کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
  • 02141936

هزینه لمینت دندان چقدر است؟

24 مهر
هزینه لمینت دندان چقدر است؟

امروزه داشتن لبخند زیبا و چهره متناسب تنها مخصوص افراد مشهور یا پولدار نیست.همه افراد جامعه می توانند با مراجعه به دندانپزشک زیبایی از داشتن لبخند زیبا و دلنشین لذت ببرند.

لمینت دندان یکی از روش های آسان و راحت جهت زیباسازی و خوش فرم کردن دندان ها است که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است.ما در این مقاله به بررسی قیمت لمینت دندان و عواملی که روی هزینه آن تاثیرگذار است خواهیم پرداخت.

اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید،پیشنهاد می کنیم قبل از انجام آن،این  مقاله را بخوانید و با آگاهی کامل تصمیم به انجام آن بگیرید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت ها پوسته‌هایی با ضخامت نازک هستند که متناسب با شکل و ویژگی های دندانی هر شخص به صورت منحصر به فرد ساخته میشوند. در ساخت این پوسته های نازک از موادی با رنگ های طبیعی و نزدیک به رنگ دندان استفاده میشود.

 لمینت ها را در بخش جلویی دندان ها متصل میکنند. تا مواردی مانند رنگ، ظاهر، اندازه و طول دندان ها را تغییر داده و برای فرد لبخندی گیراتر و زیباتر ساخته شود.

علاوه بر جنبه های ظاهری، نصب صحیح لمینت و کاربرد آن هم اهمیت زیادی دارد. لمینت باید درست و محکم به دندان طبیعی بچسبد تا خوب عمل کند. برای این کار، دندانپزشک از صمغ هایی استفاده می کند که به نور حساس هستند. این مواد بعد از نصب با کمک اشعه هایی قوی و مخصوص، خشک و محکم می شوند.

معرفی انواع لمینت دندان

1-لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی لایه نازکی از سرامیک که بر روی دندان قرار داده می شود. ضخامت این لایه نازک بین 0.5 و 0.6 میلیمتر است (البته امروزه در ضخامت های بسیار کم حدود 0.2 الی 0.3 نیز ساخته می شوند). ونیرهای سرامیکی جهت بهبود ظاهر دندان یعنی بهبود وضعیت شکل، رنگ، فرم، پوزیشن دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین درمواردی که دندان بدرنگی دارد، ساییده شده ، تا حدی کج وکوله یا فاصله بین دندان وجود داشته باشد و .... گزینه درمانی مناسبی است.

2-ونیر کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت داخل خود مطب و توسط پزشک ساخته می شوند. همچنین خود پزشک آن ها را روی دندان نصب می کند. برای نصب این نوع ونیرها یک جلسه درمانی کافی است و بعد از آن، تمام عیب های دندان از بین رفته و لبخند سفید و خیره‎‌کننده‌ را به فرد بازمی گرداند.

هزینه ی لمینت های کامپوزیتی پایین تر از لمینت های سرامیکی هستند و نیاز به تراش کمتری بر روی دندان نیز دارند. گاهی حتی نیاز به تراش نیست.

لمینت سرامیکی
لمینت سرامیکی

قیمت لمینت دندان چقدر است؟

هزینه لمینت دندان مانند سایر جراحی های زیبایی به فاکتورهای زیادی بستگی دارد:

  • نحوه نصب ونیر دندان

نحوه نصب ونیر دندان، یکی از عوامل تاثیر گذار در قیمت لمینت دندان است.

در لمینت سرامیکی، ونیر دندان ها به دو صورت روی دندان کار می شود:

  • دندانپزشک، مینای دندان را حدود یک میلی متر تراش می دهد به صورتی که به عاج دندان آسیبی نرسد و سپس ونیر لمینت را می چسباند (لمینت های سرامیکی استاندارد) تا با مینای دندان پیوند برقرار کند.
  • دندانپزشک بدون تراش دندان، لمینت (لمینت های no-prep مانند لومینیرز) را می چسباند تا با مینای دندان پیوند بخورد.

