کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936

20 سوال رایج در مورد عمل لیپوماتیک

6 بهمن
سوالات-متداول-لیپوماتیک
فهرست مطالب: نمایش

برخی از مراجعین برای از بین بردن چاقی های موضعی خود خواستار انجام لیپوماتیک هستند و سوالاتی را دررابطه با نحوه انجام این کار و مراقبت های بعد از آن مطرح می کنند.

در این مقاله سوالات متداول در رابطه با لیپوماتیک مطرح می شود تا در این مقاله پاسخ آن را دریافت نمایید.

1.بعد از عمل لیپوماتیک ورم‌های ایجاد شده چه زمانی از بین می‌رود؟

میزان تورم بستگی به حجم چربی خارج شده دارد و هر چه بیمار فعال‌تر باشد، مایعات سریع‌تر از بدن خارج می‌شوند و تورم بعد از عمل لیپوماتیک سریع‌تر از بین می‌رود. معمولا 10 روز بعد از لیپوماتیک، ورم‌های اصلی از بین می‌روند، اما 8-6 هفته طول می‌کشد تا تمامی ورم‌های شما از بین بروند.

2.پس از چند مدت از عمل لیپوماتیک می‌توان ورزش کرد؟

بیمار از فردای روز عمل لیپوماتیک می‌تواند به فعالیت فیزیکی روزانه خود بازگردد و تقریبا چیزی حدود 2 هفته بعد از عمل می‌تواند ورزش سبک را شروع کند و به مرور شدت آن را افزایش دهد. هر چه بیمار فعال‌تر باشد، مایعات سریع‌تر از بدن خارج می‌شوند و تورم بعد از عمل لیپوماتیک سریع‌تر از بین می‌رود.

3.پس از عمل لیپوماتیک تا چه زمانی باید از گن استفاده کرد؟

بعد از عمل لیپوماتیک برای تخلیه ترشحات و مایعات از سوراخ‌های جراحی و جلوگیری از تورم بعد از تخلیه چربی، پوشیدن گن‌ توصیه می‌شود و شما باید تا یک روز بعد از متوقف شدن کامل خروج مایعات از درن‌ها به پوشیدن گن ادامه دهید. در واقع پوشیدن گن حدود 2ماه است و بیش از این مدت نباید گن بپوشید.

4.بعد از عمل لیپوماتیک کی می‌توان به حمام رفت؟

معمولا پنج روز بعد از عمل لیپوماتیک می‌توانید به حمام بروید، اما بهتر است سوال‌های خود راجع به دوران بعد از لیپوماتیک را از پزشک خود بپرسید. در حمام پوست محل تخلیه چربی را ماساژ دهید تا ترشحات سریع‌تر خارج شود، سپس سوراخ‌های عمل را با آب و صابون بشویید و بعد از اینکه از حمام بیرون آمدید روی آن‌ها را پانسمان کنید و پد جاذب بزنید.

5.ترشحات بعد از عمل لیپوماتیک تا چه مدت باقی می‌ماند؟

میزان خروج ترشحات بعد از لیپوماتیک در افراد مختلف، متفاوت است و بستگی به میزان تخلیه چربی و شرایط فیزیکی بیمار دارد. معمولا افراد تا 3 -5 روز بعد از عمل، خروج مایعات از سوراخ‌ها را تجربه می‌کنند، اما برخی دیگر ممکن است این زمان برایشان طولانی‌تر شود. پزشک با تجویز داروهایی مانند فوروزماید، سعی می‌کند، روند خروج مایعات را سریع‌تر کند تا از تورم بعد از تخلیه چربی جلوگیری نماید. تا زمانی که ترشحاتی از سوراخ‌های عمل شما خارج می‌شود، شما باید از پانسمان و پد جاذب استفاده نمایید.

6.کبودی‌ها و جای زخم عمل لیپوماتیک چه زمانی از بین می‌رود؟

جدیدا لیپوماتیک با دستگاه‌های هوشمند انجام می‌شود که آسیب بافتی بسیار کمی ایجاد می‌‌کنند، به همین دلیل میزان کبودی بسیار کم است و کبودی و جای زخم تا یک یا دو هفته بعد از عمل از بین می‌رود.

