کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
  • 02141936

مدت ماندگاری و دوام کاشت مو چقدر است؟

30 تیر
مدت ماندگاری و دوام کاشت مو چقدر است؟

مدت ماندگاری کاشت مو چقدر است؟

مدت ماندگاری نتیجه کاشت مو یکی از سوالاتی است که همیشه متقاضیان کاشت مو در جلسات مشاوره از ما می پرسند. دانستن این سوال مهم است زیرا باعث می شود فرد انتظارات معقول و منطقی از درمان ریزش موی خود داشته باشد.

عمل کاشت مو یک جراحی ایمن و غیرتهاجمی است که در آن از واحدهای فولیکولی  خود بیمار برای پوشش دهی نواحی طاسی استفاده می شود. متخصصین کاشت مو در کلینیک مو رویان سلامت عمل کاشت مو را به دقت طراحی می کنند تا نتایج آن دائمی باشد. البته فرایند رشد موهای پیوند شده زمان بر است و 6 تا 12 ماه طول می کشد تا موهای کاشته شده بطور کامل رشد کنند. عوامل زیادی در نتیجه و میزان دوام کاشت مو دخیل هستند. ما در این مطلب قصد داریم به این موارد بپردازیم.

 

 

کاشت مو چگونه انجام می شود؟

جراحی پیوند مو یکی از انواع جراحی زیبایی است که در آن فولیکول های مو از قسمت های دارای پیاز مو و فولیکول مو برداشته و درنواحی کم مو یا خالی از مو کاشته می شود.موهای کاشته شده به دلیل زنده بودن و سازگاری با سایر موهای سر می توانند رشد کنند که به آن پیوند طبیعی مو می گویند.

جراحی کاشت مو از نظر تکنیک برداشت فولیکول مو به دو دسته اصلی تقسیم می شود:

1-روش استخراج واحد فولیکولی (FUE): در این روش فولیکول های مو به صورت تک تک از ناحیه اهداکننده برداشته می شوند

2-روش پیوند واحد فولیکولی (FUT): در این روش فولیکول های مو به صورت یک نوار پوست از ناحیه ای از پوست سر که  موهای سالم و مقاومی دارد (بیشتر قسمت عقب سر است) برداشته می شوند.

 

آیا نتایج کاشت مو تا پایان عمر دوام دارند؟

جراحی کاشت مو، از زمان پیدایش تا کنون، تغییرات زیادی داشته است. با پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی، روش‌های پیوند طبیعی مو و ابزارهای مورد استفاده توسعه یافته‌اند. تکنیک‌های جدید دیگر معایب روش‌های سنتی را ندارند. به همین دلیل، نتایج طبیعی‌تر و مطلوب‌تر شده اند.

نتایج کاشت مو تا یایان عمر فرد دوام دارد. فولیکول هایی که از بانک مو انتخاب و استخراج می شوند، در مقابل ریزش بسیار مقاوم هستند. این فولیکول ها به سرعت با پوست ناحیه گیرنده وفق پیدا می کنند و بخوبی با بقیه موها ترکیب می شوند. هر فولیکول بطور طبیعی مویی را تولید می کند که همانند موی سالم رشد می کند.

در افرادی که کاشت مو انجام داده اند اما در اینده نیز دچار طاسی می شوند، می توان با انجام عمل کاشت مجدد این مشکل را برطرف نمود. با این وجود، درصورتیکه از موهای کاشته شده بخوبی مراقبت شود، این موها تا پایان عمر فرد دوام خواهند داشت و نمی ریزند.

 

آیا ممکن است شما به کاشت دیگری نیاز داشته باشید؟

ممکن است اولین روش کاشت مو آخرین کار شما نباشد
برخی از داوطلبان وجود دارند كه توسط پزشك به آنها گفته می شود كه برای دستیابی به نتایجی كه می خواهند به چندین جلسه جراحی پیوند نیاز دارند.
سایر نامزدها پس از بهبودی اولین کاشت مو از نتایج راضی هستند و بعدا تصمیم می گیرند که سعی کنند لکه های اضافی نازک روی سر خود را پر کنند.

 

شوک ریزش مو چیست؟

در عمل کاشت مو _  صرفنظر ازاینکه کدام عمل کاشت مو را برای شما انجام شده باشد _ جراحاتی بر روی پوست سر و موهای اطراف وارد می شود .و در نتیجه یک هفته بعد از کاشت مو ، تقریبا همه موهای پیوند داده شده  و در مواردی موهای اطراف موی پیوندی، بطورموقت ریزش پیدا می کنند . به این پدیده “شوک ریزش مو ” می گویند .

شوک ریزش مو دائمی نیست و تنها مربوط به ساقه مو است. پیاز مو در زیر پوست توسط بافت پوست محکم شده و احتمال ریزش موی کاشته شده با ریشه بسیار کم است. دوره ریزش مو بین 20تا 35 روز ادامه دارد . در طی این دوره 80 تا 100 درصد موهای پیوند شده می ریزند .

تقریبا 97درصد از بیماران بعد از کاشت مو شوک ریزش مو را تجربه می کنند. این ریزش طبیعی و بخشی از روند ترمیم مو است که هیچ آسیب دائمی به مو نمی زند.

اگر کاشت مو با روش FUT و یا ترکیبی انجام شده باشد پشت سر بخیه می خورد. این بخیه ها را بعد از دو هفته باید کشید. کشیدن بخیه ها باید توسط پزشک انجام شود.
موها بلافاصله بعد از کاشت شروع به رشد می کنند و چند میلیمتر بلند می شوند ولی پس از ده روز وارد فاز استراحت شده و شروع به ریختن می کنند . این پدیده کاملا طبیعی بوده و اصطلاحا فاز تلوژن گفته می شود.

