کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936
 • 02122885890-95

جراحی افتادگی پلک

 چکیده مطلب

افتادگی پلک‌ها یکی از دلایل اصلی این است که برخی افراد برای از بین بردن و سفت شدن پوست اضافی پلک و داشتن ظاهری هوشیارتر و جوان تر ، به سراغ انجام جراحی افتادگی پلک (بلفاروپلاستی) می‌روند. در این مطلب اطلاعات کاملی راجع به جراحی افتادگی پلک در اختیار شما قرار می‌دهیم، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

جراحی افتادگی پلک چیست؟

پتوزی که از بدو تولد وجود داشته باشد ، پتوز مادرزادی نامیده می‌شود. به طور کلی افتادگی پلک ها زمانی رخ می‌دهد که لبه پلک بالایی (حاشیه پلک) از وضعیت طبیعی آن خارج شده و به سمت پایین افتاده باشد. هنگامی که لبه پلک افتاده می شود و بخشی از مردمک را می پوشاند ، می‌تواند قسمت بالایی بینایی شما را مسدود کند. جراحی پتوز یا افتادگی پلک  اصطلاح پزشکی برای افتادگی پلک بالا (وضعیتی که ممکن است بر یک یا هر دو چشم تأثیر بگذارد) است.

جراحی افتادگی پلک یا بلفاروپلاستی می‌تواند اضافی پوست ، ماهیچه ها و بعضی اوقات چربی را از پلک‌ فوقانی یا تحتانی حذف کند. در بعضی موارد ، ممکن است شما فقط به برداشتن پوست نیاز داشته باشید و  به برداشتن ماهیچه (پف پلک) احتیاجی نداشته باشید. گاهی اوقات جراحی پلک چشم فقط با از بین بردن پوست اضافی پلک ، می‌تواند دید شما را بهتر کند.

عوامل ایجاد کننده افتادگی پلک

 در بیشتر موارد ، افتادگی پلک بالا از پیری تاندون ماهیچه ای که مسئولیت بلند کردن پلک را دارد، ناشی می‌شود و اصلاح جراحی پلک بالایی افتاده شامل ترمیم تاندون کشیده شده است.

غیر معمول نیست که بعد از جراحی آب مروارید یا سایر جراحی‌های چشم ، فرد دچار افتادگی پلک شود زیرا دستکاری پلک در طی یک عمل می‌تواند باعث ضعف عضله‌ای شود که چشم را باز نگه می‌دارد. همچنین سکته مغزی و تروما می‌تواند باعث پتوز شود.

بلفاروپلاستی زیبایی چیست؟

جراحی زیبایی پلک یک روش جراحی است که از نظر پزشکی ضروری نیست و فقط برای بهبود ظاهر و زیبایی شما انجام می‌شود.

متأسفانه ، ممکن است پلک های بالایی و گاهی اوقات پایینی شما به خاطر روند پیری و یا به صورت ارثی و مادرزادی دچار افتادگی شود. همچنین ممکن است ابروهای شما نیز در دوران پیری آویزان شده یا افتادگی پیدا کنند. از نظر آرایشی و زیبایی ، چنین شرایطی ممکن است از جذابیت کلی چشم و صورت شما کم کند و باعث ایجاد خستگی یا پیری در ظاهر صورت شما شود؛ به همین خاطر است که امروزه برای رفع این مشکل جراحی افتادگی پلک انجام می‌شود .

جراحی افتادگی پلک
جراحی افتادگی پلک
جراحی افتادگی پلک
جراحی افتادگی پلک

چه زمانی بلفاروپلاستی عملکردی مورد نیاز است؟

بلفاروپلاستی عملکردی (بر خلاف بلفاروپلاستی زیبایی) جراحی پلکی است که به دلایل پزشکی انجام می شود. در بیشتر موارد ، لیفت چشم عملکردی برای از بین بردن پوست آویزان از پلک بالایی است که به خاطر افتادگی موجب کاهش بینایی در هنگام رانندگی یا سایر کارهای بینایی شده است.

