کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
  • 02141936

آیا کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو به موهای من آسیب می رساند؟

9 مرداد
استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

بیشتری افرادی که عمل کاشت مو انجام می دهند به دلیل بروز زخم ها و التهابات بعد از عمل، نگران زیبایی ظاهر خود هستند و برای آنها شاید این سوال پیش بیاید آیا بعد از کاشت مو می‌توانم از کلاه استفاده کنم؟ در پاسخ این سوال باید گفت که استفاده از کلاه بعد از عمل کاشت مو می تواند راه حل خوبی برای پوشاندن زخم ها و همچنین محافظت سر و ناحیه کاشت مو باشد اما زمان مناسب انجام این کار و همچنین نحوه استفاده درست و اصولی آن، بسیار مهم است.

اگر شما نیز به تازگی کاشت مو انجام داده اید و قصد استفاده از کلاه را دارید تا انتها با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم به مسئله کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو به صورت کامل و جامع بپردازیم.

 

کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو

یکی از فاکتورهای اصلی زیبایی موهای سر می باشند که بسیاری از افراد برای درمان ریزش موهای خود عمل کاشت مو انجام می دهند. این عمل نیز مانند سایر عمل ها دارای عوارضی می باشد و زخم ها و التهاباتی را درپی دارد که باعث می شود ظاهر سر و موها کمی ناپسند شود و فرد احساس خوبی از این بابت نداشته باشد. از این رو خیلی از افراد به فکر استفاده از کلاه بعد از عمل کاشت مو هستند تا هم زیبایی ظاهر آنها حفظ گردد و هم از سر و موهای تازه کاشته شده محافظت نمایند.

 

کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو

 

استفاده از کلاه در روزهای ابتدایی بعد از عمل به دلیل تازه بودن زخم ها و دلمه ها و همچنین فیکس نشدن گرافت های تازه کاشته شده مجاز نمی باشد، زیرا با گذاشتن کلاه و گرم شدن سر دلمه ها و التهابات شدیدتر می شوند و احتمال وارد شدن فشار و یا حتی جدا شدن گرافت ها وجود دارد. بنابراین استفاده از کلاه بعد از عمل کاشت مو تا 6 الی 10 روز باید به تعویق بیفتد و بعد از این مدت زمان و بهتر شدن وضعیت التهابات و دلمه ها می توان از کلاه استفاده نمود.

 

کلاه مناسب برای بعد از کاشت مو

بهترین کلاه برای افرادی که عمل کاشت مو انجام داده اند، کلاه های گشاد می باشد که هنگام استفاده با ناحیه پیوند مو تماس پیدا نمی کنند. همچنین از آنجایی که ممکن است بعد از کاشت مو، پوست سر به برخی پارچه ها حساسیت نشان دهد، لازم است هنگام انتخاب کلاه به جنس آن توجه ویژه ای شود. کلاه هایی با جنس پنبه ای یا نخی به پیوندهای تازه کاشته شده چسبیده و روند بهبودی را مختل می کنند.

استفاده از کلاه های سنگین مانند کلاه کاسکت نیز مجاز نمی باشد زیرا باعث وارد آمدن فشار و آسیب رساندن به گرافت ها و فولیکولهای تازه کاشته شده می شوند.

اگر بعد از کاشت مو از کلاه استفاده می کنید باید برای جلوگیری از عفونت به صورت مرتب کلاه را شستشو و تمیز نمایید و در صورت مشاهده خون و یا متورم شدن دلمه ها و زخم ها دیگر از کلاه استفاده نکنید.

 

چگونگی کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو

گذاشتن کلاه بعد از کاشت مو تنها زمانی که فرد در محیط بیرون قرار دارد مناسب می باشد و در محیط داخلی و منزل نباید از کلاه استفاده شود. همچنین نحوه استفاده از کلاه نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و به دلیل اینکه بعد از پیوند مو پوست سر ملتهب است و همچنین فولیکول‌ها در حساس‌ترین مرحله بعد از پیوند هستند، این کار باید به آرامی و با دقت صورت بگیرد.

