کلینیک تخصصی رویان سلامت
 • 02141936
 • 02122885890-95

ارتودنسی دندان

درمانگاه تخصصی ارتودنسی رویان سلامت

 • ارتودنسی ثابت دو فک توسط متخصص ارتودنسی با شرایط اقساطی بدون بهره
 • استفاده از سیستم براکت انگلیسی مورد تایید FDA با نازلترین قیمت ممکن در تهران
 • انجام با ویزیت های ماهانه در کوتاه ترین زمان ممکن

ارتودنسی چیست؟

زیبایی یکی از نعمت های خدادادی است که لازم است به هر شکلی حفظ و نگهداری شود. دندان ها نیز قسمتی از بدن هستند که علاوه بر سالم بودن، زیبایی آنها اهمیت به سزایی در ظاهر شخص و حتی نحوه گفت و گو و ارتباط برقرار کردن با دیگران دارد. لبخندی که با دندان های ردیف و سفید زده شود، به طور مسلم از دندان هایی نامنظم زیباتر و جذاب تر خواهد بود و مخاطب را بیشتر به خود جذب می کند.

علاوه بر زیبایی، دندان های نامنظم، می تواند باعث خراب شدن زودتر دندان ها (به علت گیر کردن غذا)  و ایجاد مشکلاتی در دستگاه گوارش و سایر دستگاه های بدن شود.

کلمه ارتودنسی (به انگلیسی برگرفته از ویکی پدیا : Orthodontics) تشکیل شده است از دو کلمه جداگانه در انگلیسی ، کلمه اول “اورتو” در فارسی به معنای راست و کلمه دوم “ادوس” یا مشتق آن “دوس” در فارسی به معنای دندان می باشد.

ویدئو انجام ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی رویان سلامت

 هدف از ارتودنسی چیست؟

هدف از این کار، مرتب کردن دندان های فک بالا یا فک پایین و یا هر دو فک می باشد، ولی دو نکته مهم دیگر را نیز به طور هم زمان باید در نظر داشت:

۱- دندان های مرتب شده در دو فک به خوبی بر روی یکدیگر قرار گیرند تا عمل جویدن به بهترین نحو ممکن انجام شود.

۲- حرکات دندانی به آهستگی و با حداقل آسیب انجام شود تا موقعیت جدید دندان ها تغییر نکند یا دندان ها صدمه نبینند.

درمان در ارتودنسی چه مدت طول می کشد و مراحل آن کدام است؟

درمان های جامع ارتودنسی بر خلاف سایر درمان های دندان پزشکی، نسبتا طولانی تر می باشند و به طور متوسط حدود ۲ تا ۳ سال به طول می انجامند.در موارد بی نظمی خفیف درمان میتواند طی ۱۲-۱۴ ماه به اتمام برسد.

در این ارتباط چگونگی حرکت دندان ها، حتی برای دندان پزشکان نیز جالب و گاهی اوقات حیرت انگیز است. با اعمال نیرو به دندان ها بخشی از استخوان اطراف دندان خورده شده و بخش دیگری ساخته می شوند.

اگر ناهنجاری فکی وجود نداشته باشد و فقط بی نظمی دندانی مشکل اصلی بیمار باشد، بهتر است درمان تا رویش همه دندان های دایمی یعنی حدود ۱۲ سالگی به تعویق بیفتد.

انواع ارتودنسی :

1.ارتودنسی ثابت :

در ارتودنسی ثابت، متخصص ارتودنسی براکت‌ها را بر روی دندان‌ها می‌چسباند و با استفاده از یک سیم، براکت‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند و همچنین کش‌های بسیار ظریفی به براکت‌ها انداخته می‌شود.

در هر جلسه درمانی، کش‌ها توسط متخصص ارتودنسی تعویض خواهند شد اما سیم‌ها در هر جلسه تعویض نمی‌شوند و همچنین قابل ذکر است که براکت‌ها تا انتهای دوره‌ی درمانی قابل جابه‌جایی نمی‌باشند. در ارتودنسی ثابت، بیمار نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج نماید.

