ونیرهای کامپوزیت و پرسلن

کامپوزیت دندان در کلینیک تخصصی رویان سلامت

ونیرهای کامپوزیت و پرسلن

ونیرهای کامپوزیت و پرسلن

 

روکش های دندانی لایه های نازکی از مواد (پرسلن یا کامپوزیتی) هستند که بصورت سفارشی برای قرار دادن روی دندان ها و بهبود رنگ، شکل و ظاهر کلی آنها ساخته میشوند.

 قرار دادن مناسب روکش های دندانی می تواند لبخند و ظاهر شما را بسیار بهبود بخشد.

دو نوع روکش وجود دارد:

پرسلن و کامپوزیت. هنگامی که به درستی انجام شود، هر دو می توانند لبخند زیبایی را به شما ارائه دهند، اما تفاوت بین این دو در چیست؟ و چگونه بفهمیم کدام یک برای شما مناسب است؟

آیا شما یک انتخاب خوب برای استفاده از روکش دندان هستید؟

قبل از انتخاب یک نوع خاص از روکش، ابتدا باید بدانید که آیا ونیرهای دندانی برای شما مناسب هستند. ونیر ها برای همه افراد یا هر دندانی مناسب نیستند، بنابراین انتخاب مورد مناسب، عامل بسیار مهمی در موفقیت این تکنیک است.

چه زمانی روکش های ونیر بیشتر به کار برده میشوند؟

ونیرها وقتی که با موارد زیر باشند بسیار موثر هستند:

·         اصلاح دندان هایی که کج یا بد شکل هستند

·         بازسازی دندان هایی که شکسته یا خرد شده اند

·         برای دندانهای لک دار شده یا تغییر رنگ داده هنگامی که استفاده از روش های درمانی سفید کننده دندان موثر نیست

·         دندان هایی که کوتاه شده اند

·         دندان هایی که خیلی فاصله دارند

 

چه زمانی ونیرهای دندان گزینه خوبی نیستند؟

در برخی موارد، دندان ها یا افراد خاص برای ونیرهای دندانی مناسب نیستند. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

·         دندان ها با پوسیدگی یا بیماری لثه فعال. این شرایط باید قبل از ساخت و پیوند ونیرهای دندانی درمان شوند

·         دندان های ضعیف شده. اگر مقدار قابل توجهی از ساختار دندان از بین رفته یا با پرشدگی بزرگ جایگزین شده باشد، دندان ها به اندازه کافی قوی نخواهند بود تا با یک روکش دندان کار کنند. تاج های دندانی راه حل های مناسب تر در این مورد هستند.

·         دندانهای به شدت کج و نامرتب یا دندانهای ناهموار. درمان های ارتودنسی برای اصلاح این مشکلات ضروری است.

·         عاداتی مانند دندان قروچه به راحتی می تواند روکش های دندان را تراشیده و یا شکسته کند. ساییدن دندان ها (همچنین به عنوان bruxism شناخته می شود) باید قبل از قرار دادن هر گونه روکش دندانی درمان شود. در بعضی موارد ممکن است استفاده از محافظ دندانی یک راه حل باشد.

هنگامی که شما متوجه شدید که ونیر های دندانی می تواند گزینه خوبی برای شما باشد (این معمولا پس از یک تجزیه و تحلیل کامل زیبایی انجام می شود)، شما باید تصمیم بگیرید در مورد روکش پرسلن و روکش های کامپوزیتی بر اساس تعدادی از عوامل (مانند زمان و بودجه خود، نوع کار مورد نیاز و غیره) تصمیم بگیرید. بیایید در مورد هر دو نوع روکش صحبت کنیم:

1-    روکش هایکامپوزیتی 

روکش های کامپوزیتی در یک جلسه انجام می شود و در زمان قرار دادن ساخته می شوند. رزین کامپوزیت بصورت لایه ای روی دندان قرار میگیرد و شکل، طول و فرم درست آن، مدل می شود. هر لایه با استفاده از نور درمانی سخت می شود.

هنگامی که تمام کامپوزیت جایگذاری میشود، روکش ها قبل از اینکه به ساختار دندان پیوند داده شوند، باید بسیار خوب پولیش شوند.

