کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936

هزینه و قیمت ارتودنسی (سیم کشی) دندان

29 مهر
هزینه و قیمت ارتودنسی (سیم کشی) دندان

قیمت ارتودنسی دندان

اگر اکنون در حال مطالعه این مقاله هستید، به احتمال زیاد قصد انجام درمان ارتودنسی دارید. و قبل از تصمیم گیری درباره آن می خواهید از قیمت ارتودنسی و تمام مواردی که قبل از انجام آن باید بدانید، آگاهی داشته باشید.

ارتودنسی یک روش درمانی برای اصلاح مشکلات متعددی مانند عدم تراز دندان ها، که در میان افراد مختلف بسیار پرطرفدار شده، می باشد. این تکنیک درمانی میتواند لبخندی زیبا به چهره هر انسانی ببخشید و با رفع نواقص، به اصلاح طرح لبخند کمک میکند.

در این مقاله ما اطلاعات کامل درباره هزینه ارتودنسی و انواع آن، مزایا و معایب در اختیارتان قرار می دهیم.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی یک روش درمانی است که برای اصلاح بی نظمی و نامرتبی دندان انجام می شود.ارتودنسی نه تنها باعث مرتب کردن دندان ها می شود بلکه اختلال های بایت را رفع و سلامت کلی دهان و دندان را ارتقا می دهد.

عمل ارتودنسی در کودکان بدلیل فرایند رشد طبیعی سریع تر به نتیجه می رسد.البته بزرگسالان نیز می توانند از عمل ارتودنسی استفاده کنند.

هزینه و قیمت ارتودنسی (سیم کشی) دندان

قیمت ارتودنسی دندان چقدر است؟

تعیین و برآورد قیمت هزینه ارتودنسی دندان بدون ویزیت و ارزیابی حضوری ممکن نیست.برای مشخص شدن قیمت دقیق ارتودنسی، گذاشتن یک جلسه مشاوره رایگان با یک متخصص و معاینه حضوری توصیه می شود.

در جلسه مشاوره، به کمک اشعه ایکس از فک و دندان ها عکس گرفته می شود و بعد از مشحخص شدن نوع مشکل و شدت آن و نیز درنظر گرفتن نوع و وسیله درمان، قیمت ارتودنسی مشخص می شود.با این وجود، بطور کلی موارد زیر بصورت مستقیم و غیرمستقیم روی قیمت ارتودنسی تاثیرگذار است:

 • سن فرد متقاضی
 • نوع مشکل دندان
 • مدت زمان ارتودنسی
 • نوع مواد ارتودنسی
 • مهارت و تجربه متخصص ارتودنسی
 • اقدامات اضافی در کنار درمان ارتودنسی مانند جراحی فک
 • منطقه جغرافیایی
 • تغییرات ارزی و اقتصادی

سن مناسب ارتودنسی چه زمانی است؟

درمان ارتودنسی در هر سنی می‌تواند به اصلاح فرم دندان‌ها و زیبایی لبخند شما کمک کند. ارتودنسی یک روش درمانی برای همه سنین است، اما اگر این درمان در سنین کودکی انجام شود، قطعاً نتیجه بهتر و طول درمان کمتری را خواهد داشت.

طبق توصیه آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا (AAPD) بهتر است از شش ماهگی تا ۱۲ ماهگی که دندان‌های کودکان می‌رویند ، کودکان توسط دندانپزشک ویزیت شوند تا از همان ابتدا دندان‌های کودکان بررسی شوند. همچنین بهتر است کودکانی که سن کمتر از ۷ سال دارند برای مشاوره ارتودنسی اقدام کنند. سپس در سن ۸ تا ۹ سالگی اقدام به ارتودنسی کنند.

دلایل بسیاری برای ارتودنسی در سنین پایین مطرح شده است. اگر کودکی مستعد اختلالات فکی باشد، با ارتودنسی از همان ابتدا می‌توان رشد فک ها را کنترل کرد.

 در صورتی که اگر در بزرگسالی اقدام به ارتودنسی شود، برای رفع اختلالات فکی، چاره ای جز جراحی فکین نیست که این عمل، بسیار دردناک و سخت است. دوره نقاهت عمل فک، تقریباً ۲ ماه است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که ارتودنسی در سنین پایین را الزامی می‌کند، همین موضوع است.

