کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936

10 راهکار ساده برای درمان فوری ورم بعد از کاشت مو

امروزه عمل کاشت مو با روش های نوینی انجام می گیرد و خطری ندارد اما مانند هر عمل جراحی دیگری دارای عوارضی می باشد. یکی از مهمترین عوارض کاشت مو ورم سر و صورت می باشد. راهکارهای ساده برای درمان فوری ورم بعد از کاشت مو وجود دارد که با بکار گیری آنها می توان تاحد زیادی این عارضه را کاهش داد و برطرف نمود. اگر شما نیز به تازگی عمل جراحی کاشت مو انجام داده اید، با ما همراه باشید تا با روش ها و راهکارهای درمان ورم بعد از کاشت مو بیشتر آشنا شویم.

 

ورم بعد از کاشت مو

یکی از تجربه های ناخوشایند برای بعضی افراد در زندگی، ریزش مو بر اثر دلایل مختلف مانند وراثت و ژنتیک، سبک زندگی غلط، تغذیه نامناسب و … می باشد که راه چاره آن کاشت مو است. عمل کاشت مو بدون خطر می باشد اما عوارضی نظیر ورم سر و صورت به همراه دارد. بعد از عمل کاشت مو عموما تورم در سر، پیشانی و صورت رخ می دهد که طبیعی می باشد.

 

دلایل ورم بعد از کاشت مو

اصلی ترین دلیل بوجود آمدن ورم بعد از کاشت مو واکنش سیستم ایمنی بدن به جراحت و شکاف های ایجاد شده در سر و جابجایی فولیکول ها می باشد. عوامل دیگری نیز در بوجود آمدن این ورم ها تاثیر دارند که عبارتند از:

 1. تزریق سرم

برای قرارگیری بهتر و پیوند فولیکول ها لازم است محل مورد نظر از فضای کافی برخوردار باشد، از این رو هنگام عمل کاشت مو، پس از تزریق بی حسی به پوست سر، در منطقه گیرنده یک سرم نیز تزریق می شود تا فاصله ای بین پوست و جمجمه ایجاد کند. بعد از اتمام جراحی به دلیل اینکه سرم نمی تواند بلافاصله و به راحتی از بدن خارج شود ورم بعد از کاشت مو اتفاق می افتد.

 1. شکاف های ایجاد شده

برای کاشت موهای جدید باید سوراخ ها و شکاف هایی ایجاد شود که باعث باز شدن پوست سر می شود. بعد از اتمام عمل بدن نسبت به زخم های ایجاد شده واکنش نشان می دهدو در صدد بهبودی آنها برمی آید که همین امر موجب بروز تورم های ناشی از کاشت مو می گردد.

 1. داروی بی حسی

داروی بی حسی که برای عمل کاشت مو به سر تزریق می شود، می تواند باعث ایجاد ورم بعد از کاشت مو شود. میزان تورم بعد از جراحی بسته به مقدار داروهای تزریق شده متغیر است. اگر فرد به مواد بی حسی آلرژی و حساسیت داشته باشد، بدن در واکنش به این مواد تورم هایی را ایجاد می کند.

 

راهکارهای درمان ورم بعد از کاشت مو

با اینکه نمی توان جلوی بعضی عوارض را بعد از عمل های جراحی مختلف گرفت اما می توان آنها را کاهش داد. روش ها و راهکار های مختلفی برای کاهش میزان تورم و درمان ورم های بعد از کاشت مو وجود دارد. با توجه به این نکات و رعایت نمودن موارد مختلف می توان باعث بهبودی سریعتر این ورم ها شد. مهمترین راهکارهای ساده برای درمان فوری ورم بعد از کاشت مو شامل موارد زیر می شود:

 1. کمپرس سرد

کمپرس سرد با کاهش جریان خون باعث بهبودی تورم می شود. کمپرس آب یرد نباید مستقیم بر روی ناحیه کاشت مو قرار گیرد و بهتر است با فاصله مناسب از فولیکول های کاشته شده قرار گیرد. همچنین نباید به مدت طولانی و با فشار زیاد از کمپرس سرد استفاده شود. بهتر است کمپرس را هر یک ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی نواحی متورم قرار دهید.

 1. استراحت کافی

بعد از عمل جراحی باید تا 5 روز استراحت مطبق در منزل داشته باشید و به مدت طولانی در حالت ایستاده نباشید.