به طور معمول، مقدار کمی از ساختار دندان باید برداشته شود تا بتوان رزین کامپوزیت را در شکل مورد نظر بدون حجم اضافی دندان، اضافه کرد. در اکثر موارد، در مقایسه با ونیرهای پرسلن، ونیرهای کامپوزیت محافظانه تر با ساختار دندان برخورد میکنند زیرا مقدار کمتری از دندان در این روش برداشته میشود.

چه زمانی ونیرهای کامپوزیت موثرتر هستند؟

پوشش های کامپوزیتی در شرایطی که تغییرات کوچکتر رخ داده است استفاده می شود:

·         تراش یا تغییر رنگ طبیعی دندانها

·         نامرتب بودن جزئی دندانها

کامپوزیت نمی تواند فضاهای بزرگ را پر کند، بسیاری از متخصصان دندانپزشکی توصیه می کنند که از پوشش های کامپوزیتی زمانی که مواردی چون فضاهای بزرگ بین دندان ها ، دندان های بسیار کوتاه که می خواهید بلندتر باشد یا زمانی که قسمت بزرگی از لبه دندان ها از بین رفته است، استفاده نشود.

چه چیزی باید از ونیز کامپوزیت انتظار داشت؟

مواد کامپوزیتی مدرن می توانند ظاهر زیبا و شبیه به واقعی را ارائه دهند و می توانند مدت زمان معینی (5 تا 10 سال) دوام داشته باشند. با این حال، در پوشش های کامپوزیت به جزئیات توجه جدی می شود، زیرا نتیجه نهایی به طور کامل به مهارت و هنر دندانپزشک بستگی دارد.

انتخاب دندانپزشک مناسب می تواند گاهی اوقات فرآیندی چالش برانگیز باشد؛ با این حال، قبل از شروع مراحل، قبل از شروع فرآیند باید از احساس راحتی با پزشک خود اطمینان حاصل کنید.

 

مزایای ونیرهای کامپوزیتی چیست؟

·         پوشش های کامپوزیت را می توان در یک جلسه انجام داد. پوشش های پرسلن در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته شده و بنابراین نیاز به حداقل دو جلسه دارند.

·         با این که این یک قاعده کلی نیست، ونیر کامپوزیت نیاز کمتری به آماده سازی دندان دارد.

·         روکش های کامپوزیتی مقرون به صرفه تر هستند. هزینه آن معمولا حدود نصف پوشش های سرامیکی است.

معایب ونیرهای کامپوزیت چیست؟

روکش های کامپوزیتی مانند ونیرهای پرسلن با دوام نیستند و نیاز به  مراقبت و نگهداری بیشتری دارند زیرا احتمال تراشه و لایه لایه شدن دارند.

روکش های کامپوزیت راحت تر لکه دار میشوند (باید این موضوع را در نظر بگیرید، خصوصا اگر قهوه بنوشید و یا سیگار بکشید). این موضوع به این دلیل است: کامپوزیت رزینی متخلخل است در حالی که پرسلن لعابی و غیر قابل نفوذ است.

 2. پوشش های سرامیکی (پرسلن)

ونیرهای سرامیکی یکی از زیباترین ترمیمهای موجود در زمینه زیبایی دندانپزشکی است. ونیرهای پرسلن همیشه پس از این که نظرات در رابطه با دندان های آماده شده توسط دندانپزشک گرفته شد، در آزمایشگاه ساخته می شوند.

بسته به شرایط اولیه دندان ها، مقدار کم یا زیادی از ساختار دندان ها باید برای جایگذاری روکش ها برداشته شود. این کار با بریدن مینا از جلو و لبه دندانهایتان انجام می شود.

ضخامت روکش پرسلن معمولا 0.5 تا 0.7 میلی متر است. هنگامی که به ساختار دندان سالم متصل می شود بسیار قوی می شود.

چه زمانی ونیرهای پرسلن استفاده می شوند؟

پرسلن نسبت به  کامپوزیت می تواند فضاهای بسیار بزرگتر را پر کند. بنابراین، از روکش های پرسلن می توان در هر شرایطی که روکش دندان یک گزینه درمان مناسب است، استفاده کرد.

چه چیزی از ونیرهای پرسلن انتظار می رود؟

روکش های پرسلن بسیار قوی و بادوام هستند، آنها به ندرت تراش میخورند و دارای رنگ پایدار هستند. طول عمر آنها  اگر مراقبت خوبی داشته باشید، بین 15 تا 20 سال است.

