کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
  • 02141936

ریزش مو

27 مرداد
همه آنچه که باید در باره تأثیر پلاسمای غنی شده با پلاکت بر ریزش مو بدانید
فهرست مطالب: نمایش

اولین باری که متوجه ریزش مویتان می شوید، ممکن است یک تجربه هشدار دهنده برای شما باشد. چرا دارم موهایم را از دست می دهم؟ آیا دارم طاس می شوم؟ آیا موهایم را برای همیشه از دست داده ام یا موقتی است؟

در حالی که آلوپسی آندروژنیک شایع ترین علت ریزش مو در مردان و زنان و یک وضعیت پیش رونده است که می تواند منجر به ریزش موی دائمی شود، سایر علل ریزش مو معمولا موقتی هستند و با تغییر در رژیم غذایی و شیوه زندگی شما بهبود می یابند.

ریزش مو چیست؟

عموما ریزش مو و طاسی آلوپسی نامیده می شود؛ به این صورت که بخشی از پوست سر و بدن موی خود را از دست می دهد. بسیاری از مردم جهان این پدیده را تجربه کرده اند.این مشکل در هر دو جنس (زنان و مردان) دیده می شود؛ اما شدت و الگوی ریزش مو در هریک متفاوت است.

کلمه طاسی عموماً برای الگوی ریزش موی مردانه به کار می رود و به معنی ریزش موی جزیی یا کلی پوست سر است؛ تا جایی که دیگر مویی بر روی پوست مشاهده نمی شود یا موهای باقی مانده بسیار کم حجم هستند.

 

دلایل ریزش موی سر چیست؟

معمولا شیوه نادرست زندگی، دلیل عمده ریزش موی سر است. علاوه بر این مواردی مانند برهم خوردن تعادل هورمونی، بالا رفتن سن، عوامل ژنتیکی، مصرف استروئیدها و سایر اشکال دارویی قوی، بیماری، بارداری، ضعف مراقبت های پزشکی، استرس و فشار روانی و فیزیولوژیک، شوک، تریوتیلیومومیا یا اختلال کشیدن غیر ارادی مو و ... می توانند عوامل ریزش موی فرد باشند.

با این حال بعضی از زنان و مردان به دلایل ژنتیکی و ارثی و ابتلا به آلوپسی آندروژنیک (معمولا با عنوان الگوی طاسی زنانه شناخته شده است)، تجربه ریزش موی بیشتر از حد معمول را دارند.

برای حل این مشکل می توان اقداماتی از قبیل درمان های پزشکی، درمان های بالینی، کاشت مو و ترمیم مو استفاده کرد. علاوه بر این پیش گرفتن درمان طبیعی و یک رژیم سالم غذایی می تواند وضعیت ریزش موی افراد را بهبود ببخشد.

 

نگرانی هایی که در رابطه با ریزش مو وجود دارد:

یک مطالعه اجتماعی روانشناسی که بر روی 1536 مرد اروپایی انجام شده است نشان می دهد که نگرانی های اصلی افراد از ریزش مو به دلیل تأثیر منفی این مشکل بر موارد زیر است:

  • جذابیت ظاهری فرد (43%)
  • ترس از طاسی (42%)
  • نگرانی از پیرتر به نظر رسیدن (37%)
  • تأثیر منفی بر زندگی اجتماعی (22%)

 

فرصت های شغلی

بنا به گزارش های موجود، ریزش مو می تواند باعث شود که میان دو نامزد احراز یک فرصت شغلی تفاوت قائل شوند.طبق تحقیقاتی که توسط EMIND  در مونیخ انجام شده است، مردان طاس دو برابر بیشتر از سایرین در مصاحبه های کاری رد می شوند. جامعه بین المللی جراحی و ترمیم مو (ISHRS) گزارش داد که 77% از بزرگسالان از اینکه در آغاز حرفه خود شروع با تجربه ریزش مو مواجه شوند، ابراز نگرانی می کنند.

 

دوستیابی و پذیرش اجتماعی

متأسفانه معایب گسترده این معضل، شامل دوستیابی نیز می شود. بنا به گزارش ISHRS دو سوم بزرگسالان این نگرانی را داشتند که ریزش مو بر توانایی دوستیابی آنان تأثیر منفی قابل توجهی داشته باشد. تحقیقات همچنین نشان می دهد که در 21 درصد از مردانی که الگوی طاسی مردانه در آنان قبل از رسیدن به 21 سالگی آغاز شده بود، این امر تأثیر قابل توجهی بر دوستیابی آنان گذاشته است.

هنگامی که از محبوبیت و پیدا کردن شریک زندگی صحبت به میان می آید، به ویژه برای مردان، ریزش مو حتی از تغییر نقش های جنسیتی فاکتور مهم تری محسوب می شود.

