کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
  • 02141936

کاشت مو در ناحیه ورتکس یا فرق سر چگونه است؟

1 مرداد
کاشت مو در ناحیه ورتکس

کاشت مو در ناحیه ورتکس یا فرق سر

یکی از روش‌های نوین برای رفع دائم کم‌پشتی مو و طاسی، عمل زیبایی کاشت مو در ناحیه ورتکس می‌باشد. البته عمل کاشت مو با توجه به نوع ریزش مو و شرایط بیمار و نظر پزشک متخصص، در نواحی مختلف سر انجام می‌پذیرد، اما یکی از مهم‌ترین نواحی که غالبا ریزش مو از این ناحیه شروع می‌شود، ناحیه ورتکس سر است و عمل کاشت مو در این قسمت سر یکی از سخت‌ترین و چالش برانگیزترین عمل‌های زیبایی کاشت مو محسوب می‌گردد.

 

ناحیه ورتکس چیست؟

آن بخش از سر که فرق نام دارد، ناحیه ورتکس سر می‌باشد. در واقع خلفی‌ترین بخش ناحیه سر را ورتکس می‌گویند. شایع‌ترین کم پشتی و یا طاسی مو در افراد مربوط به این ناحیه می‌باشد. کاشت مو در ناحیه ورتکس باید با دقت و ظرافت بالایی صورت بگیرد تا نمایی طبیعی داشته باشد. شاید با شانه کردن موهای قسمت جلو سر به این سمت، کم‌پشتی آن بخاطر قرارگیری موهای جلو زیاد به چشم نیاید ولی بعضی افراد دوست دارند موهای آن‌ها یکدست و پرپشت باشد.

 

عمل کاشت مو در ناحیه ورتکس

راه حل‌های زیادی برای درمان ریزش مو وجود دارد ولی هنگامی که این مشکل با دارو حل نمی‌شود و کم‌پشتی موها و یا طاسی سر ایجاد می‌گردد، می‌توان به روش‌های مختلف کاشت موی سر را انجام داد. پزشکان با مهارت و تخصص خود روش‌های مختلف را بررسی کرده و هر روشی که با شرایط فرد همخوانی بیشتری داشته باشد را انتخاب می‌کنند.

در بعضی مواقع نیازی به انجام عمل کاشت مو در ناحیه ورتکس نمی‌باشد و می‌توان تقویت موهای کم‌پشت فعال در این منطقه را جایگزین عمل زیبایی کاشت در نظر گرفت. با تقویت این موها قادر خواهید بود تا مشکل موهای خود را بدون کاشت مو انجام دهید. همچنین در مواردی نیز می‌توان در نواحی اطراف ورتکس سر، عمل کاشت مو را انجام داد و از این طریق ناحیه ورتکس سر را پوشش داد.

زمانی که ناحیه ورتکس دچار کم‌پشتی شدید مو شده باشد و چاره دیگری نباشد، باید عمل کاشت مو در ناحیه ورتکس صورت پذیرد. در رابطه با کاشت مو در ناحیه ورتکس محدودیتی وجود ندارد و پیوند مو در این ناحیه براساس نظر پزشک و شرایط موها مشخص می‌شود. همچنین با بررسی‌های پزشک و نظر او تعداد موهایی که به جهت عمل زیبایی پیوند مو در ناحیه ورتکس در نظر گرفته می‌شود، می‌تواند نسبت به سایر نقاط سر بیشتر باشد.

موهای ناحیه ورتکس خواب یا جهت‌های مختلفی دارند و کاشت مو در این قسمت سر از سایر بخش‌های دیگر سخت‌تر و حساس‌تر می‌باشد و پزشک باید تخصص و مهارت بالایی داشته باشد که پس از کاشت، ظاهر موها و سر شما کاملا طبیعی جلوه کند. در پیوند مو در ناحیه ورتکس پزشک باید به خوبی سوراخ‌های موردنیاز برای پیوند مو را بر روی سر ایجاد کند. این سوراخ‌ها باید در جهت‌های مختلف باشند و در تمامی بخش ورتکس پراکنده شوند تا کاشت مو غیرطبیعی و بدحالت به نظر نرسد.

 

شرایط کاشت مو در ناحیه ورتکس

همانطور که گفته شد عمل کاشت مو در ناحیه ورتکس سر یکی از سخت‌ترین و حساس‌ترین عمل‌های زیبایی مو می‌باشد ک نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد. هنگام عمل در بخش ورتکس یا خلفی سر، پزشک معالج باید به یک سری نکات توجه ویژه نماید تا نتیجه مطلوبی به دست آید.

  1. بانک مو:

بهترین موهایی که می‌توان برای کاشت از آن‌ها استفاده کرد، موهایی هستند که در ناحیه‌ پشت سر قرار دارند. از این رو به این بخش بانک مو نیز گفته می‌شود. موهای این ناحیه از سر از لحاظ ژنتیکی و سلولی نسبت به ریزش مقاوم هستند و از لحاظ ساختاری و ظاهری به موهای ریخته شده بسیار نزدیک می‌باشند و به همین دلیل بهترین گزینه برای برداشت و قرار دادن آن‌ها در ناحیه ورتکس محسوب می‌گردند. به طور کلی هرچه تراکم بانک موی شما بیشتر باشد، احتمال موفقیت کاشت مو نیز بیشتر است.

