کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
  • 02141936

طراحی و انتخاب خط رویش مو

7 اردیبهشت
طراحی خط رویش مو

خط رویش مو در ظاهر افراد، اهمیت ویژه ای دارد. وقتی خط مو به عقب ریزش می کند به شخص ظاهری نا مناسب و پیر و نحیف می دهد. خط رویش مو در ظاهر فیزیکی و چهره شما تاثیر بسیاری دارد.

طراحی خط رویش مو

بسیاری از افراد که برای کاشت مو مراجعه می­نمایند، این تصور را دارند که عمل کاشت مو در ناحیه بالای ابروها باید مثل زمانی باشد که آن­ها در سنین نوجوانی داشته ­اند و شقیقه ­ها که قدری خالی شده نیز کاشته شود.
در حالی که طبق قواعد موجود و زیبای­ی شناسی، قانون یک سوم باید رعایت شود، یعنی فاصله چانه تا زیر نوک بینی، از نوک بینی تا بین ابروها، و از بین ابروها تا نقطه قدامی خط رویش مو باید با هم مساوی باشند.
ضمناً از این نقطه قدامی رویش مو، خطی نامنظم (و نه صاف) به طرفین و عقب رفته و از الگوی خالی شدن طبیعی شقیقه­ ها پیروی می­کنیم تا نمای طبیعی ­تری ایجاد شود.
خط رویش موی قدامی در زنان، با مردان متفاوت است که معمولاً در جلسات مشاوره، برای بیمار توضیح داده می­شود.

 

 

شاید در ابتدای کار، هدف از انجام عمل کاشت مو متمرکز بر افزایش تراکم موها و در نتیجه داشتن یک سر پرپشت باشد؛ به طوری که بتواند اعتماد به نفس از دست رفته فرد را به او باز گرداند. اما گزینش یک خط موی پیشانی نامناسب می تواند منجر به کاهش کیفی نتیجه عمل گردد و ظاهری غیرطبیعی موی پیوند شده در پی داشته باشد. حتی گاهی ممکن است با گذشت زمان مراحل درمانی بیشتری را برای اصلاح بطلبد. به این ترتیب آنچه در ابتدای کار باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، گزینش هر چه بهتر خط رویش مو است.

در واقع دستاورد اصلی یک پیوند موی خوب، باید ظاهری طبیعی برای سر و موهای شخص باشد؛ به طوری که بتواند ظاهری زیبا و در عین حال اعتماد به نفس بیش از پیش را به او هدیه دهد. به همین دلیل لازم است خط موی پیشانی مناسب، توسط پزشک جراح و با کمک خودتان طراحی شود تا در نهایت بتوانید نتیجه دلخواه را از عمل پیوند مو دریافت کنید.

خط رویش مو در مردان

ریزش موی تیپ مردانه زمینه هورمونی (آندروژن) و ژنتیکی دارد که در مردان جوان با پسروی خط مو در ناحیه ی پیشانی و کم پشت شدن موها در ناحیه وسط سر شروع می شود و به تدریج پیشرفت می کند.

معمولا با افزایش سن، خط رویش مو در مردان شروع به ریزش می کند و عقب تر می رود. وقتی موها از خط رویش مو شروع به ریزش می کند، معمولا نمی توان مانع آن شد و روش هایی پیشگیری جواب نمی دهد. موهایی که در اثر افزایش سن و یا ژنتیک ریخته شده است، به احتمال زیاد روش‌های جلوگیری از پیشرفت آن جوابگو نیست. اما با روش های درمانی دیگر می توان از پیشرفت و ریزش بقیه موها جلوگیری کرد.

این مطلب هم میتونه مفید باشه:
همه چیز درباره ی علت های ریزش مو در زنان و روش های درمان آن

طراحی و انتخاب خط رویش مو

دلایل عقب رفتن مو در مردان

  • عوامل ژنتیکی
  • ترشح هورمون های مردانه DHT
  • بالا رفتن سن
  • بیماری های داخلی و پوستی
  • مصرف داروها
  • استرس و فشارهای عصبی
  • سیگار کشیدن
  • استفاده بیش از حد از کلاه
  • مصرف بیش از حد کافئین