 1. نحوه خوابیدن

یکی از روش های کاربردی برای درمان تورم بالا قرار گرفتن سر نسبت به بدن است. بعد از عمل جراحی نباید سر را در حالت خم و رو به پایین نگه دارید. هنگام خواب و استراحت زاویه سر باید 45 درجه باشد. برای تنظیم زاویه سر می توانید از 2 بالشت استفاده کنید و سر خود را به نحوی قرار دهید تا کمترین فشار به ناحیه کاشت مو وارد شود. همچنین می توانید روی صندلی‌های راحتی بخوابید یا به نحوی روی تخت بخوابید که سرتان افقی قرار نگیرد. از بالشت های گردنی نیز می توانید استفاده کنید. این کارها تاثیر فراوانی در پیشگیری از ورم خواهند داشت.

 1. ماساژ

با ماساژ دادن نواحی متورم می توانید باعث کاهش جریان خون شوید. در نتیجه کم شدن جریان خون ورم بعد از کاشت مو نیز کاهش می یابد. دقت داشته باشید که ماساژ را در نواحی پیشانی انجام داده و از ماساژ دادن نواحی پیوند مو و اطراف آن پرهیز کنید، زیرا وارد کردن هرگونه فشار به گرافت ها می تواند منجر به آسیب دیدن فولیکول ها شود.

 1. مصرف مایعات

برای دفع راحت مواد جمع شده زیر پوست بعد از عمل کاشت مو، می توانید آب و مایعات فراوان استفاده کنید. مصرف آب و مایعات به اندازه کافی از موثرترین روشها و راهکارهای درمان فوری ورم بعد از کاشت مو محسوب می گردد.

 1. عدم انجام ورزش و فعالیت های سنگین

اجتناب از ورزش ها و فعالیت های سنگین و پرفشار یکی از مهمترین مراقبت های بعد از کاشت مو و راهکارهای درمان تورم ها می باشد. فعالیت های بدنی پرفشار و سنگین باعث تعریق می شوند و احتمال آسیب به محل کاشت مو و ملتهب شدن بیشتر آن افزایش می یابد. زیرا تعریق در نواحی کاشت مو باعث نفوذ پذیری پوست در برابر میکروب ها و آلودگی ها می شود و زمینه بروز عفونت را فراهم می کند.

 1. مصرف داروهای تجویز شده

داروهایی که پزشک تجویز می کند را باید با دقت و به صورت مرتب مصرف نمایید. پزشک با توجه عمل کاشت مو و میزان التهاب های به وجود آمده داروهایی با ساختار استروئیدی جهت کاهش التهاب و تورم تجویز می نماید که باید طبق دستور پزشک و با دقت از آنها استفاده شود. از مصرف داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن که باعث رقیق شدن خون و افزایش التهاب می شوند خودداری نمایید.

 1. تغذیه مناسب

از موثرترین روش های کاهش ورم بعد از کاشت مو تغذیه درست و مصرف مواد غذایی مناسب می باشد. باید از مواد غذایی و میوه هایی استفاده کنید که خاصیت ضد التهابی دارند. برای مثال آناناس یکی از بهترین میوه ها برای کاهش ورم بعد از کاشت مو در ناحیه سر و صورت می باشد. می توانید این میوه را به صورت طبیعی و یا کمپوت و یا حتی پودر و قرص های مخصوص استفاده نمایید. همچنین از مواد غذایی تند و شور استفاده نکنید زیرا باعث تحریک و ملتهب شدن ورم های سر و صورت و ناحیه کاشت مو می شوند.

 1. محافظت و مراقبت از محل کاشت مو

برای کاهش ورم ها باید از ناحیه کاشت مو در برابر سرما، گرما، گرد و غبار، برخورد اجسام و اشیا و دیگر عوامل محیطی مضر و آلوده محافظت نمایید. هرچقدر تنش و فشار کمتر به موهای کاشته شده وارد شود التهابات و ورم ها زودتر بهبود می یابند.

 1. شستشو

با توجه به نوع عمل و میزان ورم ها و التهابات زمان شستشوی مو بعد از کاشت مو توسط پزشک مشخص می گردد. دقت داشته باشید زمان شستشوی سر فشار زیادی به ریشه موها و پوست سر وارد نکنید و از شامپوهای مخصوص استفاده کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map