کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936

شستشوی مو بعد از کاشت مو – راهنمای استفاده از شامپو مناسب

12 مرداد

یکی از سوالات متداول افرادی که قصد کاشت مو دارند و یا این عمل را انجام داده اند این است که برای شستشوی موهای کاشته شده از چه شامپویی استفاده کنیم؟ عمل کاشت مو یک عمل بدون خطر و در جهت درمان قطعی ریزش موها است و بعد از عمل نیاز به مراقبت های ویژه ای مانند نحوه شستشو و استفاده از شامپوهای مخصوص می باشد. در این مقاله به بررسی انواع شامپوهای مورد استفاده بعد از کاشت مو و روش شستشو و مراقبت از موهای تازه کاشته شده می پردازیم.

 

شامپو مناسب بعد از کاشت مو

بعد از پیوند مو به دلیل حساسیت گرافت ها و فولیکول های تازه کاشته شده و ایجاد زخم ها و دلمه ها و التهابات، باید یک سری نکات را رعایت نمود تا آسیبی وارد نشود. از این رو یکی از مهمترین روش های مراقبتی بعد از عمل کاشت مو، شستشوی مناسب و درست با مواد شوینده به ویژه شامپو مخصوص می باشد. با توجه به نوع عمل و تجویز پزشک باید از شامپویی استفاده شود که به موهای تازه کاشته شده آسیبی وارد نگردد.

پزشک متخصص با توجه به موارد زیر شامپوی مناسب برای شما را تجویز می نماید:

 • ترکیبات شامپو (فرمول شیمیایی شامپو)
 • میزان PH شامپو
 • میزان چربی پوست سر
 • نوع و اندازه التهابات بوجود آمده بعد از عمل
 • حالت آنتی اکسیدانی و لیپوزیمی شامپو

شامپوی مناسب بعد از کاشت مو باید به گونه ای باشد که التهابات و دلمه ها را کاهش دهد و خاصیت ضدقارچی داشته باشد و از ایجاد خارش و حساسیت جلوگیری کند. همچنین شامپوی مورد استفاده برای افرادی که تازه عمل کاشت مو انجام داده اند باید خاصیت آندروژنی داشته باشد تا از تبدیل تستسترون به دی هیدروتستسترون ممانعت به عمل بیاورد.

علاوه بر این، شامپوهایی با ترکیبات مس، روی، اسیدهای آمینه و کتوکونازول در حفظ سلامت موها نقش موثری دارند و به راحتی می توانند علاوه بر تمیز کردن پوست سر، از موها در برابر آسیب ها نیز محافظت کنند. به عنوان مثال یکی از شامپوهای مناسب بعد از کاشت مو شامپو بچه می باشد، زیرا این شامپو فاقد مواد شیمیایی است و به دلیل ملایم بودن می تواند به خوبی از گرافت ها در برابر صدمه دیدن محافظت کند.

شستشوی مو بعد از کاشت مو

 

مدت زمان استفاده از شامپو مخصوص بعد از کاشت مو

به طور کلی شستشوی سر و استفاده از هر نوع شامپویی 24 الی 48 ساعت پس از عمل نباید صورت بگیرد زیرا گرافت ها بسیار حساس هستند و امکان جداشدن و آسیب دیدن فولیکول ها وجود دارد. بعد از 24 الی 48 ساعت می توان به شستشوی سر با شامپوهای تجویزشده توسط پزشک پرداخت. استفاده از شامپوی مخصصوص بعد از کاشت مو، تا چند ماه بعد از جراحی باید ادامه داشته باشد. زیرا طی این مدت فولیکول ها آسیب پذیر هستند و باید از آن ها محافظت شود. زمانی که فولیکول ها در جای خود ثابت شدند و دیگر خطری آنها را تهدید نمی کند و حساسیت آنها کمتر شده باشد می توان با دستور پزشک از شامپوهای دیگر نیز استفاده نمود.

 

استفاده از روغن های طبیعی برای شستشوی مو بعد از کاشت مو

برخی افراد برای تقویت موها و محافظت از آن ها، از روغن های طبیعی برای شستشوی مو بعد از کاشت مو استفاده می کنند و با اینکه این روغن های طبیعی مفید هستند اما نباید جایگزین شستشوی موها با شامپوی ملایم شوند. روغن های طبیعی به تقویت فولیکول ها و کاهش التهابات کمک ویژه ای می کنند اما باید بعد از جراحی برای پاک کردن آلودگی ها از پوست سر، موها را با شامپوهای مخصوص شستشو داد.

