کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936

ریزش مو کششی چیست – بررسی عوامل و راههای درمان آن

2 مرداد
زش مو کششی چیست -

دلایل و عوامل زیادی در ریزش مو تاثیر گذارند و یکی از عواملی که باعث ریزش مو می‌شود کشیده شدن بیش از حد و نامناسب مو است. اگر ریزش مو به این علت رخ دهد به آن ریزش مو کششی گویند. این مدل ریزش طی یک شرایطی صورت می‌گیرد و عوامل و درمان‌های خاص خود را دارد که در این مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. اگر شما هم دچار ریزش مو کششی شده‌اید تا انتها با ما همراه باشید.

 

ریزش مو کششی ( Traction Alopecia ) چیست؟

عوامل غیر ارادی زیادی مانند مشکلات ژنتیکی باعث ریزش مو می‌شوند اما گاهی اوقات بعضی کارها و عوامل ارادی افراد باعث ریزش موی آن‌ها می‌گردد که ریزش مو کششی از این دست می‌باشد. آلوپسی کششی در اثر کشیده شدن زیاد موها اتفاق می‌افتد که بیشتر در زنان شایع است. یکی از اصولی که باید برای موهای بلند رعایت شود نحوه بستن آن‌ها می‌باشد. اگر نوع بستن موها مناسب نباشد و موها تحت فشار و کشش زیاد باشند، فرد دچار ریزش مو کششی می‌گردد.

زمانی که موها را در حالت‌های مختلف می بندید و آن‌ها کشیده می‌شوند، به فولیکول‌ها آسیب وارد می‌گردد و بخشی از موها که دائما در حال کشش بوده‌اند، به تدریج سست شده و دچار ریزش می‌شوند. قرار دادن موها در حالات خاص و احساس خارش هم‌زمان در پوست سر هم می‌تواند نشانه هشداردهنده دیگری باشد که باید به آن توجه کنید. افرادی که موهای فر یا وز دارند به دلیل عادت به بستن و جمع کردن پرفشار موها، با احتمال بیشتری به این عارضه دچار می‌شوند.

 

عوامل ایجاد ریزش مو کششی چیست؟

علاوه بر نحوه بستن مو و کشیدگی آن که دلیل اصلی این نوع ریزش می‌باشد، دلایل دیگری نیز در بوجود آمدن این مشکل دخیل هستند که باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها شود تا از ریزش مو کششی پیشگیری گردد. با رعایت موارد مختلف می‌توان موهای سالم تری داشت و از ریزش آن‌ها جلوگیری نمود. دلایل ریزش مو کششی عبارتند از:

 1. بستن نامناسب مو

برخی از مدل‌های بستن مو از جمله دردلاک، بافتن مو، دم اسبی، بافت مو از بالای سر، جمع کردن یا گره کردن مو در عقب سر و … باعث فشار به فولیکول‌ها و درنتیجه ریزش کششی مو می‌شوند. همچنین بافتن موها به مدت طولانی نیز تاثیر زیادی در این نوع ریزش دارند. بستن مو با کش‌ها و گیره‌های نامناسب نیز می‌توانند در سست شدن ریشه و ساقه مو تاثیر گذار باشند.

 1. سشوار کشیدن مداوم مو

حرارت زیاد سشوار باعث ضعیف شدن ریشه و همچنین کاهش ضخامت مو می‌شود و در نتیجه سست شدن موها، ریزش اتفاق می‌افتد. همچنین افرادی که موهای فر دارند و برای صاف کردن آن‌ها از سشوار به طور مداوم استفاده می‌کنند تا راحتتر بسته شوند و حالت‌ها و مدل‌های مختلف به خود بگیرند، بیشتر در معرض ریزش مو کششی می‌باشند.

 1. اکستنشن مو

استفاده از مواد مختلف و تحت فشار گذاشتن موها با دسته‌های اکستنشن باعث ضعیف شدن فولیکول‌ها می‌شود.

 1. صاف کردن مو

صاف کردن مو از طریق دستگاه‌های مختلف با حرارت بالا و یا از طریق مواد شیمیایی مضر، باعث ضعیف شدن ریشه مو و کم شدن ضخامت آن‌ها می‌شود و به ریزش مو کششی می‌انجامد.

 1. شستشو مو با آب بسیار سرد یا بسیار گرم

یکی دیگر از دلایل ریزش مو کششی استفاده از آب با دمای نامتعادل می‌باشد. شستن موها با آب خیلی سرد یا خیلی گرم باعث آسیب دیدن و ریزش آن‌ها می‌شود.

 1. مصرف شامپوها و مواد شیمیایی نامناسب و غیراستاندارد

استفاده از شامپوها و مواد حالت دهنده غیر استاندارد جزو مهم‌ترین دلایل ضعیف شدن موها محسوب می‌گردند. شامپوی ناسازگار با مو و همچنین کرم‌ها و ژل‌های مختلف برای صاف کردن و یا حالت دادن و براق نمودن موها می‌توانند باعث ریزش مو کششی شوند.

