کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936
 • 02122885890-95

جراحی لثه

دلایل نیاز به جراحی لثه چیست؟

هنگامی که بیمار دچار بیماری لثه می شود، ابتدا به درمان ها و ترمیم های بدون جراحی و ریسک روی می اورد، سپس سراغ جراحی لثه می رود.

در صورتی که درمان بیماری لثه به تعویق بیفتد و هیچ اقدامی برای آن انجام نشود و در نتیجه بیماری پیشرفت کند، پزشک در وهله اول جراحی لثه را تجویز می کند.

البته این تجویز بستگی به شرایطی دارد که بیمار به آن گرفتار شده است. دندانپزشک تمامی شرایط و حال بیمار را معاینه می کند، به طور مثال عواملی مانند التهاب لثه و یا عفونت لثه را بررسی می کند تا پی به میزان پیشرفت بیماری ببرد.

پس از بررسی دقیق و طبق تشخیص خود برنامه درمانی مشخصی را به بیمار توصیه می کند و بر اساس آن درمان بیماری لثه را آغاز می کند.

جراحی لثه برای اصلاح یا بهبود آن دسته از مشکلات لثه که بر سلامت لثه‌ها و دندان‌ها تأثیر منفی دارند توصیه می‌شود.

انتخاب تکنیک جراحی به نوع و شدت بیماری و همچنین سایر عارضه‌های موجود در دهان بیمار بستگی دارد.

ما، در گروه ارتودنسی ایده‌آل، به عنوان یکی از پیشگامان انجام درمان‌های زیبایی لثه و درمان بیماری‌های لثه، تخصص، دانش و فن‌آوری لازم برای درمان مؤثر مشکلات لثه شما را داریم.

مشاورین ما در کلینیک رویان سلامت همواره آماده خدمات واطلاع رسانی به شما درباره ی روش ها و ساعات کاری کلینیک از طریق شماره تماس های ۰۲۱۴۱۹۳۶ و ۰۲۱۲۲۸۸۵۸۹۵ می باشند.

 

انواع جراحی لثه

چندین نوع جراحی لثه وجود دارد که گاهی اوقات دندانپزشکان آن‌ها را برای درمان بیماری‌های لثه و ترمیم لثه (که با نام بیماری‌های پریودنتال نیز شناخته می‌شوند) توصیه می‌کنند:

 • جراحی کاهش پاکت (برای تمیز و کم کردن پاکت‌های پریودنتال)
  برخی از پاکت‌ها آنقدر عمیق هستند که نمی‌توان با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان یا روش‌های تخصصی پاکسازی که توسط دندان‌پزشکان انجام می‌شوند آن‌ها را تمیز کرد به همین دلیل، برای حذف پلاک‌ها و جرم زیر خط لثه به جراحی نیاز است.
  در این عمل، سطح لثه‌ها و عمق پاکت‌ها کاهش داده می‌شود تا کمترین فضای ممکن برای مخفی شدن باکتری‌های عامل بیمار باقی بماند.

در این نوع جراحی، بافت لثه از دندان جدا شده و کنار زده می‌شود و باکتری‌های بیماری‌زا با استفاده از ابزارهای اولتراسونیک و دستی و به روش «تمیز کردن عمقی دندان و صاف کردن ریشه» از سطح ریشه برداشته شده و سپس بافت لثه در جای اولش قرار گرفته و با کمک چند بخیه‌ در جای خود محکم می‌شود.این نوع جراحی، دبریدمان فلپ باز نام دارد.

 • اصلاح شکل استخوان آسیب‌دیده

در مواردی که استخوان اطراف دندان‌ها تحلیل می‌رود، جراحی با هدف دسترسی به ریشه دندان‌های درگیر و تمیز کردن آن‌ها و همچنین صاف کردن سطح ناهموار استخوان آسیب‌دیده انجام می‌شود.

با این کار امکان جابجایی بافت و کمک به بهبود پاکت لثه فراهم خواهد شد. این نوع جراحی تحت عنوان جراحی استخوان شناخته می‌شود.

