کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936

کاشت مو به روش FIT – مزیت،معایب هزینه و مراقبت های اف ای تی

29 مرداد
کاشت مو به روش اف ای تی (FIT)

کاشت مو به روش FIT یکی از موثرترین و ابتدایی ترین روش های کاشت مو طبیعی است. در این روش از یک پانچ دایره ای شکل برای درآوردن واحدهای فولیکولی مو از ناحیه اهداکننده و انتقال آن به منطقه بدون مو استفاده می شود.  این روش، در واقع یک جراحی ایمن است که تاثیرات دائمی و ماندگاری با طبیعی ترین حالت ممکن دارد.

در این مقاله قصد داریم درباره روش های کاشت طبیعی مو بدون عمل جراحی صحبت کنیم.یکی از ابتدایی ترین روش کاشت مو بدون جراحی که در حال انجام است را به شما معرفی کنیم.

 

کاشت مو به روش FIT چیست؟

اصطلاح “FIT” به طور رایج برای استخراج واحد فولیکولی شناخته شده است. در این تکنیک، فولیکول های مو معمولا از قسمت پشت سر و کناره های گوش با استفاده از دستگاه مخصوص به نام پانچ استخراج می شود. هر واحد برداشته شده معمولا از 1 تا 3 ریشه مو تشکیل شده که به آن گرافت می گویند. بعد از برداشت گرافت ها، آنها را به منطقه طاسی سر پیوند می دهند.روش کاشت مو اف ای تی به سبب دقت و ظرافت بالایی که دارد برای کاشت ابرو، ریش و سبیل نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مراحل کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT ابتدا باید خط رویش با توجه به مدل صورت ترسیم شود سپس واحد های گرفت با استفاده از دستگاه ظریفی به نام پانچ یک به یک از پشت سر برداشته میشوند و در نهایت در ناحیه طاسی سر کاشته میشوند درنتیجه در این روش کاشت مو نیازی به جراحی نمیباشد در این روش هیچ گونه خط اسکاری (بخیه) وجود ندارد تنها نقاط بسیار ریزی در نقاط برداشت به جا میماند که قابل رویت نمیباشند در روش FIT محل کاشت با استفاده از بی حسی تزریقی بی حس  میشود،

در ابتدا کل سر با استفاده از ماشین اصلاح تراشیده میشود سپس ناحیه های برداشت مو در پشت سر علامت گذاری میشود  این مو ها چون در مقابل هورمون های مردانه مقاومند هرگز دچار ریزش نمیشوند.دستگاه پانچ سوزنی بسیار باریک میباشد که به صورت چرخشی وارد پوست شده و گرافت ها را برداشت می نماید دستگاه پانچ به دو شکل دستی و میکرو موتور  وجود داد.

بعد از استخراج، واحدهای فولیکولی یا همان گرافت ها در محلول نگه داری مخصوصی قرار داده می شوند. سپس تیم جراحی به کمک عینک های ذره بینی شروع به آماده سازی واحدهای فولیکولی می کنند.در نهایت، گرافت های برداشته شده به دقت و بادرنظر گرفتن مسائلی مانند عمق، زاویه کاشت و جهت رشد موها در منطقه گیرنده کاشته می شوند.

 

 

کاشت مو به روشFIT

 

کاشت مو به روش اف ای تی (FIT) چه مزیت هایی دارد؟

 • کاشت مو بدون جراحی هیچ درد و خونریزی و بخیه ندارد.

کاشت مو به روش FIT، جزء ایمن ترین و کم تهاجم ترین روش های کاشت مو محسوب می شوند. البته این روش نیز به نوعی عمل جراحی محسوب می شود. اما به قدری کم خطر،کم عارضه و کم تهاجمی است که به روش بدون جراحی شناخته می شود.

 • احتمال خطر عوارض جانبی در آن تقریبا صفر است.

این روش بدون استفاده از چاقوی جراحی انجام می شود و خبری از جای زخم، اسکار و خط زخم دائمی نیست. بنابراین نواحی بانک مو و گیرنده به سرعت ترمیم می شوند.علاوه براین چون هیچ برشی بر روی چوست سر ایجاد نمی شود، خطر عفونت بعد از عمل تقریبا صفر درصد است.

 • دوره نقاهت و بهبودی کوتاه و راحت تری دارد.

دوره بهبودی بعد از کاشت مو FIT بسیار ساده و سریع است. حتی بیمار خیلی زود می تواند فعالیت های ورزشی سنگین را از سر بگیرد.

 • خطاهای جراحی به حداقل می رسد.

مرحله برداشت فولیکول ها در کاشت مو FIT با دستگاه انجام می شود. به این ترتیب، خطاهای جراحی به حداقل می رسد .

 • بهترین روش برای افرادی است که نمی توانند از روشFUT استفاده کنند.

در روشFUT از آنجا که از پوست ناحیه اهدا کننده نواری به ضخامت 1 تا 2 سانتی متر برداشته می شود،باید پوست سر شل باشد.

بنابراین کسانیکه پوست سر سفتی دارند یا ورزشکار هستند و نیز افرادی که سابقه زخم های گوشتی دارند،بهتر است از روش های جدید کاشت مو بدون جراحی (FIT)  استفاده کنند .به این ترتیب، خطر ایجاد اسکار و بدشکلی زخم نواری در آنها به حداقل می رسد.

 

معایب جراحی کاشت مو به روش FIT

 • روش FIT محدود به تعداد گرافت‌هایی است که می‌توان آنها را در ظرف مدت یک روز استخراج و به منطقه طاسی پیوند زد. در برخی از موارد ممکن‌است یک جلسه دو روزه با گرافت بسیار زیاد برنامه‌ریزی‌شود.
 • هزینه جراحی کاشت مو به روش FIT در مقایسه با روش سنتی FUT بالاتر است.