هزینه و قیمت ارتودنسی (سیم کشی) دندان

ارتودنسی چه مشکلاتی را درمان می کند؟

رایج‌ترین و مهم‌ترین مشکلاتی دندانی که نیازمند مداخله دندانپزشکی و ارتودنسی هستند، عبارت است از :

 • شلوغی دندان ها :شلوغی یا ازدحام بیش از حد دندان ها در دو حالت اتفاق می افتد:

۱- زمانیکه یک فک یا هر دو از حد طبیعی کوچکتر باشد

۲-زمانیکه تعدادی از دندان ها بزرگتر از حد نرمال هستند.

 • فاصله بین دندان ها : هرگاه فاصله بین دندان ها به اندازه ۰٫۵میلی متر یا بیشتر باشد، مشکل فاصله بین دندان ها بوجود می آید که به کمک ارتودنسی رفع می شود.
 • انحراف فک به جلو یا عقب: زمانیکه فک بالا و پایین روی هم منطبق نباشد، اصطلاحا بعنوان انحراف فک شناخته می شود. انحراف فکی می تواند شامل جلوبودن فک بالا یا فک پایین باشد.
 • رویش نابجای دندان: این عارضه نوعی اختلال در روند رویش دندان است که در آن دندان به جای اینکه در مسیر طبیعی خود رشد کند، به جهت دیگری رشد می کند.این عارضه می تواند باعث از بین رفتن یا افتادن دندان های شیری مجاور شود و منجر به کج درآمدن دندان دائمی شود.
 • دندان نهفته: در برخی مواقع بدلیل کوچک بودن فک برخی از دندان ها نمی توانند از لثه بیرون بیایند. دندان عقل و دندان نیش معمولا دچار نهفتگی می شوند.ارتودنسی می تواند مشکل دندان نهفته را برطرف کند.

هزینه و قیمت ارتودنسی (سیم کشی) دندان

معرفی انواع روش های ارتودنسی دندان

روش های ارتودنسی متعددی برای درمان عارضه های دهان و دندان وجود دارد. قیمت هر روش بسته به نوع عارضه متفاوت است.

 • ارتودنسی ثابت با بریس های ثابت

ارتودنسی ثابت از جنس استنلس استیل درجه بالا ساخته شده و دارای براکت های فلزی هستند که با هر نوع دندان به وسیله یک سیم متصل می شوند. با فشاری که این براکتها به دندانها وارد می آورند باعث می شوند که آنها به آرامی در موقعیت صحیح قرار بگیرند.

هزینه ارتودنسی ثابت نیز مانند تمام درمان‌های ارتودنسی به عواملی چون پیچیدگی و شدت نامرتب بودن دندان‌ها، نوع بریس و مدت زمان درمان بستگی دارد.بنابراین قیمت سیمکشی دندان ها و ارتودنسی به طور دقیق تا زمان مراجعه به متخصص مشخص نمی‌شود.

 • ارتودنسی ثابت با براکت های سرامیکی

ارتودنسی ثابت با براکت های سرامیکی یا همان ارتودنسی نامرئی از مواد سرامیک روشن و شفاف ساخته شده است. ارتودنسی سرامیکی کمتر از سایر ارتودنسی ها به چشم می آید و و تنها سیم نازک رد شده از درون آن‌هاست که به‌ خوبی دیده می‌شود.به همین دلیل، بیشتر مورد استقبال بزرگسالانی قرار می گیرد. البته این براکت ها راحت‌تر از انواع فلزی آن‌ها می‌شکنند .قیمت ارتودنسی نامرئی، برابر با هزینه بریس‌های سنتی است.

یکی از مهم ترین مزایای ارتودنسی نامرئی، متحرک بودن آن ها است که موجب می شود هنگام غذا خوردن از دهان خارج شده و بهداشت محیط دهان و دندان حفظ شود. اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید براکت ها حداقل ۲۰ ساعت از ۲۴ ساعت روی دندان ها قرار گیرند.

 • ارتودنسی دیمون؛ رایج ترین نوع ارتودنسی

در ارتودنسی دیمون براکت ها هم می تواند به رنگ شفاف باشد و هم از نوع فلزی. براکت های دیمون دارای ظاهر زیباتری از براکت های سنتی هستند. می توان براکت های دیمون را نیز به صورت نامرئی انتخاب کرد. این براکت ها می توانند بصورت خودکار باز یا بسته شوند و با توجه به سیستمی که دارند درد ارتودنسی را به طرز چشمگیری کاهش می دهند.

