• 02141936

پروتز سینه و انواع آن

پروتز سینه و انواع آن

تقویت ماموپلاستی یا همان پروتز سینه (ایمپلنت سینه) از جمله عمل های محبوب زیبایی ست که به هدف تغییر فرم و سایز سینه ها انجام می شود. کار پروتز سینه تغییر سایز  سینه برای افزایش و کاهش حجم سینه و همچنین تغییر فرم و شکلش برای زمانی که سینه ها حالت آویزان بخود گرفته اند ، انجام می شود.  این جراحی می تواند در حین شیردهی، حاملگی ،تغییرات کاهش وزن  و سرطان که در آن شرایط بافت و سایز سینه بسیار دستخوش تغییر می شود، صورت می گیرد. 

در این مقاله شمارا با انواع و روشهای پروتز سینه آشنا خواهیم کرد.

چگونگی پروتز سینه

تغییر سایز و فرم سینه تحت عمل جراحی که با بیهوشی صورت می گیرد پروتز سینه نامیده می شود.این عمل طی مدت زمان یک تا دو ساعت انجام می پذیرد . بهتر است قبل از این عمل جراحی حتماٌ با متخصص خود مشورت کرده و بهترین روش جراحی را انتخاب کنید. همچنین می توانید در این جلسه مشاوره به سوالات و استرسی که بابت انجام این عمل در ذهن خود دارید پاسخ دهید. به طبع پروتز سینه با توجه به شرایط و نوع بافت سینه صورت می گیرد. معمولا افراد بیمار از انجام این عمل نارحت هستند اما بعد از گذشت مدت زمانی پس از عمل پروتز سینه بیمار رضایت کاملی نسبت به این تغییرات دارند.

نوع برشهایی که جراح برای انجام پروتز سینه انجام می دهد در سه نقطه متفاوت شامل ، زیر بغل، هاله دور سینه یا همان بافت اطراف سینه و چین دور سینه می باشد. سپس پروتز را از طریق عضله ی دیواره ی قفسه سینه  وارد بدن میکنند .

ساليان سال است كه بسياري از زنان پروتز سينه را انجام مي دهند تا از اين طريق سينه خود را بزرگ كنند. پروتز سينه باعث افزايش حجم سينه مي شود كه در حين شيردهي، حاملگي، كاهش وزن و سوء تغذيه يا عواملي مانند سرطان يا ضربه هاي كوچك شده است. در اين مقاله، با عمل پروتز سينه، روش هاي جراحي، انواع پروتز، جنس پروتز، مراقبت هاي قبل و بعد از عمل آشنا خواهيد شد.

پروتز سينه چيست؟

در عمل جراحي پروتز سينه، سينه فرد علاقمند در مدت دو ساعت و با بيهوشي عمومي بزرگ مي شود. بنابراين حتما قبل از عمل، با پزشك معالج خود مشورت كنيد و با انواع پروتز و روش هاي مختلف بزرگ كردن سينه آشنا شويد.

انتخاب پروتز معمولا با توجه به پهنای سینه، ارزیابی پوشش نسج نرم سینه و بافت سینه صورت می‌گیرد. برخی از افرادی که به‌دلیل بیماری یا موارد دیگر مجبور به عمل پروتز سینه هستند، ممکن است از این عمل حس خوبی نداشته باشند و تصور کنند که شکل طبیعی بدن‌شان را از دست می‌دهند. اما معمولا با گذشت زمان و بعد از انجام عمل احساس بهتری نسبت به این تغییرات پیدا می‌کنند.

براساس نسوج نرم سينه و بافت سينه، پروتز انتخاب مي شود. برخي از افراد ممكن است نسبت به اين عمل تصورات اشتباهي داشته باشند و تصور كنند كه اندام آن ها بد خواهد شد ولي بتدريج تصورات و باورهاي آن ها نسبت به اين عمل تغيير خواهد كرد.