اهمیت طراحی خط رویش طبیعی در کاشت مو

مردی که موهای پیشانی اش ریزش دارد خط رویش مو پیشانی بسیاری از آقایان به دلیل ریزش موهای خود در سنین بالا، به روش‌هایی مانند کاشت مو روی می‌آورند. کلینیک‌های کاشت مو بسیاری در سرتاسر کشور وجود دارد که می‌توانید با مراجعه به آن‌ها و اصلاح خط رویش پیشانی زیبایی دوران جوانی خود را دوباره به دست آورید ؛ اما یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌تواند در طبیعی بودن نتیجه نهایی کاشت مو تأثیرگذار باشد، طراحی خط رویش مو است. بسیاری از افراد ممکن است برای کاشت مو و طراحی خط رویش مو  به کلینیک‌های مخصوص مراجعه کنند، اما از نتیجه نهایی راضی نباشند؛ زیرا طراحی خط رویش مو به درستی انجام نشده و نتیجه نهایی با چهره فرد همخوانی ندارد. به صورت کلی عدم همخوانی چینش موها در این ناحیه و همچنین طراحی نامناسب می‌تواند به غیرطبیعی بودن نتیجه منجر شود.

اگر شما نیز می‌خواهید برای جبران ریزش موهای خود از خدمات کاشت مو استفاده کنید، بهتر است به بهترین و متخصص‌ترین کلینیک‌های موجود در شهر خود مراجعه کنید تا در انتها از نتایج به دست آمده رضایت کامل داشته باشید. تخصص و تبحر پزشک در طراحی خط رویش مو را می‌توان مهم‌ترین عاملی دانست که می‌تواند بر طبیعی بودن ظاهر شما اثرگذار باشد. در ادامه به بررسی بیش‌تر نکات و اصول طراحی خط رویش مو خواهیم پرداخت.

طراحی خط رویش مو

اصول طراحی خط رویش مو چیست؟

همان‌طور که گفتیم خط رویش مو و طراحی مناسب آن را می‌توان یکی از مهم‌ترین عوامل در نتیجه نهایی کاشت مو دانست. نکته‌ای که باید به خاطر داشت، تفاوت خط رویش موی مناسب در افراد مختلف است. شکل خط رویش مو برای هر شخصی متفاوت بوده و پزشک متخصص باید علاوه بر در نظر گرفتن خواسته فرد متقاضی، از اصول پزشکی و همچنین زیبایی‌شناسی نیز پیروی کند تا بتواند بهترین نتیجه را برای فرد به ارمغان آورد. برخی از نکاتی که در طراحی خط رویش مو توسط پزشک متخصص در نظر گرفته می‌شوند عبارت است از:

طبیعی به نظر رسیدن کاشت مو اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل باید زمان مناسبی صرف انتخاب بهترین طرح خط رویش برای فرد متقاضی صرف شود. تخصص و تجربه پزشک نیز به صورت مستقیم بر طراحی مناسب خط رویش تأثیرگذار خواهد بود.
توصیه می‌شود که از واحدهای فولیکولی تکی و یا گرافت‌های دو واحدی برای کاشت مو در خط رویش استفاده شود؛ بدین وسیله کاشت مو در این ناحیه دقیق‌تر خواهد بود.
بسیار مهم است که فاصله خط رویش موی سر با ابروها در نظر گرفته شود. این فاصله نباید بیش از حد کم یا زیاد باشد.
سن فرد متقاضی کاشت مو نیز مسئله بسیار مهمی است که باید در طراحی خط رویش مو در نظر گرفته شود. واضح است که خط رویش مو در فردی 60 ساله با فردی 30 ساله بسیار متفاوت خواهد بود.
از دیگر مواردی که بهتر است در کاشت مو در ناحیه خط رویش به آن توجه شود، تصاویر قدیمی فرد است. البته الزامی وجود ندارد که خط رویش جدید مطابق با تصاویر قدیمی فرد متقاضی باشد؛ اما در هر صورت توجه و استناد به تصاویر قدیمی می‌تواند ابزار مناسبی برای طراحی خط رویش جدید موها باشد.

این مطلب هم میتونه مفید باشه:
کاشت مو با تراکم بالا؛ چگونگی کاشت و مراحل آن

نحوه تعیین خط رویش موی پیشانی در عمل کاشت مو

همان طور که گفته شد، مهم ترین قسمت عمل پیوند مو این است که موهای کاشت شده تا حد ممکن طبیعی به نظر برسد و این تصویر طبیعی با طراحی خط جلوی مو به بهترین شکل حاصل می شود. طراحی خط رویش مو، در واقع تقابل هنر با علم است؛ زیرا ظرافت در طراحی خط پیشانی باعث رضایت هر چه بیشتر از عمل کاشت می گردد. هرچه توانایی طراحی متخصصی که عمل را انجام می دهد بیشتر باشد، خط موی طراحی شده با صورت و مشخصات چهره شخص تناسب بهتری دارد.