 • جراحی پیوند استخوان

اگر بیماری های لثه درمان نشود، تخریب لثه و استخوان متصل به دندان‌ها ادامه خواهد یافت. پلاک در امتداد ریشه دندان‌ها تجمع کرده و این باعث ایجاد عفونت می‌شود که خود می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی‌تری به استخوان‌های پشتیبان دندان‌ها شود.
معمولاً برای بازسازی بخشی از استخوان و بافت‌های پشتیبان که قبلاً به دلیل بیماری از دست رفته‌اند، انجام برخی اعمال جراحی توصیه می‌شود.

این تکنیک‌ها (یعنی پیوند غشاء و استخوان) کمک می‌کنند تا بافت‌های پشتیبان دندان‌ها تا حدودی بازیابی و تقویت شده و در نتیجه عمر دندان‌ها طولانی‌تر شود. به این نوع جراحی، ترمیم هدایت شده بافت، و یا ترمیم یا رشد مجدد بافت گفته می‌شود.

 • جراحی افزایش طول تاج

هنگامی که یک دندان پوسیده، به شدت تا زیر خط لثه فرسوده شده یا ارتفاع تاج کلینیکی کمی دارد، ساختار دندانی کافی برای اَعمال ترمیمی مانند نصب یک تاج یا بریج (پل) وجود ندارد.
در چنین مواردی، برای تعدیل و تنظیم سطح لثه و استخوان که با هدف نمایان ساختن مقدار بیشتری از ساختار دندان صورت می‌گیرد، انجام جراحی افزایش طول تاج توصیه می‌شود.
در این نوع جراحی، شکل لثه و استخوان تغییر داده می‌شود، تا جایی که تمامی پوسیدگی یا شکستگی و یا مقدار بیشتری از ساختار دندان نمایان شود. با این کار، ساختار دندانی و دسترسی کافی برای ترمیم دندان فراهم می‌شود.

 • درمان بیماری‌های لثه با لیزر

در درمان بیماری‌های لثه با لیزر، دندانپزشک از یک لیزر دندان‌پزشکی برای دسترسی به بافت ملتهب لثه و برداشتن آن از اطراف ریشه دندان استفاده می‌کند.

پس از برداشته شدن بافت عفونی و نمایان شدن ریشه، جرم‌گیری شروع می‌شود. در جراحی لثه با لیزر، جرم و پلاک انباشته شده زیر خط لثه و اطراف ریشه برداشته می‌شود.

سپس دندان‌پزشک سطح ریشه را با وسایل مخصوص صاف کرده و هرگونه ناهمواری که می‌تواند باکتری‌ها را به خود جذب کرده و باعث عفونت‌های آتی شود را از بین می‌برد. بعدها، در طول فرایند بهبودی فضای خالی بین ریشه و لثه ترمیم می‌شود.
هزینه درمان لیزری بیماری‌های لثه کاملاً به نیازهای درمانی بیمار بستگی داشته و معمولاً دندان‌پزشک برآورد هزینه را بعد از معاینه شما انجام می‌دهد.

البته، این درمان می‌تواند از روش‌های جراحی سنتی ارزان‌تر باشد، زیرا این روش به داروها و جلسات درمانی کمتری نیاز دارد.
جراحی زیبایی لثه

نمایان شدن سطوح ریشه‌ دندان‌ها به دلیل تحلیل لثه، بر لبخند بیماران تأثیر گذاشته (که به آن لبخند لثه‌ای گفته می‌شود) و/ یا باعث حساس شدن دندان‌ها به غذاها و مایعات سرد یا داغ می‌شود.

تحلیل لثه به دلایل مختلفی رخ می‌دهد، از جمله بیماری‌های لثه یا مسواک زدن با اعمال فشار بیش از حد.
یک متخصص لثه عواملی که در بروز این مشکل نقش دارند را شناسایی می‌کند.

بعد از کنترل این عوامل، می‌توان با یک جراحی پیوند بافت نرم آسیب‌دیدگی را ترمیم کرده و از تحلیل رفتن بیشتر لثه جلوگیری کرد.

