کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936

تزریق بوتاکس

چکیده مطلب:

حتما تا به حال بارها راجع به تزریق بوتاکس شنیده‌اید و می‌دانید که تزریق بوتاکس با کاهش توانایی انقباض عضلات زیر پوست، باعث کم شدن چروک‌های صورت می‌شود، اما مطمئنا همه کاربردهای این ماده را نمی‌دانید، در ادامه مطلب کاربردهای مختلف این سم را به شما توضیح خواهیم داد.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس (Botox) سم بسیار قوی است و نام تجاری سم بوتولینوم نوع A می‌باشد که توسط باکتری به نام “کلستریدیوم بوتولینوم” ترشح می‌شود.

این باکتری می‌تواند مسمومیت‌های غذایی ایجاد کند، مانند مسمومیت کشنده‌ بوتولیسم که با مصرف کنسرو تن ماهی ایجاد می‌شود.

سم بوتاکس امروزه برای کاربردهای پزشکی که در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم، به‌ صورت خالص و استریل فراوری می‌شود.

 

2.موارد مصرف بوتاکس

9  سال بعد از کشف سم بوتاکس کاربرد آن برای زیبایی کشف شد و تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است اما کاربردهای غیر زیبایی و درمانی بوتاکس کمتر به گوش مردم رسیده است، اما باید بدانید که این ماده ، خواص درمانی بسیاری برای بیماری‌ها دارد و در ادامه مطلب ، به مهم‌ترین کاربردهای درمانی و زیبایی بوتاکس اشاره می‌کنیم.

2.1.کابردهای درمانی

 1. درمان سردرد های مانند میگرن  (tension Headaches)

در سال 1992 ، یک جراح پلاستیک به نام دکتر ویلیام بایندر مشاهده کرد که هنگامی که به دلیل چین و چروک به افراد بوتاکس تزریق می‌کرد، سردردهای کمتری را گزارش می‌کردند. سپس این پزشک بوتاکس را بر روی مبتلایان به میگرن مزمن آزمایش کرد و بوتاکس در سال 2010 برای درمان سردرد میگرنی تأیید شد.

برخی پزشکان سوال می‌کنند که آیا این دارو برای میگرن واقعاً مؤثر است ؟ پاسخ این است که تاثیر بوتاکس برای درمان میگرن اثبات شده است و امروزه افرادی که بوتاکس را برای پیشگیری از میگرن دریافت می‌کنند ، در نقاط مختلف سر و گردن خود 31 تزریق دریافت می‌کنند و اثرات آن می‌تواند حدود 2 سال باقی بماند.

 1. درمان تعریق زیاد ( زیر بغل، کف دست ، کف پا و...)

هنگامی که پزشکان متوجه شدند که بیمارانشان که برای رفع چین و چروک صورت تحت درمان قرار می‌گیرند کمتر عرق می‌کنند ، دانشمندان شروع به مطالعه این کردند که آیا بوتاکس می‌تواند یک روش درمانی موفق برای مبتلایان به بیماری با نام هایفیریدروز (تعریق) شدید زیر بغل باشد؟

سپس تزریق بوتاکس در سال 2004 برای معالجه تعریق زیاد مورد تأیید قرار گرفت. برخی از پزشکان همچنین از بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد کف دست و پا بیماران نیز استفاده می‌کنند.

 1. درمان غیر قرینگی صورت
 2. درمان مثانه بیش فعال

دکتر لیندا بروبکر ، رئیس و مدیر ارشد دانشکده پزشکی دانشگاه شیکاگو می‌گوید: "در 30 سال تجربه پزشکی من ، بوتاکس یکی از تأثیرگذارترین درمانی بود که من تا به حال دیده بودم". به گفته وی ، بوتاکس می‌تواند مثانه بیش فعال را درمان کند.

