کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936

ریزش مو سکه‌ای (آلوپسیا) چیست؟ – بررسی علائم و راه درمان آن

17 مرداد
ریزش-مو-سکه-ای

بیماری آلوپسی

آلوپسی آره آتا یا ریزش مو سکه ای یک اختلال خود ایمنی شایع است که اغلب منجر به ریزش مو غیر قابل پیش بینی می‌شود. تقریباً ۶٫۸ میلیون نفر در ایالات متحده به این بیماری مبتلا هستند.

در بیشتر موارد ، موها در لکه های کوچک ریخته می شوند و برای اکثر افراد ، ریزش مو بیش از چند لکه نیست ، اما در بعضی موارد نیز این ریزش مو شدیدتر است و می‌تواند منجر به ریزش کامل مو در پوست سر (آلوپسی توتالیس) یا در موارد شدید در کل بدن (آلوپسی یونیورسال) شود.

در این مطلب، به علل و علائم بیماری ریزش مو سکه ای ، تشخیص آن و درمان های بالقوه می پردازیم.

 

 ریزش مو سکه ای

آلوپسی آره آتا یا ریزش مو سکه ای بیماری است که باعث ریزش مو یه صورت لکه های کوچک می‌شود که ممکن است در ابتدا این لکه‌ها خیلی قابل توجه نباشد اما سپس به هم متصل شوند و قابل توجه شوند.زمانی که سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله کند ، ریزش مو سکه ای ایجاد می‌شود.

ریزش ناگهانی مو ممکن است در پوست سر ایجاد شود و در بعضی موارد ابرو ، مژه ، صورت و همچنین سایر قسمت های بدن را نیز درگیر می‌کند.

ریزش مو سکه ای می‌تواند شدید باشد و به ریزش کامل مو در پوست سر (آلوپسی توتالیس) و یا ریزش موی کامل کل بدن (آلوپسی یونیورسال یا عمومی) منجر شود و از رشد مو جلوگیری کند.

ریزش مو سکه ای می تواند بعد از گذشت سال ها ، مجددا به آرامی توسعه یابد و عود کند.

ریزش مو سکه ای بدون در نظر گرفتن سن و جنس ممکن است هر کسی را تحت تأثیر قرار دهد ، اگرچه بیشتر موارد قبل از ۳۰ سالگی رخ می دهد.

در حال حاضر هیچ درمانی برای آلوپسی آره آتا وجود ندارد. با این وجود ، درمان هایی وجود دارد که ممکن است به رشد سریع موی سر کمک کند و از ریزش مو در آینده جلوگیری کند.

همچنین روش های منحصر به فردی برای پوشاندن ریزش مو وجود دارد، راه‌هایی نیز برای کمک به افراد در مقابله با استرس مربوط به ریزش مو در دسترس است.

در ادامه مطلب این روش‌های درمانی را به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

 

ریزش-مو-سکه-ای

 

 علائم و نشانه های ریزش مو سکه ای

اصلی ترین علامت آلوپسی آره آتا (ریزش مو سکه ای) ، ریزش مو است. در این بیماری موها معمولاً به صورت تکه های کوچک از روی پوست سر می‌ ریزند و این لکه ها اغلب چندین سانتی متر یا کم‌تر هستند.

ریزش مو در بیماری ریزش مو سکه ای ممکن است در سایر قسمت‌های صورت مانند ابرو ، مژه و ریش و سایر قسمت های بدن نیز رخ دهد. برخی از افراد فقط موهایشان در چند نقطه خاص می‌ریزد اما برخی دیگر موهای بسیاری از نقاط بدنشان را از دست می‌دهند.

ممکن است ابتدا توده های مو را روی بالش یا زیر دوش مشاهده کنید. با این حال ، سایر بیماری‌ها نیز می‌توانند باعث ریزش موی مشابه با الگوی ریزش مو در آلوپسی آره آتا شود و به همین دلیل است که ریزش مو به تنهایی برای تشخیص آلوپسی آره آتا استفاده نمی‌شود.در موارد نادر ، برخی از افراد ممکن است ریزش مو گسترده تری را تجربه کنند.

