کلینیک تخصصی رویان سلامت
 • 02141936
 • 02122885890-95

لمینت دندان

لمینت چیست؟

لمینت دندان (لامینت) یا ونیر لایه‌ای از مواد همرنگ دندان یا مواد سفید رنگ هالیوودی است که برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصله بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود. به علت تراش بسیار کم و ایجاد زیبایی فوق‌العاده ونیر‌ها اولین طرح درمان در دندان‌های قدامی محسوب می‌شوند. درواقع این لایه همرنگ دندان‌ها بوده که باعث اصلاح فرم و رنگ دندان‌ها شده و اگر دندان‌ها با فاصله در کنار هم باشند فاصله را بسته و بر روی دندان‌هایی که شکستگی دارند انجام می‌گیرد.

لمینیت ها در گذشته درمان رایج و با دوام دندان های قدامی که ظاهر زیبایی نداشتند با استفاده ازپوشش کامل تاج ها با برداشتن قسمت هایی از ساختار دندان بود. این روش تهاجمی ممکن بود با عوارض مضر بر بافت های پالپ(عصب دندان) و بافت لثه همراه باشد.

با معرفی روش باندینگ توسط بئونو کور در سال 1955 تحقیقات به سمت استفاده از تکنیک های محافظه کارانه ی همراه با استفاده از مواد چسپنده به سطوح دندان ها برای درمان مشکلات زیبایی دندان پیش رفت . استفاده از رزین کامپوزیت دندان را ماسکه میکند و تغییر رنگ دندان و موقعیت و زوایای آن را ارتقا میدهد. که البته این کامپوزیت ها یک عیب دارند و آن هم این است که جایگزاری شان حساس است و همینطور ممکن است از نواحی حاشیه ای دچار شکستگی شوند . با توجه به این مشکلات  کامپوزیت های رزین برای ترمیم های سطح کم یا متوسط و مشکلات خفیف تر دندان پیشنهاد می شوند.

روکش های چینی یا همان لمینت ها امروزه درمان و راه حل رایج و محبوبی برای ارتقای زیبایی  و حل مشکلات دندان افراد هستند که برای داشتن نتایج بلند مدت باید به درستی انجام شوند.

انواع لمینت دندان

ونیر‌ها یا از جنس کامپوزیت هستند و به طور مستقیم و داخل مطب ساخته می‌شود (که به آن‌ها ونیر کامپوزتی می‌گویند) و یا از جنس سرامیک هستند و در لابراتور ساخته می‌شوند (که به آن‌ها ونیر سرامیکی گفته می‌شود).

 1. لامینت سرامیکی : مقاومت بیشتری نسبت به لمینت‌های کامپوزیتی دارند و ثبات رنگ بیشتری در مقایسه با کامپوزیت‌ها داشته و دارای ظاهر زیباتری هستند. 
 2. لامینت کامپوزیتی: ثبات رنگ این نوع لامینت کمتر است ولی قیمت آن‌ها ارزان‌تر بوده و تراش کمتر دندان را از جمله مزیت‌هایش می‌توان دانست.

مراحل انجام لمینیت
 1. آماده سازی:یک تصویر ذهنی لازم است تا آماده سازی دندان و ملزومات آن را مشخص کند از جمله مقدار کاهش عمق تا آماده سازی حاشیه ها برای دستیابی به نتیجه ی نهایی. هدف از آماده سازی دندان آن است که:ضخامت کافی برای لمینت در سطح دندان ایجاد شود تا دربرابر احتمال شکستگی مقاومت لازم را داشته باشد ودر ترمیم نهایی مشکلی ایجاد نشود.حاشیه فراهم شود  تا سرامیک موجود بتواند خط پایان مناسبی را مشخص کند  و خروج لمینت از ناحیه لثه طبیعی باشد.

  آماده سازی در مینای دندان تا جایی که امکان دارد حفظ شود.