این درحالی است که در ونیر کامپوزیت،از تکنیک لایه گذاری استفاده می شود و برای محکم کردن لایه بر روی دندان،از نوعی لیزر پزشکی استفاده می شود.سپس دندان پزشک شکل نهایی سطح کامپوزیت را با پولیش کردن روی دندان ایجاد می کند تا سطوح دندان بدون برآمدگی و ناهمواری باشد.

بنابراین با توجه به موارد بالا، می بینید که هزینه لمینت دندان بسیار بالاتر از ونیر کامپوزیت است.

لمینت سرامیکی

  • جنس ونیر دندان

بطور کلی لمینت ها از نظر جنس به دو نوع ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی تقسیم بندی می شوند.جنس لمینت از پرسلین است و از مواد بسیار مرغوبی ساخته می شود تا مقاومت خوبی دربرابر ضربه؛سایش و زرد شدن داشته باشد.

در ونیر کامپوزیت از نوعی پلاستیک همراه با فیلر برای ساخت رزین آن استفاده می شود .که البته به اندازه سرامیک مقاوم نیست.

جنس رزین کامپوزیت از موادی اولیه ای ساخته می شود که بسیار ارزان قیمت تر از سرامیک و سایر مواد موجود در ماتریس لمینت سرامیکی است.به همین علت قیمت لمینت سرامیکی برای هر واحد دندان بالاتر از کامپوزیت است.

  • میزان مقاومت ونیر در برابر ضربه، سایش و زرد شدن

به طور معمول، ونیز لمینت از مواد بسیار مرغوب ساخته شده است که مقاومت خوبی در برابر شکستگی،سایش و زردشدن دارد.البته اگر مراقبت های اولیه توسط فرد رعایت نشود، ممکن است لمینت سرامیکی نیز دچار شکستگی و یا لب پریدگی شود. به همین دلیل بهتر است بعد از انجام لمینت فرد از خوردن غذاهای سفت یا گاز زدن خودداری کند.

از طرف دیگر،کامپوزیت ونیر مقاومت کمتری در برابر شکستگی و وارد آمدن فشار دارد.همچنین امکان زرد شدن ونیرهای کامپوزیت بیشتر از لمینت های سرامیکی است.البته درصورتیکه مصرف مواد رنگی مانند قهوه،چای و سیگار را کاهش دهید می توانید احتمال زرد شدن ونیر کامپوزیت را به حداقل برسانید.با این وجود لمینت های سرامیکی تا بیش از ده سال می توانند در برابر زرد شدن مقاومت داشته باشند.

  • تکنولوژی طراحی و ساخت ونیر لمینت

ونیر لمینت در لابراتوار با تکنیک های بسیار خاص طراحی و تولید می شود تا انطباق خوب و کاملی با دندان های فرد داشته باشد.این درحالی است که طراحی و ساخت کامپوزیت دندان به عهده دندان پزشک است و برای ساخت آن نیاز به تکنولوژی خاصی نیست.در حقیقت، مهارت دندانپزشک در فرم دهی و پولیش کامپوزیت در نتیجه نهایی آن بسیار تاثیر گذار است.

با توجه به مواد بیان شده،قیمت لمینت دندان بدلیل تکنولوژی خاصی که در ساخت آن بکار می رود، چندین برابر ونیر کامپوزیت است.

  • دستمزد دندان پزشک

دستمزد دندانپزشک می تواند بر قیمت لمینت و کامپوزیت تاثیرگذار باشد. معمولا دستمزد دندانپزشکان برای کاشت لمینت ونیر بیشتر است چون نیاز به مهارت بیشتری برای تراش مینای دندان دارد.

با این وجود، برای انجام هر یک از این روش های زیبایی دندان، باید دندان پزشک باتجربه و ماهر را انتخاب کنید تا در کوتاه مدت متحمل هزینه اضافی برای برطرف کردن عوارض کوتاه مدت پس از نصب ونیز دندان نشوید.بطور مثال، اگر دندان پزشک دندان را بیش از حد تراش بدهد به صورتی که به عاج دندان برسد؛ لمینت اتصال ضعیف تری داشته و احتمال افتادن آن وجود دارد.