 

سایر علائم ریزش مو سکه ای

معمولاً ریزش مو سکه ای می‌تواند به همراه علائم دیگر باشد ، مانند:

 • ریزش موی توتالیس ، که ریزش تمام موهای موجود در پوست سر است.
 • ریزش موی یونیورسال (گسترده) که ریزش موهای بدن است.
 • پزشکان ممکن است از استفاده از اصطلاحات “توتالیس” و “یونیورسال” اجتناب کنند ، زیرا ممکن است برخی افراد ریزش مویی بین این دو را تجربه کنند. به طور مثال می توان همه موها را روی بازوها ، پاها و پوست سر از دست داد ، اما به عنوان مثال موهای قفسه سینه ریزشی نداشته باشد.
 • ریزش مو در ارتباط با آلوپسی آره آتا غیرقابل پیش بینی است و تا آنجا که پزشکان و محققان می‌توانند بگویند ، به نظر می رسد منبع اعتماد به خودی است. مو ممکن است در هر زمان رشد کند و دوباره ممکن است ریزش کند. میزان ریزش مو و رشد مجدد از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است.
 • گاهی تغییرات ناخن اولین علامت آلوپسی آره آتا می‌باشد بیماری آلوپسی آره آتا می‌تواند ناخن‌های شما را تحت تأثیر قرار دهد. ناخن‌ها ممکن است دندانه‌دار شده، دچار شکستگی شود و یا لکه‌ یا خطوط سفید روی آن‌ها ایجاد شود. در موارد نادر هم ناخن دچار تغییر شکل شده و می‌افتد.

 دلایل-ریزش-مو-سکه-ای

 

 دلایل ریزش مو سکه ای

آلوپسی آره آتا یا ریزش مو سکه ای یک بیماری خود ایمنی است؛ همانطور که می‌دانید به طور معمول ، سیستم ایمنی بدن از بدن شما در برابر مهاجمان خارجی مانند ویروس ها و باکتری ها دفاع می‌کند و هنگامی که سیستم ایمنی بدن سلول‌های سالم را با سلول‌های بیگانه اشتباه می گیرد ، یک وضعیت خود ایمنی ایجاد می‌شود.

اگر مبتلا به آلوپسی آره آتا باشید ، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به فولیکول های مو حمله می‌کند.

فولیکول های مو ساختارهایی هستند که موها از آن‌ها رشد می‌کنند. زمانی که سیستم ایمنی به فولیکول‌ها حمله می‌کند، فولیکول‌ها کوچک‌تر شده و تولید مو متوقف می‌شوند که این اتفاق منجر به ریزش مو سکه ای می‌شوند.

محققان علت دقیق این بیماری را نمی دانند. با این حال ، در افرادی که سابقه خانوادگی سایر بیماری های خود ایمنی مانند دیابت نوع یک یا روماتیسم را دارند ، بیماری ریزش مو سکه ای بیش‌تر رخ می دهد.

به همین دلیل است که برخی دانشمندان گمان می برند که ژنتیک ممکن است در توسعه بیماری ریزش مو سکه ای نقش داشته باشد. آن‌ها همچنین بر این باورند که عوامل خاصی در محیط موجب تحریک آلوپسی آره آتا در افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد آن هستند ، می‌شوند.

علی رغم آنچه بسیاری از مردم فکر می کنند ، شواهد علمی بسیار اندکی برای تأیید این نظر وجود دارد که ریزش مو سکه ای در اثر استرس ایجاد می‌شود. فقط موارد شدید استرس به طور بالقوه می‌تواند باعث بروز این بیماری شود.

 

 تشخیص بیماری ریزش مو سکه ای

علامت مشخصه اصلی بیماری ریزش مو سکه ای وجود منطقه یا مناطق بی‌مو در پوست سر یا نواحی دیگری از بدن است.

