کلینیک تخصصی رویان سلامت
 • 02141936
 • 02122885890-95

ایمپلنت دندان

همه چیز درباره ی ایمپلنت یا کاشت دندان و مزیت های آن دربرابر دندان مصنوعی

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندانی یک جایگزین دندانی با تکنولوژی بالاست که عینا مانند ساختمان دندان طبیعی است . ریشه ی تیتانیومی آن در استخوان قرار می گیرد که برای حفاظت از تاج دندان استفاده می شود .حس ایمپلنت درست مثل دندان طبیعی است و اگر به درستی از آن مراقت شود تا اخر عمر برای فرد خواهد ماند. امروزه تکنولوژی ایمپلنت ها به دلیل مزایای گوناگونشان نسبت به درمان های دیگر جایگزین هنرمندانه ی دندان شده اند . با اختراعات نوین در زمنیه ی دندانپزشکی اکثر بیماران از مزایای ایمپلنت بهره می برند حتی آنها که از هرگونه درمان نا امید شده اند . 

 

چه کسانی کاندید مناسبی برای ایمپلنت هستند؟

اگر شما یک یا چند دندان ندارید و یا دندان شکسته و یا پوسیده ای دارید که نمی توانند به هیچ شیوه ی دیگری ترمیم شوند ایمپلنت گزینه ی مناسبی برای شماست. اگر با دندان مصنوعی ثابت یا متحرک خود نیز راحت نیستید میتوانید از ایمپلنت استفاده کنید. 

در زمان گذشته بیمارانی که بافت استخوانی کافی و یا شرایط یا عادات مناسبی از نظر سلامتی نداشتند کاندیدهای مناسبی برای ایمپلنت به حساب نمی آمدند . پیشرفت در بازسازی بافت استخوانی باعث شد تا بیماران بیشتری از مزایای ایمپلنت بهره مند شوند .

 

مزایای بی شمار ایمپلنت های دندانی شامل:

 1. ایمپلنت های دندان مانند دندان طبیعی عمل می کنند

  یکی از بزرگترین مزایای ایمپلنت ها  این است که قدرت جوندگی را به صورت کامل خواهند داشت. اکثر بیماران تفاوت ایمپلنت ها را با دندان های طبیعی متوجه نمی شوند . با ایمپلنت به راحتی می شود هر ماده ی غذایی را مصرف کرد و به راحتی می توان آنها را مسواک کرد و نخ دندان کشید.

 2. ایمپلنت های دندانی تا اخر عمر دوام خواهند داشت

  بریج های دندانی پل هایی که دندان مصنوعی را به دندان طبیعی وصل می کنند تنها حدود ده سال دوام دارند اما ایمپلنت ها تا اخر عمر با شما خواهند بود . ایمپلنت ها جنس تیتانیومی دارند که با استخوان فک  ادغام می شوند و سازگار از نظر زیستی هستند یعنی هیچ ماده ی سمی نداشته و بدن نیز آنها را رد نخواهد کرد. و در نهایت جایگزین قدرتمندی برای دندان طبیعی خواهند بود.

 3. ایمپلنت های دندانی از فقدان بافت استخوانی جلوگیری میکنند

  از دست دادن بافت استخوان زمانی که هیچ ریشه ی دندانی و یا ایمپلنت در فک وجود نداشته باشد صورت می گیرد و استخوان فک را تحریک می کند. زمانی که هیچ دندانی وجود ندارد استخوان فک در فضای خالی به دلیل عدم وجود هیچ محرکی  فاسد می شود. اگر ایمپلنتی تا یک سال اول در این فضا قرار نگیرد ، محدوده ی استخوانی تا بیست و پنج درصد حجم خود را از دست می دهد و سالیان بعد نیز این روند ادامه پیدا میکند.از طرفی دندان های مصنوعی نیز به از بین رفتن استخوان سرعت می دهند . دندان مصنوعی عموما در فضای دهان گشاد می شود و بر لبه های استخوانی اصطکاک ایجاد می شود که رفته رفته آن را می ساید و از بین می برد . از آنجا که ایمپلنت در جای طبیعی دندان قرار می گیرد و توانایی جویدن به صورت طبیعی باز می گردد تحریک لازم برای رشد استخوان به صورت طبیعی فراهم می شود.

