کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936

مزوتراپی مو : راهنمای جامع فواید و مزایای مزوتراپی برای رشد مو

1 شهریور
مزوتراپی مو

مزوتراپی مو چیست؟

ریزش مو شرایطی است که در آن تعداد موهایی که از سر ریخته می‌شود، بسیار بیشتر از موهایی است که در سر رشد می‌کنند، در نتیجه به مرور زمان تراکم موهای فردی که ریزش مو دارد، کاهش یافته و موجب بروز کچلی در او می‌شود. یکی از روش‌هایی که برای جلوگیری یا درمان ریزش مو وجود دارد، مزوتراپی مو است.

مزوتراپی موی سر روشی درمانی برای ریزش مو است که در خانم‌ها و آقایان قابل‌ استفاده است. در مزوتراپی مو محلول‌ها و داروهای تزریقی (مواد مغذی تنظیم کننده میزان پروتئین، ویتامین‌، مواد مغذی و عوامل رشد مو در پوست سر) با یک دستگاه مخصوص و سوزن ظریف به زیر پوست تزریق می‌شود.

این مواد تزریق شده با تاثیر بر روی نواحی مورد درمان به عوامل بازدارنده رشد موها غلبه کرده و مواد مغذی ، تقویت کننده و تحریک کننده رشد را برای نواحی تحت درمان فراهم می‌کنند. در واقع تکنیک مزوتراپی موجب تحریک رشد مو شده و همچنین کاهش سرعت ریزش مو می‌شود.  

قابل ذکر است که ترکیبات و مواد داروئی تزریقی که در مزوتراپی مو تزریق می‌شوند ، به صورت منحصر به فرد و ویژه برای هر فرد انتخاب می‌شود و ترکیبات کوکتل‌های مزوتراپی بر طبق شرایط عمومی بدن و عامل مسبب ریزش مو مشخص و تهیه می‌شود.

مزوتراپی مو

 

مزوتراپی مو برای چه کسانی مناسب‌تر است؟

با توجه به اینکه این درمان مبتنی بر تزریق ویتامین ها و مواد مغذی به پوست است، معمولا روشی امن شناخته می شود و عوارض جانبی یا واکنش های آلرژی در این روش مشاهده نمی شود. مزوتراپی درمانی با حداقل درد و ناراحتی برای افرادی است که از مشکل ریزش مو رنج می برند.

یکی دیگر از بیماری هایی که به خوبی می تواند با مزوتراپی درمان شود، شوره سر است. این روش مناسب افرادی است که با مشکل شوره شدید دست به گریبان هستند.

چنین افرادی پس از معاینه توسط یک پزشک متخصص و روشن شدن علل به وجود آمدن شوره سر و با صلاح دید پزشک می توانند از این درمان برای حل مشکل خود استفاده کنند.

 

فواید و مزایای مزوتراپی برای رشد مو

​امروزه ما می دانیم که مزوتراپی از روش های دیگری مانند قرص های جوان سازی و ترمیم مو مؤثرتر است.

مزوتراپی مو

 

همانطور که گفتیم ، مزوتراپی مو یکی از بهترین روش‌های غیر جراحی برای درمان ریزش مو و آلوپسی است که مزایای زیادی دارد:

 • درد کم : در مزوتراپی، با استفاده از ابزاری مخصوص با کمترین میزان درد ممکن، موادی مغذی به پوست سر تزریق می‌شود.
 • احیای فولیکول‌های مو : با احیای فولیکول‌های مو ، موها متراکم‌تر، قوی‌تر، بلندتر و سالم‌تر خواهند شد.
 • برقراری تعادل هورمونی: تعادل هورمونی موجب رشد مجدد موها می‌شود.
 • بهبود رشد مو و درمان ریزش موهای مختلف: درمان طاسی منطقه‌ای، ریزش موی سکه ای، کم پشتی و خالی شدن فرق سر و آلوپسی اندروژنتیک
 • درمان موخوره: موخوره یکی از مشکلاتی است که مزوتراپی مو آن را حل می‌کند. البته تنها در شرایطی از مزوتراپی مو برای درمان موخوره استفاده می‌شود که موخوره بسیار شدید باشد و پزشک متخصص پوست و مو انجام آن را توصیه کند.
 • مزوتراپی مو یکی از متدهای درمانی بی خطر، سریع، موثر و ایمن می‌باشد.
 • مزوتراپی مو عملی سرپایی است.
 • مزوتراپی به بیهوشی و بی حسی احتیاجی ندارد.
 • افزایش خون ‌رسانیبه پوست سر
 • تغذیه وآب ‌رسانی پوست سر
 • تحریکمتابولیسم سلولی 
 • دوره ریکاوری مزوتراپی سریع است.
 • مزوتراپی خطرات و عوارض جانبی جدی ندارد.
 • برای انجام مزوتراپی، محدودیت سنی خاصی وجود ندارد.