نشانه‌های دیگری که ممکن است به تشخیص این بیماری کمک کنند، عبارتند از:

 • ظاهر کوتاه موها به خاطر شکستگی مو
 • رنگ بودن پوست نواحی اطراف فولیکول
 • وجودموهای نازک کوتاه در ناحیه بی مو

بعد از کمک گرفتن از علائم خاص بالا برای تشخیص بیماری ریزش مو سکه ای، پزشک با انجام برخی آزمایش‌ها و بررسی‌ها، بیماری شما را تشخیص خواهد داد:

 • گاهی پزشک ممکن است برای شما آزمایش خون تجویز کند تا بتواند مطمئن شود که علت این ریزش مو ، بیماری‌های خود ایمنی دیگری نیستند.
 • اگر ریزش مو در حال گسترش باشد، پزشک ممکن است چند مو را برداشته و زیر میکروسکوپ بررسی کند تا بیماری شما را تشخیص دهد.
 • همچنین گاهی اوقات متخصص پوست برای تشخیص بیماری ریزش مو سکه ای،بیوپسی پوست انجام می‌دهد. برای انجام بیوپسی پوست ، پزشک قطعه کوچکی از پوست را برداشته و زیر میکروسکوپ بررسی می‌کند.

 

 تشخیص-بیماری-ریزش-مو-سکه-ای

 

 درمان دارویی ریزش مو سکه ای

پزشک متخصص پوست و مو بعد از معاینه شما و انجام آزمایشات لازم راه مناسبی برای بهبود بیماری شما پیدا می‌کند. پزشکان متخصص پوست و موی ما در کلینیک رویان سلامت بهترین روش‌های درمانی بیماری ریزش مو سکه ای را به شما تجویز می‌کنند.

اگر مایل به دریافت نوبت از متخصصان کلینیک رویان سلامت هستید، می‌توانید در ساعات کاری کلینیک با شماره‌های ۴۱۹۳۶(۰۲۱) , ۹۵-۲۲۸۸۵۸۹۰(۰۲۱)  تماس حاصل فرمایید ، اما اگر امکان حضور ندارید می‌توانید از طریق  فرم ویزیت آنلاین  و یا پیام رسان‌ واتس آپ پیام ارسال کنید و عکس موی خود را ارسال نمایید تا بعد از بررسی ، مشاوران ما در اولین زمان ممکن با شما تماس گرفته و قرار ملاقات با پزشک متخصص پوست و مو را برای شما تنظیم نمایند.

در ادامه مطلب به برخی از رایج‌ترین راه‌های درمان ریزش مو سکه ای اشاره می‌کنیم:

 

رایج‌ترین راه‌های درمان ریزش مو سکه ای

 

1.استفاده از داروهای موضعی برای درمان داروی ریزش مو سکه ای

می توانید برای درمان آلوپسی آره آتا داروهایی را در پوست سر خود مالش دهید تا به تحریک رشد مو کمک کند. تعدادی از داروهای بدون نسخه (OTC) و با نسخه در دسترس  برای درمان این وضعیت عبارتند از:

 • ماینوکسیدیل (Rogaine) محلول دارویی است که باید به صورت موضعی رو پوست سر استفاده کرد. از این محلول می‌توانید روزانه دو بار روی پوست سر ، ابرو و ریش استفاده کنید. این دارو نسبتاً بی خطر است ، اما برای دیدن نتایج استفاده از این دارو یک سال زمان لازم است. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد برای افرادی که ریزش مو سکه ای محدود داشته‌اند، استفاده از این دارو برای درمان ریزش مویشان مفید بوده است.
 • آنترالین (Dritho-Scalp) دارویی است که پوست را تحریک می‌کند تا بتواند رشد موهای خود را تحریک کند. در بیماری آلوپسی آره آتا این کرم به صورت روزانه روی نوحی بی‌مو استعمال شده و بعد از نیم تا یک ساعت شسته می‌شود. در صورتی که این درمان پاسخ داد، به مدت ۸ تا ۲۱ هفته آن را ادامه می‌دهیم.
 • کرم های کورتیکواسترئیدی : تصور می‌شود کرم های کورتیکواستروئیدی مانند کف ، لوسیون و پماد کلوبتازول با کاهش التهاب در فولیکول مو ، درمان ریزش مو سکه ای را انجام می‌دهند.