هنگام گذاشتن کلاه روی سر و برداشتن آن باید با هر دو دست دو طرف کلاه را بگیرید و بدون برخورد و وارد کردن فشار به ناحیه کاشت مو آن را بر سر گذاشته و یا از روی سر بردارید. باید کلاه را از بالا بردارید یعنی به صورت عمودی و هیچ‌گاه به صورت زاویه دار کلاه را از سر نکشید. توجه داشته باشید که جلوی کلاه شما نباید محکم و تنگ باشد، زیرا روی محل پیوند کشیده می‌شود و به فولیکول‌های کاشته شده آسیب وارد می‌کند.

 

دلایل کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو

دو دلیل اصلی برای استفاده از کلاه بعد عمل کاشت مو وجود دارد که یکی حفظ زیبایی ظاهری و پنهان کردن زخم ها و التهابات سر و دیگری محافظت از گرافت ها و ناحیه کاشت مو در برابر عوامل مختلف مانند موارد زیر می باشد.

  • محافظت در برابر آفتاب

اشعه‌های مستقیم خورشید تاثیر منفی قابل توجهی بر گرافت‌های کاشته شده دارند و سبب سوزاندن و آسیب به فولیکول ها می شود. به دلیل بی حسی پوست سر در روزها و هفته های ابتدایی بعد از عمل احتمال دارد فرد متوجه آفتاب سوختگی نشود، از این رو استفاده از کلاه هنگام خروج از منزل در روز می تواند گزینه مناسبی برای محافظت موها در برابر نور و گرمای خورشید باشد.

  • محافظت در برابر باد و باران

باد و باران شدید می توانند به گرافت های تازه کاشته شده آسیب برسانند، از این رو هنگام خروج از منزل بعد از عمل کاشت مو و بروز باد و باران بهتر است از کلاه استفاده نمایید. باد شدید و یا رطوبت زیاد حاصل از باران می توانند باعث جداشدن فولیکول ها گردند و روند بهبودی و درمان را به تاخیر بیاندازند.

  • محافظت در برابر آلودگی و گرد و خاک

یکی از مواردی که می تواند باعث ایجاد حساسیت در پوست سر و بروز عفونت ها بعد از کاشت مو شود، رسیدن غبار و آلودگی های مختلف به پوست سر و موها و فولیکول های تازه بعد می باشد. اگر بعد از عمل کاشت مو نیاز به بیرون رفتن و در معرض هوای آزاد قرار گرفتن دارید، حتما باید از کلاه مناسب برای جلوگیری از آلوده شدن سر خود به مواد مختلف و گرد و غبار استفاده نمایید.

 

مدت زمان کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو

با توجه به نوع عمل و میزان التهابات و زخم ها مدت زمان استفاده از کلاه بعد از عمل کاشت مو مشخص می گردد. معمولا احساس سوزش و درد بعد از 2 هفته از بین می رود و کمی التهابات و تورم ها و زخم ها بهبود می‌یابند اما همچنان آثار ظاهری زخم ها مشاهده می شود و پوست سر کمی حساس است و گرافت ها نیاز به مراقبت و محافظت دارند. از این رو برای مشخص شدن مدت زمان استفاده از کلاه بعد از کاشت مو باید با پزشک خود مشورت نمایید. البته به این نکته باید توجه داشت که استفاده از کلاه بعد از کاشت مو در مواقعی لازم می باشد که می خواهید از منزل بیرون بروید و در فضای باز قرار بگیرید. پس بهتر است تا زمانی که فولیکول ها و گرافت های تازه کاشته شده استحکام خود را بدست می آورند هنگام بیرون رفتن برای محافظت بیشتر از آنها از کلاه استفاده نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map