کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936

بررسی علت ریزش مو شدید و ناگهانی و راه های درمان آن

25 مرداد
بررسی علت ریزش موی شدید و راه های پیشگیری و درمان آن

ریزش موی سر یکی از اتفاقات معمولی است که هر روز شاهد آن هستیم.درست است که مجبورید موهای برس تان را هر روز تمیز کنید،یا هر چند وقت یکبار موهای ریخته شده روی فرش اتاق تان را جارو کنید.اما باید قبول کنید که این یک اتفاق کاملا عادی است.

در حقیقت ما روزانه بطور متوسط حدود ۸۰ تار مو از دست می دهیم .اما گاهی اوقات متوجه می شویم که در مدت زمان کوتاهی حجم زیادی از موهای مان را از دست داده ایم، یا قسمتی از کف سرمان دچار طاسی شده است ! آن موقع است که باید بفکر راه چاره باشید.

ما در این مقاله قصد داریم دلایل ریزش موی شدید را مورد بررسی قرار دهیم.اما قبل از آن بهتر است با انواع ریزش مو آشنا شوید.

 

انواع مختلف ریزش مو

بطور کلی ریزش مو را می توان به سه نوع دسته بندی کرد .هر یک از انواع ریزش مو علت مخصوص به خود را دارد:

۱-ریزش موی ارثی

یکی از مهمترین علت های ریزش مو مسئله وراثت است. افرادی که دچار طاسی ارثی می شوند در واقع بیمار نیستند. اما به صورت طبیعی و ژنتیکی دارای کمبود در سطح هورمون هایی هستند که برای رشد فولیکول های مو مفید است.

به طور کلی ریزش موی ارثی ممکن است برای ۶۵% افراد جامعه به وجود آیند و درصد آن بین مردان و زنان ۵۰ به ۵۰ است.

۲ -کندن وسواسی مو

کندن موی وسواسی که به آن اختلال کشیدن مو نیز می گویند، نوعی اختلال روانی است که فرد تمایل مکرر و غیر قابل کنترلی برای کندن مو های سر، ابرو،مژه یا سایر قسمت های بدنش دارد. نام علمی این نوع وسواس آلوپسی تریکوتیلومانیا می باشد.

۳-ریزش موی ناگهانی

ریزش موی سکه ای (آلوپسی آره آتا ) یک علت شایع ریزش مو است . در آلوپسی سیستم ایمنی بدن دچار اختلال می شود که طی آن گلبول های سفید مو اشتباها مو را یک عامل بیگانه دانسته و آن را از بین می برند .

این نوع ریزش موی ناگهانی می تواند به شکل :

 • آلوپسی آره آتا پچی (ریزش موی سکه ای)
 • آلوپسی توتالیس (ریزش موی منطقه ای)
 • آلوپسی یونیورسالیس (ریزش موی کلی)

باشد.در ادامه انواع ریزش موی شدید و ناگهانی،علل ریزش مو و راه درمان آنها را به طور مفصل مورد بررسی قرار می دهیم.

 

انواع ریزش موی ناگهانی

 • ریزش موی سکه ای (آلوپسی آره آتا پچی)

ریزش موی سکه ای شایع ترین نوع ریزش مو شدید و ناگهانی است .الگوی معمول این عارضه،به شکل یک یا چند تکه ی طاس بر روی پوست سر است.این تکه ها معمولاً گرد و به اندازه‌ی یک سکه‌ی بزرگ هستند.

ریزش موی سکه‌ای ممکن است در هر سنی بروز پیدا کند ولی حدود نیمی از موارد آن در کودکی و ۸۰ درصد از موارد قبل از سن ۴۰ سالگی دیده می‌شوند. مردان و زنان به طور برابر درگیر این عارضه می‌شوند. شدت ریزش موی سکه ای در سنین بالاتر، کمتر است.

در این نوع ریزش مو معمولا فرد چیزی احساس نمی کند و این اطرافیان یا آرایشگرتان است که متوجه این طاسی ها بر روی سرتان می شوند.در موارد نادر ممکن است . مقداری قرمزی خفیف، پوسته پوسته شدن، سوزش خفیف و یا خارش خفیف در این نواحی احساس شود.

علل ریزش موی سکه ای چیست ؟

همانطور که گفتیم ریزش موی سکه‌ای یک عارضه‌ی “خود ایمنی” است. در این عارضه سلول‌های کوچکی در سیستم ایمنی به نام سلول‌های T در اطراف قاعده‌ی فولیکول مو جمع شده و سعی می‌کنند آن را بکشند. این امر سبب ریزش مو می شود. ولی در نهایت حمله‌ی سیستم ایمنی به پایان رسیده و مو دوباره رشد خواهد کرد.