 

راه‌های-درمان-ریزش-مو-سکه-ای

 

2.تزریق استروئید ها

تزریق استروئید یک گزینه رایج برای درمان آلوپسی خفیف و ریزش مو سکه ای است که به رشد مو در لکه‌های طاس کمک می کند. سوزن‌های کوچک استروئید را به پوست خالی مناطق آسیب دیده تزریق می‌کنند تا رشد مجدد مو در این مناطق تحریک شود. برای ترمیم مو باید هر یک یا دو ماه یک بار این تزریق تکرار شود.

 

3.داروهای خوراکی برای درمان ریزش مو سکه ای

قرص‌های کورتیزون گاهی اوقات برای آلوپسی گسترده (یونیورسال) استفاده می‌شود ، اما به دلیل احتمال بروز عوارض جانبی ، باید برای استفاده از این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

سرکوب کننده های سیستم ایمنی مانند متوترکسات و سیکلوسپورین گزینه دیگری برای درمان ریزش مو سکه ای هستند که می‌توانید امتحان کنید.

آن‌ها با مسدود کردن پاسخ سیستم ایمنی بدن کار می‌کنند ، اما به دلیل خطر عوارض جانبی مانند فشار خون بالا ، آسیب کبد و کلیه و افزایش خطر ابتلا به عفونت های جدی و خطرناک نمی‌توانند برای مدت طولانی استفاده شوند.

 

4. ایمونوتراپی موضعی برای درمان ریزش مو سکه ای

روشی است که در آن از ماده شیمیایی مانند دیفن سیپرون بر روی پوست اعمال می‌شود تا طی شش ماه موجب رشد مجدد مو شود. کسانی که از روش ایمنوتراپی موضعی نتیجه گرفته‌اند می‌بایست تا زمانی که شرایط به حالت سابق بازنگشته است به درمان ادامه دهند.

 

5.نور درمانی روشی برای درمان ریزش مو سکه ای

نور درمانی با نام فتوشیمی درمانی یا فوتوتراپی نیز خوانده می‌شود. این روش درمانی نوعی از پرتو درمانی است که در آن از ترکیبی از یک داروی خوراکی به نام سورالنز (psoralens ) و نور ماوراء بنفش استفاده می‌شود.

 

درمان‌های طبیعی ریزش مو سکه ای

برخی از افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا روش‌های درمانی جایگزینی برای درمان این بیماری انتخاب می‌کنند که این‌ها شامل موارد زیر است:

 • آروماتراپی
 • طب سوزنی
 • میکرونیدلینگ
 • مصرف پروبیوتیک ها
 • سطح پایین لیزر درمانی (LLLT)
 • مصرف ویتامین ها ، مانند روی و بیوتین
 • نوشیدنی ها و ژل‌های موضعی آلوئه ورا
 • مالیدن آب پیاز روی پوست سر
 • استفاده از روغن هایی مانند درخت چای ، رزماری ، اسطوخودوس و نعناع و روغن های دیگر مانند نارگیل ، کرچک ، زیتون و جوجوبا
 • رعایت رژیم غذایی “ضد التهابی” ، که به عنوان “پروتکل خود ایمنی” نیز شناخته می‌شود ، یک رژیم محدود کننده است که به طور عمده شامل گوشت و سبزیجات است.
 • ماساژ پوست سر
 • مصرف مکمل‌های گیاهی مانند جنسینگ ، چای سبز ، لاله چینی و نخل اره ای

بیشتر روش‌های درمانی جایگزینی که در بالا نام برده شد، در کارآزمایی های بالینی مورد آزمایش قرار نگرفته است ، بنابراین اثربخشی آ نها در درمان ریزش مو مشخص نیست.

علاوه بر این بعضی اوقات ادعاهای موجود در برچسب های مکمل ها نادرست یا گمراه کننده است، همیشه قبل از امتحان کردن مکمل های گیاهی یا ویتامین با پزشک مشورت کنید.

اثربخشی هر درمان در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. بعضی از افراد نیازی به درمان ندارند زیرا موهایشان به خودی خود بعد از ریزش مو سکه ای، شروع به رشد می‌کند.

