کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936

چگونه می توان کاشت مو از ریش به سر انجام داد؟

2 مرداد
کاشت مو از ریش به سر

کاشت مو از ریش به سر

کاشت مو با استفاده از موهای بدن، مخصوصا ناحیه ریش، یکی از روش‌های نوین جراحی پیوند مو است. این نوع کاشت عمدتا برای آندسته از آقایانی انجام می‌شود که بانک موی مناسبی در ناحیه سر ندارند. اما کاشت مو از ریش به سر دارای محدودیت هایی نیز است. در این مطلب قصد داریم کاشت مو از ریش را مورد بررسی قرار دهیم. کاربردهای این روش و میزان موفقیت، مزایا و معایب آن را برای شما مخاطب گرامی شرح دهیم.

 

آیا موهای ریش بانک موی مناسبی برای کاشت موی سر است؟

امروزه تکنیک‌های کاشت مو پیشرفت زیادی داشته است. با این وجود، هنوز در تعداد موهای قابل استخراج محدودیت وجود دارد. بهترین بانک مو برای کاشت نواحی پشت سر و دو طرف گوش هستند. اما در بخی از متقاضیان کاشت، این ناحیه تراکم لازم را نداشته و نمی‌توان تعداد مناسب مو از آن برداشت کرد. کاشت مو از ریش برای این افراد توصیه می‌شود.

 

کاشت مو از ریش برای چه افرادی مناسب است؟

این گروه از آقایان بهترین کاندید جهت کاشت مو از ریش هستند:

1-آقایانی که دچار طاسی شدید هستند و طبیعتا برای پوشش نواحی طاسی به گرافت های زیادی نیاز دارند.

2-افرادی که بانک موی ضعیف و بی کیفیتی دارند.

3-آقایانی که از هر دو مشکل رنج می‌برند. یعنی هم بانک موی کم تراکم و ضعیف دارند و هم بخشی وسیعی از سر درگیر طاسی شده و نیاز به تعداد زیادی گرافت برای پوشاندن محل طاسی دارند.

کاشت مو از ریش به سر

 

بانک مو چیست؟ و تراکم آن چقدر اهمیت دارد؟

بانک مو به هر ناحیه ای از پوست بدن که موهای مقاوم در برابر ریزش داشته باشد، گفته می شود. فولیکول های موجود در بانک مو دارای ویژگی های خاصی هستند که دچار ریزش نمی شوند. بنابراین در فرایند کاشت مو گرفت های این ناحیه استخراج و به نواحی طاسی پیوند زده می شود.

بطور معمول، موهای پشت سر و نواحی اطراف گوش در مقایسه با مناطق جلویی و میانی سر مقاومت بیشتری در برابر ریزش دارند. بنابراین می توان از آن ها برای پوشش دهی نواحی طاسی استفاده کرد.

بطور کلی، میزان تراکم مو و موفقیت کاشت مو رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. هر چه تراکم بانک مو بیشتر، احتمال موفقیت کاشت بیشتر. موهای سر با موهای بدن فرق دارند. از طرف دیگر، موهای پشت سر ساختار و ظاهری بسیار مشابهی با موهای ریخته شده دارند. بنابراین موهای این قسمت اولین گزینه مناسب برای استخراج فولیکول ها است.

اما گاهی تراکم بانک مو در حدی نیست که بتواند جوابگوی تعداد گرافت های موردنیاز باشد. در این شرایط از تکنیک BHT که همان کاشت مو از موهای بدن است، استفاده می‌کنند.

 

کاشت مو به روش BHT

BHT یکی از به روزترین روش‌های کاشت مو می‌باشد که در چند سال اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این روش، پیاز مو از سر یا سایر بخش‌های بدن برداشته می‌شود و عمل کاشت مو صورت می‌پذیرد. ریش، اطراف قفسه سینه، کمر، ران‌ها، کتف، ساق پا و سایر نقاط پرموی بدن بهترین نواحی برای برداشت مو از سطح بدن، به شمار می‌روند.