بنا به گزارش نیویورک تایمز در حالی که در گذشته سن خاصی برای ازدواج زنان در نظر گرفته می شد، تغییرات اجتماعی و نیز تغییراتی که در نقش های جنسیتی به وجود امده، باعث شده اس که مردان نیز فشارهایی از آن جنس را احساس کنند.مایکل کیمل استاد دانشگاه ایالتی نیویورک به نقل از یک مطالعه اشاره می کند که زنان در سال 1930 بیشتر از ظاهر، بر درآمد و وضعیت مالی مردان تمرکز می کردند؛ اما امروزه این تمرکز بر چهره و فیزیک مردان بیشتر شده است.

 

ریزش طبیعی مو روزانه چند تار مو است؟

متوسط میزان تراکم موی بزرگسالان در هر منطقه حدود ۱۰۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ تار مو است. از دست دادن ۱۰۰ تا ۱۲۰ تار مو در هر روز می تواند فرایند طبیعی ریزش مو محیسوب شود. مو از پروتئینی به نام کراتینن ساخته شده است و شما به سادگی می توانید ببینید که یک رشته مرده کراتین از سلول هایی تشکیل شده است که به وسیله پوست برای تشکیل سلول های تازه تحت فشار قرار گرفته اند.

 

ریزش مو در مردان

در الگوی طاسی مردانه، معمولاً ریزش مو با نازک شدن موهای شقیقه ها و فرق سر اتفاق می افتد. موهای اطراف و پپشت سر اغلب به شکل ژنتیکی مقاومت بیشتری در برابر هورمون مردانه هیدروتستوسترون (دی هیدرو تستوسترون) که به عنوان هورمون عامل ریزش مو شناخته شده است، دارند.

 

ریزش مو در زنان

علت کم پشتی مو در زنان ممکن است ناشی از تغییرات هورمونی، حساسیت های هورمونی و مسائل مربوط به بالا رفتن سن و یائسگی باشد. عوامل زیادی از جمله اختلالات هورمونی، بارداری، یائسگی، بیماری پلی کیستیک تخمدان  و...می توانند منجر به ریزش مو در زنان شود. پس از شناسایی درست این عوامل که منجر به ریزش موی زنان می شوند، می توان به دنبال راه حل مناسب برای درمان ریزش مو بود.

 

ریزش موی موقت در مردان

ریزش موی موقت در مردان ممکن است دلایلی از جمله بیماری هایی مانند کم کاری غده تیرویید داشته باشد؛ یعنی غده تیرویید به اندازه کافی هورمون تیرویید ترشح نمی کند و همین امر منجر به ریزش موی فرد می شود. درمان کم کاری تیرویید معمولا شامل استفاده از هورمون ترکیبی تیرویید لووتیروکسین است که به طور معمولا باعث ریزش مو می شود. از دیگر دلایل ریزش موی موقت در مردان می توان به اضافه وزن، ضایعه فیزیکی و تب بالا اشاره کرد که ممکن است منجر به تلژوژن فتولوم حاد شود.

 

ریزش موی موقت در زنان

اگرچه ممکن است چنین پنداشته شود که ریزش موی موقت بیشتر در مردان اتفاق می افتد، اما زنان نیز ممکن است با این مشکل در زمان بارداری مواجه شوند. دلیل ریزش موی زنان در دوران بارداری ممکن است تغییرات هورمونی باشد که فرآیندی طبیعی در طول دوره بارداری محسوب می شود. ریزش مو در دوران بارداری معمولاً یه تا چهار ماه پس از پایان این دوران اتفاق می افتد.

 

رابطه ریزش موی موقت با استرس

ریزش مو می تواند به علت وارد آمدن استرس های شدید جسمی و روحی بر فرد به وجود بیاید. باوری وجود دارد که استرس باعث آزاد شدن هورمون کورتیزول می شود و این هورمون می تواند منجر به پوسیدگی مو یا ایجاد وضعیتی به نام تلوژن افلوویوم شود. مانند بسیاری از انواع ریزش موی موقت، این شرایط می تواند به صورت معکوس رخ دهد و رویش مجدد مو در طی چرخه رشد طبیعی مو اتفاق بیفتد.

 

ریزش دائمی مو

اگر هنوز از علل ریزش موی خود مطمئن نیستید، پیش از تشخیص و پیش از اقدام به هرگونه رژیم درمانی، با پزشک خود مشورت کنید. اگر معلوم شود که غلت ریزش موی شما موقت نیست؛ بلکه مبتلا به طاسی پیشرونده مدل زنانه یا مردانه شده اید، نا امید نشوید، چرا که هنوز هم گزینه های زیادی برای بازگرداندن موهایتان از جمله پیوند مو دارید که تقریباً می توان گفت تنها روش دائمی و قطعی برای حل مشکل ریزش مو و الگوهای طاسی زنانه و مردانه به شمار می آید.

در صورتی که علاقه مند به آشنایی با سریع ترین و آسان ترین راه های درمان ریزش مو هستید، مقالات این صفحه را با دقت مطالعه کنید.
برچسب ها :
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map