یکی دیگر از مشکلات عملکردی ، مشکل در استفاده از عینک یا لنزهای تماسی در افرادی است که افتادگی پلک بالا یا پایین دارند.

سایر شرایطی که ممکن است نیاز به عمل جراحی افتادگی پلک داشته باشند عبارتند از:

 • التهاب و خارش چین‌های اضافی در ناحیه افتاگی پوست پلک
 • درد و ناراحتی پیشانی از ماهیچه‌های زیادی که برای بلند کردن پوست‌های افتاده در ناحیه پلک ایجاد می‌شوند.

بلفاروپلاستی عملکردی نیز مانند بلفاروپلاستی آرایشی ، اغلب توسط چشم پزشکان و جراحان پوست چشم انجام می شود. با این حال ، جراحان عمومی پلاستیک ، جراحان گوش ، حلق و بینی و جراحان دهان و فک و صورت نیز جراحی زیبایی پلک را انجام می‌دهند.

در حین جراحی پلک چه اتفاقی می‌افتد؟

عمل بلفاروپلاستی را می توان بر روی پلک های بالا ، پلک های پایین و یا هر دو به طور همزمان انجام داد؛ در حین جراحی ، برش‌هایی در چین‌های طبیعی پلک ، در خلال پلک فوقانی و درست در زیر مژه‌ها یا پشت پلک پایین ایجاد می‌شود. به این ترتیب ، بریدگی‌ها پس از بهبودی ، تقریباً قابل توجه نیستند.

در حالی که در حین بلفاروپلاستی دراز کشیده‌اید ، جراح شما علامت گذاری دقیقی را انجام می‌دهد تا مشخص کند که در آن باید لایه‌های اضافی پوست و چربی برداشته شود، برخی از عضلات زیرین نیز ممکن است برداشته شوند. این بافت‌ها با ابزارهای جراحی مانند قیچی جراحی ، دستگاه‌های برش فرکانس رادیویی و بعضی اوقات برش لیزر برداشته می‌شوند. سپس بخیه ها یا چسب برای صاف کردن و تنظیم مجدد قسمت‌های اطراف ابرو و پلک‌ها با دقت استفاده می‌شوند.

در طی عمل ، جراح شما با توجه به عواملی مانند ساختار عضلانی زیرین صورت ، ساختار استخوان و تقارن ابروهای شما ، درباره میزان چربی ، پوست  و یا عضله‌ای که باید از پلک شما خارج کند، تصمیم می‌گیرد. همچنین در مواردی که ابروها نیز افتادگی دارند ، ممکن است پزشک روشی را برای بالا بردن ابروها استفاده کند، این روش لیفت ابرو نامیده می‌شود.

عمل جراحی زیبایی پلک

بهترین نامزدهای جراحی افتادگی پلک چه کسانی هستند؟

اگر مطمئن نیستید که کاندیدای بلفاروپلاستی هستید ، با پزشک چشم خود قرار ملاقات بگذارید ، او می تواند شما را برای هرگونه مشکل پزشکی مربوط به پلک‌های شما ارزیابی کند. اگر دلیل پزشکی برای انجام عمل بلفاروپلاستی ندارید ، می‌توانید در مورد هرگونه نگرانی یا علاقه ای که در مورد جراحی زیبایی پلک دارید ، با پزشک چشم خود صحبت کنید

برخی از افراد به صورت مادرزادی افتادگی پلک دارند ، همچنین افتادگی پوست اطراف چشم اغلب به خاطر پیری طبیعی است و در صورت داشتن شرایطی مانند پف چشم و آلرژی یا ورم چشم این افتادگی پلک نیز می‌تواند اغراق آمیز تر شود. در چنین شرایطی فرد ، کاندید مناسب انجام جراحی افتادگی پلک است.

