• 02141936

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

لمینت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر روشی برای اصلاح بدرنگی و بدشکلی دندان هاست که در آن یک لایه از مواد سفید همرنگ دندان به نام کامپوزیت که برای ترمیم پوسیدگی دندان ها نیز استفاده می شود بر روی دندان ها جهت افزایش زیبایی چسبانده می شود.

این روش معمولاً نیازی به قالب گیری و زمان بیشتری برای آماده شدن ندارد و طی یک جلسه توسط دندانپزشک (حدود پنج ساعت برای هر فک) فرم داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد.

کامپوزیتها در صورتیکه از ماده ای با کیفیت خوب ساخته شوند و به خوبی و با دقت پالیش شوند (در زمان ساخت)، دچار تغییر رنگ نمی شوند یا تغییر رنگ آنها در طول سالیان، اندک است.

کامپوزیت ونیر با مهارت بالا و دقت زیادی و توسط دندانپزشک زیبایی ساخته می شود. کاربرد کامپوزیت ونیر بیشتر حالت محافظه کارانه دارد، درمان با حداقل تراش ممکن انجام می گیرد 

ونیرها عموما از کامپوزیت شکل داده شده توسط دندانپزشک، کامپوزیت ساخته شده در لابراتوار ، کامپوزیت چینی و یا از متریال های سرامیک پرس شده ساخته شده اند. از کاربردهای رایج وینرها سطوح دندانی است که بد شکل گرفته اند ، رنگ طبیعی خود را از دست داده اند ، ساییده شده اند یا بد ترمیم شده اند.

ونیر کامل برای ترمیم نقوص کلی و یا نواحی از دندان است که دچار لکه شده اند بخصوص سطح رویی دندان . البته فاکتورهای مختلفی از جمله سن بیمار، انسداد، سلامت بافت ،موقعیت و هم ترازی دندان و سلامت دهان و دندان قبل از انجام روکش باید ارزیابی شوند . البته بعد از انجام روکش کامل باید مراقبت ها به درستی انجام شوند تا حد فاصل کانتور فیزیولوژیکی بخصوص در نواحی لثه فراهم شود.

برخی مناقشات در مورد آماده سازی دندان قبل از انجام ونیر و میزان پوشش برای وینر دندان ها وجود دارد. برخی ترجیح می می دهند مینای دندان را اچ کنند و ونیر را روی تمام سطح موجود اعمال کنند بدون اینکه دندان آماده سازی خاصی از قبل داشته باشد.

مزیت این روش این است که 

  1. اگر انجام روکش موفق نباشد و یا بیمار روکش را دوست نداشته باشد می توان آن را برداشت. 
  2. برای از بین بردن لایه سطحی مینا که دارای میزان زیاد فلوراید بوده و توانایی اچ شدن را بوسیله اسید ندارد.
  3. تا سطح سختی را برای باندینگ بهتر ایجاد کند.
  4. تا خط پایانی مشخصی را فراهم کند.

آماده سازی و ترمیم دندان با ونیر باید به گونه ای باشد که بهترین کارکرد ، با زیبایی و استحکام تمام و با حد فاصل فیزیولوژیک و طول عمر زیاد باشد. تمامی این موارد باید با در نظر گرفتن قدرت ساختار دندان باقی مانده باشد .اگر روکش لب پر شود ،تغییر رنگ دهد یا ساییده شود می توان به راحتی آن را ترمیم یا جایگزین کرد.

معمولا تنها شش دندان آرواره ای قدامی احتیاج به اصلاح دارند چون مشخص ترین دندان ها در زمانی هستند که فرد لبخند می زند یا صحبت می کند گرچه دندان های آسیاب کوچک آرواره ای اول هم شامل این دسته بندی می شوند اگر در زمان لبخند زدن ظاهر شوند .

دندان های قدامی فک پایین که تغییر رنگ پیدا کرده اند به ندرت برای وینر مناسب اند زیرا نازک هستند و نیروی گاز گرفتن و اصطکاک مستقیما روی آنها خواهد بود. در نتیجه روکش  برای دندان های پایین  اگر آنها در حالت طبیعی خود قرار داشته باشند توصیه نمیشود زیرا کاهش  مناسب مینای دندان  در این قسمت برای ضخامت داشتن روکش به شدت سخت خواهد بود .

تکنیک های مستقیم روکش:

روکش مستقیم و جزیی: تغییر رنگ جزیی و ذاتی در دندان با مینای سالم میتواند از این طریق درمان شود. اغلب متخصصین در اکثر مواقع از روکش کلی استفاده می کنند حتی اگر لازم به روکش جزیی باشد .