تراکم ناحیه بانک مو باید حداقل ۷۰ تا ۹۰ واحد فولیکولی در هر سانتی متر مربع باشد. تراکم کمتر از ۴۰ واحد فولیکولی در هر سانتیمتر مربع به عنوان بانک موی ضعیف در نظر گرفته می‌شود و برداشت از آن امکان‌پذیر نیست.

  1. تعداد فولیکول‌های برداشتی:

با توجه به نظر پزشک واحدهای فولیکول با استفاده از روش FIT یا SUT و یا FUT بدون زخم یا نیاز به بخیه، از محل بانک برداشت و در ناحیه‌ی ورتکس سر کاشته می‌شوند. در ناحیه ورتکس سر باید کاشت مو با واحد‌های فولیکولی بین 2 تا 3 تار مو با تراکمی حدود 30 تا 40 سانتی متر مربع انجام شود. از این رو در طاسی‌های کامل این منطقه بین 1500 تا 2500 گرافت مو کافی است تا تراکم لازم ایجاد شود.

  1. طرح کاشت مو:

پیوند مو در ناحیه ورتکس نیازمند مهارت و تجربه بالای پزشک است، زیرا پیوند مو در ناحیه ورتکس باید بر اساس اصول زیباشناسی صورت پذیرد تا موهایی متراکم و طبیعی ایجاد شود. برای طبیعی‌تر شدن حالت موها بعد از کاشت در ناحیه ورتکس، باید پزشک هنگام عمل شکاف‌ها و سوراخ‌ها را در زاویه‌های مناسبی ایجاد کند تا جهت و زاویه موهای کاشته شده در جهت سایر موها باشد و با آن‌ها همپوشانی داشته باشد.

به دلیل برآمده بودن ناحیه ورتکس باید جهت رویش موها (خواب موها) به حالت طبیعی باشد تا جلوه زیبایی به خود بگیرد. بهتر است کاشت مو در سر به خصوص در ناحیه ورتکس به بعد از 30 سالگی به تعویق افتد تا نتیجه مطلوب‌تری حاصل گردد.

  1. کیفیت مو

یکی از نکاتی که هنگام کاشت مو در ناحیه ورتکس باید به آن دقت شود، کیفیت و ضخامت مو می‌باشد. موهایی که از بانک مو برداشته می‌شوند باید دارای فولیکول بزرگتر از ۷۰ میکرون باشند. این موها ضخیم در نظر گرفته می‌شوند و پوشش بیشتری نسبت به موهای صاف و نازک ایجاد می‌کنند.

 

عوارض کاشت مو در ناحیه ورتکس سر

عوارض و مشکل خاصی بعد از عمل کاشت مو در ناحیه ورتکس برای شخص بوجود نمی‌آید. فقط شاید درد و خونریزی خفیفی اتفاق بیفتد که مسئله حادی نیست و با پانسمان و داروهای مسکن قابل حل می‌باشد.

البته نکته مهم در این مبحث نحوه کاشت می‌باشد. اگر چگونگی کاشت مو در ناحیه ورتکس سر به درستی و خوبی انجام نگیرد، می‌توان ناهمگون بودن و غیرطبیعی بودن حالت موها بعد عمل را جز عوارض و معایب این نوع کاشت مو درنظر گرفت. در قسمت‌های دیگر سر به دلیل یک سمت بودن جهت موها می‌توان به راحتی کاشت را انجام داد، اما در ناحیه ورتکس باید کاشت مو با دقت کامل و زاویه مناسب صورت گیرد وگرنه موهای کاشته شده به صورت تیز و ناهمگون به شدت جلب توجه می‌کنند. علاوه بر این اگر برداشت مو از بانک زیاد باشد، به دلیل نزدیک بودن بانک مو به ناحیه ورتکس، کم پشتی و یا پرپشتی زیادی در یک بخش سر به وجود می‌آید که ممکن است تا مدت‌ها ظاهری نامناسب را جلوه کند.

 

مراقبت‌های بعد از کاشت مو در ناحیه ورتکس سر

به صورت کلی تمامی مواردی که در رابطه با مراقبت‌های کاشت مو در سایر نواحی سر وجود دارد مانند استفاده از کیسه یخ برای کاهش التهاب، استراحت کافی، خودداری از شستشو تا زمان اعلام پزشک، استفاده از داروهای تجویز شده، جلوگیری از تعریق موها، قرار نگرفتن در مقابل نور خورشید و … در رابطه با کاشت مو در ناحیه ورتکس نیز صدق می‌کند.

یکی دیگر از مراقبت‌های بعد از عمل کاشت مو در ناحیه ورتکس نوع خوابیدن می‌باشد. باید به گونه‌ای سر خود را روی بالش بگذارید که ناحیه ورتکس برخوردی با بالش نداشته باشد. اگر نیاز باشد باید چند روز اول را در حالت نیم خیز بخوابید تا مقاومت موها ایجاد شود. در صورتی که اصطکاکی صورت گیرد ممکن است خواب موها نیز تغییر کرده و نتیجه کاشت مو چندان جالب نباشد.

همچنین پس از چند هفته که موها شروع به ریزش می‌کنند نیز سعی کنید مراقبت‌های توصیه شده توسط پزشک را جدی بگیرید تا موهای پرپشت و زیبایی به حالت طبیعی داشته باشید.

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map