 

کاشت مو به روش اف ای تی (FIT) مناسب چه افرادی است؟

کاشت مو FIT مناسب افرادی  است که تمایل دارند موهای کوتاهی داشته باشند . زیرا بعد از گذراندن دوران نقاهت در این روش، اسکار و یا زخمی وجود نخواهد  داشت و افراد مجبور نیستند که با بلند کردن موهای خود این زخم ها را بپوشاند. این روش هم برای خانم ها و هم برای آقایان مناسب می باشد.همچنین افرادی که سطح طاسی خفیف تا متوسط دارند، بهترین کاندید برای کاشت به روش FIT هستند. در این تکنیک، تقریبا تا 7هزار تار مو را می توان در یک روز استخراج کرد و پیوند داد. این تعداد تار مو به راحتی می تواند ناحیه وسیعی از طاسی را پوشش دهد.

 

مراقبت های قبل از کاشت مو به روش FIT

1-از دو هفته قبل از جراحی مصرف دخانیات را متوقف کنید. نیکوتین موجود درسیگار رگ های خونی را محدود کرده و جریان خون به پوست سر را کاهش خواهد داد. بنابراین روند بهبودی بعد از کاشت طولانی تر می شود.

2-یک هفته قبل از کاشت مو مصرف برخی از دارو ها که سبب خونریزی بیشتر در حین عمل جراحی می شود را متوقف کنید. این دارو ها عبارتند از: آسپیرین ها، داروهای ضد التهاب، ویتامین B، رقیق کننده های خون، ایبوپروفن ها، برخی داروهای گیاهی.

3-از کوتاه کردن موها قبل از کاشت مو خودداری کنید. خود کلینیک در روز عمل بمنظور تعیین دقیق محل برداشت مو، کوتاهی موی سر را انجام می دهد.

 

مراقبت های بعد از کاشت مو به روش FIT

 • تا یک هفته انجام هر نوع فعالیت جسمانی با شدت زیاد را حذف کنید.
 • از آفتاب گرفتن و در معرض نور مستقیم خورشید قرارگرفتن به مدت طولانی بپرهیزید.
 • تا دو هفته وزنه های سنگین بلند نکنید.
 • تا سه هفته از سونا و حمام بخار استفاده نکنید.

 

عوارض کاشت مو به روش اف ای تی

ورم، کبودی، خارش و درد از جمله عوارض شایع این نوع جراحی پیوند طبیعی مو است. علاوه بر این، احتمال خطر خونریزی و همچنین بی‌حس‌شدن پوست سر نیز وجود دارد که طبیعی است و به تدریج از بین می رود.

البته در این روش  احتمال ” شوک از دست دادن مو”  در برخی از بیماران وجود دارد که بعد از جراحی اتفاق‌می‌افتد، درصورتیکه بیمار مصرف داروهای تجویزشده  توسط جراح  را شروع و یا از سربگیرد و به مدت ۶ ماه پس از جراحی ادامه‌دهد، ممکن‌است که ریزش مو به شدت کاهش پیدا کند.

 

دوره نقاهت کاشت مو به روش اف ای تی (FIT)

معمولا ۳ تا ۴ روز طول‌ می‌کشد تا جای زخم‌های موجود روی سر التیام‌یابد. بنابراین اکثر افراد ظرف ۲ تا ۷ روز پس از جراحی می‌توانند بهبودی خود را بدست‌آورند.

 

هزینه‌ی کاشت مو به روش FIT

هزینه‌ی کاشت مو به روش FIT می تواند به عوامل متعددی از جمله :

_وسعت ناحیه طاس

_تعداد گرافت های لازم برای پوشش

_وضعیت بانک مو

_مهارت جراح

_موقعیت چغرافیایی کلینیک

بستگی داشته باشد. بهتر است بدانید که هزینه ی این روش نسبتا بالا است.اما تاثیر این روش به صورت دائم است و می تواند به زیبایی افراد کمک فراوانی نماید.

 

توصیه های بعد از کاشت مو به روش FIT

در این قسمت، مراحلی که بایستی بعد از جراحی مو انجم دهید، به طور خلاصه بیان شده است. برای دریافت اطلاعات کامل در این مورد به صفحه مراقبت های بعد از کاشت مو مراجعه نمایید.

 • در یکهفته اول بعد از کاشت، بیمار طبق دستورالعمل پزشک موهای سر را شستشو داده و برخی از داروها را مصرف می کند.
 • موهای پیوند داده شده در هفته دوم کاملا تثبیت می شوند.
 • بعد از گذشت دو هفته، بیمار می تواند به زندگی عادی خود بپردازد.
 • بعد از گدشت 3 هفته، موهای کاشته شده شروع به ریزش می کنند. ریزش مو تا هفته ششم ادامه پیدا می کند. اما جای نگرانی نیست. زیرا ریشه موهای کاشته شده در جای خود باقی مانده اند.
 • بعد از گذشت شش ماه رشد موهای کاشته شده به طرز قابل توجهی مشخص می شود.
 • این رشد تا ماه دوازدهم ادامه پیدا می کند. تقریبا 100درصد موهای کاشته شده در روش FIT رشد می کنند.
 • بعد از گذشت یکسال، بیمار جهت ارزیابی به کلینیک مراجعه می کند.
 • موهای کاشته شده در برابر ریزش بسیار مقاوم هستند. از این رو نتایج کاشت در روش FIT دائمی خواهد بود.

 

برای اطلاعات بیشتر در رابطه انواع کاشت مو می توانید با شماره تلفن 41936-021 تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان رویان سلامت استفاده نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map