 در این نوع ارتودنسی میزان اصطحکاک به طور قابل توجهی کاهش می یابد و همچنین حرکت دندان ها بسیار سریع تر خواهد شد. در صورت بهره مندی از ارتودنسی دیمون نیازی به مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی با فواصل کوتاه مدت نیست.

 • ارتودنسی لینگوال (پشت دندانی)

ارتودنسی لینگوال یک روش منحصربفرد و نامرئی است.در این متد، بریس های زبانی یا لینگوال دقیقا شبیه به ارتودنسی ثابت با بریس های فلزی معمولی هستند اما بر روی دیواره‌ی پشتی دندان‌ها قرار داده می‌شوند.

تمیز کردن ارتودنسی لینگوال و دهان در مقایسه با سایر ارتودنسی ها دشوارتر است. همچنین تنظیمات آن توسط ارتودنتیست مشکل و تعداد دفعات ویزیت شما بیشتر خواهد بود.به همین دلیل دوره درمان طولانی تر و قیمت این نوع ارتودنسی هم گران تر خواهد بود.

 • ارتودنسی شفاف و متحرک

ارتودنسی شفاف نوعی پلاستیک شفاف است که برای اصلاح فرم و موقعیت دندان ها به جای ارتودنسی ثابت استفاده می شود.در واقع، ا این نوع ارتودنسی برای استفاده مداوم پس از درمان ارتودنسی ثابت استفاده می شود.به کمک ارتودنسی متحرک، می توانید نتایج حاصل از ارتودنسی ثابت را کاملا حفظ کنید و تا رسیدن به هدف موردنظر،مشکلات دندانی تان کاملا حل و فصل شود.

ارتودنسی متحرک قابل جابجایی است.اما برای تنظیم آن باید هر دو هفته یکبار به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 • ارتودنسی کاربردی

ارتودنسی کاربردی متحرک بوده و برای اصلاح فکها و فرم صورت بکار می رود.افرادی که دچار شلوغی دندان هستند، می توانن از این نوع ارتودنسی برای اصلاح فرم صورت و ایجاد فضای اضافی در دهان استفاده کنند تا مشکل ازدحام دندانها برطرف شود.بعد از اینکه شلوغی، کجی و روی هم افتادگی دندانها بر طرف شد به وسیله ارتودنسی دندانها منظم شده و در سر جای خود قرار میگیرند.

این نوع ارتودنسی فقط در دوره نوجوانی کاربرد دارد.برای اصلاح فرم صورت در بزرگسالان می بایست از عمل جراحی استفاده کرد.

هزینه و قیمت ارتودنسی (سیم کشی) دندان

طول دوره درمان ارتودنسی دندان

مراحل ارتودنسی ثابت و بریس های متحرک دندان معمولاً بین ۶ تا ۳۰ ماه زمان می‌برد و مدت آن به سن بیمار و شدت مشکلات ارتودنسی بستگی دارد.

مراقبت های لازم بعد از درمان ارتودنسی

 • بهداشت روزانه دهان وتمیز کردن دندان های سیم کشی شده

شستشو دهان و دندان با یک خمیردندان حاوی فلوراید یا دهانشویه با فلوراید، مناسب ترین روش برای تمیز کردن دندان های سیم کشی شده است.مسواک را به ارامی از بالا به پایین و بالعکس بر روی دندان های ارتودنسی شده بکشید.در پایان از یک قلم موی بین دندان برای تمیز کردن فضای بین دو سیم کشی استفاده کنید.

 • انتخاب تغذیه مناسب

مصرف مواد غذایی شیرین، سفت و چسبناک را تا حد امکان کاهش دهید.ازخوردن نوشیدنی های شیرین و کف دار خودداری کنید.در روز اول بعد از درمان،خوردن غذاها و نوشیدنی های سرد می تواند درد،التهاب و تورم حاصل از ارتودنسی را کاهش دهد.

 • شستشو با آب نمک گرم

از آب گرم و نمک برای شستشوی دهان و بهبود سریع تر زخمها،برش ها در دهان و لثه استفاده کنید.شما می توانید هر زمان که احساس درد کردید، دهان خود را با آب نمک شستشو دهید تا روند بهبود سریع تر حاصل شود.

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map