کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
  • 02141936

پیوندموی طبیعی چیست؟

14 فروردین
پیوند موی طبیعی

جراحی پیوند مو یکی از انواع جراحی زیبایی است که در آن فولیکول های مو از قسمت های دارای پیاز مو و فولیکول مو برداشته و در نواحی کم مو یا خالی از مو کاشته می شود.موهای کاشته شده به دلیل زنده بودن و سازگاری با سایر موهای سر می توانند رشد کنند که به آن پیوند طبیعی مو می گویند.

معمولا این جراحی در مطب پزشک انجام می شود. ابتدا ؛ جراح پوست سرتان را تمیز می کند و داروی بی حسی در پشت سرتان تزریق می کند. پزشک شما یکی از دو روش برای کاشت را انتخاب می کند:

1-جراحی نوار واحد فولیکولی (FUSS)

2-استخراج واحد فولیکولی (FUE)

جراحی نوار واحد فولیکولی (FUSS)

در FUSS، جراح یک نوار ۶ الی ۱۰ اینچی از پوست را از پشت سرتان بر می دارد. پزشک آن را جدا کرده و پوست سر را بخیه می زند. این ناحیه فورا به وسیله موهای اطرافش پنهان می شود.

سپس؛ تیم جراحی نواری که از پوست سر جدا شده را به ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ گرافت کوچک تقسیم می کند که هر یک از این گرافت ها از یک یا تعدادی مو تشکیل شده اند. تعداد و نوع گرافت که دریافت خواهید کرد به نوع، کیفیت، رنگ موها و اندازه ناحیه ای که کاشت انجام می شود؛ بستگی دارد.

اگر شما شیوه ی FUE را دریافت نمایید؛ تیم جراحی پشت سر را کوتاه می کند. سپس ، پزشک فولیکولهای مو را یک به یک از ناحیه ی مورد نظر جدا می کند. این ناحیه با نقاط کوچک بهبود می یابد که موهای موجود شما آن را پنهان می کند.

بعد از آن مرحله، هر دو شیوه مشابه هستند. سپس پزشک گرافت ها را آماده می کند؛ جراح ناحیه ای که مو در آن کاشت می شود را تمیز و بی حس می کند و سوراخ یا شکاف هایی را با چاقوی کوچک جراحی یا سوزن ایجاد کرده و با ظرافت هر گرافت را در یکی از سوراخ ها قرار میدهد. همچنین، جراح احتمالا از کمک بقیه ی اعضای تیم برای کاشت گرافت ها بهره می برد.

بر مبنای اندازه ی کاشت که شما دریافت می کنید، فرآیند ممکن است حدود ۴ الی ۸ ساعت طول می کشد. بعدها چنانچه از دست دادن موها ادامه پیدا کند یا تصمیم به کاشت انبوه تر بگیرید؛ ممکن است به شیوه ی دیگری نیاز داشته باشد.

استخراج واحد فولیکولی (FUE)

در روش FUE فولیکول ها بصورت دانه دانه برداشت شده و در ناحیه گیرنده کاشته می شوند.عمل کاشت و برداشت با ابزار بسیار کوچک انجام می شود . به این ترتیب ، فقط منافذ کمتر از 1 میلی متری روی پوست سر ایجاد می شود .

بنابراین در روش FUE ،جراحات و خونریزی بسیار کم و ناچیز است و نیاز به بخیه ندارد. در نتیجه  زخم ها بعد از چند هفته کاملا ناپدید می شوند.

درحال حاضر، با بروز شدن دستگاه ها و پیشرفت علم روش های جدیدتر کاشت مو بر پایه FUE انجام می شود که نتایج مطلوب تری به همراه دارد.

در کلینیک رویان سلامت کاشت مو به روش سوپر اف یو ای می باشد که بر پایه FUE می باشد برای آشنایی بیشتر با این روش به صفحه کاشت مو به روش superFUE مراجعه نمایید.

کاشت مو به روش superFUEplus

پیوند مو به روش BHT

در پیوند مو به روش BHTبه منظور پیوند معمولا مو از ناحیه سر استفاده می شود. به هر حال، در مواردی بیماران موی کافی بر روی سر برای دستیابی به نتیجه مطلوب ندارند. در چنین موقعیت هایی این امکان وجود دارد که از موهای بدن پیوند زده شود البته این موها می بایست بسیار مشابه به موهای سر در ساختار و کیفیت باشند. این موها ممکن است از پاها، بازوها، شکم، سینه، پشت، زیربغل یا حتی صورت برداشته شود. 

برای بیماران خاص، موهای بدن می تواند منبعی مشتمل بر چند هزار گرافت باشد به ویژه هنگامی که بیماران مقدار بالایی از موهای بدن در دسترس دارند. مخصوصا، این ناحیه اهدا کننده جدید از افزایش کل موهای قابل استفاده یا پر کردن ناحیه فرق سر (گزینه های درمان برای بیماران با محدودیت مو اهدا کننده امکان پذیر نخواهد بود) را نشان می دهد. به هر حال پیوند موی بدن (BHT) در حالت ساختار بندی کامل مو و مجدد یا بازسازی خط رویش پیشانی یک نمایش واقعی را ندارد.