7.آیا عمل لیپوماتیک در دوران قاعدگی اختلال ایجاد می‌کند؟

اختلال در دوران قاعدگی (جلو یا عقب افتادن پریود) بعد از عمل لیپوماتیک رفلکس عادی بدن به ترومای لیپوماتیک و تخلیه چربی است.

8.آیا بعد از عمل لیپوماتیک می‌شود برای بارداری اقدام کرد؟

بعد از اینکه اختلالات دوران قاعدگی شما برطرف شد و بدن شما به حالت عادی خود بازگشت، هیچ منعی برای اقدام به بارداری وجود ندارد.

9.آیا عمل لیپوماتیک دردناک است؟

با توجه به اینکه عمل لیپوماتیک در حال حاضر با دستگاه‌های هوشمند (دستگاه لیپوماتیک اینفراسونیک) و کانولای قابل انعطاف انجام می‌شود، این دستگاه بافت چربی را به صورت انتخابی مورد هدف قرار می‌دهد و آسیبی به عروق خونی، لنفی، عضلات و اعصاب نمی‌رساند، در واقع اگر دستگاه به بافت غیر چربی برخورد کند، به صورت اتوماتیک از کار می‌افتد، در نتیجه آسیب بافت‌های زیر پوستی بسیار کمتر از روش‌های قدیمی مانند لیپولیز یا لیپوساکشن است و به این ترتیب درد عمل نیز کمتر می‌باشد.

سوالات رایج لیپوماتیک

10.نتایج نهایی چه زمانی مشخص می‌شود؟

زمانی که تورم‌های بعد از تخلیه چربی کاملا از بین رفتند و تخلیه ترشحات خونی شما قطع شد، می‌توانید نتایج نهایی لیپوماتیک را ببینید. معمولا 8-6 هفته طول می‌کشد تا تورم بعد از عمل از بین برود و به این ترتیب حدود 2-3 ماه بعد از عمل که تورم شما کاملا از بین رفت، نتیجه نهایی را می‌بینید.

11.آیا عمل لیپوماتیک عوارضی دارد؟

اگرچه عوارض این روش نسبت به روش‌های قدیمی لاغری موضعی بسیار کم است  و با وجود تمامی مزایایی که این دستگاه برای لاغری دارد، اما هیچ دستگاه یا روش لاغری بدون عارضه نیست:

 • جای زخم، تورم و کبودی: در این روش جای زخم جراحی نسبت به روش لیپوساکشن بسیار کوچک است و پس از چند روز بهبود می‎یابد. همچنین تورم و کبودی نیز بسیار کم است چون آسیب بافتی با این روش بسیار کم است.
 • خونریزی در زمان جراحی: اگر بیمار به توصیه‌های پزشک راجع به عدم مصرف آسپرین و وارفارین دو هفته قبل از جراحی، عمل کرده باشد، خونریزی حین عمل اتفاق نمی‌افتد.
 • حساسیت به لیدوکائین: لیدوکائین ماده بی حس کننده موضعی است که در این جراحی قبل از وارد کردن کانولا به بدن، استفاده می‌شود، برخی از افراد به این دارو حساسیت دارند.
 • عفونت: اگر جراحی در شرایط استریل انجام نشود امکان عفونت وجود دارد، البته احتمال عفونت بسیار پایین است چون که زخم‌های جراحی لیپوماتیک بسیار ریز هستند و مراقبت از آن‌ها آسان است.
 • برگشت پذیری لیپوماتیک: اگر بعد از لیپوماتیک رژیم غذایی و ورزش را رعایت نکنید، تضمینی برای عدم برگشت مجدد چربی‌های اضافه وجود ندارد.
 • خطر آمبولی: ارتعاش دستگاه می‌تواند موجب آسیب برخی از عروق شود، البته با وجود پیشرفت دستگاه‌ها و استفاده از دستگاه‎های هوشمند حین عمل لیپوماتیک، احتمال تخریب عروق و آمبولی نزدیک به صفر است.