سایر اعمال زیبایی لثه عبارتند از:

جراحی موکوژنژیوال یا اصلاح لبخند دندان نما

در این نوع جراحی، از بافت لثه‌ی برداشته شده از سقف دهان یا سایر بخش‌های دهان برای پوشاندن قسمت‌های نمایان شده ریشه‌ دندان‌ها استفاده می‌شود.

با این عمل، خط لثه متعادل شده و حساسیت ریشه دندان‌ها نیز کاهش می‌یابد.
اصلاح لبخند لثه‌ای

از دیگر مزایای جراحی لثه، اصلاح لبخند لثه ای است؛اگر لبخندتان لبخند لثه‌ای است و دندان‌هایتان کوتاه به نظر می‌آیند (در این حالت دندان‌ها اندازه مناسبی داشته اما با بافت اضافی لثه پوشانده شده‌اند)، ما می‌توانیم با انجام یک عمل افزایش طول لثه خط لثه‌تان را بهبود داده و شما را صاحب یک لبخند زیبا و طبیعی کنیم.

آیا جراحی دردناک خواهد بود؟

جراح لثه برای بی‌حس کردن محل جراحی از یک داروی بی‌حسی موضعی استفاده خواهد کرد. در طول جراحی ناراحتی ناچیزی داشته یا اصلاً احساس ناراحتی نخواهید کرد.

بعد از جراحی، ناحیه درمان شده کمی حساس، دردناک یا متورم خواهد بود. جهت تسکین درد و ناراحتی بعد از جراحی داروهای مسکن، جهت جلوگیری از عفونت داروهای آنتی‌بیوتیک و جهت تمیز نگه‌داشتن محل جراحی دهان‌شویه‌های ضدباکتری برایتان تجویز خواهد شد.

در صورت رعایت دقیق دستورالعمل‌های پزشک و مصرف به موقع داروهای تجویز شده، بعد از جراحی کمترین درد یا ناراحتی را خواهید داشت. اکثر بیماران، روز بعد از جراحی فعالیت عادیشان را از سر می‌گیرند.
مراقبت‌های پس از جراحی لثه

در اولین فرصت یخ‌ درمانی را شروع کنید. همچنین توصیه می‌شود تا اثر داروی بی‌حسی از بین نرفته چیزی نخورید. تا می‌توانید مایعات بنوشید. به یاد داشته باشید که دستورالعمل‌های خاص پزشک همیشه بر توصیه‌های عمومی پزشکی تقدم دارند.

 • یخ درمانی
  کاهش احتمال تورم مهمترین اقدامی است که می‌تواند به بهبودتان سرعت بخشیده و باعث راحتی شما شود. درست بعد از جراحی روی صورتتان در طرف بیرونی محل جراحی یخ بگذارید.

نگه‌داشتن مایعات سرد، تکه‌های یخ یا خوراکی‌های سرد (مانند بستنی و غیره) در دهانتان نیز به این کار کمک می‌کند.

 • خونریزی

هنگامی که مطب را ترک می‌کنید، پزشک با شما در مورد احتمال خونریزی بعد از صحبت کرده و دستورالعمل‌های لازم برای توقف آن را به شما می‌دهد.

برای این کار باید محل خونریزی را مشخص کرده، آن تمیز کنید و با کمک یک گاز استریل مرطوب به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه فشار ملایمی را روی آن وارد کنید. اگر نتوانستید خونریزی را متوقف کنید با پزشکتان تماس بگیرید.

 • تمیز کردن

تمیز نگه‌داشتن جای جراحی تا بالاترین حد ممکن، امر مهمی بوده و مانع از بروز عفونت و باعث تسریع بهبود آن می‌شود. تا ۲۴ ساعت، از مسواک زدن، کشیدن نخ دندان یا آب کشیدن دهان خودداری کنید زیرا باعث خونریزی محل جراحی می‌شود.

پزشک برای شما یک دهان‌شویه ضدمیکروبی تجویز خواهد کرد. از جراحتان بپرسید چه مدت بعد از جراحی می‌توانید مسواک زدن و کشیدن نخ دندان را از سر بگیرید.

