کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
  • 02141936

آیا پیوند مو از شخصی به شخص دیگر امکان پذیر است؟

6 مرداد
کاشت مو از فردی به فرد دیگر
آیا پیوند مو از شخصی به شخص دیگر امکان پذیر است؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از افراد متقاضی کاشت مو ویژه کسانیکه بانک موی ضعیفی دارند را به خود درگیر کرده است.

در این مطلب به این سوال بطور کامل پاسخ داده می شود.

 

آیا می توان مو از سر شخصی دیگر گرفت و پیوند زد؟

تحقیقات نشان داده است که کاشت مو با بانک موی دیگران عملا امکان پذیر نمی باشد. در واقع، بدن افراد مختلف فقط به فولیکول های موی خود افراد پاسخ مثبت می دهد. در پیوند مو از شخصی به شخص دیگر، شما در حال انتقال بافت هستید. اگر DNA دونفر بایکدیگر مطابقت نداشته باشد، سیستم ایمنی بدن شخص دریافت کننده، موهای کاشته شده از بانک موی دیگری را قبول نمی کند و موهای کاشته شده زنده نمی مانند.

 

پیوند مو از شخصی به شخص دیگر

 

بطور کلی متخصصین بر این باورند که پیوند مو با استفاده از بانک موی افراد دیگر نتیجه بخش نیست زیرا بدن موهای کاشته شده را به عنوان مهاجم خارجی تلقی می کند و آنها را از بین می برد. مگر اینکه از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن استفاده شود. اما خطر این داروها بسیار زیاد است. این داروها پاسخ ایمنی بدن فرد با بافت خارجی را ضعیف کرده و امکان رد بافت جدید از بین می رود. تاثیر این داروها مادام العمر است و ممکن است سبب ابتلا به سرطان شوند. بنابراین، بهتر است برای انجام کارهای زیبایی مانند پیوند مو از آنها استفاده نشود.

 

آیا کاشت مو از فردی به فرد دیگر خطرناک است؟

کاشت مو با بانک موی اشخاص دیگر عوارض و خطراتی دارد که بهتر است فرد متقاضی از آنها اطلاع داشته باشد تا دچار مشکلات بعد از عمل نشود. همچنین وقت و هزینه ای که برای جراحی پیوند مو طبیعی صرف کرده است را به هدر ندهد.

زمانیکه از بانک موی شخص دیگری برای پیوند استفاده می شود، سیستم ایمنی بدن فولیکول های وارد شده را به عنوان مهاجم شناسایی می کند و فولیکول های وارد شده را پس می زند. به همین دلیل، عوارضی مانند ریزش مو، ایجاد عفونت و بیماری های دیگری در پیوند مو از شخصی به شخص دیگر وجود دارد.

 

کاشت مو برای افرادی که بانک موی ضعیفی دارند

با توجه به توضیحات بالا، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که در صورت داشتن بانک موی ضعیف برای اهدا و امکان پذیر نبودن پیوند مو از شخصی به شخص دیگر، چه باید کرد؟ در این شرایط، پزشک جراح از نواحی دیگر بدن فرد بعنوان بانک مو استفاده می کند.

 

نواحی اهدا کننده فولیکول‌های مو در بدن انسان عبارتند از:

1 ریش : یکی از مناطق اهدا کننده مناسب برای ترمیم مو طبیعی ریش است. این است که این فولیکول‌های این ناحیه  تحت تاثیر DHT رشد می‌کنند و این بزرگترین مزیت استفاده از ریش بعنوان بانک مو است. البته باید توجه داشت که نمی‌توان از فولیکول‌های ریش برای پیوند در نقاط مرزی خط مو استفاده کرد.

2-موهای نواحی شکم و سینه : تارهای مو در این نواحی نازک بوده و همان تاثیر استفاده از موهای ریش را در عمل کاشت مو خواهد داشت.

دقت داشته باشید که این فولیکول های پیوند زده شده باید ازنظر رنگ، جنس و ضخامت با موهای موجود بر سر بیمار مطابقت داشته باشند. بنابراین انجام چنین جراحی ای مستلزم دقت بالای پزشک می‌باشد.در واقع، تجربه و تخصص پزشک متخصص ضمانت درستی انجام ترمیم مو در چنین شرایطی است.

 

عوارض پیوند موی بدن با سر

از آنجاییکه موهای بدن نسبت به موهای سر از کیفیت پایین تری برخوردار هستند، درنتیجه بیشتر دچار ریزش می شوند. به همین دلیل، در زمان جراحی، پزشک تعداد گرافت های بیشتری را برای پیوند استفاده می کند. به این ترتیب، اگر موهای کاشته شده دچار ریزش شوند، تراکم موی سر حفظ می شود و حالت طبیعی آن از دست نمی رود.

علاوه بر این، موهای سر مانند موهای نواحی بدن منحصر بفرد و محدود نیستند. به این معنی که بطور مثال از 2000 پیوند موی سر، تقریبا تمام پیوندها رشد می کند و براحتی می توانید به تراکم دلخواه تان برسید. این درحالی است که اگر برای ترمیم موی طبیعی فرد از موهای بدنش استفاده شود، ممکن است از 2000 پیوندی که انجام می شود، تنها 50 درصد آن کامل شده و رشد کند.

درخصوص اسکار و زخم هایی که بدلیل جراحی کاشت مو بر روی نواحی بدن ممکن است ایجاد شود، باید این توضیح را بدهیم که این زخم ها مانند زخم هایی است که ممکن است به دلیل جراحت یا آسیب دیدگی روی بدن فرد ایجاد شود. این زخم ها در مدت چند هفته از بین می روند و اثری از خود برجای نخواهند گذاشت.

 

برای اطلاعات تکمیلی و مشاوره رایگان در رابطه با خدمات، هزینه ها و… با شماره تلفن زیرتماس حاصل فرمایید.

☎۰۲۱-۴۱۹۳۶

☎۰۲۱۲۲۸۸۵۸۹۰-۹۵

⭕شعب تهران بزرگ

♦شهرک غرب بلوار دادمان

♦قیطریه_اندرزگو

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map