12.آیا عمل لیپوماتیک برگشت پذیر است؟

چربی‌های حذف شده در نواحی که تحت عمل لیپوماتیک قرار گرفته‌اند، برگشت پذیر نیستند، مگر اینکه فرد بعد از عمل پرخوری کند و چربی‌های جدیدی در آن ناحیه شکل بگیرد. اما اگر فرد بعد از انجام عمل لیپوماتیک به توصیه‌های پزشک خود توجه کند، با رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش هم می‌تواند اندام ایده آلش را حفظ نماید هم به سلامتی خود کمک کند، در عین حال اصلا چربی‌های برداشت شده با لیپوماتیک، باز نمی‌گردند.

13.در عمل لیپوماتیک به چه میزان چربی خارج می‌شود؟

تخلیه چربی در هر جلسه از لیپوماتیک نباید بیش از 15% وزن بدن باشد. نمی‌توان حجم بسیار بالایی از چربی را در یک جلسه خارج کرد، زیرا این کار خطرناک است و تورم و مشکلات بعد از عمل را تشدید می‌کند. به طور کلی میزان برداشت چربی به وزن و درصد چربی بدن هر فرد بستگی دارد و پزشک بعد از جلسه مشاوره قبل از عمل لیپوماتیک، با معاینه شما میزان خارج کردن چربی با انجام لیپوماتیک را به شما اطلاع می‌دهد.

14.بعد از عمل چه میزان وزن کم می‌کنیم؟

اگرچه میزان خارج کردن چربی به وزن و درصد چربی هر فرد بستگی دارد، اما به طور کلی بعد از لیپوماتیک شاهد کاهش 4-2 سایز خواهید بود.

15.چه کار کنیم تا بعد از عمل لیپوماتیک بیشتر لاغر شویم و نتیجه بهتر ببینیم؟

میزان لاغری بعد از لیپوماتیک بستگی به خود فرد دارد، به طور کلی آن چربی‌هایی که از بدن خارج شدند، برگشت دوباره ندارند و اگر فرد بعد از انجام لیپوماتیک، رژیم غذایی مناسبی را رعایت کند و در عین حال فعالیت ورزشی داشته باشد، بیشتر لاغر می‌شو و چربی‌های خارج شده، هرگز باز نمی‌گردند.

سوالات رایج لیپوماتیک

16.برای خروج درن چه زمانی باید مراجعه کرد؟

درن‌ها زمان خارج می‌شوند که ترشحات شما کاملا قطع شده باشد، معمولا تا 4 روز بعد از عمل شما شاهد تخلیه ترشحات هستید و پزشک یک هفته بعد از عمل درن‌ها را خارج می‌کند.

17.چه مدت بعد عمل باید استراحت کرد؟

 در روش‌های قدیمی‎تر مانند لیپوساکشن آسیب بافتی بسیار شدید بود اما در لاغری موضعی با استفاده از دستگاه‌های جدید لیپوماتیک که با کانولای هوشمند کار می‌کند، آسیب بافتی به کمترین میزان رسیده است و به همین خاطر است که اکثر افراد از فردای روز عمل می‌توانند فعالیت روزانه خود را داشته باشند و حداکثر زمان لازم برای استراحت و یا تحت مراقبت اولیه بودن ، یک هفته است.

