کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
  • 02141936

۲۷ سوال و نکته ی مهم که قبل از کاشت مو باید بدانیم !

18 خرداد
۲7 سوال و نکته مهم که قبل از کاشت مو باید بدانیم !
فهرست مطالب: نمایش

 کاشت مو یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی است که متقاضیان زیادی دارد. علاوه بر این بسیاری از مردم درباره نوع عمل جراحی، نحوه انجام ، مزایا و معایت آن سوالاتی دارند و به دنبال پاسخ های روشن و کامل برای این سوالات هستند.

طبیعی است که فرد قبل از انجام عمل زیبایی،اطلاعات کافی را بدست بیاورد. زیرا این عمل برای بهتر شدن ظاهرتان انجام می شود و قرار است بقیه عمرتان را با ظاهر جدید سپری کنید.بنابراین بررسی همه جانبه در مورد کاشت مو بسیار اهمیت دارد.

از طرف دیگر،پاسخ دادن به سوالات کلیدی می تواند همه ابهامات بزرگ و کوچک درباره روند کاشت مو را برطرف کند.

هرچقدر اطلاعات تان درباره کاشت مو بیشتر باشد،درمان راحت تر و کم دردسرتری خواهید داشت.به همین منظور ما در این مقاله تلاش کرده ایم به پرتکرارترین و مهم ترین پرسش های افراد در زمینه جراحی کاشت مو پاسخ جامع و کامل بدهیم.

 

فیلم مصاحبه کاشت مو بعد از گذشت 4 ماه در کلینیک رویان سلامت

 

۱)نحوه خواببدن بعد از کاشت مو چگونه است ؟

بعد از عمل ،پوست سر و پیوندهای جدید نسبت به عوامل خارجی حساس هستند .به همین دلیل الگوی نامناسب خواب می تواند آسیب زا باشد و روند بهبود را به تاخیر بیندازد.

درباره نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو رعایت چند نکته بسیار ضروری است:

۱-بهتر است طاق باز بخوابید (سینه و شکم رو به بالا باشد) .

۲-با قرار دادن دو یا چند بالش زیر سر،سر خود را بالا نگه دارید.

۳-در روزهای اول بدن خود را در زاویه ۴۵ درجه قرار دهید.به این ترتیب از تورم چشم ،پیشانی یا گونه ها جلوگیری می شود.

۴-از هدبند یا دستمال برای پوشاندن ناحیه کاشت مو استفاده نکنید.

۵- قبل از انجام عمل کاشت مو، تخت خواب نسبتا سفتی آمده کنید.تخت خواب شما نباید آنقدر نرم باشد که بدن تان در آن فرو رود.

۶-از بالشت گردن طبی استفاده کنید.این بالشت ها از گردن درد جلوگیری می کنند.

۷-اگر گودی کمر دارید، طاق باز خوابیدن ممکن است برایتان دردسرساز شود.برای رفع این مشکل می تواید ازداروخانه یک پشتی برای گودی کمرتان تهیه کنید.

۸-از بالش و روبالشی تمیز استفاده کنید.

۲) آیا افراد کاملا طاس هم می توانند کاشت مو انجام بدهند؟

طاسی کامل زمانی اتفاق می افتد که سه ناحیه جلوی سر، بالای سر و فرق سر همزمان طاس باشند. افرای که طاسی کامل را تجربه می کنند، معمولا بانک موی کافی هم ندارند و پشت سر شان شبیه نعل اسب مو دارند .بنابراین نمی توانند کاندید مناسب برای کاشت مو محسوب شوند. برای چنین افرادی کلاه گیس توصیه می شود.

۳) آیا از موی نواحی دیگربدن (به جز پشت سر) هم می توان به عنوان منطقه دهنده استفاده کرد؟

از انجایی که موی ناحیه پشت و اطراف سر،بهترین مو در عمل کاشت موی طبیعی است و موهای نواحی دیگر بدن از نظر ساختار،ویژگی های لازم برای کاشت مو را ندارند بنابراین نمی توان از موی هر ناحیه از بدن به جای موی سر استفاده کرد.

۴) آیا کاشت مو نیاز به ترمیم دارد یا دائمی است؟

فولیکول‌هایی که در جریان عمل کاشت مو، به نقاط تازه‌ای از سر فرد اضافه می‌شوند، در مقابل ریزش مقاوم هستند. پس کاشت مو، همیشگی خواهد بود و به طور معمول موهای جدید در طول زندگی همراه فرد باقی خواهند ماند.این در واقع تنها راه و روش دائمی برای برخورد با مسئله ریزش مو به شمار می‌رود.