این روش کاملاً شبیه به کاشت مو به روش FIT است با این تفاوت که بجای استفاده از موهای سر از موهای بدن استفاده می شود. در بیمارانی که موهای بدن مناسبی دارند، می‌توان بین 500 تا 600 گرافت از بدن برداشت کرد. حتی از قسمت ریش و زیرچانه می توان تا 1500 گرافت مو برداشت و در سرمتقاضی کاشت کرد.

علاوه بر این ،در روش کاشت BHT موهای پیوند زده به شکلی انتخاب می شوند که بیشترین همخوانی را با موهای سر داشته باشند.بطور مثال درمنطقه ی خط رویش و شقیقه ها ازموهای نازک بدن استفاده می شود تا ظاهر بهتری به موهای سر بدهند.

 برای انجام این نوع کاشت مو، پزشک باید مهارت کافی داشته باشد و نتیجه بخش بودن آن به عوامل مختلفی همچون استخراج اهدا کننده مناسب، شکافت واحد فولیکولی مناسب، پیوند هیدراتاسیون مناسب و ذخیره سازی، ایجاد محل دریافت مناسب با استفاده از زاویه مناسب، جهت و تنظیم، طراحی خط مو طبیعی و …. بستگی دارد. موفقیت این روش بین 50 تا 70 درصد است . یعنی حدود 50 تا 70 درصد موهای کاشته شده با موفقیت رشد می کنند.

 کلینیک پوست و موی رویان سلامت یکی از بهترین کلینیک‌های کاشت مو در تهران است. در این مجموعه به روزترین روش‌های کاشت مو بر اساس FIT، یعنی SUT، SuperFUE و نیز روش Super FUE plus که بطور انحصاری در اختیار کلینیک رویان سلامت است، انجام می‌شود.

 

مراحل کاشت مو از ریش

 • مرحله برداشت مو از ریش

در روش BHT، مشابه روش FIT، گرافت‌ها به صورت واحدهای فولیکولی برداشته می‌شوند.درصورتیکه ناحیه ریش از تراکم خوبی برخوردار باشد، امکان برداشت تا 1500گرافت از ریش وجود دارد.بخاطر رعایت مسائل زیبایی، گرافت ها معمولا از ناحیه زیرفک (گردن و چانه) استخراج می‌شوند.

جهت استخراج فولیکول‌‌ها با ابزای به نام پانچ سوراخ های ریزی در پوست گردن ایجاد می‌کنند. سپس با یک انبرک کوچک، فولیکول ها برداشته می‌شوند. برای استخراج گرافت‌ها از ناحیه ریش می‌توان از روش SUT نیز استفاده کرد. در این تکنیک، با یک دستگاه مکنده موها برداشت می‌شوند. در استخراج مو با روش SUT احتمال صدمه دیدن فولیکول‌ها بسیار کم است.

 • مرحله آماده سازی

فولیکول های استخراج شده درون محلول مخصوصی قرار داده می‌شوند. سپس تیم جراحی با استفاده از ابزارهای دقیق در زیر میکروسکوپ، گرافت‌ها را جهت پیوند آماده می‌کنند.

 • مرحله‌ی کاشت مو در سر

پیش از اینکه گرافت‌های آماده شده به ناحیه سر پیوند زده شوند، خط رویش مو توسط جراح با دقت طراحی می‌شود. میزان مهارت و تجربه جراح نقش مهمی در موفقیت طراحی خط ریش دارد. درصورتیکه پزشک از تجربه و مهارت بالایی برخوردار نباشد، نمی تواند یک خط رویش طبیعی را طراحی کند. عارضه خط رویش غیرطبیعی یا عروسکی نتیجه طراحی خط رویش نامناسب است.

بعد از طراحی خط رویش، سوراخ‌هایی به کمک پانچ بر روی ناحیه طاسی سر ایجاد می‌شود. سپس تارهای موی آماده شده با یک انبرک کوچک درون این سوراخ‌ها قرار داده می‌شوند.