 

مراحل و روش انجام تکنیک مزوتراپی موی سر

در مزوتراپی موی سر، بهترین برند مزوتراپی (کوکتل مزوتراپی) که حاوی مواد مغذی است ، با استفاده از وسیله خاصی به اسم تفنگ مزوتراپی ، به لایه مزودرم پوست سر تزریق می‌شود. تفنگ مزوتراپی سوزن‌های استریل در سر خود دارد که محلول را به پوست سر تزریق می‌کند.

مزوتراپی مو در واقع از تحریک مکانیکی و شیمیایی پوست سر برای تحریک رشد موی سر استفاده می‌کند:

 1. تحریک مکانیکی پوست سر: وقتی سوزن تفنگ مزوتراپی وارد پوست سر می‌شود، سوراخی بسیار کوچک در پوست سر به وجود می‌آورد که پوست را به ترمیم خود تحریک می‌کند ؛ در نتیجه پوست کلاژن و الاستین (دو ماده ضروری برای سالم و زیبا شدن پوست و مو) تولید می‌کند.
 2. تحریک شیمیایی پوست سر: مواد شیمیایی فعال کوکتل‌های مزوتراپی که با تزریق به پوست سر وارد می‌شوند، باعث ایجاد پاسخ در مزودرم شده و در نتیجه موجب تقویت مو می‌شود. کیفیت کوکتل مزوتراپی که به پوست سر تزریق می‌شود تأثیر بسیار زیادی در نتیجه و تاثیر مزوتراپی دارد.

مزوتراپی برای رشد مو به چه شکل کار می کند؟

 

مهم‌ترین مواد موجود در محلول‌های مورد استفاده مزوتراپی مو

 • ACETYL TETRAPEPTIDE-3 باعث توقف التهاب و فرایند ریزش مو شده و منجر به تحریک رشد مو می شود (بررسی مقایسه ای با مینوکسیدیل). این عنصر باعث تعدیل دی هیدروتستوسترون شده و تحریک ماتریس بیرون سلولی و پروتئین ها می شود.همچنین تحریک کننده و ترمیم کننده بافت است و اثر مستقیم بر فولیکول های مو دارد. این عنصر با ارسال سیگنال بازسازی،باعث رشد و تقویت مو می شود.
 • BIOCHANIN A یک ایزوفلاون قدرتمند است که از شبدر قرمز گرفته می شود. این ترکیب، یک ترکیب آلی طبیعی در کلاس فیتو شیمیایی به نام فلانوئیدها است. شبدر قرمز در طب سنتی برای درمان بیماری هایی مانند آسم، سرطان و بیماری های التهابی پوست مانند اگزما و پسوریاز استفاده می شود. مدولاسیون BIOCHANIN A تبدیل تستوسترون به DHT در آلوپسی آندروژنی است و همه اینها در نهایت منجر به تحریک رشد طبیعی مو می شود.

اغلب اشکال ریزش مو به علت عدم تعادل هورمون ها در فولیکول مو، کمبود مواد مغذی و کاهش گردش خون به وجود می آیند.

 

بهترین برند مزوتراپی و قیمت آن

بهترین برند مزوتراپی مو ، کوکتل مزوتراپی است که به مزوتراپیست ها کمک می‌کند تا بتوانند مزوتراپی را به راحتی ، بدون عوارض و به طور موثر انجام دهند. مارک‌های مختلفی از کوکتل‌های مزوتراپی در کشور وجود دارد؛ بهترین برندهای مزوتراپی مو توسط شرکت‌های اسپانیایی و آمریکایی تولید می‌شوند و کوکتل مزوتراپی موی ارزان نیز توسط شرکت‌های کره جنوبی و ترکیه تولید می‌شوند.