با این وجود،در افرادی موی پشت سرشان تراکم نسبتا پایینی دارد یا وسعت طاسی زیاد است،بهتر است از روش ترکیبی fut باfit استفاده کرد.در این روش ابتدا کاشت اولیه به روش fut صورت می گیرد .سپس با روش fit کاشت مو را ترمیم می کنند تا ناحیه بیشتری را پوشش دهد.

۵) آیا موهای کاشته شده قابل رشد هستند و می توانند آنها را رنگ کرد؟

خوشبختانه درعمل کاشت موی طبیعی،موهای کاشته شده مانند سایر موهای سر هستند .بنابراین می توان آنها را رنگ کرد.این موضوع درباره موهای ریش و سبیل کاشته شده در آقایان هم کاملا صدق می کند.با این وجود،از رنگ یا هر اقدام شیمیایی بر روی موی کاشته شده در ماه اول پس از عمل خودداری کنید.

۶) آیا می توان مو را از سر شخص دیگر گرفت و پیوند زد؟

موی هر شخص ویژگی و بافت مخصوص به خود را دارد. اگر فولیکول‌های یک فرد دیگر به سر فرد پیوند برخورد، سیستم ایمنی فرد بافت جدید را پس می‌زند و عملا هیچ مویی برای رشد در سر او دوام نمی‌آورد. پس این کار عملا شدنی نیست.

۷) آیا کاشت مو عوارض دارد؟

در روش های قدیمی کاشت مو متاسفانه جای زخم باقی می ماند و این برای افرادی که موی کوتاه دارند ناخوشایند است.خوشبختانه امروزه این مشکل به کمک دستگاه های خودکار و دقیق تا حد زیادی برطرف شده است.بطوری که انتخاب یک تیم پزشکی متخصص و باتجربه می توان شاهد از بین رفتن جای زخم بعد از عمل پیوند باشید.

همچنین از موارد دیگری که در رابطه با معایب کاشت مو وجود دارد کبودی پس از عمل می باشد که افراد بسیار از آن ابراز نارضایتی می کردند اما باید گفت که با انجام درست و کامل نکاتی که پزشک ارائه می کند و همچنین انجام تمام و کمال مراقبت های پس از عمل می توان این کبودی ها را به حداقل رساند و آن ها را تقریبا از بین برد.

توجه داشته باشید از آن‌جایی که الگوی ریزش مو در بین افراد مختلف فرق می‌کند، نتیجه عمل و پروسه بهبودی نیز در افراد، تفاوت‌هایی با یکدیگر خواهد داشت.بنابراین مقایسه مداوم نتیجه عمل کاشت مو در هر فرد با فرد دیگر، اصلا کار درستی به نظر نمی‌رسد.

۸) آیا بعد از عمل محل برداشت موها پشت سر خالی می ماند؟

در عمل کاشت موی طبیعی،مو با پیاز آن از ناحیه اهداکننده برداشته می شود به همین دلیل در ناحیه اهداکننده موی جدید رشد نمی کند.اما نحوه برداشتن مو به گونه ای است که بطور معمول محل برداشتن مو در پشت سر مشخص نیست و با بلند شدن موهای اطراف،این قسمت ها پنهان می شوند.

۹) آیا کاشت مو درد دارد؟

برخلاف تصور عمومی،درد در زمان جراحی کاشت مو بسیار ناچیز است . در روش FUT یا نواری، ممکن است بیمار در طی چند روز اول بعد از عمل درد خفیفی را احساس کند  که با قرص مسکن قابل تحمل است. اما روش FUE معمولاً هیچ دردی را حتی در شب اول بعد از عمل به همراه ندارد.البته آستانه تحمل درد افراد متفاوت است.

۱۰) یک فرد طاس تا چند جلسه می تواند کاشت مو انجام بدهد؟

در عمل کاشت موی طبیعی تعداد فولیکول های موی برداشت شده حد مشخصی دارد(حدود ۸-۱۰هزار تار مو).زیرا برداشت بیش از حد از ناحیه گیرنده احتمال آسیب زدن به منطقه برداشت را افزایش می دهد.علاوه براین ممکن است پوست سر فرد تحمل برداشت را نداشته باشد.توجه به نمای ظاهر پشت سر هم یکی از دلایلی است که تعداد موهای برداشت شده را محدود کرده است.

بنابراین در ایده آل ترین شرایط ،در یک جلسه futحداکثر می توان ۴-۵هزار تار مو و در روش fit 5-6هزار تار مو برداشت کرد. البته بسته به مشخصات پوست و موی فرد این میزان متغییر است.