براي پروتز، پزشك سه محل متفاوت از سينه، زيربغل، بافت اطراف نوك پوستا و دور ناف يا چين زير سينه برش مي زند و بعد از آن پروتز را از بالا به پايين عضله ديواره سينه به بدن تزريق مي كند. پروتز در محل تزريق ثابت مانده و حركتي نمي كند. پزشك جراح محل برش را بخيه زده و مي بندد. 

پروتز سینه در کلینیک رویان سلامت
پروتز سینه در کلینیک رویان سلامت

انواع پروتز

پروتز سينه به سه دسته تقسيم مي شود:

 • پروتز با برجستگي كم
 • پروتز با برجستگي زياد
 • پروتز با برجستگي خيلي زياد

پروتزهای سینه به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند.

1.پروتز سينه گرد

اين نوع پروتز براي كساني كه دوست دارند تا سينه هاي آن ها برجسته به نظر برسد و همچنين كساني كه دوست دارند پروتز سينه نرم و خوش فرمي را تجربه كنند مناسب خواهد بود.

مزاياي پروتز سينه گرد

 • جراحي اصلاحي براي اصلاح مواردي مانند انقباض كپسولي، تغيير پروتز،پارگي پروتز، چرخش پروتز
 • ادامه روند عمل جراحي پروتز

2.پروتز سينه اشكي

در اين نوع پروتز، سينه فرد به صورت طبيعي ديده مي شود. خانم هايي كه بافت سينه كوچكتري دارند، يا اصلا بافت سينه ندارند، خانم هايي كه سينه هاي صاف و بي شكلي دارند، يا سينه هاي آن ها نسبت به هم متقارن نيست مي توانند از اين نوع پروتز استفاده كنند.

انواع پروتز به لحاظ جنس و مواد تشكيل دهنده

پروتز سينه به لحاظ جنس هيچ تفاوتي نسبت به هم ندارند ولي فقط هزينه عمل و راحتي فرد و جاي شكاف آن ها نسبت بهم متفاوت است. پروتزها به لحاظ جنس به سه دسته تقسيم مي شوند كه بدين قرارند:

 • پروتز سيليكوني ژله مانند
 • پروتز سينه آب نمكي
 • پروتز سينه ثابت، نسل پنجم پروتزها

3.پروتز سينه آب نمكي

اين نوع پروتزها گرد بوده و با آب نمك استريل يا سالين اندود شده اند. جداره هاي آن ها سيليكوني و غير قابل نفوذ بوده و در مقايسه با پروتزهاي سيليكوني، سفت ترند، اگر پاره شوند، مايع درون آن ها جذب بدن مي شود و براي بدن نيز مشكلي را ايجاد نمي كنند.

مزايا پروتز سينه آب نمكي

 • برش هاي كمتر
 • هزينه پايين تر
 • معاينه و بررسي هاي كمتر

افراد زير 18سال نبايد اين چنين پروتزي را انجام دهند. 

4.پروتز سينه سيليكوني

از تركيبات سيليكون ساخته شده و بيشتر به ژل شبيه است. اكثر خانم ها بخاطر امنيت بيشتر اين نوع پروتز را انتخاب مي كنند، بخاطر اين كه به بافت سينه خيلي شبيه است. اگر آسييبي ببينند، از بين نمي روند و مايع درون آن ها به فضاي اطراف يا لايه هاي ديگر وارد مي شود.

اگر دوست داريد كه از اين نوع پروتز استفاده كنيد بايد به صورت دوره اي به پزشك مراجعه كنيد. فرد بايد بالاي 22 سال سن داشته باشد تا بتواند از اين نوع پروتز استفاده كند.

مزايا پروتز سينه سيليكوني

 • احتمال چين خوردگي كمتر
 • كاهش خطر خالي شدن پروتز به صورت غيرارادي
 • شباهت به بافت طبيعي

انجام آزمايش MRI  براي كساني كه اين عمل پروتز را انجام داده اند لازم و ضروري است. هر دو سال يك بار اين نوع آزمايش لازم خواهد بود.