ارتودنسی

 • مزایای ارتودنسی ثابت:

این روش انواع مختلف حرکات دندانی را بهبود می بخشد و همچنین جابه جایی و مرتب شدن دندان ها بر خلاف ارتودنسی متحرک با جزئیات بیشتری برای بیمار فراهم است.

 • معایب ارتودنسی ثابت:

تمیز کردن دندان ها در اطراف براکت دشوار است، هزینه درمان بیشتر از ارتودنسی متحرک است و در صورت آسیب براکت بیمار نمی تواند آن را از دهان خارج نماید.

2.ارتودنسی متحرک :

در ارتودنسی متحرک برای خارج کردن دستگاه، نیازی به وجود متخصص ارتودنسی نمی‌باشد و خود بیمار قادر خواهد بود تا دستگاه را هنگام غذا خوردن خارج نموده و پس از صرف غذا آن را در جای خود قرار دهد.

این روش به منظور درمان، وابستگی شدیدی به بیمار دارد. لازم به ذکر است که این دستگاه شامل یک صفحه پلاستیکی به همراه سیم می‌باشد که دندان را با فشار ملایم و به تدریج حرکت میدهد.

 • مزایای ارتودنسی متحرک

این روش شست و شوی دندان‌ها را آسان می کند و از ریسک ابتلا به بیماری لثه می‌کاهد و برخلاف ارتودنسی ثابت هنگام نظافت دندان یا موارد دیگر، می تواند از دهان خارج شود.

 • معایب ارتودنسی متحرک:

مواد تشکیل دهنده این نوع ارتودنسی با گذر زمان از بین می روند و نیاز به تعویض دارند.

3.ارتودنسی نامرئی لینگوال:

اصطلاح لینگوال یا مخفی به معنی سطح داخلی (زبانی یاکامی) دندان در مبحث ارتودنسی می‌باشد. در ارتودنسی لینگوال  بریس‌ها در سطح داخلی دندان‌ها توسط متخصص ارتودنسی چسبانده می‌شود و برخلاف ارتودنسی معمولی، در ظاهر دندان تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

این روش در بین بزرگسالان و افرادی که بنا به دلایلی علاقه‌ای به وجود بریس‌ها بر روی دندان خود ندارند، استفاده می‌شود. ازطرفی می‌توان بیان کرد که چسباندن براکت‌ها در این روش برای متخصص ارتودنسی به نسبت روش معمولی مشکل‌تر می‌باشد.

زیرا بیمار می‌بایست سر خود را به قدری عقب نگه دارد که متخصص ارتودنسی بتواند بادقت براکت‌هارا در قسمت داخلی دندان‌ها نصب کند.

ارتودنسی لینگوال

4.ارتودنسی به روش سیستم دیمون:

یکی از جدیدترین سیستم ‌های ارتودنسی، درمان به روش دیمون، که بهترین نوع براکت ‌های سلف لیگیت می‌باشد. در این روش به جای استفاده از براکت‌های معمولی از کش برای نگهداشتن براکت‌هایی با قابلیت باز و بسته شدن خودکار کشویی استفاده می‌شود. در واقع می‌توان گفت وایر ارتودنسی می‌باشد و احتیاجی به کش یا گره استیل روی براکت‌ها نمی‌باشد. درنتیجه مدت زمان درمان کوتاه تر همراه با مراحل درمان سریعتر را به همراه خواهیم داشت.

 ارتودنسی دیمون

5.ارتودنسی اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین به ارتودنسی ژله‌ای معروف می‌باشد که ازپلاک‌های شفاف ونازک با هدف نظم بخشیدن به دندان‌های شما استفاده می‌گردد. این پلاک‌ها به صورت اختصاصی برای هر فرد و توسط تکنولوژی تصویربرداری سه بعدی آماده‌سازی می‌شوند.

بیمار هریک از این پلاک‌ها را به مدت دو هفته در دهان خود جای می‌دهد و تنها کافی است تا در هنگام غذاخوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، آنها را از دهان خارج کند.