 

چگونگی استفاده از شامپو بعد از عمل کاشت مو

یکی از موارد مهم بعد از عمل کاشت مو نحوه استفاده از شامپوهای مخصوص می باشد. بعد از اینکه نوع شامپوی شما با نظر پزشک مشخص گردید، برای استفاده از آن باید دقت قراوانی داشته باشید تا آسیبی به فولیکول ها و گرافت ها ارد نشود. ابتدا مقداری از شامپو را در یک ظرف ریخته و هم بزنید تا کف کند. سپس کف دست ها را به شامپو آغشته کرده و به آرامی روی موها بریزید. برای استفاده از شامپو همچنین می توانید از یک اسفنج استفاده کنید و شامپو را از این طریق به موها بزنید. در کل هنگام استفاده از شامپو بعد از کاشت مو نباید فشاری به سر و موهای تازه کاشته شده وارد نمایید.

 

نحوه شستشوی مو بعد از کاشت مو

توصیه های بعد از عمل کاشت مو وجود دارند که یکی از آنها که بسیار حائز اهمیت است، نحوه شستشوی سر و موهای تازه کاشته شده می باشد. موهای تازه کاشته شده دارای حساسیت بیشتری می باشند و به نسبت موهای اولیه قوی نیستند، از این رو نحوه شستشوی آنها متفاوت می باشد. شستشو سر بعد از کاشت مو باید به گونه ای باشد که به گرافت های کاشته شده آسیب وارد نشود و باعث ایجاد حساسیت پوست سر و افزایش التهابات نگردد.

در مدت 24 الی 48 ساعت پس از عمل نباید شستشو صورت بگیرد و فقط با سرم ها و لوسیون های مخصوص به روی سر اسپری می گردد تا رطوبت مورد نیاز حفظ شود و از خشکی پوست سر جلوگیری گردد. از روز سوم پس از عمل می توان استحمام نمود و موها را طبق دستورالعمل ها و با رعایت نکاتی شستشو داد. البته این نکته باید خاطر نشان گردد که علاوه بر دوش گرفتن و شستشو، استفاده از اسپری های رطوبت رسان تا مدت 15 روز در روند بهبودی مفید و موثر می باشد.

 

اقدامات لازم برای شستشوی مو بعد از کاشت مو

برای شستشوی سر و موهای تازه کاشته شده باید مواردی را رعایت نمایید که عبارتند از:

 1. برای شستشو باید از آب ولرم استفاده شود. به هیچ عنوان از آب داغ استفاده نکنید زیرا باعث آسیب رساندن به فولیکول های تازه کاشته شده و افزایش التهابات و دلمه ها می گردد.
 2. پوست سر و ناحیه کاشت مو نباید در معرض فشار مستقیم آب قرار بگیرد. برای شستشوی سر و موها بعد از عمل کاشت سر را مستقیما زیر دوش آب قرار ندهید و دقت داشته باشید تا فشار آب زیاد نباشد.
 3. شستشو را به آرامی و با دقت و حوصله انجام دهید و از فشار وارد نمودن و ناخن کشیدن پوست سر اجتناب کنید. شما باید موهای پیوندی را به آرامی بشویید و حرکات انگشتان باید عمودی باشد. هرگز پیوندها را به صورت دایره‌ای شستشو ندهید و بعد از مدت زمان کافی به آرامی شوینده را از سر آب‌کشی کنید. محل پیوند را هم با دقت بشویید تا تمام آثار دلمه و خون با مالش دادن از این ناحیه پاک شود و باعث عفونت نشود.
 4. از شامپوهای مخصوص که پزشک تجویز نموده برای شستشو استفاده نمایید و از تماس صابون و دیگر شامپوها به سر و موهای تازه کاشته شده خودداری نمایید. مقداری شامپو در دست خود بریزید و شامپو را با آب مخلوط کنید تا کف کند و بعد کف را روی موهای خود بمالید. می‌توانید داخل یک ظرف شامپو را بریزید و کف درست کنید. اغلب پزشکان توصیه می‌کنند که بعد از کاشت مو شامپو به صورت مستقیم روی موها زده نشود.
 5. برای خشک کردن موهای کاشته شده خود از سشوار و حوله استفاده نکنید و اجازه دهید موهایتان خودش خشک بشود. اگر مجبور به خشک کردن سریع موهای خود هستید می توانید از دستمال کاغذی نرم استفاده کنید.
دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map