پزشک چشم شما قبل از جراحی افتادگی پلک شما را از نظر عوامل خطر جراحی مانند مشکلات خشکی چشم ، بیماری چشم ، تیروئید و دیابت ارزیابی خواهد کرد. به خاطر داشته باشید که شدت و تعداد بیماری‌های شما ممکن است موجب شود که شما کاندید مناسبی برای جراحی افتادگی پلک نباشید.  

از جراحی افتادگی پلک چه انتظاراتی می‌توانید داشته باشید؟

اگر به خاطر زیبایی به بلفاروپلاستی علاقه مند هستید ، بنابراین پزشک به شما توصیه می‌کند انتظارات واقع بینانه ای از جراحی افتادگی پلک داشته باشید. در حالی که این روش‌های جراحی زیبایی می توانند به صورت چشمگیری ظاهر شما را بهبود بخشند ، اما گاهی اوقات نیز ممکن است مشکلی در عمل ایجاد شود و نتیجه جراحی خیلی رضایت بخش نباشد.

همچنین باید بدانید که روند پیری ادامه خواهد یافت و ظاهر بهبود یافته شما بعد از جراحی افتادگی پلک ، به طور نامحدود دوام نخواهد داشت و به همین دلیل ممکن است در سال‌های آتی نیاز به انجام مجدد این جراحی داشته باشید. با این وجود ، بسته به سلامت شما و سایر عوامل ، یک عمل بلفاروپلاستی می تواند تا 10 سال دوام داشته باشد.

انجام جراحی افتادگی پلک به دلیل ساختار بی نظیر پلک های نژاد آسیایی ، برای این قوم ، دشوارتر است. به همین دلیل ممکن است آسیایی ها بیشتر از سایر گروه‌های قومی در معرض نتایج کمتر از حد مطلوب باشند.

جراحی زیبایی پلک به طور بالقوه می‌تواند ظاهر "پوستی پلک بالایی" که یک ویژگی صورت آسیایی است را از بین ببرد. این تغییر ممکن است ظاهر پلک آسیایی را تا حدی "غربی" کند. برخی از بیماران آسیایی-آمریکایی خواستار این تغییر هستند؛ برخی دیگر هم آن را غیرقابل قبول می‌دانند. پس هر فردی باید قبل از انجام این عمل راجع به چهره خود بعد از آن ، فکر کند و با چشم باز ، تصمیم به انجام جراحی زیبایی پلک بگیرد.

رفع چین و چروک دور چشم با پلکسر

پلکسر یک روش جدید، غیر تهاجمی، بدون خونریزی و التهاب و موثر برای رفع چین و چروک دور چشم، بهبود افتادگی پلک ، جوان سازی پوست اطراف چشم و تحریک کننده سلول‌های پوستی برای کلاژن سازی بیشتر است. بدین ترتیب است که این روزها روش جراحی پلکسر برای رفع افتادگی پلک و چروک های سطحی و عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دستگاه پلکسر ریز پرتوهای کنترل شده‌ای از پلاسما (گاز یونیزه ای که در فضای بین سوزن دستگاه و پوست بیمار تولید می‌شود) را تولید کرده و با تصعید این گاز روی لایه اپیدرم پوست، موجب انقباض ناحیه مورد نظر پوست و به این ترتیب لیفت پوست و باز شدن خطوط و چروک‌ها می‌شود.

اقدامات لازم برای جراحی افتادگی پلک (بلفاروپلاستی)