  آماده سازی نهایی فراهم شود که عاری از هرگونه تیزی در زوایای درونی است و کاملا صاف است و در نهایت فراهم کردن محل استقرار مشخص لمینت ها

 2.  انتخاب مواد:ماده ی لیتیوم دیسیلیکیت (emax) برای داشتن خواص بصری اش و همنیطور قدرت عالی و جنس نرم اش و مقاومت در برابر شکستگی انتخاب می شود .این ماده در انواع مختلف مات و شفاف موجود است و نوع کدر آن به سرامیک موجود اجازه می دهد رنگ را در صورت نیاز بهتر ماسکه کند . پروسه ی تولید این ماده با پرس داغ یا از طریق cad/cam انجام میشود.
 3.  پروسه ی آزمایشگاهی :ساخت لمینت های سرامیکی که مادام العمر برای فرد باقی بمانند به مهارت نیاز دارد که باید از porcelain feldspathic و waxer های بسیار دقیق در تکنیک پرس داغ استفاده شود . اما امروزه تکنیک های cad/cam این امکان را فراهم کرده اند تا تنها با چند کلیک لمینت ها ساخته شوند.تشخیص wax up که ابتدا توسط بیمار تایید می شود و بعد طراحی آن به صورت موقتی به کار گذاشته می شود، در سیستم اسکن می شود تا به عنوان blueprint برای لمینت نهایی استفاده شود. در این مرحله از پروسه ی ساخت لمینت کار متخصص آن است که دقیقا طراحی را که بیمار و پزشک تایید کرده را باز تولید کند .  هر گونه عدم تطبیق با این طراحی مشکلات متعددی را  از جمله عدم پذیرش، مشکلات مربوط به زیبایی ظاهری ، تکلم و کارکرد را به وجود می آورد. البته خصیصه های کوچک و مربوط به سطح  قابلیت اصلاح دارند و تغییرات کم در طراحی میتواند برای ارتقای بیشتر جنبه ی هنری و زیبایی خروجی کار انجام شود.
 این روش زیباسازی دندان‌ها مناسب چه افرادی است؟

باید بدانید که لامینت مشکلات دندان‌های قدامی را رفع کرده و اگر دندانی با ضایعات زیادی همراه نباشد فقط درمان در حیطه مینای دندان می‌باشد. یکی از شرایط مهمی که برای آن وجود دارد نبودن عادت‌های دهانی بیمار است. زیرا مورادی مثل دندان قروچه می‌تواند باعث شکستگی‌های دندانی که لامینت شده شود و به مرور زمان به آن آسیب وارد کند.

 

کلینیک های دندانپزشکی رویان مو سلامت تهران

?جشنواره تخفیف های ویژه شب یلدا تا کریسمس در مجموعه کلینیک های رویان مو سلامت
?50 درصد تخفیف کامپوزیت
?با شرایط اقساط ویژه بدون بهره
???????????

خدمات دندانپزشکی

?طراحی خط لبخند دیجیتالی با دستگاه پیشرفته GSD
?بلیچینگ با پیشرفته ترین متد
?ونیر کامپوزیت Swiss Ivocular
?لامینت سرامیکی UPS Emax
?روکش تمام سرامیک
?ایمپلنت Navigatio surgery
?خدمات ویژه دندانپزشکی کودکان و نوجوانان از قبیل
?فلوراید تراپی
?واکسیناسیون دندان کودکان
?ترمیم و مراقبت دندانپزشکی دندانهای شیری
?برطرف کردن دفورمیتی های دندان در کودکان به صورت پیشگیرانه
?ارتودنسی و فیشورسیلانت
?مجهز به پیشرفته ترین دستگاههای روز دنیا

♦قیطریه_اندرزگو
♦شهرک غرب_ بلوار دادمان

۰۲۱-۴۱۹۳۶
۰۲۱-۲۲۸۸۵۸۹۰-۹۵

مشاورین تلگرام
@royanmoobot

دیدگاه در"لمینت دندان"

 1. شاد

  سلام،
  من در ۴ دندان برتر من حفره های کمی دارم ، علاقه مند هستم که برای ۶ دندان بالا و ۶ پایین لبخند هالیوود داشته باشم.
  لطفاً لطفاً جزئیات هزینه را به من بدهید و چقدر طول می کشد تا کار خود را انجام دهم؟
  و چه مدت طول خواهد کشید که لبخند هالیوود لطفا؟
  و قیمت کلن جند ؟ بە تومان

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
error: Content is protected !!
contact us
map
سوالی دارین؟ با ما چت کنید