کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936

مراقبت های بعد از کاشت مو: باید و نباید های بعد از کاشت مو

7 مرداد
مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت از موها پس از کاشت مو کلید اصلی داشتن موهای سالم و خوش حالت است.مراقبت و رسیدگی موهای کاشته شده مخصوصا در روزهای اول بعد از عمل پیوند مو بسیار اهمیت دارد .زیرا هنگامی که فولیکول های مو از قسمت بانک مو برداشته می شوند و در قسمت جلوی سر کاشته می شوند به علت ضعیف و حساس بودن نیازمند مراقبت و تقویت هستند.

به همین منظور ما قصد داریم تمام مسائل مربوط به مراقبت های بعد از کاشت مو را در این مقاله برای شما بازگو کنیم تا با رعایت این نکات بتوانید نتیجه عمل را به حداکثر برسانید و بعد از گذشت مدتی از داشتن موهای طبیعی سالم و خوش حالت لذت ببرید.

 

دوره نقاهت کاشت مو و مراقبت‌های آن

پس از اتمام یک جلسه کاشت مو (که حدود ۳-۸ ساعت طول می‌کشد) به مدت یک روز پانسمان مناسبی روی سر گذاشته می‌شود. بیمار فردای آن روز جهت تعویض پانسمان و ویزیت جراح و شستشوی سر مراجعه می‌کند.

در روز دوم بعد از عمل می‌تواند به حمام برود؛و تا ۱هفته با شامپو بچه شستشو شود اما دلمه‌های بعد از کاشت مو ایجادشده که نباید دست‌کاری شود و این دلمه‌ها تا روز پانزدهم از بین می‌روند.

موهای کاشته شده به مدت ۲ هفته رشد می‌کنند که این اتفاق نشان‌دهنده نتیجه+ پیوندهاست؛ اما درصد زیادی از موها از هفته سوم شروع به ریزش کرده و موهای جدید از ماه دوم به بعد رشد میکند که در ابتدا این موها نازک و کرکی هستند و به مرور ضخیم می‌شوند.

در اغلب افراد همراه با ریزش موهای کاشته شده تعدادی از موهای قبلی بیمار در اطراف محل کاشت نیز وارد فاز استراحت شده و ریزش پیدا می‌کنند ولی بلافاصله رشد میکند.

محل کاشت برای مدتی (شاید تا حدود ۴ ماه) کم‌پشت‌تر از سابق دیده می‌شود، که این حالت امر طبیعی و موقتی است و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده تراکم مورد انتظار ایجاد می‌شود.

و به مدت ۲ماه از محلولی که دکتر تجویز کردن استفاده میکنید که به رشد و تقویت موهای کاشته شده کمک میکند.در ۶ ماه اول نازک، کرکی و کم تراکم ظاهر می‌شوند و از ماه ششم به بعد موها پرپشت‌تر شده و تا ۱۲ ماه کامل می‌شوند.

 

چه کارهایی باید برای مراقبت از موهایم پس از درمان انجام دهم؟

کاشت مو به روش SUPER FUE یک روش غیر تهاجمی ترمیم مو است که پس از از دست دادن مویتان، به شما موهایی طبیعی می بخشد. با پیوند مو به روش SUPER FUE می توانید در همان روز کلینیک را ترک کنید و مراقبت های بعد از آن بسیار ساده و آسان است.

هنگامی که در کلینیک هستید، از یک برنامه مراقبت شخصی پس از جراحی آن مطلع خواهید شد. این برنامه شامل مصرف یک دوره 4 روزه آنتی بیوتیک ها برای اطمینان از عدم ابتلا به عفونت می شود، همچنین داروهایی برای جلوگیری از تورم پس از عمل برای شما تجویز می شود. برنامه مراقبت پس از جراحی نیز شامل نحوه ی شستشوی مو بعد از کاشت مو و دستورالعمل کامل برای استفاده در منزل است.

 

 مراقبت‌های بعد از کاشت مو

برخی از اقداماتی که می تواند موجب بروز مشکلات و عوارضی بعد از کاشت مو شود و درصد موفقیت جراحی را کاهش دهد به شرح زیر است:

 • سه روز بعد از کاشت مو نیاز به استراحت دارید.
 • تا دو هفته بعد از کاشت مو، از خم کردن سر به سمت جلو اجتناب کنید.
 • تا ۲ هفته پشت سر خود را گرم و مرطوب نگه دارید.
 • داروهای تجویز شده خود را به خصوص آنتی بیوتیک ها را سر ساعت و منظم مصرف کنید.
 • تا ۱ هفته بعد از مصرف آهن خودداری نمایید.
 • در شب‌های اول بعد از کاشت، به صورت نیمه خوابیده بخوابید.
 • تا یک هفته بعد عمل، کار سنگین نکنید.
 • تا یک ماه بعد عمل، ورزش سنگین نکنید.
 • حداقل دو هفته برای رفتن به استخر صبر کنید، کلر استخر می‌تواند برای شما مضر باشد.
 • هرروز سرتان را با شامپوی مخصوص و تجویز شده توسط پزشک به آرامی (جلوگیری از خراشیدگی) شستشو دهید.
 • ناحیه‌ای از سرتان که تحت درمان بوده را نخارانید یا محکم شانه نزنید.
 • حداقل تا ۴ هفته بعد از کاشت مو، از رنگ کردن مو خودداری کنید.
 • تا ۲ هفته بعد از کاشت از خشک کردن موهایتان بعد از حمام اجتناب نمایید.
 • حواستان باشد بعد از کاشت مو، به سر شما ضربه‌ای خورده نشود و یا در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

 

پس از انجام جراحی کاشت مو چه کارهایی نباید انجام دهم؟

ما همیشه سوالات بسیاری از شما مبنی بر اینکه چه کارهایی باید بعد از عمل کاشت مو انجام دهید و چه کارهایی نباید انجام دهید دریافت می کنیم. اگر چه پیوند مو شما بهبود قابل ملاحظه ای یافته باشد، چندین مورد وجود دارد که توصیه می کنیم تا زمان بهبودی کامل از آنها اجتناب کنید.