اما آنچه مهم است این موضوع است که کلینیک زیبایی رویان سلامت بهترین برند مزوتراپی را با بهترین قیمت برای شما تهیه می‌کند و شما می‌توانید با اطمینان از بهترین برند مزوتراپی و قیمت آن استفاده کنید.

بهترین برند مزوتراپی مو و بهترین مارک‌ داروهای مزوتراپی مو در کشور ما نیز موجود می‌باشند؛ اغلب این محصولات مزوتراپی توسط گروه‌های بازرگانی بزرگ توزیع می‌گردد و بهترین برند مزوتراپی توسط کلینیک زیبایی رویان سلامت برای انجام مزوتراپی مو استفاده می‌شود.

 

کوکتل مزوتراپی 

پایه موادی که برای مزوتراپی مو استفاده می‌شود (کوکتل مزوتراپی) به علت ریزش موی فرد بستگی دارد؛ معمولا کوکتل‌های مزوتراپی حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی می‌باشند که این مواد بی ‌ضرر بوده و به همین دلیل است که مزوتراپی مو روشی بی‌ خطر غیر حساست زا برای بهبود رشد مو و به حساب می‌آید:

 • ویتامین‌هایی مانند بیوتین ، ویتامین ب ۵ و ویتامین ث: این ویتامین‌ها سبب تحریک فولیکول‌های مو و بهبود خون رسانی به پوست سر می‌شوند.
 • پروتئین ها و اسید آمینه‌هایی مانند سیستئین ، تائورین ، متیونین ، روغن سویا ، نخود که موجب سلامت مو می‌شوند.
 • عصاره‌های گیاهی مانند جینکوبیلوبا ، جنسینگ ، رزماری و نخل اره‌ای: این مواد موجب کاهش تاثیرات منفی هورمون DHT  و  بهبود خون رسانی به پوست سر می‌شوند.
 • فاکتورهای رشد فیبروبلاست و اندوتلیال عروقی که به رشد دوباره موها کمک می‌کند.
 • آنتی اکسیدان‌هایی مانند گلوتاتیون که موجب تحریک سلول‌های رشد می‌شود.

 

تعداد جلسات مزوتراپی موی سر

به طور کلی تعداد جلسات مورد نیاز برای هر فرد با آنالیز جنس و ساختار مو ، سن فرد ، تراکم نواحی مورد نظر ، شکل و شدت ریزش مو و فواصل بین جلسات درمانی مشخص می گردد. مزوتراپی مو معمولاً طی 10-8 جلسه انجام می‌شود.

۴ جلسه اول مزوتراپی در یک هفته و جلسات بعدی آن هر دو هفته یک بار انجام می‌گیرد. برای مراقبت از نتایج درمان ریزش مو با مزوتراپی ، جلسات ترمیمی یک بار در ماه ممکن است تکرار گردد و هر جلسه مزوتراپی نزدیک به 30 دقیقه زمان می‌برد.

وقتی از مزوتراپی مو برای درمان ریزش مو استفاده می‌کنید، کمی باید حوصله به خرج دهید چون اثر واقعی آن بعد از 5 جلسه دیده می‌شود.

مزوتراپی مو

 

ماندگاری نتایج مزوتراپی مو

مزوتراپی موی سر در مقایسه با دیگر روش‌های درمانی غیر جراحی ، تاثیرات طولانی و دراز مدتی دارد. به طور کلی مدت ماندگاری نتایج مزوتراپی در هر بیمار با توجه به علت ریزش مو و شدت ریزش مو با یکدیگر فرق خواهد داشت، ولی نتایج درمانی آن در اغلب افراد 4-3 سال ماندگار است و پس از این مدت درمان با مزوتراپی باید مجدداً تکرار شود.