  ایمپلنت های دندانی از فقدان بافت استخوانی جلوگیری میکنند

 4. ایمپلنت ها ی دندانی دندان های مجاور را ثابت نگه می دارند 

  فضای خالی دندان از دست رفته باعث می شود دندان مجاور به سمت فضای خالی کشیده شود . چنین شرایطی دندان مجاور شما را از موقعیت خود خارج کرده و ممکن است توانایی گاز گرفتن ،جویدن و ظاهر شما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث مداخلاتی شود که فرایند جایگزینی دندان تان را با مشکل مواجه کند. قدرت گاز گرفتن ضعیف همچنین باعث ایجاد اختلال در مفصل فکی گیجگاهی و منجر به درد بخصوص سردرد شود.

  دندان هایی ثابت با قدرت جویدن بهتر

 5. ایمپلنت ها شما را از بیماری های لثه دور میکنند 

  فضای خالی دندان مانند تله ای برای باقی مانده ی غذاها در دهان شماست و باکتری های موجود در این فضا در نهایت به بیماری لثه می انجامد.

 6. ایمپلنت ها از افتادگی صورت و پیری زودرس  جلوگیری میکنند

  افتادگی صورت می تواند از عوارض ناخواسته ی از دست رفتن بافت استخوانی باشد که از جمله دلایل نداشتن دندان است. این زمانی است که قسمت یک سوم پایینی صورت شروع به افتادگی می کند و رفته رفته فاصله ی بین نوک بینی و چانه کم می شود. این تغییرات باعث چروک صورت بخصوص اطراف دهان، لب ها و چانه می شود و باعث می شود فرد پیرتر از سن خودش نشان دهد.

  زمانی که ریشه های دندان مانند دندان های مصنوعی بدون جایگزین باقی می مانند صورت رفته رفته  با کاهش حجم استخوانی در دهان افتاده می شود . ایمپلنت ها از چنین وضعتی جلوگیری می کنند. 

 7. ظاهری بهتر:

  ایمپلنت های دندانی هم از نظر ظاهر و هم از نظر حس مانند دندان های طبیعی هستند و چون به نوعی طراحی شده اند که با استخوان ترکیب  شوند، دائمی  خواهند بود.

 8. تکلم بهتر:

   دندان های مصنوعی در دهان ثابت  قرار نمی گیرند و دائما سر می خورند باعث می شوند شما در زمان صحبت کردن کلمات را به خوبی ادا نکنید یا از تلفظ برخی کلمات صرفه نظر کنید. ایمپلنت ها به شما اجازه می دهند بدون هیچ نگرانی و به راحتی صحبت کنید.

 9. راحتی بیشتر:

  ایمپلنت ها چون جزیی از بدن شما می شوند هرگونه ناراحتی را که دندان مصنوعی به عنوان عضوی غیر طبیعی برای شما ایجاد می کند نخواهند داشت.

 10. غذاخوردن بهتر:

  دندان های مصنوعی  به دلیل سر خوردن شان پروسه ی  جویدن را سخت می کنند اما ایمپلنت ها درست مثل دندان های طبیعی عمل کرده و شما می توانید با اطمینان خاطر و بدون  داشتن هرگونه دردی غذاهای متنوع و مورد علاقه تان را مصرف کنید.  

 11. اعتماد به نفس بیشتر:

  ایمپلنت ها  لبخندتان را به شما  بازمی گردانند و به شما کمک میکنند تا حس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.

 12. سلامت دهانی بیشتر:
  1. با داشتن ایمپلنت لازم نیست دندان دیگری را از دست بدهید زیرا دندان های اطراف برای حمایت از ایمپلنت اصلاح نمی شوند و تغییری نمی کنند . قسمت عمده ای از دندان های شما دست نخورده باقی می ماند که باعث می شود سلامت دهان و دندان بیشتری داشته باشید . از طرفی ایمپلنت ها دسترسی بهتری به وسط دندان می دهند که سلامت دهان را دو چندان می کند.

 13. دوام بیشتر:

  ایمپلنت ها دوام بسیار زیادی دارند و تا سال ها برای شما باقی می مانند و اگر به درستی از آنها مراقبت کنید تا آخر عمر آن ها را خواهید داشت.

 14. نداشتن هرگونه حس ناخوشایند:

  دندان های مصنوعی در نهایت باید از دهان خارج شوند و این حس ناخوشایندی به فرد می دهد اما ایمپلنت ها اینگونه نیستند و نیازی به چسب های نامرتب برای ثابت نگه داشتن شان ندارند .

ایمپلنت های دندانی دربرابر دندان مصنوعی!