چنانچه بیمار بعد از یک جلسه کاشت موی طبیعی درخواست کاشت مجدد را داشته باشد،این درخواست امکان پذیر است.اما اگر پزشک متخصص تشخیص داد این میزان موی کاشته شده مناسب و عمل کاشت هم موفقیت آمیز بوده است ،بهتر است از تکرار کاشت مو خودداری شود .

زیرا کاشت موی مجدد مستلزم برداشت دوباره مو از منطقه دهنده است و با این کار تعداد موهای موجود در بانک موی فرد کمتر و کمترمی شود. با کم شدن این موها دیگر مویی برای کاشت موی بعدی درمناطق طاسی که در آینده بوجودمی آیند  باقی نمانده و بعداً مشکلاتی از نظر زیبایی برای بیمار بوجود می آید.

۱۱) آیا افرادی که ریزش موی ارثی دارند هم می توانند کاشت مو انجام دهند؟

برخی مواقع علت ریزش مو مربوط به عوامل ژنتیکی است.بهترین راه درمان این نوع ریزش مو استفاده از محلول ماینوکسیدیل می باشد. اما اگر این درمان اثر دلخواه و مورد انتظار فرد را به همراه نداشته باشد، پزشک ممکن است داروهای خوراکی مانند فیناستراید را تجویز کند که می‌تواند ریزش مو را متوقف کند یا حتی باعث رشد برخی شود.

عمل جراحی برای پیوند یا کاشت مو نیز گزینه مناسبی است.روش‌های مختلفی برای کاشت مو وجود دارند که از نظر تعداد گرافت، تعداد جلسات کاشت مو، شیوه‌ی برداشت فولیکول‌ها، ابزارهای استفاده شده، هزینه‌ها و عوامل دیگر با هم متفاوت‌اند.

۱۲) بعد از کاشت موها تا چند وقت ریزش خواهد داشت؟

بطورکلی در عمل کاشت مو صرف نظر از اینکه کدام عمل کاشت مو را برای شما انجام شده باشد جراحاتی بر روی پوست سر و موهای اطراف وارد می شود .و در نتیجه یکهفته بعد از کاشت مو ، تقریبا همه موهای پیوند داده شده و در مواردی موهای اطراف موی پیوندی، بطورموقت ریزش پیدا می کنند .

این ریزش فقط مربوط به ساقه مو می باشد .از آنجاییکه فولیکول های مو در زیر پوست سر توسط بافت پوست محکم شده و احتمال ریزش مو همراه ریشه بسیار کم می شود .دوره ریزش مو بین ۲۰تا ۳۵ روز ادامه دارد . در طی این دوره ۸۰ تا ۱۰۰ درصد موهای پیوند شده می ریزند .

همانطور که گفتیم، این موضوع در تمامی روش های کاشت مو دیده می شود و ۹۷% بیماران بعد از عمل کاشت مو این پدیده را تجربه می کنند . بررسی ها نشان می دهد افرادی که ریزش موی زیادی را تجربه کرده اند یا تارموی نازکتری دارند ، احتمال زیاد بعد از عمل کاشت ، ریزش موی بیشتری را تجربه می کنند .بعد از گذشت ۹۰ تا۱۲۰ روز ،موها مجددا شروع به رشد می کنند و پس از ۶ ماه از اقدام به کاشت مو تغییرات قابل توجهی در رشد موهای فرد دیده می شود .

۱۳) با کاشت مو می توان از ریزش مو جلوگیری کرد؟

همانطور که می دانید علت های زیادی برای ریزش مو وجود دارد.قبل از هر اقدامی برای جلوگیری از ریزش مو می بایست علت آن مشخص شود.برخی مواقع علت ریزش مو کم خونی یا سایر بیماری های پایه است.با درمان ان بیماری،مشکل ریزش مو حل می شود.

درمان های دارویی نیز یکی از روشهای جلوگیری از ریزش مو هستند.اما این درمان ها تا زمانیکه فرد دارو مصرف می کند،اثربخش می باشند اما نقش ترمیمی ندارند.

بهترین روش ترمیم موی از دست رفته ،کاشت موی طبیعی است. در کاشت مو،موهای کاشته شده از ناحیه پشت سر برداشته و در بخش جلو کاشته می شوند .به همین دلیل این موها دچار ریزش نمی شوند.