 1. بلند شدن بیش از حد موها

حجم، اندازه و قد موها نباید بیش از حد زیاد باشد. افرادی که موهای خود را بلند می‌کنند باید دقت بیشتری داشته باشند و موارد بیشتری را رعایت نمایند. در صورتی که تمایل به بلند کردن موهای خود دارید باید برای جلوگیری از ریزش مو حتما هر چندوقت یکبار موهای خود را  به اندازه‌ای مشخص و طبق نظر پزشک یا آرایشگر خود کوتاه کنید و از موخوره و شکستگی ساقه موها جلوگیری نمایید.

 1. کشیدن موها در حین شانه کردن

هنگام شانه کردن و مرتب کردن موها نباید فشار بیش از حدی به آن‌ها وارد شود و این کار باید با حوصله و ظرافت انجام گیرد. استفاده از شانه پلاستیکی نیز می‌تواند باعث آسیب دیدن موها و در نتیجه ریزش مو کششی گردد.

 1. قرار دادن موها در معرض گردوخاک و تابش مستقیم آفتاب

در بیرون از منزل و مخصوصا در سفر باید بسیار مراقب موهای خود باشید تا گرد و خاک به آن‌ها نرسد و در معرض نور و حرارت مستقیم خورشید به مدت طولانی قرار نگیرند. گرد و خاک و نور زیاد آفتاب باعث از بین رفتن قدرت فولیکول‌های مو و در نتیجه ریزش می‌شود.

 1. استفاده طولانی و مداوم از کلاه

قرار گرفتن طولانی مدت کلاه بر روی سر علاوه بر کشیده شدن و تحت فشار قرار گرفتن موها، باعث نرسیدن اکسیژن لازم به موها نیز می‌شود و سستی و ضعیف شدن ریشه و فولیکول مو رخ می‌دهد.

 

علائم و نشانه‌های ریزش مو کششی

ریزش مو کششی نیز مانند سایر مدل‌های ریزش مو علائمی دارد که با اهمیت دادن به آن‌ها و به موقع واکنش نشان دادن، می‌توان تا حد زیادی ریزش مو کششی را درمان نمود. در صورت مشاهده این علائم باید به پزشک متخصص مراجعه نموده و تحت درمان قرار بگیرید. از جمله‌ مهم‌ترین علائمی که نشان از ریزش مو کششی دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ریزش مو در امتداد خط پیشانی
 • التهاب پوست سر و بروز جوش‌های ریز و گاهی خونریزی
 • خارش در پوست سر
 • سردردهای ناشی از کشش مداوم موها
 • نازک شدن و شکستگی موها
 • ریزش مو در بخش های جلویی و کناری سر

 

راه‌های درمان ریزش مو کششی چیست؟

درمان اصلی ریزش مو کششی تغییر در نحوه بستن موها می‌باشد. اگر ریزش شدت نگرفته است و در مراحل ابتدایی باشد بهترین راه برای جلوگیری از ادامه ریزش مو کششی، پایان دادن به کشش موها است که با راحت گذاشتن و ممانعت از کشیدن موها، تارهای ریخته شده مجددا می‌رویند و نواحی خالی شده به حالت قبل برمی‌گردند. در این صورت باید پیش از خواب حتما موهای خود را باز کنید تا تحت فشار و کشش نباشند و مدلی برای موهای خود بیابید که با آن راحت‌تر هستید. همچنین کوتاه کردن موهای بلندی که دچار ریزش مو کششی شده‌اند، می‌تواند تاثیر بسزایی در درمان داشته باشد.

 

راه‌های درمان ریزش مو کششی

 

اگر ریزش مو کششی شدیدتر باشد در این مرحله به جز رعایت و انجام دادن موارد قبل باید از داروها، محلول‌ها و مکمل‌های مختلف برای جلوگیری از پیشرفت ریزش مو استفاده نمود. داروهایی مثل آنتی بیوتیک‌ها، محلول‌های تریامسینولون، ماینوکسیدیل، پی آرپی، شامپوهای ضدقارچ و مکمل‌های بیوتین باعث کاهش التهاب، تقویت ساقه و فولیکول‌های آسیب دیده و همچنین خون رسانی مناسب به پوست سر و موها می‌شوند.

در مرحله طولانی مدت بیماری ریزش موی کششی، به دلیل کاهش زیاد فولیکول‌های مو، ریزش زیاد می‌شود و درمان‌های ذکر شده جوابگو نمی‌باشند و به اصطلاح موها برگشت پذیر نیستند. در این صورت جراحی و کاشت مو بهترین گزینه درمان ریزش مو کششی می‌باشد. کاشت مو با استفاده از تکنیک‌هایی مانند پیوند میکرو، پیوند مینی و پیوند واحد فولیکولار بسیار موثر واقع می‌شوند.

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map