ایمپلنت های دندانی تجربه ی بهتری را در مقابل دندان مصنوعی برای فرد خواهند داشت .حتی دندان های مصنوعی ثابت هم در نهایتپس از مدتی به دلیل از دست رفتن بافت استخوانی در دهان سر می خورند  و برای فرد ناراحتی به همراه خواهند داشت

ثابت نگه داشتن دندان های مصنوعی بر لبه های  استخوانی  که در آنها چفت می شود  پروسه ی سختی خواهد بود. از بدترین معایب ناسالم و اذیت کننده ی دندان های مصنوعی قدرت جویدن ضعیف است . بسیاری از افراد باید رژیم غذایی خود را محدود کنند و تنها غذاهای خاصی را انتخاب کنند که میتوانند با دندان مصنوعی آنها را مصرف کنند .

اگر بین انتخاب ایمپلنت و دندان مصنوعی مردد هستید بهتر است این موارد را در نظر داشته باشید:

 • دندان های مصنوعی برای ثابت ماندن در دهان احتیاج به چسب دندانی دارند:

برخی مواقع دندان مصنوعی پس از مصرف غذا به چسب زدن دوباره احتیاج دارد . این مسئله در ایمپلنت های دندانی وجود ندارد.

 • دندان های مصنوعی برای تمیز کردن باید از دهان خارج شوند:

ایمپلنت های دندانی به راحتی با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تمیز خواند شد

 • دندان های مصنوعی سقف دهان را می پوشانند:

ایمپلنت ها سقف دهان را نمی پوشانند و هیچ مداخله ای با حس چشایی  یا سایر فعالیت های طبیعی شما  نخواهند داشت

 • دندان مصنوعی ممکن است در زمان تکلم یا غذا خوردن سر بخورند و بیرون بیاییند:

ایمپلنت ها به هیچ عنوان جا به جا نمی شوند و محکم در دهان ثابت شده اند.

 • جویدن با دندان های مصنوعی سخت است  و شما نمی توانید غذای های زیادی را که دوست دارید یا به آنها احتیاج دارید بخورید:

دندان مصنوعی زمانی که شما غذا می جوید تکان میخورد و جا به جا می شود که آزار دهنده است و فرایند جویدن را هم سخت تر می کند . درحقیقت دندان های مصنوعی تنها ده درصد یا کمتر از قدرت جویدن معمولی و طبیعی را دارند اما ایمپلنت ها  قدرت جویدن کامل را دارند

 • دندان های مصنوعی در زمان غذا خوردن صدا می دهند:

با استفاده از ایمپلنت هیچ صدای ناخوشایندی را تجربه نخواهید کرد

 • دندان های مصنوعی محرک لازم را برای جلوگیری از بین رفتن  بافت استخوانی  ندارند:

استخوان فک برای جویدن با فشار زیاد و حفظ حجم استخوانی اش نیاز به محرک دارد. ایمپلنت ها به شما اطمینان می دهند که هیچ بافت استخوانی در فک از بین نخواهد رفت. 

 

ایمپلنت ها چقدر درصد موفقیت دارند؟

درصد موفقیت ایمپلنت ها بسته به موقعیت فک دارد اما در حالت کلی درصد موفقیت ایمپلنت ها  بیش از 98 درصد گزارش شده است. با مراقبت مناسب از ایمپلنت ها میتوانید  تا اخر عمر آنها را داشته باشید.

در ادامه میتوانید برای اطلاعات بیشتر در مورد معایب دندان مصنوعی مقاله زیر را مطالعه نمایید.

 

⚜ گروه دندانپزشکی رویان سلامت

?با استفاده از دستگاههای پیشرفته
?با بهترین کیفیت و مرغوب ترین سرامیک ها
?با طراحی اولیه بر اساس فرم فک و صورت و کاملا متناسب با دندانهای بیمار
?انجام توسط فوق تخصص (فلوشیپ)ایمپلنت
بدون بخیه وخونریزی

شعب تهران بزرگ:
?قیطریه_اندرزگو
?شهرک غرب . فخار مقدم

? ارتباط با ما:
royan.dental@

 

شماره های تماس:

? 021-41936
? 22885890-95(021)

مشاوره تلگرام:

@royannmoobot

دیدگاه در"ایمپلنت دندان"

 1. مهدی

  سلام، قیمت هر ایمپلنت در حال حاضر در ایران چقدر است؟ میخواستم حدود ۶ عدد دندان بکارم. تشکر.

  • royanadmin

   با سلام و درود
   لطفا جهت دریافت مشاوره در مورد هزینه ها از طریق پیام رسان های تلگرام به ID : @royanmoobot ، واتسآپ پیام ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
error: Content is protected !!
contact us
map
سوالی دارین؟ با ما چت کنید