18.رژیم غذایی مناسب بعد از عمل لیپوماتیک رعایت چه مواردی است؟

همانطور که در بالا گفتیم، رعایت رژیم غذایی مناسب بعد از لیپوماتیک در موثر بودن و ماندگاری اثر لیپوماتیک اهمیت بسیار زیادی دارد. رژیم غذایی مناسب بعد از لیپوماتیک، رژیمی است که حاوی وعده‌های غذایی متعادل و سالم باشد. برای مثال، بعد از لیپوماتیک باید غذاهایی را مصرف کنید که چربی متوسط، کربوهیدرات پیچیده و مواد مغذی دارند. در یک رژیم غذایی مناسب برای بعد از لیپوماتیک باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • در رژیم غذایی خود روزانه 2000-1800 کالری از مصرف مواد غذایی سالم و مفید دریافت نمایید.
 • رژیم غذایی شما باید شامل میوه‌ها، سبزیجات، غلات، پروتئین‌ها و لبنیات باشد.
 • میوه‌ها و سبزیجات منبع عالی فیبر هستند. فیبر هم به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند و هم در حفظ وزن موثر است.
 • بعد از عمل لیپوماتیک روزانه 400-300 گرم میوه مصرف کنید و حتما میوه‌هایی که انتخاب می‌کنید را تغییر دهید، تا بتوانید طیف وسیعی از مواد مغذی را دریافت نمایید.
 • سبزیجات نقش مهمی در سلامتی و تناسب اندام شما دارند و روزانه به حدود 3 فنجان سبزی نیاز خواهید داشت. شما می‌توانید این مقدار سبزیجات را از خوردن کل سبزیجات و یا نوشیدن آب سبزیجات طبیعی مانند آب کرفس دریافت کنید. در رژیم غذایی خود انواع سبزیجات مانند بروکلی، اسفناج، کرفس هویج، فلفل را انتخاب کنید تا طیف وسیعی از مواد مغذی دریافت کنید.
 • مصرف غلات و حبوبات در رژیم غذایی بسیار مهم هستند. شما می‌توانید حبوبات و غلات کامل را از غذاهایی مانند برنج قهوه‌ای، نان جو یا 4 غله، ماکارونی گندم کامل ، بلغور جو دوسر یا غلات دریافت کنید.
 • شما باید پروتئین مورد نیاز روزانه خود را از مصرف گوشت بدون چربی از جمله گوشت گاو یا مرغ، لوبیای پخته شده، تخم مرغ، کره بادام زمینی و آجیل دریافت کنید. مصرف پروتئین برای عضله سازی و حفظ انرژی مهم است.
 • شما به 3-2 فنجان لبنیات در روز نیاز دارید. لبنیاتی که مصرف می‌کنید می‌تواند پنیر، ماست، شیر، یا حتی بستنی باشد.
 • در رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک از مصرف مقادیر بیش از حد نمک اجتناب کنید. سعی کنید به جای نمک از چاشنی‌های دیگر مانند سیر یا سبزیجات معطر استفاده کنید تا از اضافه شدن نمک بیش از حد به رژیم غذایی تان جلوگیری کنید.
 • از خوردن غذاهای ناسالم، چرب، پر کالری و چاق کننده مانند فست فودها و میان وعده‌هایی مانند چیپس سیب زمینی، ناچو، کیک و بستنی پرهیز کنید..
 • از مصرف مواد نشاسته‌ای و کربوهیدرات‌های تصفیه شده مانند نان، کراکر، ماکارونی، برنج و غلات دوری کنید.
 • مراقب میزان قند غذاهایی که می‌خورید، باشید. قند پنهان در غذاها می‌تواند باعث اضافه وزن شما شود.

19.از چه سنی می‌توان به انجام عمل لیپوماتیک اقدام کرد؟

زمانی که رشد بدن شما کامل شد و توده بدنیتان به طور کامل شکل گرفت می‌توانید این عمل را انجام دهید. تقریبا بعد از بلوغ و رشد کامل بدن و از حدود 18 سالگی می‌توانید عمل لیپوماتیک را انجام دهید.

20.ماندگاری عمل لیپوماتیک چقدر است؟

استفاده از این روش برای از بین بردن چربی های اضافی بسیار موثر است اما میزان ماندگاری آن کاملا به خود فرد بستگی دارد پس از انجام لیپوماتیک فرد باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشد و همچنین فعالیت بدنی خود را بیشتر کند تا چربی ها بازگشت پیدا نکنند.

 

جهت مشاوره و تعیین وقت تماس بگیرید.

021-41936

22885890-95(021)

 

جهت مشاهده نمونه های بیشتر به صفحه اینستاگرام مراجعه نمایید.

royan.surgery@

آدرس:

♦قیطریه_اندرزگو
♦شهرک غرب_ بلوار دادمان

مشاورین تلگرام

@royanmoobot

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map