پس در هر مرحله درمانی، متخصص ارتودنسی تعدادی ردیف‌کننده به بیمار تحویل می‌دهد. این جایگزینی ردیف‌کننده‌ها، دندان‌های بیمار را هفته به هفته مقداری حرکت می‌دهد تا به موقعیت نهایی برنامه‌ریزی شده توسط متخصص ارتودنسی برسند.

6.ارتودنسی سرامیکی

براکت‌های سرامیکی که دراصطلاح به آنها براکت‌های بیرنگ، شفاف یا شیشه‌ای نیز گفته می‌شود،از مواد کامپوزیتی همرنگ با رنگ دندان تهیه می‌شوند.

بیماران بزرگسال تمایل بیشتری به انتخاب این نوع براکت‌ ها دارند زیرا بسیار شبیه دندان بوده و حتی از فاصله یک متری هم قابل تشخیص بر روی دندان‌ها نیستند.

سرامیکی

 

ارتودنسی نامرئی روشی نوین درمرتب کردن دندانها

اینویزیلاین یا ارتودنسی نامرئی یک محصول ارتودنسی است که به صورت موثر تعدادی از مشکلات مختلف ارتودنسی دندان را اصلاح می کند و دندان هایی متعادل و لبخندی زیبا را به شما ارائه می دهد.

اصلاح دندان با این روش راحت و بدون درد بوده و در مقابل ارتودنسی های سنتی تقریبا نامرئی می باشد.

از مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 1. برخلاف براکت های فلزی که کاملا آشکار هستند ،اینویزیلاین تقریبا نامرئی است حداکثر برای ۲ ساعت می تواند برداشته شود
 2. تحریک کمتری برای دندان ، لثه و گونه ایجاد می کند
 3. دندان ها را می توان به حالت نرمال مسواک زد و نخ دندان کشید استفاده ی راحت و تاثیر کمتر روی فعالیت های روزانه

ارتودنسی قبل و بعد

اگر به دنبال دیدن تصاویر قبل و بعد ارتودنسی و نمونه های درمانی ما هستید به این لینک مراجعه کنید.

ارتودنسی دندان

بهترين کاندید برای درمان ارتودنسی چه کسانی هستند؟

بهترين کاندید برای درمان ارتودنسی کسانی هستند که یکی یا دو مورد از موارد زیر را دارند:

وجود فاصله‌ی بین دندان‌ها،

دندان افتاده یا وجود فضای خالی بیش از حد بین دندان‌ها
شلوغی و به هم ریختگی دندان‌ها

اوربایت (دندان‌های بالایی به طور كامل روی دندان‌های پایینی قسمت جلو قرار می‌گیرند و آن‌ها را می‌پوشانند و باعث پوسیدگی تدریجی و مشکلاتی در جویدن غذا می‌شوند).
کراس بایت (دندان‌های بالایی در پشت دندان‌های پایینی قرار می‌گیرند و منجر به آسیب دیدگی دندان‌ها و رشد ناصحيح فك مي ‌شوند).
اپن بایت (فاصله‌ی بین دندان‌های بالا و پایین در قسمت جلوی دهان در هنگام قرار دادن فک‌ها روی یکدیگر که باعث محدود شدن توانایی جویدن صحيح غذا می‌شود).

در طی مشاوره‌ی قبل از درمان ارتودنسی، این فرصت را خواهید داشت تا با پزشکان رویان سلامت درباره‌ی مشکلات دهان و دندان خود و چیزی که از این درمان انتظار دارید صحبت کنید. و دهان و دندان‌هایتان را معاینه و نیازها و اهدافتان را در درمان ارتودنسی مشخص خواهند کرد و اینکه چگونه می‌توانید به نتایج و اهداف درمانی خود به بهترین نحو ممکن دست یابید. در همین جلسه، یک طرح درمانی مختص به خود شما را برنامه‌ریزی خواهند کرد که بتوانند به نیازهای ارتودنسی شما به طور مؤثر رسیدگی کنند.