در یک مطالعه ،بروبکر دریافت که حدود 70٪ از خانم‌هایی که با بوتاکس تحت درمان قرار گرفته‌اند ، روزانه حدود سه نشت ادرار گزارش کرده‌اند ، این در حالی است که این افراد در ابتدای مطالعه، پنج نشت ادرار در روز را گزارش کرده‎اند.

 1. درمان اسکارهای دردناک (painful scars)

تزریق بوتاکس در محل اسکار می تواند درد اسکار را کاهش دهد. گاهی ممکن است پزشک لازم ببیند که قبل از تزریق از کمپرس یخ یا لیدوکائین در محل اسکار استفاده کند و بیمار باید هر ۴-۳ هفته ارزیابی شود و در صورت لزوم تزریق مجدد بوتاکس انجام می‌شود تا درد اسکار به طور کامل از بین برود.

دفعات تزریق بوتاکس مورد نیاز بین 4-1 بار است و اثر درمان ممکن است تا مدت‌های طولانی باقی بماند.

 1. درمان فیشر های مقعدی

از موارد غیر متعارف و تجربی مصرف بوتاکس ، درمان فیشر های مقعدی می باشد. برای درمان فیشرهای مقعدی، بوتاکس را به عضلات مقعد فرد تزریق می‌ کنند و بعد از تزریق بوتاکس عضلات مقعد فلج می شود و دیگر اسپاسم و گرفتگی ناحیه فیشر مقعدی از بین می رود.

همچنین هنگام اجابت مزاج دیگر دردی نخواهد داشت و فشاری به انتهای روده وارد نمی شود. به این ترتیب با گذشت زمان زخم ایجاد شده در ناحیه شقاق نیز درمان می شود. البته همانطور که می‌دانید روش بوتاکس برای بیماری فیشر موقتی ( 6-3 ماه ) است.

 1. درمان رابطه جنسی دردناک

برخی از خانم ها در کف لگن یا مهبل دچار اسپاسم عضلانی می‌شوند که می‌تواند باعث درد جنسی شود. تزریق بوتاکس می‌تواند با قطع انقباض عضلات ، درد را کاهش دهد. پزشکان برخی کلینیک‌ها برای رابطه جنسی دردناک تزریق بوتاکس را ارائه می‌دهند و برخی از زنان ممکن است هر شش ماه یک بار به تزریق نیاز داشته باشند ، در حالی که برخی دیگر فقط ممکن است هر دو سال یک بار به تزریق نیاز داشته باشند.

 1. اسپاسم شدید گردن

حتی قبل از تصویب بوتاکس برای خطوط اخم بین ابروها در سال 2002 ، آلرگان در سال 2000 برای استفاده از این دارو در معالجه اختلالی بنام دیستونی گردنی ، این دارو را تصویب کرد که این بیماری با وضعیت غیر طبیعی سر و درد شدید گردن مشخص می‌شود. در واقع داروی بوتاکس با فلج کردن عضلات، اسپاسم گردن را از بین برده و به این ترتیب درد ناشی از اسپاسم گردن را از بین می‌برد.

تزریق بوتاکس

2.2.کاربردهای زیبایی

بوتاکس برای رفع چین و چروک های حرکتی و متوقف کردن پیشرفت چروک های ثابت به نواحی مختلفی از صورت تزریق می‎شود. البته بوتاکس را به همه نواحی صورت نمی‌توان تزریق کرد زیرا باعث فرم غیر طبیعی صورت می‌شود، همچنین گاهی برای درمان چین‌های صورت علاوه بر بوتاکس باید از فیلرهایی مانند (ژل استفاده کرد.  به طور کلی بوتاکس با فلج کردن عضلات به از بین بردن چین و چروک‌های صورت کمک می‌کند و معمولا این سم برای موارد زیر کاربرد دارد:

 1. درمان خطوط و چروک های پیشانی

بوتاکس برای صاف کردن چین و چروک‌های صورت و جوان‌سازی افراد ، مانند چین و چروک‌های ناحیه اخم که روی پیشانی یا در بین ابروها ایجاد می‌شوند.