با این حال ، در موارد دیگر ، افراد با وجود تلاش هر گزینه درمانی ، بهبودی نخواهند دید.برای اینکه نتیجه درمان شما موفق باشد، شاید لازم باشد بیش از یک روش درمانی را امتحان کنید. به خاطر داشته باشید که رشد مو فقط ممکن است موقتی باشد، این امکان وجود دارد که موها دوباره رشد کرده و دوباره شروع به ریزش کنند.

 

 نکات مهم راجع به ریزش مو سکه ای

در اینجا نکات کلیدی در مورد ریزش مو سکه ای ذکر شده است:

 • یک نفر از هر ۵ نفر مبتلا به آلوپسی آره آتا یا ریزش مو سکه ای ، یک عضو خانواده نیز دارد که این بیماری را تجربه کرده است.
 • اغلب بیماری ریزش مو سکه ای به طور ناگهانی و در طی چند روز ، توسعه می یابد.
 • شواهد علمی کمی وجود دارد که نشان می‌دهد ریزش مو سکه ای ناشی از استرس است.
 • افراد مبتلا به ریزش مو سکه ای ، که فقط چند تکه کوچک ریزش مو دارند ، اغلب بدون نیاز به درمان و به صورت خود به خودی ، ریکاوری کامل را تجربه می‌کنند.
 • هیچ درمانی برای ریزش مو سکه ای وجود ندارد.

 

 سوالات متداول در مورد ریزش موی سکه ای

1.علائم بیماری ریزش مو سکه ای معمولاً از چه سنی شروع می‌شوند؟

بیماری می‌تواند در هر سنی شروع شود اما معمولا شروع این بیماری در سنین کودکی یا نوجوانی است.

2. آیا کمبود ویتامین D در ایجاد بیماری ریزش مو سکه ای نقش دارد؟

از آنجایی که بیماری ریزش مو سکه ای یک بیماری خود ایمنی است، ممکن است کمبود ویتامین D عاملی برای ایجاد این بیماری باشد، اما به هر حال فعلاً نمی‌توان با قطعیت در این مورد نظر داد و نیاز به تحقیقات بیشتری است. ارتباط ویتامین D با بیماری‌های خود ایمنی مدت‌ها است که مورد تحقیق قرار گرفته است تا دانشمندان بتوانند به نتیجه درستی دست یابند.

3.آیا بیماری ریزش مو سکه ای قابل درمان است؟

خیر؛ همانطور که گفتیم با اینگه روش‌هایی برای رشد مجدد مو استفاده می‌شود اما تا کنون راهی برای درمان موثرآلوپسی آره آتا پیدا نشده است.

به امید اینکه با تحقیقات گسترده‌ای که روی این بیماری در حال انجام است ، به زودی راهکاری برای درمانریزش مو سکه ای کشف شود.

4.شیوع بیماری ریزش مو سکه ای در چه کسانی بیشتر است؟

ریزش موی سکه ای در بین زنان و مردان به یک اندازه دیده می‌شود. بیشتر در افرادی مشاهده می‌شود که هر کدام از شرایط زیر برای آن‌ها صدق می‌کند:

 • افرادی که سابقه‌ خانوادگی ریزش مو سکه ای دارند.
 • آسم، تب یونجه، درماتیت ، بیماری تیروئیدی و سندرم داون:  تحقیقات نشان می‌دهند، افرادی که به یکی از این بیماری ها مبتلا هستند، احتمال ریزش موی سکه ای در آن‌ها بیشتر است.

 

برای اطلاعات تکمیلی و مشاوره رایگان در رابطه با خدمات، هزینه ها خود می توانید در ساعات کاری کلینیک رویان مو سلامت با شماره ۴۱۹۳۶(۰۲۱) ، ۹۵-۲۲۸۸۵۸۹۰(۰۲۱) تماس حاصل فرمایید و نوبت مشاوره حضوری رایگان دریافت کنید. اما اگر امکان حضور ندارید می توانید از طریق پیام رسان های واتسآپ به شماره ۰۹۱۹۰۱۲۵۴۶۰ پیام ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map