سن مناسب جهت درمان هاي رشدي چه زمانی می باشد ؟

سن مناسب جهت درمان هاي رشدي در دخترها قبل از ۱۳ سالگی و در پسرها قبل از ۱۵ سالگی است. اگر این زمان سپری شود تصحیح روابط فكي به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد. البته در سنین بالا تر،بیشترین هدف درمان، مرتب کردن دندان ها و در سنین پایین تر بیشترین هدف درمان، رفع اختلالات فکی و تغییر چهره و اصلاح رشد است.

سن بیمار از این نظر اهمیت دارد که به ما نشان می دهد چه امکاناتی برای درمان در اختیار داریم. آیا زمانی برای پیش درمانی در اختیارمان است یا خیر؟ یا اصلا چنین درمان هایی ضروری است؟ آیا از فاکتور رشد می توان کمک گرفت یا خیر؟ تمام جواب ها به سن بیمار ختم می شود؛ به همین دلیل بیماران را از نظر سنی دسته بندی می کنیم.
البته فراموش نکنید که تا زمانی که دندان در دهان است می توان این درمان را انجام داد و به قول معروف هیچ وقت دیر نیست.

هزینه ارتودنسی چقدر می باشد؟

هزينه ارتودنسي نيز نقش تعيين كننده اى در انتخاب نوع درمان دارد.در بين انواع ارتودنسي،هزينه ارتودنسي نامرئى بالاتر از انواع ديگر مى باشد.پس از اين ارتودنسي،براكت هاى سراميكى بالاترين تعرفه ارتودنسي را دارند و در نهايت كمترين هزينه ارتودنسي مربوط به براكت هاى فلزى مى باشد.براى اطلاع از جزييات هزينه و قيمت ارتودنسى مى توانيد با کلینیک تخصصی دندانپزشکی رویان سلامت تماس بگیرید و از مشاوران ما بپرسید...

آیا لامینیت میتواند جایگزین مناسبی برای ارتودنسی باشد؟

یکی از پرسش های رایج از سوی بیماران ارتودنسی این است که آیا می توانند بجای ارتودنسی اقدام به درمان های سریعتری نظیر لامینیت، ونیر یا کامپوزیت کنند. پاسخ ما در اغلب موارد منفی است، زیرا در عمده این قبیل درمان ها بجای رفع پایه ای مشکل کجی دندانها اقدام به تراشیدن مینای دندانها و افزودن مواد ترمیمی یا پروتز می گردد. تراشیدن مینای دندان از یک سو سبب افزایش استعداد پوسیدگی دندان می شود و افزودن مواد ترمیمی مانند کامپوزیت مستلزم تعویض مکرر دوره ای آنها به دلیل تغییر رنگ می باشد. همچنین لمینت ها آسیب پذیر بوده و گاها با یک ساندویچ گاز زدن کنده می شوند.
از اینرو همواره توصیه می گردد بجای اینکه بیماران گرامی تحت تأثیر تبلیغات کاذب برخی همکاران سودجو مبنی بر ارتودنسی سریع، ارتودنسی یک جلسه ای، ارتودنسی بدون سیم یا ردیف کردن دندانها بدون ارتودنسی قرار بگیرند با مراجعه به متخصص ارتودنسی نسبت به رفع ریشه ای نامرتبی دندانها اقدام کنند. در واقع حتی پذیرش نامرتبی دندانها به مراتب بهتر از انجام چنین درمان های اسیب رسانی است که ضمن هزینه بر بودن برای بیماران بعضا عوارض غیر قابل جبرانی خواهد داشت. از جمله این عوارض عبارتند از : پوسیدگی دندان، به عصب رسیدن دندان، ناراحتی های لثه و پریودنتال مانند تحلیل استخوان و لثه.

برای اطلاعات تکمیلی و مشاوره رایگان در رابطه با خدمات، هزینه ها و... با شماره تلفن زیرتماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۴۱۹۳۶

۰۲۱۲۲۸۸۵۸۹۰-۹۵

شعب تهران بزرگ

♦شهرک غرب بلوار دادمان

♦قیطریه_اندرزگو

مشاورین تلگرام

@royanmoobot

آخرین مقالات دندانپزشکی

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
error: Content is protected !!
contact us
map
سوالی دارین؟ با ما چت کنید