 1. بهبود خط اخم
 2. درمان خطوط پنجه کلاغی کنار چشم ها (Crow's feet)
 3. کاهش خطوط گردن
 4. بهبود چروک اطراف دهان
 5. بالا بردن ابروها
 6. کاهش نمایش لثه هنگام خندیدن
 7. بالا بردن نوک بینی
 8. کاهش خطوط گردن
 9. بهبود چین‌های چانه

3. بوتاکس حاوی چه موادی است

کلستریدیوم بوتولینوم از 8 نوع سم مختلف تشکیل شده است، سم بوتاکس نوع A قوی‎ترین سم و نوعی است که برای استفاده پزشکی تأیید شده و به عنوان بوتاکس شناخته می‌شود. هر ویال بوتاکس حاوی این مواد است:

 • 100 واحدکلستریدیوم بوتولینوم نوع A 
 • 5 میلی گرمآلبومین انسانی 
 • 9 میلی گرم سدیم کلریدبرای رقیق کردن و مخلوط کردن محلول

مواد نگهدارنده‌ای در ویال وجود ندارد بنابراین باید بعد از هر بار استفاده از آن دور ریخته شود. بعد از مخلوط کردن ویال با سدیم کلرید ، باید در یخچال نگهداری شود و سپس تا 4 ساعت از مخلوط کردن استفاده شود.

4.عملکرد بوتاکس چگونه است؟

بوتاکس بعد از تزریق، جذب عضله شده و در انتهای اعصاب منقبض‌ کننده عضلات قرار می‌گیرد و از آزاد شدن استیل کولین (انقباض عضلانی) جلوگیری می‌کند و در نتیجه دستور انقباض به عضله نمی‌رسد و به این ترتیب عضله ناحیه‌ای که بوتاکس به آن تزریق شده است، فلج می‌شود.

این عدم ‌انقباض عضلات زیر پوستی ، باعث محو شدن چین و چروک‌های پوست می‌شود. هنگامی که بوتاکس در محل اتصال عصبی عضلانی به عضله تزریق می‌شود، 7-3 روز پس از تزریق از کار افتادگی عضله رخ می‌دهد.

تزریق بوتاکس

5. آنچه پس از تزریق بوتاکس انتظار می رود؟

برای تزریق بوتاکس باید ابتدا به کلینیک زیبایی و یا پزشک متخصص پوست مجرب مراجعه نمایید. پزشک باید به این موضوع توجه کند که هر پوستی نیازمند تزریق نیست و توضیحات کاملی راجع به تغییرات بعد از تزریق بوتاکس و هدفش از این تزریق به شما بدهد .

اگر پزشک به شما بگوید که عضلات صورت شما در آینده دچار چین و چروک می‌شود، باید بوتاکس تجویز شود.

تزریق بوتاکس با سوزن‌های کوچک انجام می‌شود و نیازی به بی‌حسی ندارد . پزشک پس از ضد عفونی کردن پوست صورت، با استفاده از سرنگ انسولین مقادیر کمی از بوتاکس را در بالای ابروها، پیشانی و اطراف چشم تزریق می‌کند.

احتمالاً در محل تزریق، سوزش و قرمزی خفیف به وجود می‌آید که ظرف چند ساعت برطرف می‌شود. این تزریق معمولاً در مطب پزشکان یا کلینیک‌های زیبایی انجام می‌شود و نیازی به بستری شدن ندارد.

بوتاکس بعد از تزریق، عضله را فلج می‌کند. این عدم ‌انقباض عضلات ، باعث محو شدن چین و چروک‌های پوست می‌شود. البته تاثیر بوتاکس دائمی نیست و فلج ‌کننده موقتی عضلات است و حدود 6-3 ماه تأثیر آن باقی می‌ماند.