تراش مینای دندان بصورت جزیی (خشن کردن سطح دندان) وینرها بسیار توصیه شده بدلیل ایجاد فضا برای ونیری که توانایی پوشاندن رنگ دندان زیر را دارا باشد.

معمولا احتیاجی به بی حسی دندان ها برای وینر نیست مگر اینکه آسیب وارده به دندان شدیدا عمیق باشد و تا عاج دندان رسیده باشد.

کامپوزیت دندان در کلینیک تخصصی رویان سلامت

مشاهده تصاویر بیشتر کامپوزیت دندان

به طور متداول در جامعه ما، منظور از کامپوزیت، ونیرکامپوزیتی و از لمینت دندان، لمینیت سرامیکی است.

لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی هردو جهت برطرف کردن زردی و بدفرمی دندانها و طراحی لبخند به کار می روند و میتوانند در رنگهای دلخواه فرد از همرنگ دندان تا روشن و خیلی سفید استفاده شوند. معمولا برای دندانهایی که در لبخند دیده میشوند توصیه میشود که حدود هشت الی ده دندان در فک بالا وپایین می باشد.

تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیک

با شرح مطالب بالا تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینیت سرامیک شاید برای شما آشکار شده باشد ولی برای آگاهی بیشتر به تفاوت کامپوزیت و لمینت اشاره می شود:

  • مراحل ساخت: لمینت نیاز به قالب گیری دارد و طی حدود 10 روز در لابراتوار ساخته می شود.اما ونیر کامپوزیت در همان جلسه اول و در مطب و توسط دندانپزشک زیبایی ساخته می شود.
  • هزینه لمینت دندان : قیمت ونیر کامپوزیت نسبت به قیمت لمینت سرامیک مناسب تر است.
  • میزان استحکام در برابر شکستگی : استحکام لمینت دندان ( لمینت سرامیک ) در برابر شکستگی نسبت به ونیر کامپوزیت بسیار بیشتر است.
  • میزان رنگ پذیری: احتمال تغییر رنگ کامپوزیت دندان بیشتر از لمینت سرامیکی است.
  • امکان تغییر یا ترمیم: یکی دیگر از تفاوت های ونیر کامپوزیت و لمینت دندان در این است که امکان تغییر در فرم ونیر کامپوزیت دارد اما لمینت سرامیک بعد از ساخت امکان تغییر در آن وجود ندارد. همچنین در صورت شکستن آنها، ونیر کامپوزیت را می توان ترمیم کرد اما لمینت سرامیک را باید تعویض کرد و از اول قالبگیری و ساخته شود ( البته فقط همان یک دندان )

 

لمینت دندان در کلینیک تخصصی رویان سلامت

مشاهده تصاویر بیشتر لمینت دندان

انواع ونیرها

دو نوع ونیر وجود دارد: رزین پرسلن و کامپوزیت. ونیرهای پرسلن کمی مانند ناخن های مصنوعی هستند و برای قرار گرفتن جلوی دندان طراحی شده اند. هر روکش برای یک دندان خاص بصورت سفارشی ساخته شده است و بسیار طبیعی به نظر می رسند. روکش های رزین کامپوزیت بصورت یک لایه به کار می روند تا دندان های موجود را به آرامی پوشش دهند. هر لایه به وسیله دندانپزشک شما شکل میگیرد تا نتیجه نهایی به دست آید.

ونیر ها می توانند راه حل آرایشی برای موارد زیر باشند:

فاصله بین دندان ها

دندان های شکسته، تراشیده شده و یا ترک خورده

دندان های لک دار و یا بد رنگ

دندانهای کج و یا نامنظم

پر شدگی های نا خوشایند آشکار

یک قرار ملاقات با دندانپزشک برای بررسی مناسب بودن عمل و بحث در مورد گزینه های درمان لازم است.

ونیرها چگونه بکار برده می شوند؟

دندانپزشک دندان را آماده می کند، ممکن است مقداری از سطح مینای دندان تراش بخورد تا ضخامت روکش هم تراز سطح دندان باشد. گاهی اوقات یک بی حسی موضعی در طول این بخش از پروسه اعمال می شود. روکش های سرامیکی به صورت سفارشی ساخته می شوند تا با دندان ها تناسب داشته باشند و برای تطبیق شکل و رنگ در محل مورد نظر قرار می گیرند.