لمینت دندان
لمینت دندان

چه افرادی نمی‌توانند از لمینت دندان استفاده کنند؟

۱. افرادی که دندان قروچه دارند: دندان قروچه کردن باعث شکستگی لمینت دندان شده و به تدریج به آن آسیب می‌رساند. البته در برخی مواقع برای حل این مشکل از محافظ دندان یا همان  نایت گارد استفاده می شود. اما تضمینی برای کارایی این وسیله وجود ندارد.

۲. کسانی که پوسیدگی‌های وسیع روی دندان هایشان دارند: در افرادی که پوسیدگی زیاد دارند می بایست ابتدا پوسیدگی یا عفونت لثه ها برطرف شود .سپس اقدام به لمینت یا کامپوزیت نمود.

۳. کسانی که سایش مینای دندان شدیدی دارند و بافت مینای دندان آن‌ها کافی نیست:برای این  افراد بهتر است از انواع روکش دندان  به جای لمینت کردن  استفاده کرد.

دوام لیمنت دندان چقدر است؟

لمینت دندان اگر از نوع سرامیکی باشد تا ۱۰ سال دوام دارد، اما بطورکلی، ماندگاری لمنیت دندان رابطه مستقیم با رعایت بهداشت دهان و همچنین مراقبت‌های فردی دارد. به عبارت دیگر، لمینت هم مانند سایر قسمت‌های دهان به مراقبت احتیاج دارد و این مراقبت‌ها عمر آن‌ها را زیاد می‌کند. برای ماندگاری بیشتر لمینت ها، رعایت نکات زیر توصیه می شود:

۱. از خوردن نوشابه، شراب قرمز، قهوه، چای و عوامل رنگ دهنده دیگر پرهیز کنید

۲. از فشار دادن دندان‌ها دوری کنید و عادت دندان قروچه را ترک کنید

۳. دندان‌ها را مسواک بزنید و به شستشوی دهان به شدت رسیدگی کنید

۴. از جویدن مواد غذایی سفت، خرد کردن یخ، جویدن مداد و عاداتی از این قبیل پرهیز کنید.

لمینت دندان
لمینت دندان

عوارض لمینت دندان چیست؟

عوارض احتمالی لمینت عبارتند از:

1 افتادن لمینت : اگر دندان پزشک ماهر و باتجربه ای را انتخاب نکرده باشید ممکن است این اتفاق بیفتد . درصورتیکه دندان پزشک دندان را بیش از حد تراش بدهد ممکن است به عاج دندان برسد. لمینت باند ضعیف تری دارد و احتمال افتادن آن وجود دارد.

2 -تغییر رنگ لمینت: این عارضه بیشتر در لمینت های کامپوزیتی اتفاق می افتد و تا حد زیادی بستگی به مواد رنگی مصرف شده مانند چای , قهوه, سیگار و…. توسط بیمار دارد. هر چه مصرف این مواد بیشتر باشد احتمال رنگی شدن لمینت ها بیشتر است.

3-شکستگی لمینت : اگر توصیه های دندان پزشک بعد از انجام لمینت رعایت نشود، ممکن است لمینت دچار شکستگی و یا حتی لب پریدگی شود. بیمار بعد از انجام دادن لمینت باید از خوردن غذاهای سفت , گاز زدن یخ و… خود داری کند

4 - حساسیت به سرما و گرما: حساسیت به سرما و گرما یکی از عوارض کوتاه مدت انجام لمینت است. البته این عارضه بعد از گذشت زمانی کوتاه از بین می رود. 

امکان پوسیدگی دندان بعد از انجام لمینت

انجام لمینت دندان هیچ تضمینی برای عدم فرسایش و پوسیدگی دندان ها نیست.بعبارت دیگر،بعد از لمینت باز هم دندان ها در معرض آسیب دیدگی و یا پوسیدگی قرار دارند. دندان هایی که لمینت روی آنها کار گذاشته شده به اندازه دندان های طبیعی در معرض پوسیدگی و فرسایش قرار دارند.

به همین دلیل، بهداشت دهان و دندان باید بعد از لمینت نیز بطور مرتب و کامل رعایت شود.درصورت پوسیده شدن دندان بعد از لمینت باید دندان از پشت ترمیم شود. 

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map