قبل از جراحی بلفاروپلاستی باید از پزشک خود سوال کنید که آیا تحت عمل بی حسی موضعی یا عمومی جراحی پلک شما را انجام می‌دهد. اگر بی حسی موضعی داشته باشید ، در طول عمل به هوش خواهید ماند ، اما ناحیه اطراف چشم شما با دارویی که از طریق سوزن تزریق می‌شود بی حس خواهد شد. بی حسی موضعی با استفاده از داروهای آرام بخش سیستمیک که به صورت خوراکی یا داخل وریدی تجویز می‌شوند، می‌تواند بیشتر شود. ممکن است اگر بلفاروپلاستی پیچیده‌تر باشد یا اگر قصد دارید آن را همزمان با سایر جراحی‌های زیبایی انجام دهید ، به بیهوشی عمومی نیاز داشته باشید. در صورتی که نیاز به بیهوشی عمومی باشد ، داروی بیهوشی با تزریق داخل وریدی (IV) به شما داده می‌شود که شما را برای مدت زمان 20 دقیقه تا دو ساعت بیهوش می‌کند. قبل از روز انجام عمل و به ویژه اگر تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید ، از شما خواسته می‌شود ،این‌ها را انجام دهید:

 • افراد سیگاری در معرض خطر عوارض جراحی هستند زیرا آهسته تر بهبود می یابند. اگر سیگاری هستید ، جراح شما ممکن است توصیه کند که حداقل چند هفته قبل از انجام عمل افتادگی پلک سیگار را ترک کنید.
 • اگر پزشک به شما توصیه‌ای کرد ، از مصرف هر دارویی که می‌تواند از لخته شدن خون شما جلوگیری کنید ، خودداری کنید، این داروها شامل داروهای تسکین دهنده درد مانند آسپرین و ایبوپروفن می‌شود. شما باید دو هفته قبل از جراحی افتادگی پلک ، مصرف این داروها را متوقف کنید تا احتمال خونریزی بیش از حد در طول عمل کاهش یابد.
 • عصر قبل از عمل فقط یک وعده غذایی سبک مانند سوپ میل کنید.
 • بعد از نیمه شب چیزی نخورید و بنوشید.
 • در صبح روز عمل ، شما باید داروهای ضروری - مانند فشار خون - را با یک جرعه کوچک آب مصرف کنید.
 • در روز عمل از هر نوع آرایش استفاده نکنید.
 • اطمینان حاصل کنید که شخصی در طی چند ساعت اول بعد از جراحی ، شما را به خانه آورده و از شما مراقبت می‌کند.
 • این جراحی‌های زیبایی معمولاً در کلینیک یا مطب پزشک انجام می‌شوند و به طور معمول نیازی نیست که یک شب در بیمارستان بمانید، مگر اینکه چندین جراحی زیبایی پیچیده را همراه با هم انجام دهید.

مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستی

 • پس از انجام عمل لیفت چشم ، از پماد موضعی آنتی بیوتیک استفاده می شود.
 • در روز اول ، شما باید در هر ساعت ، 10 تا 15 دقیقه کمپرس یخ روی پلک خود قرار دهید. یخ تورم را کاهش داده و کبودی را به حداقل می‌رساند. در روز دوم ، کمپرس یخ را هر چند ساعت حدوداً 10 تا 15 دقیقه روی پلک خود بمالید.
 • پس از 48 ساعت ، باید کمپرس گرم را برای بهبودی سریع‌تر استفاده نمایید.
 • پزشک چشم شما در صورت لزوم ، بعد از جراحی افتادگی پلک به شما توصیه می‌کند که چه داروهای ضد دردی مصرف کنید. بیشتر افراد فقط به داروهای تسکین دهنده درد بدون نسخه احتیاج دارند، مواد مخدر به ندرت لازم است.
 • در دوره بهبودی بعد از جراحی اگر درد شما شدید است یا تغییرات بینایی دارید ، فوراً با جراح خود تماس بگیرید.
 • چند روز اول بعد از جراحی پلک، ناحیه چشم شما متورم ، کبود و قرمز خواهد شد. همچنین ممکن است سفیدی چشم شما قرمز و خونی شود. ممکن است چند هفته طول بکشد تا این علائم به طور کامل بهبود یابد، در این مدت شما نباید از آرایش چشم استفاده کنید.
 • هنگامی که تورم پلکتان به اندازه کافی فروکش کرد ، می‌توانید لنزهای تماسی را از سر بگیرید.
 • اغلب بخیه های مورد استفاده در جراحی شما طی چهار تا هفت روز به خودی خود جذب می‌شوند و نیازی به کشیدن آن‌ها نخواهد بود. اگر از بخیه‌های جذبی استفاده نشود ، جراح شما حدود یک هفته بعد از عمل ، بخیه‌های پلک شما را می‌کشد.