پس از اطمینان از اینکه همه چیز درست است، دندان با مواد شیمیایی تمیز می شود و روکش به محل مورد نظر چسبانده میشود. روکش های رزین کامپوزیتی توسط دندانپزشک بر روی دندان گذاشته می شود و از نور برای سفت کردن هر لایه استفاده می شود. هنگامی که شکل و رنگ نهایی به دست می آید، سطح روکش پولیش میشود تا ظاهری طبیعی به آن بدهد.در زیر نمونه ای تصویر نمونه ای از کامپوزیت دندان را مشاهده مینماید برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر به بخش گالری کامپوزیت دندان مراجعه نمایید.

کامپوزیت دندان

٦ واحد كامپوزيت ونير فك بالا
٨ واحد كامپوزيت ونير فك پايين

پس از اینکه روکش های شما جایگذاری شدند

عادت کردن به شکل و اندازه جدید دندان هایتان میتواند کمی زمان بر باشد. با این حال، شما به زودی به آنها خو میکنید و دندان های خود را کاملا طبیعی احساس می کنید. به سادگی دندان هایتان را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. توصیه میشود دو هفته پس از نصب روکش ها، قرار ملاقات دیگری با دندانپزشک تنظیم کنید.

آیا می توانم روکش انجام دهم؟

اکثر افراد کاندیدهای مناسبی برای روکش های دندانی هستند، اما باید یادآوری کرد که این یک فرآیند زیبایی است، نه راه حل ارتودنسی. ونیرها، دندان هایی که ناخوشایند قرار گرفته اند را نمیتوانند اصلاح کنند.

روکش ها به دندان های سالم نیاز دارند که به آنها متصل شوند. هر گونه پوسیدگی یا بیماری لثه باید قبل از چسباندن ونیرها درمان شود.

اگر از سایش دندان ها، که دندان قروچه نامیده می شود رنج میبرید، ونیر ها گزینه مناسبی برایتان نخواهند بود. سایش مداوم دندان ها می تواند باعث تراشیده شدن، شکستن یا حتی جدا شدن کامل ونیر از دندان ها شود.

روکش ها تا چه مدت دوام دارند؟

روکش ها حدود 10 سال و احتمالا خیلی طولانی تر عمر میکنند. همه چیز به حفظ سازگار و موثر بهداشت دهان مربوط است. برای چک آپ و تمیز کردن باید حداقل دو بار در سال، مراجعه به دندانپزشک برنامه ریزی شود.

مهمتر از همه، از دندان هایتان تنها برای خوردن غذا استفاده کنید - قلم ها را گاز نگیرید، یخ را با دندان خرد نکنید و یا کیسه پلاستیکی را با آنها پاره نکنید!

یک انتظار واقعی داشته باشید

در حالی که روکش ها یک پیشرفت چشمگیر برای تعدادی از مشکلات دندان هستند، مهم است به یاد داشته باشید که آنها دندان های طبیعی نیستند. نقص های کوچک، بد رنگی و تغییر رنگ می تواند در طول زمان به تمام روکش ها برسد، اما این چیزی نیست که در مورد آن وسواس ایجاد شود. در حقیقت، وجود این نقص های کوچک است که می تواند روکش های شما را طبیعی تر جلوه دهد و لبخند طبیعی برایتان به ارمغان بیاورد.

سایر خدمات کلینیک دندانپزشکی رویان مو سلامت 

طراحی خط لبخند دیجیتالی با دستگاه پیشرفته GSD
بلیچینگ با پیشرفته ترین متد
ونیر کامپوزیت Swiss Ivocular
لامینت سرامیکی UPS Emax
روکش تمام سرامیک
ایمپلنت Navigatio surgery
خدمات ویژه دندانپزشکی کودکان و نوجوانان از قبیل
فلوراید تراپی
واکسیناسیون دندان کودکان
ترمیم و مراقبت دندانپزشکی دندانهای شیری
برطرف کردن دفورمیتی های دندان در کودکان به صورت پیشگیرانه
ارتودنسی و فیشورسیلانت
مجهز به پیشرفته ترین دستگاههای روز دنیا

♦قیطریه_اندرزگو
♦شهرک غرب_ بلوار دادمان

۰۲۱-۴۱۹۳۶
۰۲۱-۲۲۸۸۵۸۹۰-۹۵

مشاورین تلگرام
@royanmoobot

دیدگاه خود را بنویسید

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس ایمیل

royanmoo@gmail.com

دانلود اپلیکیشن

محاسبه هزینه کاشت مو
error: Content is protected !!
contact us
map
سوالی دارین؟ با ما چت کنید