 • فعالیت

به مدت ۵ تا ۷ روز بعد از جراحی از انجام فعالیت‌های شدید یا ورزش بپرهیزید. زیرا هرگونه افزایش ضربان قلب یا فشار خون می‌تواند باعث خونریزی شود.

در طول این دوره از استفاده از نی‌های نوشیدنی، تف کردن، نواختن سازهای بادی یا باد کردن بادکنک خودداری کنید.
اگر در خصوص دستورالعمل‌ها هرگونه سؤالی داشته یا دچار خونریزی یا ورم شدید، درد شدید یا مداوم، تب یا هرگونه واکنشی به داروها شدید باید با دندان‌پزشک یا جراح خود تماس بگیرید.

آیا بعد از جراحی می‌توانم به طور عادی غذا بخورم و حرف بزنم؟

قاعدتاً باید بتوانید بعد از از بین رفتن اثر بی‌حسی موضعی به طور عادی صحبت کنید. رعایت یک رژیم غذایی متعادل بعد از جراحی امر مهمی است.

تا چند روز از جویدن غذاهای سفت خودداری کنید. بعد از برخی از انواع جراحی‌ها لثه، دندان‌ها به سردی و گرمی حساس‌تر می‌شوند. البته این حساسیت در طول چند هفته اول بعد از جراحی کاهش می‌یابد.

چه موقع باید مجدداً به متخصص لثه مراجعه کنم؟

معمولاً، بیمار می‌بایست یک تا دو هفته بعد از جراحی مجدداً به متخصص لثه مراجعه کنند. در این جلسه، بخیه‌ها برداشته شده و محل جراحی تمیز می‌شود.

همچنین، به چند جلسه نیز برای ارزیابی روند بهبود و بررسی و اطمینان از رعایت اصول صحیح بهداشت دهان و دندان توسط بیمار و بررسی عوارض جراحی زیبایی لثه نیاز است.

آیا دوباره به جراحی نیاز پیدا خواهم کرد؟
در اکثر موارد، در محل جراحی اولیه به جراحی دیگری نیاز نخواهد بود. اما، گاهی اوقات درمان مجدد یا انجام یک جراحی دیگر ضروری می‌شود. برای دستیابی به نتایج طولانی مدت، رعایت اصول صحیح بهداشت دهان و دندان و مراجعه مرتب به دندانپزشکی جهت چکاپ، ضروری است.
اگر از یک برنامه دقیق درمان حمایتی پیروی نکنید باز هم به بیماری‌های لثه مبتلا خواهید شد. خود شما نقش اصلی را در پیشگیری از بروز مجدد این بیماری‌ها دارید.

علاوه بر مراجعات مرتب به دندانپزشکی جهت چکاپ، مراقبت خانگی از دندان‌ها نیز مهم است. برداشتن روزانه پلاک با روش‌های صحیح مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و سایر روش‌های توصیه شده تمیز کردن دهان و دندان‌ها، حفظ سلامت دندان‌هایتان را تضمین می‌کند.
هزینه جراحی‌های لثه

هزینه جراحی بیماری‌های لثه و هزینه جراحی لثه به چند عامل بستگی دارد، از جمله:
• فن‌آوری مورد استفاده در جراحی
• محل مطب دندان‌پزشک
• نوع بیمه دندان‌پزشکی‌تان
• نوع برنامه درمانی مورد نیاز
برای مثال، ممکن است دندان‌پزشک شما تنها تشخیص و برخی درمان‌های اولیه را انجام دهد و در ادامه شما را به یک متخصص لثه ارجاع دهد، که سه سال تحصیلات اضافی در زمینه بیماری‌های لثه داشته و در انجام روش‌های درمانی پیشرفته‌تر مهارت دارد.

♦قیطریه_اندرزگو
♦شهرک غرب_ بلوار دادمان

۰۲۱-۴۱۹۳۶
۰۲۱-۲۲۸۸۵۸۹۰-۹۵
مشاورین تلگرام
@royanmoobot

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
error: Content is protected !!
contact us
map
سوالی دارین؟ با ما چت کنید