 

 تأثیر مزوتراپی در درمان ریزش مو

از جمله تأثیرات مثبت مزوتراپی می توان به بهبود گردش خون، کاهش التهاب، خنثی کردن آثار منفی دی هیدروتستوسترون، تحریک کلاژن، افزایش تعداد فولیکول های مو برای جلوگیری از ریزش مو و تحریک رشد مو اشاره کرد.

از جمله تأثیرات مثبت مزوتراپی مو می توان به بهبود گردش خون، کاهش التهاب، خنثی کردن آثار منفی دی هیدروتستوسترون، تحریک کلاژن، افزایش تعداد فولیکول های مو برای جلوگیری از ریزش مو و تحریک رشد مو اشاره کرد که این نتایج به علت وجود ترکیباتی مانند Acetyl tetrapeptide-3 و Biochanin A حاصل می شود.

در شروع فرآیند درمان، به وسیله سوزن منافذ بسیار ریزی در پوست ایجاد می شود. این منافظ به تولید کلاژن و الاستین که دو عنصر کلیدی در سلامت پوست سر هستند کمک می کند و هیچ گونه آسیب واقعی به کلاژن موجود در پوست وارد نمی آورد و حتی به افزایش آن نیز کمک می کند.

تزریق مواد تشکیل دهنده در مزوتراپی باعث تحریک ساز و کار رشد مو می شود. به عنوان مثال در صورت تنگی عروق، با باز کردن رگ ها (کومارین) ، جریان گردش خون را بهبود می بخشد و در صورت وجود التهاب، به دلیل وجود داروی ضد التهاب (آلی سیلیکون)، مشکل حل می شود. کیفیت محصول و انتخاب ترکیبات با توجه به شرایط بیمار، بسیار حائز اهمیت است.

مزوتراپی مو چیست

موارد منع انجام مزوتراپی مو

قبل از انجام مزوتراپی موی سر، پزشک راجع به تاریخچه بیماری‌هایتان با شما صحبت می‌کند و اگر هر یک از بیماری‌های زیر را داشته باشید، پزشک شما را از انجام مزوتراپی منع می‌کند:

 • افرادی که به مشکلات پوستی دارند.
 • افرادی که التهاب پوست دارند.
 • زنان باردار
 • بیماران دیابتی
 • بیماران هموفیلی

 

مراقبتهای بعد از مزوتراپی مو

مزوتراپی موی سر می‌تواند بدون نیاز به جراحی و صرفه هزینه زیاد، بدون درد و عوارض جانبی جدی مشکل ریزش مو را حل کند. برای اینکه نتایج بهتری بعد از انجام مزوتراپی مو به دست آورید، نیاز به مراقبت خاصی نیست، تنها کافی است نکات زیر را رعایت کنید:

 • بهتر است رژیم غذایی سالمی را برای خود تنظیم کنید و از مصرف مواد غذایی ناسالم که سمومی را ناخواسته وارد بدن می‌کنند، دوری کنید.
 • بعد از انجام مزوتراپی مو ، برنامه ورزشی منظمی را رعایت کنید.

 

هزینه مزوتراپی مو

به طور کلی هزینه مزوتراپی مو به شرایط بدنی فرد مانند میزان ریزش مو، مقدار دارو‌های مورد استفاده و نیز تعداد جلسات و … بستگی دارد.

 

عوارض جانبی مزوتراپی مو

مزوتراپی موی سر هیچ ‌گونه عوارض جانبی جدی یا دائمی ندارد. برخی عوارض جانبی که تعدادی از افراد ممکن است به آن مبتلا شوند عبارتند از:

 • قرمزی و تورم جزئی
 • سوزش و درد در پوست سر
 • برآمدگی زیر پوست سر
 • کبودی که ظرف مدت یک هفته بهبود می‌یابد.
 • عفونت
 • آلرژی به مواد شیمیایی کوکتل‌های مزوتراپی

همه این عوارض جانبی معمولاً پس از ۷۲ ساعت برطرف خواهد شد. ولی در صورت تداوم آن‌ها حتماً پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید.

 

مشاوره رایگان در رابطه با خدمات ، هزینه ها، و … با شماره تلفن زیر تماس فرمایید.
41936-021
02122885290-95
شعب تهران بزرگ
شهرک غرب بلوار دادمان
قیطریه-اندرزگو
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map