در واقع بعد از تزریق بوتاکس پایانه‌های عصبی آسیب نمی‌بینند اما دیگر نمی‌توانند مواد شیمیایی انتقال دهنده عصبی را آزاد کنند برای انتقال مجدد پیام عصبی باید پایانه‌های عصبی جدید باید در اطراف ناحیه تزریق رشد کنند، رشد پایانه‌های جدید، حداقل 3-2 ماه طول می‌کشد و برای ادامه فلج عضلات نیاز به تکرار تزریق بوتاکس است.

ویدئو تزریق بوتاکس در کلینیک رویان سلامت

6.  مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

همان‌طور که می‌دانید بعد از انجام هر عمل زیبایی باید نکات خاصی را رعایت کنید تا نتیجه عمل مورد پسند شما باشد. به همین ترتیب رعایت مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس نیز ضروری هستند. بعد از تزریق بوتاکس ممکن است پزشک با توجه به شرایط شما کارهای خاصی را به شما توصیه کند، این مراقبت‌ها عبارتند از:

 •  بعد از تزریق بوتاکس ، شستن صورت هیچ مشکلی ندارد به شرطی که پوست صورت را خیلی سفت فشار ندهید.
 •   آرایش کردن بعد از بوتاکس ، مشکلی ندارد، به شرطی که از لوازم آرایش بهداشتی و استاندارد استفاده نمایید و در حین آرایش فشاری به صورتتان وارد نکنید.
 •  برداشتن ابرو بعد از تزریق بوتاکس مشکلی ندارد به شرطی که فشاری بر پوست وارد نشود.
 • تا حداقل 3 ساعت بعد از تزریق بوتاکس ، محل بوتاکس را دست‌کاری نکنید.
 • تا 10 روز بعد از تزریق بوتاکس ، برای مقاصد مختلف مانند میکرودرم از لیزر استفاده نکنید.
 • بعد از تزریق بوتاکس نخوابید.  خوابیدن بعد از بوتاکس باعث می‌شود که ژل از ناحیه مناسب آن خارج‌ شده و جابجا شود. مثلاً اگر تزریق در اطراف چشم صورت گیرد، مواد بوتاکس از اطراف چشم خارج می‌شود و باعث افتادگی پلک می‌شود. برای پیشگیری از این عوارض ناشی از خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس حداقل تا چهار ساعت بعد از تزریق بوتاکس نباید بخوابید.
 • اگر بعد از تزریق بوتاکس درد احساس می‌کنید، از پزشکتان بخواهید داروی مسکن برای شما تجویز کند.
 • تأثیر بوتاکس بعد از تزریق بین 7-4 روز طول می‌کشد تا مشخص شود. اگر دو هفته بعد از تزریق بوتاکس هنوز نتیجه آن مشخص نشده است، شاید لازم باشد مجدداً آن را تزریق نمایید.
 • ورزش کردن بعد از بوتاکس به مدت حداقل 6 ساعت ممنوع است زیرا ورزش کردن باعث می‌شود که مواد تزریق شده به صورت جابجا شوند.
 • تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس ، از مصرف الکل اجتناب نمایید.

7.تزریق بوتاکس در کلینیک زیبایی رویان سلامت

برای تزریق بوتاکس باید حتماً با پزشک متخصص پوست و یا یک کلینیک زیبایی مجرب مشورت کنید. پزشکان و همکاران ما در کلینیک زیبایی رویان سلامت ، تجربه و مهارت خاصی برای تزریق بوتاکس دارند.

اگر مایل به دریافت مشاوره از متخصصان کلینیک رویان سلامت هستید، می‌توانید در ساعات کاری کلینیک با شماره‌های 41936(021) , 95-22885890(021)  تماس حاصل فرمایید ، اما اگر امکان حضور ندارید می‌توانید از طریق  فرم  ویزیت آنلاین  و یا پیام رسان‌های تلگرام  به آی دی @royanmoobot  و واتس آپ پیام ارسال کنید تا مشاوران ما در اولین زمان ممکن با شما تماس حاصل نمایند و اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار دهند.

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map