 1. ما توصیه می کنیم که بین 7 تا 14 روز کار خود را تعطیل کنید. این زمان به روشی که برای کاشت مو  انتخاب کرده اید و همچنین به ویژگی های فردی و عملکرد بدنتان بستگی دارد. قطعا پزشک شما توصیه های لازم در این زمینه را به اطلاع شما خواهد رساند. ما توصیه می کنیم که تا یکماه  از استخر، سونا و جکوزی و اسکی خودداری کنید، مخصوصا در استخرهای شنا، به دلیل اینکه میزان کلر موجود در آب استخر می تواند بسته به مکان بسیار متفاوت باشد.
 2. اغلب در مورد رفتن به تعطیلات پس از انجام عمل کاشت مو از ما سوال می شود. بسیار مهم است که تا دو هفته پس از عمل در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید؛ زیرا این امر می‌تواند به پوست سر شما آسیب برساند. برای جلوگیری از تابش نور خورشید، پیشنهاد می‌شود در صورت لزوم از چتر استفاده کنید یا از یک کلاه مخصوص استفاده کنید.
 3. درصورت درد می توان از مسکن استفاده کرد.
 4. خارش بعد از کاشت مو یک امر طبیعی است. شما هرگز نباید مناطق گیرنده و اهدا کننده خود را بخارانید زیرا این امر می‌تواند بر نتایج آن تأثیر منفی بگذارد.
 5. لازم است بیماران آنتی بیوتیک تجویز شده را به طور کامل مصرف کنند ولی نیازی به تکرار دوره درمان نیست.
 6. در پایان کاشت، سر بیمار پانسمان می شود. پانسمان از موهای کاشته شده محافظت کرده و احساس امنیت و راحتی ایجاد می‌کند.مراقبت از پانسمان به خصوص شب موقع خواب خیلی مهم و حساس است. کشیده شدن پانسمان روی پوست سر باعث بیرون آمدن موها از محل کاشت می شود. البته در طول روز هم ممکن است این اتفاق بیافتد مثلا ممکن است سر بیمار موقع سوار شدن به ماشین، به در اصابت کند و تعدادی از موهاکنده شود، بنابراین مراقبت از سر بسیار مهم است.
 7. چند شب اول لازم است بیماران به صورت 45 درجه (نیمه نشسته) بخوابند. در این وضعیت فشار وریدی و لنفاتیک در سرو گردن کاهش یافته و از تورم پیشانی جلوگیری می شود. برای این منظور کافی است از یک بالش دور گردنی نرم استفاده کنند. خوابیدن به پهلوها نیز ایرادی ندارد. افرادی که عادت دارند روی شکم بخوابند بیشتر دچار ورم پیشانی می شوند.
 8. استفاده از کمپرس یخ در روزهای اول توصیه می شود.روز بعد از کاشت، پانسمان در کلینیک برداشته شده و موها شست و شو داده می شود. سپس با آموزش هایی که به بیمار داده میشود شامپو کردن موها در منزل ادامه پیدا می کند.
 9. ده روز بعد از کاشت مو، کلیه آثار کاشت از قبیل تورم پیشانی ، زخم یا دلمه خون برطرف می شود.
 10. بعد از کاشت مو استراحت کامل در رختخواب ضرورت ندارد . توصیه می شود بیماران فقط یک یا دو روز در منزل استراحت کنند. پس از آن می توانند در صورت تمایل پیاده روی آرام را شروع کنند. بعد از یک هفته دویدن نیز اشکالی ندارد. فعالیت بدنی شدید مثل شنا و یا ورزش های حرفه ای مانند بدنسازی ، فوتبال یا والیبال تا یک ماه ممنوع است.
 11. بیماران سعی کنند در چند هفته اول پس از FUT از خم کردن ناگهانی و شدید گردن و هر موردی که باعث انقباض شدید پوست سر میشود، جلوگیری کنند.
 12. توصیه می شود بیماران حداقل تا سه هفته از استعمال سیگار خودداری کنند. سیگار باعث می شود خون یا اکسیژن لازم به پوست سر و به ریشه موها نرسد.

 

از چه زمانی و چگونه می توانم موهایم را شست و شو دهم؟

همانطور که در بالا ذکر شد هنگامی که کلینیک را ترک می کنید به شما یک شامپو مخصوص داده می شود که توصیه می کنیم در هنگام بهبودی آن را استفاده کنید. شما می توانید موهای خود را روز بعد از عمل کاشت بشویید و از 14 روز بعد از شامپو استفاده کنید. به سادگی موهای خود را با آب گرم بشویید.پس از این تاریخ، شما قادر خواهید بود موهای خود را با شامپوهای دلخواهتان و به صورت نرمال بشویید.

 

چه زمانی می توان مدل و فرم موها را تغییر داد؟

شما بعد از سه ماه درمان خود متوجه نتایج پیوند مو خواهید شد، پس از شش ماه، رشد موهای کاشته شده بسیار قابل توجه خواهد بود و نتایج نهایی خود را در طی 12 ماه خواهید دید. با توجه به اینکه در زمان انجام عمل موهای شما اصلاح می شوند، احتمالا موهایتان پس از حدود سه ماه به حالت عادی باز می گردند و این زمان مناسبی برای رفتن شما به آرایشگاه خواهد بود.هرگاه موهای شما به قدر کافی پر شود، می توانید سبک آنها را تغییر دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map