۱۴) آیا کاشت مو محدودیت سنی دارد(از چه سنی میتوان کاشت مو انجام داد)؟

جنسیت و علت طاسی نقش تعیین کننده ای در زمان عمل کاشت مو دارند. برای افرادی که به دلیل صدمه دیدن پوست سر دچار طاسی شده‌اند، محدودیت سنی وجود ندارد. سن مناسب بیشتر برای افرادی مطرح می‌شود که از طاسی ژنتیکی رنج می‌برند. در مورد این افراد بهتر است کاشت مو در سنین بالاتر از ۲۵ سالگی انجام شود.

۱۵) پس از کاشت مو چه مدت زمانی را باید به استراحت پرداخت؟

دوره نقاهت کاشت مو به نوع عمل بستگی دارد.در روش fit و fut ،حداقل دو الی سه هفته به دلیل جراحت و خونریزی و دردهای متوالی نیاز به استراحت است.

 در روش fue بدلیل اینکه هیچ زخم و خونریزی وجود ندارد،تقریبا دوره نقاهتی هم وجود نخواهد داشت و فرد بعد از انجام عمل می تواند به روال عادی زندگیش برگردد.این یکی از مزیت های بسیار خوب روش کاشت مو fue می باشد.

۱۶) موها تا چند وقت بعد از کاشت شروع به رشد می کند؟

موهای جدید به یکباره رشد نمی کند و هر زمانی ممکن است رشد کند، سپس یک دوره استراحت کند و مجددا رشد کند. موهای کاشت شده نیزمانند هر مویی یک چرخه خاص خود را دارند.

فرایند جداسازی موهای دهنده، برش دادن آن و کاشت آن اصولا در بقیه مراحل به تارهای مو شوک می دهد به همین دلیل است که در اغلب بیماران ۶ الی ۸ هفته بعد از کاشت، موهای کاشت شده کاملا می ریزد در برخی افراد مصرف مینوکسیدی باعث کاهش این ریزش می شود.

در ۲-۳ ماه اول بعد از کاشت، موهای کاشت شده شروع به جوانه زدن زیر پوست می کند و بعد  از ۴ تا ۶ ماه از زیر پوست بیرون می اید. در ششمین ماه، حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد از موها رشد می کند در ابتدا موهای رشد کرده ممکن است نازک و تنک باشد اما به مرور پر و ضخیم می شود.

۱۷) آیا بعد از کاشت میتوان از کلاه استفاده کرد؟

در روزهای اول بعد از کاشت استفاده از کلاه موجب جداشدن گرافت ها و فشرده شدن و آسیب رساندن به آنها می شود.بنابراین به مدت ده روز باید از گذاشتن کلاه بر سر خودداری کنید. بعد از اتمام دوره ریکاوری افراد می توانند از کلاه استفاده کنند.

۱۸) بعد از کاشت چه مراقبت هایی لازم است؟

بطور کلی پزشک متخصص،دستورالعمل های لازم برای مراقبت بعد از عمل را به شما می گوید.رعایت این دستورالعمل ها برای گرفتن نتیجه مطلوب و کوتاه تر شدن دوره نقاهت بسیار اهمیت دارند.

نحوه خوابیدن مناسب،اجتناب از فعالیت های شدید ورزشی و شنا در روزهای اولیه بعد از کاشت، عدم استعمال دخایات، استفاده نکردن از کلاه در دوهفته اول بعد از عمل ، مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک و..از جمله مراقبت های عمومی و کلی است که می بایست به دقت رعایت کنید.

۱۹) چه فصلی از سال برای کاشت مو مناسب است؟

از نظر عملی هیچ فاکتوری که تحت تاثیر انتخاب بهترین فصل برای کاشت مو  باشد وجود ندارد. عمل کاشت مو در هر فصلی که انجام گیرد نتایج یکسانی خواهد داشت.

۲۰) آیا بعد از کاشت تورم و جای زخم در سر باقی می ماند؟تا چند وقت؟

در واقع بسته به نوع تکنیکی که برای کاشت مو انتخاب می کنید ممکن است که زخم هایی در محل کاشت مو به وجود بیایند. زخم های ایجاد شده بر روی پوست سر به مدت طولانی ماندگار نیستند. در واقع میزان ماندگاری این زخم ها به تعداد فولیکول های موی کاشته شده بستگی دارد و هر چه تعداد این فولیکول های مو بیشتر باشد، تعداد زخم های حاصل نیز بیشتر می شود و به مدت زمان بیشتری جهت بهبود احتیاج خواهند داشت.اما در تکنیک کاشت مو به روش FUE هیچ زخمی پس از پیوند مو به وجود نخواهد آمد.

