشان گزارش دادند. افراد دیگر اما جا به جایی زیاد دندان مصنوعی در دهان، مشکلات ایجاد پلاک دهان افزایش خونریزی در زمان خروج دندان مصنوعی و تمیز کردن دهان و افزایش پوسیدگی را گزارش داده اند .

عدم تکلم درست ، مشکل در مزه کردن مواد غذایی و سایر مشکلات مربوط در این زمینه ها همگی حاکی از عدم مقبولیت دندان مصنوعی در اکثر افراد است . 

مشکلات-دندان-مصنوعی

 

استفاده از کاشت دندان ایمپلنت با قیمت مناسب  گزینه ی بسیار خوبی برای اکثر افراد است . مقرون به صرفه بودن ایمپلنت دندان برای اکثر بیماران با شرایط پرداخت متنوع و مناسب راه مناسبی  برای جایگزین کردن آن با دندان مصنوعی است و ما شما را در این زمینه راهنمایی خواهیم کرد تا راه های مختلف رسیدن به درمان مناسب و ایمپلنت مناسب را پیدا کنید.

 

جهت مشاوره و تعیین وقت تماس بگیرید.
021-41936
22885890-95(021)
 
جهت مشاهده نمونه های بیشتر به صفحه اینستاگرام مراجعه نمایید.
royan.dental@
آدرس:
♦قیطریه_اندرزگو
♦شهرک غرب_ بلوار دادمان
مشاورین تلگرام
royanmoobot@

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map