عوارض احتمالی جراحی افتادگی پلک

یک عارضه احتمالی عمل جراحی پلک ، ناتوانی موقتی در بستن کامل پلک ‌های شما است و این بدان معنی است که ممکن است چشم‌ها به طور غیر طبیعی بعد از عمل، خشک شوند. معمولاً این شرایط بعد از چند هفته یا چند ماه برطرف می‌شود ، در این مدت به داروهای درمانی مانند قطره اشک مصنوعی چشم و مرطوب کننده ها نیاز خواهید داشت، تا پلک شما نرم شده و بتوانید پلکتان را ببندید. اگر این شرایط بیش از دو یا سه ماه باقی بماند ، ممکن است نیاز به روشی برای بازگرداندن مجدد پوست به به پلک مورد نیاز باشد تا بتوانید چشمتان را به طور کامل ببندید. سایر عوارض بالقوه بلفاروپلاستی شامل موارد زیر است:

 • از دست دادن بینایی
 • خونریزی
 • عفونت پلک
 • بینایی دوگانه
 • زخم جراحی قابل توجه
 • از بین بردن بیش از حد پوست پلک
 • همانطور که در بالا گفته شد ، اگر بعد از انجام این عمل جراحی ، علائمی مانند درد شدید یا تغییر دید را تجربه کردید، فوراً با جراح خود تماس بگیرید.

برای جراحی افتادگی پلک به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

جراحان مختلفی می توانند بلفاروپلاستی زیبایی را انجام دهند، چشم پزشکان و جراحان چشم ( فوق تخصص جراحی چشم) معمولاً این نوع جراحی را انجام می‌دهند، اما جراحان پلاستیک عمومی ، جراحان دهان و فک و صورت و جراحان گوش ، حلق و بینی نیز جراحی افتاگی پلک را انجام می‌دهند.

قبل از مراجعه برای انجام این جراحی حتما راجع به تجربه و پیشینه پزشک مورد نظر خود تحقیق کنید ، زیرا تجربه پزشک جراح در این عمل بسیار مهم است و اگر پزشک تجربه کافی را نداشته باشد ممکن است جای بخیه عمل روی پلک شما باقی بماند و یا حتی موجب بد شکل شدن چشم و یا باز ماندن پلک شما شود.  پزشکان متخصص متعددی در کلینیک زیبایی رویان سلامت جراحی افتادگی پلک را برای متقاضیان انجام می‌دهند، شما می‌توانید در ساعات کاری کلینیک با شماره‌های 41936(021) , 95-22885890(021)  تماس حاصل فرمایید ، اما اگر امکان حضور ندارید می‌توانید از طریق  فرم  ویزیت آنلاین  و یا پیام رسان‌های تلگرام  به آی دی @royanmoobot  و واتس آپ پیام ارسال کنید و عکس چشم و پلک خود را ارسال نمایید تا بعد از بررسی ، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند و اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار دهند.

هزینه جراحی افتادگی پلک چقدر است؟

هزینه جراحی پلک بسته به منطقه‌ یا شهری که در آن زندگی می‌کنید متفاوت است ؛ جراح ، فوق تخصص جراح ، امکاناتی که در آن عمل جراحی انجام می‌شود و میزان جراحی پلک مورد نیاز شما، عوامل موثر در هزینه جراحی افتادگی پلک هستند. جراح با در نظر گرفتن این عوامل، هزینه جراحی افتادگی پلک را برای شما تخمین می‌زند.

 

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
error: Content is protected !!
contact us
map
سوالی دارین؟ با ما چت کنید