۲۱) چه اقداماتی قبل از کاشت مو لازم است انجام شود؟

۱-از دو هفته قبل از کاشت مو از مصرف برخی ویتامین ها،مکمل ها، قرص آسپرین  و الکل که باعث رقیق شدن خون می شوند خودداری کنید.

۲-یکهفته قبل ازعمل از انجام فعالیت های شدید بدنی مانند زیاد دویدن یا وزنه زنی خودداری کنید.

۳-در روزهای نزدیک به عمل خواب کافی داشته باشید.

۴-قبل از عمل چند عکس از موهای خود بگیرید تا خود را بعد از ۹تا ۱۲ماه بعد از کاشت مو با این عکس ها مقایسه کنید.

۵-شب قبل از عمل زودتر بخوابید.

۶-عمل کاشت موی طبیعی یک جراحی ایمن است.بنابراین جای هیچ گونه نگرانی و اضطراب وجود ندارد.

۲۲) نتیجه نهایی چند وقت بعد از کاشت مشخص میشود؟

رشد کردن موی سر پس از کاشت مو برای هر کسی متفاوت است اما به طور کلی ۶ تا ۱۲ ماه زمان می برد تا شاهد نتیجه نهایی باشید. ممکن است مو در هر طرف سر به طور یکنواخت رشد نکند و با ریزش در اطراف محل پیوند همراه باشد.

۲۳) آیا شخصی که قبلا کاشت انجام داده میتواند باز هم کاشت انجام بدهد؟

بله . معمولاً جلسه دوم یا جلسات بعدی کاشت مو با اهداف مختلفی انجام می شود که مهمترین آنها عبارتند از: اصلاح خط رویش مو، افزایش پرپشتی و تراکم موها در ناحیۀ کاشته شده از جلسۀ قبل، کاشت مو در سایر نقاط خالی سر که در جلسات قبلی کاری برای آن نواحی انجام نشده است و معمولاً نواحی فرق سر را شامل می گردد.

با این وجود،تصمیم گیری درباره تعداد دفعات کاشت مو برعهده پزشک متخصص است.وی با درنظر گرفتن عواملی مانند: سن بیمار،شدت ریزش مو،وسعت طاسی یا کم پشتی موها،مشخصات فیزیکی و جنس موها،میزان تراکم مو در ناحیه اهداکننده ،خصوصیات پوست منطقه اهداکننده و سابقه قبلی کاشت ،تعیین می کند که آیا نیاز به تکرار عمل پیوند مو هست یا خیر؟

۲۴) میزان موفقیت فرآیند کاشت مو به چه عواملی بستگی دارد؟

۱-منطقه طاسی

۲-تعداد گرافت های مو جهت پیوند

۳-ضخامت موی در ناحیه اهداکننده

۴-میزان تراکم موی کاشته شده

۵-مهارت و تجربه پزشک جراح و تیم وی

۶-کلینیکی که عمل کاشت مو در آنجا انجام می شود

۷-مراقبت های بعد از کاشت مو

۲۵) آیا کاشت مو با بیهوشی کامل انجام میشود؟

اکثر روش های کاشت مو بدون بیهوشی کامل انجام می شود . در این روش ها از بی حسی موضعی در حین عمل استفاده می شود.

۲۶) کاشت مو در یک جلسه امکان پذیر است؟

در بیشتر موارد کاشت مو در یک جلسه کافی است. اما بعضی از مراجعه کنندگان ممکن است به منظور بهبود تراکم، حالت و شکل کلی در جلسه دوم هم شرکت کنند.

۲۷) چطور می توان سرعت رشد موها بعد از کاشت مو را افزایش داد؟

۱-تمام داروهای تجویز شده از طرف پزشک متخصص را طبق دستورالعمل بطور منظم مصرف کنید.

۲-از کندن زخم با ناخن های تان خودداری کنید.

۳-در روزها و حتی هفته اول فعالیت های خود را محدود کنید.

۴-یک رژیم غذایی متعادل که حاوی انواع غذاهای سالم است را مصرف کنید.

۵-درصورت اجازه پزشک، پوست سر را با روغن های تحریک کننده رشد مو ماساژ دهید.

۶-در صورت اجازه پزشک ،از محلول ماینوکسیدیل برای تحریک رشد موهای خود استفاده کنید.

۷-سبک زندگی آرام و بدون تنشی را دنبال کنید.

 شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و تکمیلی با شماره ۴۱۹۳۶-۰۲۱ تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره ببرید.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map