کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
  • 02141936

9 راهکار مناسب برای درمان جوش ها و دلمه های بعد از کاشت مو

10 مرداد
درمان جوش های بعد از کاشت مو

چگونه جوش ها و دلمه های بعد از کاشت مو را درمان کنیم؟

بهترین روش برای بازیابی حجم موهای از دست رفته‌ و افزایش تراکم موها، کاشت مو می باشد. این عمل بدون خطر می باشد اما عوارضی نیز بهمراه دارد که قابل درمان می باشند. بروز جوش ها و دلمه های بعد از کاشت مو امری طبیعی است که راهکارهایی برای درمان آن وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی این عارضه کاشت مو پردازیم و نکاتی را جهت چگونگی درمان جوش ها و دلمه های بعد از کاشت مو ارائه دهیم.

 

جوش ها و دلمه های بعد از کاشت مو

یکی از متداول ترین عوارض عمل کاشت مو بروز جوش ها و دلمه ها در روزهای ابتدایی بعد از عمل می باشد. بعد از ایجاد برش های لازم برای کاشت مو، بافت پوست سر در آن ناحیه برای بهبود زخم ها مواد منعقد کننده خون ترشح می کند و در واقع پوسته های زخم هایی که در اطراف پیوندها مشاهده می گردد دلمه نامیده می شوند.

همچنین یکی دیگر از دلایل بروز جوش ها و دلمه ها واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به عمل کاشت مو می باشد. این جراحی به دلیل ایجاد تغییرات در موها منجر به واکنش سیستم ایمنی بدن می شود. سیستم ایمنی در واکنش به این تغییرات روی موها، بصورت تاول، قرمزی و ایجاد دلمه ها پاسخ می دهد.

جوش های پوست سر که با اصطلاح پزشکی فولیکولیت شناخته می شوند نیز از دیگر عوارض عمل کاشت مو محسوب می گردند . فولیکولیت یک التهاب شایع پوستی در غدد چربی زیر پوست سر است که به دلیل استرسی که هنگام عمل کاشت مو روی پوست سر در اثر برش ها ایجاد می شود، پس از عمل ظاهر می شوند.

دلمه های بعد از کاشت مو

 

درمان جوش ها و دلمه های بعد از کاشت مو

بروز این عارضه در روزهای ابتدایی بعد از عمل می باشد و بلافاصله از بین نمی روند زیرا بسیار محکم به پوست چسبیده اند. به مرور زمان و با مراقبت های لازم این جوش ها و دلمه ها ازبین می روند. برای درمان جوش ها و دلمه های بعد از کاشت مو رعایت یک سری نکات الزامی می باشد که تاثیر بسزایی در روند بهبودی دارند.

  1. مرطوب نگه داشتن پوست سر

اگر به مدت ده روز بعد از عمل کاشت مو پوست سر مرطوب نگاه داشته شود، بهبود دلمه های بعد از کاشت مو بسیار سریعتر صورت می پذیرد. می توان از روش ها و مواد مختلف مانند اسپری آب، سرم، روغن ها و فوم های مرطوب کننده، برای رطوبت رسانی به پوست سر بهره برد.

  1. استفاده از شامپوی مناسب

برای جلوگیری از عفونت بعد از کاشت مو باید سر خود را تمیز نگه دارید و مدام ضدعفونی کنید. از این رو باید از شامپوهای مخصوصی که فاقد مواد مضر و شیمیایی هستند استفاده شود. شستشو با شامپو مخصوص و مناسب در روند بهبودی دلمه های بعد از کاشت مو بسیار تاثیرگذار می باشد. از شامپو بچه نیز می توان برای شستشوی مو و سر بعد از عمل کاشت استفاده کرد.

  1. نحوه شستشو سر و موها

یکی دیگر از راه های درمان جوش ها و دلمه های بعد از کاشت مو شستشوی درست و اصولی سر و موها می باشد. شستشوس سر و موها پس از گذشت 24 ساعت از عمل کاشت مو باید صورت بگیرد و نحوه شستشو باید به آرامی و بافشار کم باشد. هنگام شستشو باید مراقب باشید تا با ناخن ها باعث خراش و اسیب رساندن به دلمه ها و گرافت ها نشوید و فشار آب دوش نیز زیاد نباشد تا به فولیکول های کاشته شده صدمه و آسیب وارد نشود.