برخی از عوامل ریزش موی سکه ای عبارتند از:

 • عفونت ویروسی یا قارچی مانند تینه‌آ کاپیتس
 • استرس و تجربه حوادت تلخ مانند داغدیدگی،جدایی،تصادف
 • عوارض جانبی مصرف برخی داروها
 • ژنتیک
 • آلودگی های شیمیایی
 • عدم تعادل هورمون ها در بدن
 • ابتلا به بیماری هایی مانند آسم،تب یونجه،آتوپیک،سندروم داون،ویتیلیگو و بیماری تیروئیدی

لازم بذکر است شواهد زیادی وجود دارد که ارتباط کمبود ویتامین D با ریزش موی سکه ای را تایید می کند اما این ارتباط هنوز بطور یقین به اثبات نرسیده است و نیاز به پژوهش های بیشتری دارد.

درمان پزشکی ریزش موی سکه ای

متاسفانه تا کنون درمان قطعی و موثری برای آلوپسی آره آتا کشف نشده است.اما برخی از پزشکان کرم های موضعی کورتیکواستروئیدیش را تجویز می کنند . در مواردی که شدت طاسی زیاد باشد، درمان با کلوبتازول (clobetasol ) و کوتیکواستروئیدها یا فلوسینوناید (fluocinonide ) به شکل تزریق صورت می گیرد.

ریزش مو شدید

 

 • ریزش موی منطقه ای (آلوپسی توتالیس)

آلوپسی توتالیس یک بیماری پوستی است که باعث ریزش مو می شود. این بیماری همانند آلوپسی آره آتا است. با این تفاوت که آلوپسی آره آتا باعث ایجاد کچلی سکه ای بر روی پوست سر می شود. اما آلوپسی توتالیس باعث ریزش کامل مو در پوست سر می شود.

علائم اولیه آلوپسی توتالیس، ریزش کامل موهای سر است. این نوع از آلوپسی می تواند ابتدا به شکل آلوپسی آره آتا شروع شود و در آن تکه های کوچکی از مو دچار طاسی شود. سپس این تکه ها به مرور زمان کل پوست سر را دربرگیرند.

عموما ریزش مو در آلوپسی به صورت ناگهانی شروع شده و به سرعت رخ می دهد. با وجود آلوپسی توتالیس، ممکن است ناخن ها نیز زبر و شکننده شوند.

علل ریزش موی منطقه ای (آلوپسی توتالیس)

محققان و پزشکان هنوز نمی توانند دلیلی دقیق برای ایجاد علائم این بیماری تعیین کنند. هر چند تمام آن ها معتقدند که ضعف در سیستم ایمنی علت ریزش موی ناگهانی می باشد.

سیستم ایمنی مکانیسم دفاعی بدن محسوب می شود و شما را در برابر بیماری های مختلف مقاوم می کند. اما گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت های سالم حمله می کنند.

با وجود آلوپسی توتالیس در بدن،سیستم ایمنی به فولیکول های مو حمله می کند. این حمله موجب التهاب شده و در پی التهاب ریزش مو شروع می شود.

درمان پزشکی ریزش موی منطقه ای (آلوپسی توتالیس)

داروهای مختلفی وجود دارد که متخصصین برای درمان این بیماری توصیه می کنند.از جمله درمان موضعی کورتیکواستروئید که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند . و یا ایمونوتراپی موضعی که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند تا بدن به مبارزه با این بیماری بپردازد.

محلول موضعی ماینوکسیدیل، دیفن سایپرون (DPCP)، نور درمانی با اشعه ماورای بنفش و توفاسینیتیب از جمله درمان های دیگری است که ممکن است توسط پزشک تجویز شود.

 

 • ریزش موی کلی (آلوپسی یونیورسالیس)

این نوع آلوپسی سبب ریزش و از بین رفتن فولیکول های مو در تمام نقاط بدن فرد می شود  و هیچ تار مویی در بدن فرد وجود نخواهد داشت. کسانی که به بیماری آلوپسی یونیورسالیس مبتلا هستند ،به دلیل حمله سیستم ایمنی ، تمام موهای بدنشان می ریزد و درمان آن کمی مشکل است.البته این بیماری بسیار نادر است.

علل ریزش موی کلی

ریزش موی کلی نیز همانند سایر انواع آلوپسی ها نوعی بیماری خود ایمنی است و بدلیل اختلال درسیستم ایمنی بدن بوجود می آید.

درمان ریزش موی کلی

یکی از مهم ترین اقدامات در درمان ریزش موی کلی،روان درمانی است.بطور کلی برای درمان آلوپسی یونیورسال (همانند آلوپسی توتالیس) دو راه بیشتر نداریم: یا باید سیستم ایمنی با داروهای محرک موضعی تحریک کنیم، یا باید این سیستم را سرکوب کنیم.

استفاده از داروهای موضعی کورتونی یا متعادل کننده سیستم ایمنی مانند تاکرولیموس نیز در کنار روش های دیگر درمان ، موثر خواهند بود.

ممکن است بیماران مبتلا به این بیماری ،متقاضی عمل کاشت مو باشند. اما از آنجا که اغلب مویی پشت سر بیمار وجود ندارد و پوست این بیماران موهای خودشان را پس می زند. بنابراین کاشت مو برای آن ها منطقی نیست.