واقعیت این است که در دنیای پیوند مو هیچ طرح عمومی وجود ندارد که مناسب همگان باشد. آنچه برای یک بیمار، خوب به نظر می رسد ممکن است در مورد بیمار دیگر خوب نباشد. آنچه برای یک بیمار جوان با احتمال پیشرفت ریزش مو و افزایش طاسی در آینده منطقی است، امکان دارد برای یک بیمار مسن که ریزش موی با ثبات و محدودتر دارد، منطقی نباشد. به عبارت دیگر، خط رویش موی پیشانی باید با دقت در نظر گرفته شده و برای هر بیمار جداگانه تنظیم گردد.

برای اینکه ظاهر بهتری ایجاد شود، باید خط مو دارای پوشش موی متراکم و فاقد فاصله قابل مشاهده در بین موها باشد. این امکان را برای بیمار فراهم می کند تا موهای خود را به راحتی از هر راهی که می خواهد حالت دهد. در نقاط بالاتر از خط مو گرافت ها می توانند به تدریج پراکنده کاشت شوند؛ زیرا برای چشم قابل تشخیص نیست. حتی توزیع پیوندها در همه قسمت های منطقه طاس نتیجه بدی می تواند داشته باشد و گاه بهتر است برای طبیعی تر شدن نتیجه عمل، گرافت ها به صورت پراکنده کاشت گردند.

این مطلب هم میتونه مفید باشه:
داشتن موهای سالم با رژیم غذایی مناسب

محاسبه تعداد موهایی که باید به قسمت مرکزی پوست سر، خط مو و شقیقه اختصاص یابد نیز ممکن است در طراحی احتمالی یک خط مو تأثیر بگذارد. به طور کلی گرافت ها از 1 تا 6 تار مو در هر پیوند می توانند داشته باشند. یکی از مسائل مهم در ترسیم خط رویش مناسب، نحوه چیدن این گرافت ها از محل خط رویش پیشانی به سمت عقب است. در واقع باید گرافت های منفرد در جلوترین قسمت و سپس دوتایی ها در پشت آن ها قرار بگیرند. گرافت های چندتایی ( 3تایی تا 6تایی ) برای پر کردن قسمت مرکزی خط رویش به کار می روند تا به طبیعی شدن خط جلوی موها کمک کند.

خط موی پیشانی باید با در نظر گرفتن خصوصیات جسمی فرد تعیین گردد. در افرادی که ساختار سر بزرگی دارند، باید خط موی پیشانی را با زاویه ای گسترده، به شقیقه ها متصل کرد. در افرادی که ساختار سر باریک دارند، خط مو باید به صورت مقعر طراحی شود. در حالتی که خط رویش مو خیلی بالا در نظر گرفته و طراحی شود، می توان پس از تثبیت شرایط مثل توقف ریزش مو در آینده، در صورت تمایل آن را پایین تر آورد. این در حالی است که اگر خط مو در ابتدا خیلی پایین باشد، در صورت قابل قبول نبودن نتیجه عمل، نمی توان آن را بالاتر برد و یا به سختی امکان پذیر است؛ به گونه ای که در اکثر مواقع تغییر آن نتیجه ای نخواهد داشت.

همچنین طراحی خط مو بنا بر جنسیت افراد متفاوت خواهد بود؛ در واقع طراحی خط جلوی مو در خانم ها بیضی شکل و صاف تر از آقایان خواهد بود؛ زیرا لازم است شکلی نرم و زنانه در صورت به وجود آورد. به طور کلی، مردان دارای خط مویی هستند که در وسط پیشانی کمترین و در گوشه های پیشانی بیشترین میزان تراکم را دارد. اما زنان دارای خطوط مویی هستند که در گوشه های پیشانی کمترین و در وسط پیشانی بالاترین میزان را دارند. در نظر گرفتن این تفاوت های خط مو می تواند به معنای طراحی یک خط موی طبیعی به جای یک خط مو با ظاهری مصنوعی است. خط موی زنان بر خلاف مردان معمولاً با پیر شدن تغییر نمی کند؛ اغلب ثابت می ماند اما می تواند کمی عقب نشینی نماید.

زاویه قرارگیری گرافت ها هم باید از جهت طبیعی موهای بیمار پیروی کند. در حین ایجاد محل های برش، پزشک باید با دقت از زاویه مویی که در آن ناحیه وجود دارد تقلید کند.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

به این مقاله چه امتیازی می دین؟
[تعداد رای ها: 1 میانگین رضایت کاربران: 5]
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
error: Content is protected !!
contact us
map
سوالی دارین؟ با ما چت کنید