  1. مصرف داروهای تجویز شده

برای کاهش التهابات و تورم ها و دلمه های بعد از کاشت مو باید به دقت داروهایی که پزشک متخصص تجویز می نماید را مصرف کنید. از مهمترین داروها برای درمان دلمه های بعد از کاشت مو می توان به آنتی بیوتیک ها اشاره نمود که از بروز عفونت جلوگیری می کنند. استفاده از ژل‌ها و کرم‌های ترمیم کننده و تسکین دهنده که پزشک برایتان تجویز نموده نیز می‌تواند باعث کاهش التهاب و عوارض به وجود آمده پس از پیوند مو شود.

  1. کمپرس یخ و آب سرد

کمپرس سرد با کاهش جریان خون باعث بهبودی جوش ها و دلمه ها بعد از کاشت مو می شود. کمپرس یخ و آب سرد نباید مستقیم بر روی ناحیه کاشت مو قرار گیرد و بهتر است با فاصله مناسب از فولیکول های کاشته شده قرار گیرد. همچنین نباید به مدت طولانی و با فشار زیاد از کمپرس سرد استفاده شود. بهتر است کمپرس را هر یک ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی دلمه ها قرار دهید.

  1. عدم مصرف رقیق کننده های خون

برخی از داروها و مواد غذایی باعث رقیق شدن خون و ملتهب شدن بیشتر ناحیه کاشت مو و دلمه ها و جوش ها می شوند. موادی مثل کافئین، الکل، غذاهای چرب، پر ادویه، سیر و برخی مولتی ویتامین ها و داروها همچون آسپرین و دیگر رقیق کننده های خون نباید بعد از عمل کاشت مو مصرف شوند.

  1. پرهیز از فعالیت های بدنی و ورزشی سنگین

از دیگر راهکارهای درمان جوش ها و دلمه های بعد از کاشت مو استراحت مناسب و کافی و پرهیز از فعالیت های سنگین می باشد. هر گونه فعالیت و ورزش سنگین، باعث افزایش فشار خون و تعریق می شود و درنتیجه خونریزی و التهابات را زیاد می کند و مانع بهبودی زخم ها و دلمه ها می شود. گاهی ممکن است دلمه ها بترکند و منجر به ایجاد لخته خون و عفونت شود.

  1. نحوه خوابیدن

یکی از روش های کاربردی برای درمان جوش ها و دلمه ها بعد از کاشت مو بالا قرار گرفتن سر نسبت به بدن هنگام خوابیدن است. بعد از عمل جراحی نباید سر را در حالت خم و رو به پایین نگه دارید. هنگام خواب و استراحت زاویه سر باید 45 درجه باشد. برای تنظیم زاویه سر می توانید از 2 بالشت استفاده کنید و سر خود را به نحوی قرار دهید تا کمترین فشار به ناحیه کاشت مو و دلمه ها وارد شود. همچنین می توانید روی صندلی‌های راحتی بخوابید یا به نحوی روی تخت بخوابید که سرتان افقی قرار نگیرد. از بالشت های گردنی نیز می توانید استفاده کنید. این کارها تاثیر فراوانی در درمان التهابات و دلمه های بعد از کاشت مو خواهند داشت.

  1. استفاده از ژل آلوئه ورا

از بهترین درمان ها برای بهبودی و کنده شدن دلمه های بعد از کاشت مو استفاده از ژل و یا روغن آلوئه ورا می باشد. آلوئه ورا دارای خاصیت ضد التهابی می باشد و از ترمیم کنندگی بالایی نیز برخوردار است. در صورتی که به آلوئه ورا حساسیت ندارید می توانید ژل و یا روغن آن را چند نوبت در روز بر روی سر و ناحیه کاشت مو و دلمه ها مالیده و به آرامی ماساژ دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map