جالب است که بعضی از بیماران فکر می کنند موها با ریشه می ریزد. این موضوع درست نبوده و برجستگی انتهای ساقه مو، ریشه اصلی مو نمی باشد. ریشه موها در داخل پوست سر باقی مانده و فقط ساقه ها می ریزد.

در بعضی از بیماران موها اصلا وارد فاز استراحت نمی شوند یا بخشی از موها می ریزد و بخشی باقی می‌ماند.این تفاوت ها مربوط به بدن افراد مختلف می باشد. نکته مهم آن است که موها مجددا بعد از 3 تا 6 ماه شروع به رشد خواهند کرد. رشد مجدد موها گاهی زودتر و گاهی دیرتر اتفاق می افتد.

مثلا در بعضی از بیماران 6 ماه طول می کشد تا موها از زیر پوست جوانه بزند. معمولا چند جوش کوچک در محل کاشت ایجاد می شود که نشانه آغاز رشد مجدد موها در زیر پوست است.
نتیجه نهایی عمل پس از 9 ماه تا 1 سال مشخص می شود. البته گاهی رویش موهای جدید تا یک ونیم سال ادامه می یابد. در این موقع ضخامت، رنگ و سرعت رشد موها کاملا طبیعی است. موهای کاشته شده دائمی و قابل رشد هستند.

به طور طبیعی روزانه 60 تا 100 تار مو می ریزد. این مساله مربوط به چرخه رشد موها بوده و جایگزین می شود.

 

اگر موها شروع به ریزش کنند، چه باید کرد؟

گاهی بیمار بعد از کاشت مجددا دچار ریزش مو می شود. جراح به دقت روند رشد موهای کاشته شده را زیرنظر می گیرد تا علت ریزش مو را بررسی نماید. اگر ریزش مو طبیعی نباشد، جراح برخی از داروها و مکمل های تقویت رشد مو را تجویز می کند.

توجه داشته باشید که عمل کاشت مو بایستی زمانی انجام شود که ریزش موی شما تقریبا تثبیت شده باشد. اگر به هنگام انجام عمل کاشت مو دچار ریزش مو باشید، پزشک جراح احتمالا به شما توصیه می کند که جراحی پیوند موی تان را برای مدتی به تاخیر بیندازید تا درصد موفقیت عمل کاشت مو بیشتر شده و احتمال بروز ریزش مو بعد از کاشت به حداقل برسد.

 

روند زمانی رشد مو بعد از کاشت مو

در عمل کاشت مو برای رسیدن به نتیجه نهایی و مطلوب بایستی صبر داشته باشید. اطلاع از روند رشد موهای کاشته شده به شما کمک می کند تا هم انتظارات معقولانه تری داشته باشید و هم با آرامش بیشتری این دوره را سپری کنید.

بلافاصله بعد از عمل

روزهای اول بعد از کاشت ، مهم ترین زمان از نظر مراقبت بعد از کاشت مو است.در این دوره ، پوست سر در ناحیه اهداکننده و گیرنده متورم  و قرمز می شود. این التهابات طبیعی بوده و بعد از مدتی برطرف می شوند. دلمه ها و لخته های خون یک روز بعد از عمل و با استفاده از شامپو و سرم های ضد لخته شستشو داده می شوند تا به آرامی و بدون صدمه زدن به موهای کاشته شده از پوست سر جدا شوند.

دو هفته اول بعد از عمل

در این مدت موهای کاشته شده شروع به ریزش می کنند .این ریزش یک پدیده طبیعی است و درحقیقت ناشی از شوکی است که به فولیکول های مو وارد می شود.این ریزش فقط مربوط به ساقه مو است. بعبارت دیگر،تار اصلی مو از درون فولیکول رها می شود،اما خود واحد فولیکولی و پیاز مو کاملا سالم است و یک تار موی جدید از درون آنها رشد می کند.

 چهار ماه بعد از عمل

یکماه بعد از عمل پوست دچار آکنه می شود. این امر طبیعی است. در حقیقت موهای کاشته شده در این مرحله شروع به بیرون آمدن می کنند .  موهای تازه بیرون آمده ساختار ضعیفی دارند و نمی توانند از پوست سر بیرون بزنند. بنابراین باعث اکنه می شوند.

البته در برخی از افراد ممکن است این اتفاق دیرتر شروع شود.بهرحال موهای جدید در این مرحله دیده می شوند که نازک و کرکی شکل هستند.ناحیه اهداکننده نیز در این مرحله کاملا بهبود پیدا کرده است و خبری از قرمزی یا تورم نیست.

هشت ماه بعد از عمل

در این زمان موهای کاشته شده بخوبی دیده می شوند . اما هنوز کم پشت هستند.همچنین بلندی این موها حدودا 8 سانتی متر یا بیشتر است و می توان آنها را کوتاه کرد.

در اواخر این دوره، ضخامت موها بیشتر می شود. پوست سر نیز در ناحیه اهدا کننده حالت انعطاف پذیری و طبیعی اولیه خود را مجددا بدست می آورد

یک سال بعد از عمل

در سال اول تقریبا 80% موهای کاشته شده رشد پیدا می کنند. احتمالا این موها کمی فرخورده و پیچ دار باشند و دلیل آن بخاطر زخم های بسیار ریزی است که در محل کاشت پیاز مو ایجاد شده است.این حالت مو بتدریج در همان سال اول از بین می رود و موها ظاهر طبیعی خودشان را بدست می آورند

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map