چیز دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که با دندانپزشکی کار کنید که با سرامیک های با کیفیت و یک تکنسین بسیار متخصص کار می کند. این موضوع به شما این شانس رسیدن به زیبایی های بزرگ را می دهد.

مزایای روکش های پرسلن چیست؟

·         سرامیک دارای کیفیت شفاف و بازتابنده ای مشابه مینای دندان است. به همین دلیل، می تواند بسیار شبیه به دندان های طبیعی باشد، به طوریکه هیچ روش دیگری قادر به این کار نیست.

·         رنگ پرسلن پایدار است زیرا لعابی در خارج آن قرار دارد که باعث می شود نسبت به لک شدن بسیار مقاوم باشد.

·         ونیرهای پرسلن بسیار بادوام هستند و به ندرت تراش می خورند.

معایب ونیرهای پرسلن چیست؟

·         روکش های سرامیکی در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته شده و بنابراین نیاز به حداقل دو جلسه دارند.

·         روکش های پرسلن گران تر از ونیر های کامپوزیت هستند زیرا قرار دادن آنها نیازمند زمان، تخصص و مواد بیشتری است.

·         روکش های سرامیکی نمی توانند ترمیم شوند. اگر آنها بشکنند، حتما باید جایگزین شوند.

انتخاب بین ونیر کامپوزیت و پرسلن

حالا شما کمی در رابطه با روکش های سرامیکی و کامپوزیت میدانید. بهترین انتخاب کدام است؟ پاسخ این است که انتخاب شما باید بر پایه چند فاکتور باشد.

چند نکته حائز اهمیت در زیر آمده است :

·         اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که آیا شما گزینه مناسبی برای روکش های دندانی هستید یا خیر. گاهی تنها یک فرآیند سفید کردن دندان میتواند برای بهبود ظاهر مناسب باشد، در صورتیکه در دیگر موقعیت ها دندان ها بسیار ضعیف باشند و یا نامنظمی دندان ها برای انجام عملیات روکش کردن بسیار زیاد باشد.

پزشک شما میتواند راهنمای خوبی باشد تا بتوانید انتخاب کنید کدام روش و یا ترکیب روش ها برای شما مناسب است. حتما با پزشک خود در مورد هدف خود مشورت کنید.

·         وینرهای پرسلن بسیار زیبا هستند. با این حال، از طرفی دیگر، ونیرهای کامپوزیت، همچنین می توانند زیبایی طبیعی را ارائه دهند. بخش مهم این است که ونیز کامپوزیت فقط برای شرایط مناسب انتخاب شود.

هنگامی که فضاهای بزرگتر باید پر شوند (برای مثال اگر فضاهای بزرگ بین دندان ها وجود دارد یا دندانهای بسیار کوتاه دارید که می خواهید بلند تر شوند)، روکش های پرسلن انتخاب بهتری بنظر میرسند.

·         ونیرهای کامپوزیتی مقرون به صرفه تر هستند و می توانند در یک جلسه تکمیل شوند. نکته دیگر این است که تعمیر و نگهداری بیشتری مورد نیاز است زیرا این روکش های به احتمال زیاد تراش میخورند و لکه دار می شوند.

·         ونیرهای پرسلن گرانتر هستند (تقریبا دو برابر نسبت به ونیرهای کامپوزیت) و نیاز به زمان بیشتری برای تکمیل دارند. به غیر از این، پرسلن مقاومت بیشتری به لکه و تراش دارد، تحت فشار نیست، رنگ ثابت و زیبایی بیشتری دارد.

مراقبت های لازم از روکش های دندانی چیست؟

صرف نظر از نوع روکش (کامپوزیت یا پرسلن)، مراقبت هایی برای بهبود دوام و طول عمر آنها ضروری است:

·         زمانی که روکش دندانی دارید از جویدن یا خراش دادن جسم های سخت همچون آجیل و یخ خودداری کنید.

·         مراقبت های بهداشتی دهان و دندان را رعایت کنید و چک آپ منظم حداقل 2 بار در سال را از یاد نبرید.

 

 

ونیرهای کامپوزیت و پرسلن
لطفا به این مطلب رای دهید

دیدگاه خود را بنویسید

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس ایمیل

info@royanmoo.com

دانلود اپلیکیشن

محاسبه هزینه کاشت مو
contact us
map
سوالی دارین؟ با ما چت کنید