تنها روش قابل استفاده ، استفاده از فیبرهای مصنوعی برای کاشت است که البته باید آن را با تمهیدات خاصی انجام داد ؛ مثلا ابتدا چند تار مو را کاشت و مدتی صبر کرد تا مشخص شود سیستم ایمنی به جنس الیاف مو که اغلب پلاستیکی است ، آلرژی نشان می دهد یا نه. در صورت مساعد بودن نتیجه ، می توان تعداد موی بیشتری را کاشت.

درمان ریزش موی کلی

 

دلایل دیگر ریزش موی شدید و ناگهانی چیست ؟

 • رژیم های غذایی غیرعلمی و خودسرانه

شاید شما هم شنیده باشید که یکی از اطرافیانتان بعد از گرفتن یک رژیم غذایی غیراصولی، دچار ریزش مو ناگهانی شده است.در این حالت دسته ای از تارهای موی سر فرد با اندک کششی بر احتیاز سر جدا می شود.

حقیقت این است که در این نوع رژیم ها مواد پروتئینی ، ویتامین و مواد معدنی کمتری به بدن میرسد و کمبود هر یک از این عناصر می تواند باعث ریزش مو شود.

خوشبختانه ریزش مو در اثر رژیم غذایی نامناسب معمولا با برطرف کردن کمبود های بدن،درمان می شود و نیاز به درمان های پزشکی نیست.

 • عوارض جانبی مصرف برخی از داروها

ریزش موی ناگهانی ممکن است بدلیل مصرف برخی از داروها باشد.بعنوان مثال داروهای شیمی درمانی یا ضدبارداری از جمله داروهایی هستند که با ایجاد تغییرات در تقسیم بندی سلولی یا سطح هورمون بدن باعث ریزش شدید و ناگهانی مو شوند.

بنابراین، اگر به تازگی مصرف دارویی را شروع کرده اید و متوجه شده اید که موی شما بیشتر از قبل می ریزد،حتما باید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و با جایگذین کردن یک داروی دیگر،مشکل ریزش موی تان را حل کنید.

 • ریزش مو در دوران شیردهی نوزاد

یکی از شایع ترین علل ریزش مو شدید و ناگهانی در زنان،ریزش مو پس از بارداری و در دوران شیردهی است.تغییرات هورمونی که در دوران بارداری و پس از آن بوجود می آید،سبب اختلال در چرخه رشد مو شده و به این ترتیب موهای مادر پس از زایمان کم پشت می شود. اما جای نگرانی وجود ندارد .با گذشت زمان موهای مادر مثل قبل از بارداری می شود.

 • عوامل محیطی و تغییرات فیزیکی

عوامل محیطی و برخی تغییرات فیزیکی که بر روی مو صورت می گیرد، می تواند از علل ریزش موی ناگهانی باشد.برخی از این عوامل عبارتند از:

۱-شانه کردن مداوم و خشن مو با برس های پیچی و یا گرد

۲-درست نبستن یا محکم بستن موها

۳-شستوی روزانه  مو با شامپوهای شیمیایی

۴-شستشوی مو با دمای بسیار بالای آب

۵-استفاده از مواد شیمیایی یا رنگ کننده مانند: دکلره و اکسیدان

۶-استفاده از انواع حالت دهنده ها و وسیله های برقی مو مانند: سشوار ،اتو مو و ..

 

کاشت موی طبیعی برای افرادی که مبتلا به ریزش مو هستند

اگرچه امکان رشد مجدد موهایی که از دست داده اید وجود ندارد، با یک عمل کاشت موی طبیعی خوب مقاومت فولیکول های مو را در برابر دی هیدروتستوسترون را افزایش داد و در مناطقی که موها نازک شده اند یا سر دچار طاسی شده است، اقدام به کاشت مو کرد. دلیل این امر این است که استعداد ژنتیکی برای ریزش مو در فولیکول های مو قرار دارد نه در پوست سر. اگر دچار طاسی ارثی هستید، می توانید موهای خود صرف نظر از ویژگی ها و محل قرار گرفتن آن در پوست سر حفظ کنید. به همین دلیل جراحی کاشت مو روش مؤثری برای حل مشکل ریزش مو به شمار می آید.

 

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما را بطور کامل با انواع ریزش موی شدید و ناگهانی آشنا کنیم و دلایل آن را شرح دهیم.نکته قابل تاملی که در بحث عوامل ریزش موی شدید و ناگهانی وجود داشت، تاثیرات مخرب اضطراب و استرس بر سلامت مو است .بنابراین بهتر است با مدیریت کردن صحیح استرس تان،علاوه بر داشتن موهای سالم و زیبا،آرامش را برای زندگی خود و اطرافیانتان به ارمغان اورید.

 

برای اطلاعات تکمیلی و مشاوره رایگان در رابطه با خدمات، هزینه ها خود می توانید در ساعات کاری کلینیک رویان سلامت با شماره ۴۱۹۳۶(۰۲۱) ، ۹۵-۲۲۸۸۵۸۹۰(۰۲۱) تماس حاصل فرمایید و نوبت مشاوره حضوری رایگان دریافت کنید. اما اگر امکان حضور ندارید می توانید از طریق پیام رسان واتسآپ به شماره ۰۹۱۹۰۱۲۵۴۶۰ پیام ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map