 

دوره‌ی بهبودی پس از پیوند مو از ریش

منطقه‌ی ریش نسبت به سایر نواحی بدن سریع‌تر بهبود پیدا می‌کند. دلیل ان هم این است که عمق ورودی جهت استخراج مو از ریش فقط 2میلیمتر است. بیمار می‌تواند بعد از گذشت تقریبا 5 روز از جراحی،  ریش را اصلاح کند. همچنین بعد از طی ده روز هیچ اثری از پیوند مو دیده نمی‌شود و ناحیه ریش کاملا بهبود می‌یابد. البته در آقایان سفید پوست احتمال دارد کمی قرمزی در این نواحی وجود داشته باشد.

 

نتیجه کاشت مو از ریش

موهای ریش، در مقایسه با موهای قسمت‌های دیگر بدن، مرحله رشد طولانی‌تری و مرحله استراحت کوتاه‌تری دارند. یعنی تقریبا بیشتر تارهای موی پیوندی از صورت دارای فولیکو‌ل‌های در حال رشد هستند. به این ترتیب، موهای صورت مدت زمان طولانی‌تری در محل قرار گرفته و موی بلندتری را به وجود می‌آورند. موهای پیوندی بلند ظاهر پرتراکم تری ایجاد می‎‌کند. همچنین، موهای ریش ضخامت بهتری دارند و همین امر موجب می‌شود حجم بیشتری در ناحیه پیوندی ایجاد شود.

 

مزیت‌های کاشت مو از ریش

کاشت مو از ریش برای اندسته از اقایانی که طاسی شدید دارند، مزیت‌های زیادی دارد:

 • برداشت از ریش موجب حفظ ذخایر بانک مو می‌شود. این مسئله برای ریزش‌های آینده بسیار مهم است.
 • موهای ناحیه ریش ضخامت بیشتری در مقایسه با موهای سر دارند. بنابراین پوشش دهی بیشتری به منطقه پیوندی می‌دهند.
 • برخی از آقایان دائما موهای ریش خود را می‌تراشند و به داشتن ریش علاقه ای ندارند. برای این افراد، موهای ریش زائد محسوب می‌شود و می‌توان از آن‌ها برای کاشت استفاده کرد.
 • برخی از افراد بانک موی ضعیف و بی کیفیتی دارند. کاشت مو از ریش برای این افراد بهترین گزینه است.

 

معایب کاشت مو از ریش

 • برداشت مو از ریش دشوار است. زاویه موها و پیدا کردن ناحیه مناسب برای برداشت مو از ریش از دشواری‌های این روش می‌باشد. همچنین پوست ناحیه ریش متحرک و نرم است. همین ویژگی ثابت کردن پوست برای استخراج موها را دشوار می‌کند.
 • گرافت‌هایی که از ناحیه ریش برداشته می‌شود، برخلاف ناحیه سر، تنها دارای 1 الی 2 مو است. همین موضوع موجب پوشش دهی کمتر ناحیه طاسی می‌گردد.
 • تعداد گرافت‌های قابل برداشت از ناحیه ریش محدود است. حداکثر 1500گرافت را می‌توان از این قسمت برداشت کرد.

همانطور که مشاهده کردید، معایب کاشت مو از ریش بسیار کم و در عوض مزایای پیوند مو از ریش زیاد است. همین موضوع موجب شده تا تکنیک کاشت مو از ریش به یک روش مثبت تبدیل شده و بسیاری از آقایان برای انجام آن مشتاق باشند.

 

تفاوت کاشت مو از ریش

یکی از دغدغه‌های آقایانی که متقاضی کاشت مو از ریش هستند این است که موهای ریش با موهای سر فرق دارد و ممکن است نتیجه کاشت مو مطلوب و طبیعی نباشد. بهتر است بدانید که موهای برداشت شده در این روش به گونه ای انتخاب می‌شوند که بیشتری هماهنگی را با موهای سر داشته باشند. به عنوان مثال برای منطقه مرزی خط رویش و شقیقه‌ها از موهای نازک استفاده می‌شود و برای سایر مناطق از موهای ضخیم. توجه داشته باشید که موهای هر قسمت از بدن زمانیکه پیوند داده می‌شوند، خودشان را با محل جدید سازگار می‌کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map