5.پروتزهاي سينه ثابت

اگر اين نوع پروتزها پاره شوند، براي فرد هيچ عوارض جانبي نخواهد داشت و بنابراين پروتزهاي ثابت نام ديگرآن هاست. اين نوع پروتزها شكل دارند و در قسمت هاي پايين تر بيشتر برجسته هستند. تراكم سيليكوني بالا بوده و سفت تر بوده و كمتر آسيب مي بينند. ايجاد برش هاي بيشتر در پوست يكي از مهم ترين معايب آن هاست.

 

پروتز سینه

پروتز خارجي سينه

در اين نوع عمل، پروتزها از بيرون روي سينه قرار داده مي شوند. اگرچه عوارضي مانند تعريق، حساسيت پوستي، خارش، احساس گرما و احتمال كنده شدن آن ها وجود دارد، ولي اين نوع پروتز سريع ترين روش براي بزرگ كردن سينه است.

رنگ پروتز سينه

مهم ترين نگراني افراد علاقمند به پروتز سينه اين است كه رنگ پروتز به رنگ پوست شباهت خيلي زيادي داشته باشد، اگرچه توليدكنندگان در اين مورد خيلي زياد تلاش مي كنند ولي با اين وجود هنوز هم تفاوت هايي به لحاظ رنگ بين رنگ پروتز و رنگ طبيعي سينه مشاهده مي شود.

انواع برش هاي پروتز سينه

 • برش در چين زير سينه
 • برش در اطراف هاله
 • برش زير بغل
 • برش دور ناف

مشاوران رویان سلامت

ليفت سينه با پروتز

در اين روش، سينه با روش هاي پروتز قدري بالا آورده مي شود. با اين روش مي توان سينه هاي افتاده را بالا آورد و آن ها را بزرگ كرد.

در پروتز ماستوپكسي در آرئول و زير سينه برش هايي ايجاد مي شود. با اين روش مي توان سينه هاي افتاده و نامتقارن را اصلاح كرد. اين عمل تركيبي از پروتز و ليفت سينه است و با ليفت سينه ها بالا آورده شده و برخلاف عمل ليفت پزشك لازم نيست كه در روي پوست فرد برش هايي را ايجاد كند. البته همه افراد نمي توانند اين عمل را انجام دهند و بهتر است كه قبلا با پزشك خود مشورت نماييد.

ماندگاري پروتز سينه

پروتزهاي سينه ماندگاري دائمي ندارند و به مرور زمان فرسوده شده و از بين مي روند. پوسته خارجي پروتز به تدريج نازك و ضعيف شده و از بين مي رود. حتي كمتر پزشكي قادر به تشخيص اين نوع نشانه هاست.

بانوان ورزشكار، و مربيان ورزشي در مقايسه با كساني كه تحرك كمتري دارند، بيشتر در معرض پارگي پروتز هستند. بنابراين لازم است كه در طول 10 تا 15 سال به پزشك معالج خود مراجعه كنيد و حتي در صورتي كه پزشك تشخيص داد، عمل سونوگرافي را به انجام برسانيد.

افراد مناسب براي انجام عمل پروتز سينه

 • افراد بيماري فاقد سينه بخاطر مبتلا شدن به سرطان و ساير بيماري ها
 • افراد داراي سينه هاي نامتقارن
 • خانم هاي دارنده يك سينه
 • خانم هايي با سينه هاي كوچك به دليل سوء تغذيه يا دلايل هورمون يا ژنتيكي
 • خانم هايي با سينه هاي كوچكتر به دليل شيردهي، يا افزايش سن و افتادگي سينه به دليل كاهش وزن

هزينه عمل پروتز سينه

اين نوعي عمل جراحي زيبايي بوده و بيمه درماني هرگز هزينه هاي آن را متقبل نمي شوند. ميزان تبحر و تخصص و تجربه پزشك، روش پروتز مورد استفاده تعيين كننده هزينه عمل جراحي است.

دیدگاه در"پروتز سینه و انواع آن"

دیدگاه خود را بنویسید

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس ایمیل

royanmoo@gmail.com

دانلود اپلیکیشن

محاسبه هزینه کاشت مو
contact us
map
سوالی دارین؟ با ما چت کنید