موهای بدن با استفاده از شیوه ی FUE برداشته می شود که هیچ خط جوش باقی نمی گذارد. سپس گرافت های مو بدن در روشی مشابه با موهای سر پیوند می شود.

چه بیمارانی برای پیوندهای موی بدن (BHT) مناسب هستند؟

به طور کلی، موهای اهدا شده معمولا از پشت و اطراف سر برداشته می شود. بیماران با موهای کم پشت در ناحیه اهدا کننده برای پیوند معمولی مناسب نیستند. دلایل نداشتن موهای کافی شامل ریزش طبیعی موها یا در نتیجه پیوندهای مو قبلی می باشد که هر برداشت از موهای اهدا کننده از سر را غیر ممکن می سازد. نتایج پیوند مو با موهای اهدا کننده غیر مناسب به طور کلی نامطلوب خواهد شد؛ به طوری که این ریزش مو تنها با گسترش نواحی اهدا کننده جبران می شود. به علاوه هر جای زخم حاصله، قابل رویت خواهد بود.

تفاوت بین FUE مرسوم و BHT-FUE

شیوه پیوند موی بدن از تکنیک FUE الگو برداری شده است و به طور اساسی شامل گسترش ناحیه اهدا کننده به تمام بدن می باشد.BHT در ابتدا برای مواقعی استفاده می شود که ناحیه اهدا کننده بر روی سر دیگر برای برداشت مو مناسب نیست و یا دارای چگالی (پر بودن) کافی نیست.

در چنین مواردی و به شرط اینکه تامین الزامات فیزیکی، واحدهای فولیکولی می تواند به طور مستقیم از نواحی مختلف بدن تنه، بازوها یا پاها برداشت و بر روی سر کاشت می شود. روش BHT-FUE فرصت هایی جدیدی به ویژه برای بیمارانی فراهم نموده است که نواحی اهدا کننده آن به طور نامناسب استفاده شده یا حتی از طریق استفاده از روشهای قدیمی از بین رفته است.

کاندیدها برای BHT می بایست شرایط فیزیولوژیکی مشخصی را داشته باشند برای مثال موهای بدن می بایست برای استفاده به عنوان موی سر مناسب باشد. موهای بدن در معرض دوره های رشد متفاوت هستند.

ریکاوری و مراقبت های بعد از عمل پیوند مو

بعد از عمل؛ پوست شما ممکن است خیلی حساس شود. ممکن است داروهایی برای درد در چند روز اول نیاز باشد. جراح یک پانسمان را بر روی سر شما برای حداقل یک الی دو روز قرار خواهد دارد. همچنین جراح ممکن است آنتی بیوتیک یا ضد التهاب را برای مصرف شما در چند روز اول تجویز کند. اغلب مردم قادر هستند ۲ الی ۵ روز بعد از عمل به سر کار خود بر گردند.

در طول ۲ الی ۳ هفته پس از عمل، موهای پیوندی می ریزد؛ اما باید رشدهای جدید را یا چند ماه مشاهده نمایید. اغلب مردم، مشاهده خواهند کرد که ۶۰ درصد از موهای جدید بعد از ۶ الی ۹ ماه رشد میکند. تعدادی از جراحان داروی رشد موی «ماینوکسیدیل (راگاین)» را برای افزایش رشد مو بعد از کاشت تجویز می کنند اما واضح نیست که این شیوه به چه خوبی نتیجه می دهد.

عوارض احتمالی پیوند مو

جراحی پیوند مو همانند سایر جراحی های زیبایی عوارضی دارد.

تورم پیشانی و دور چشم، نکروز شدن پوست سر و موهای کاشته شده، احساس بی حسی در ناحیه کاشت مو، التهاب و قرمزی پوست سر و خارش در منطقه کاشته شده از جمله عوارض پیوند مو می باشند که طبیعی است. این عوارض به تدریج از بین می روند و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

هزینه پیوند مو

هزینه ی کاشت مو به طور عمده به میزان موهای منتقل شده، دستمزد جراج، موقعیت جغرافیایی کلنیکی که در آن عمل پیوند مو انجام می شود و تکنیک کاشت مو بستگی دارد. پوشش بیمه ای خاصی نیز در این زمینه وجود ندارد.

کلام پایانی

همانطور که در این مطلب بیان شد،امروزه تکنیک های مختلفی برای کاشت مو به ویژه در افرادی که بانک موی ضعیفی دارند، وجود دارد. و بانک موی ضعیف نمی تواند مانعی برای یک عمل پیوند موی موفقیت آمیز باشد.

با این وجود، از آنجا که در روشهای کاشت مو برای این افراد از موهای بدن استفاده می شود و جهت و ساختار این موها با موی سر کمی تفاوت دارد، بنابراین تجربه و مهارت تیم پزشکی اهمیت زیادی پیدا می کند.

یک پزشک متخصص ماهر و با تجربه می تواند گرافت های موثری از موهای بدن تان برداشت کند و به سر پیوند دهد.همچنین بهترین استفاده را از گرافت های برداشته شده می کند .بنابراین در انتخاب جراح و تیم پزشکی دقت لازم را بخرج دهید.

به این مقاله چه امتیازی می دین؟
[تعداد رای ها: 1 میانگین رضایت کاربران: 5]
دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
error: Content is protected !!
contact us
map
سوالی دارین؟ با ما چت کنید