کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936

عصب کشی و درمان ریشه دندان

چکیده مطلب

درمان ریشه دندان به معنای خارج کردن عصب دندان، تمیز کردن و شکل دادن به فضای کانال است که به آن روت کانال نیز گفته می‌شود.

دندانپزشک بعد از انجام عصب کشی، برای ممانعت از ورود میکروب و باکتری به عصب دندان ،دندان را پر می‌کند.

در واقع درمان ریشه برای پیشگیری و درمان بیماری‌های مرتبط با پالپ دندان (بافت نرم و زنده دندان) و بافت‌های اطراف ریشه انجام می‌شود. اگر شما به درمان ریشه دندانتان نیاز دارید، باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید.

در این مطلب یک راهنمای گام ‌به ‌گام در مورد هر آنچه که در مورد درمان ریشه دندان نیاز دارید، ارائه شده است.

فهرست مطالب:

 1. درمان ریشه دندان چیست؟
 2. اهمیت درمان ریشه دندان
 3. چه زمانی دندان نیاز به عصب کشی دارد؟
 4. مراحل درمان ریشه دندان
 5. مراقبت‌های بعد از درمان ریشه دندان
 6. درمان ریشه دندان در دوران بارداري
 7. آیا دندان عصب کشی شده نیاز به درمان ریشه پیدا می‌کند؟
 8. آیا دندان شیری عصب کشی می‌شود؟
 9. هزینه درمان ریشه دندان

درمان ریشه دندان چیست؟

درمان ریشه دندان راهی برای پیشگیری و درمان بیماری‌های مرتبط با پالپ دندان و اطراف ریشه انجام می‌شود.

پالپ دندان به بافت نرم و زنده‌ای گفته می‌شود که در وسط دندان قرار داشته و تا داخل ریشه دندان نیز امتداد می‌یابد.

عصب دندان در پالپ دندان قرار دارد و اگر پوسیدگی، شکستکی و عفونت دندان به سرعت درمان نشود، این آسیب‌ها پیشرفته شده و به پالپ دندان می‌رسد، در چنین مواقعی، دندان فرد بسیار حساس می‌شود و در هنگام جویدن و خوردن غذاهای سرد و گرم درد می‌گیرد.

زمانی که شدت آسیب به دندان‌ها زیاد می‌شود و به عصب‌های دندان‌ها می‌رسد، باید درمان ریشه دندان یا  روت کانال روی دندان‌ انجام شود.

در درمان ریشه دندان ،مواد عفونی و عصب موجود در مغز دندان تخلیه می‌شود تا درد دندان فرد بهبود یابد و همچنین فرد در آینده دچار عفونت دندان نشود.

درمان ریشه

اهمیت درمان ریشه دندان

همان ‌طور که در بالا گفتیم، آسیب دیدن پالپ دندان می‌تواند منجر به حساس و دردناک شدن دندان شما شود.

گاهی این درد دندان بسیار شدید می‌شود و این درد به حدی طاقت فرسا است که حتی با داروهای مسکن نیز بهبود نمی‌یابد، درمان ریشه دندان اگر به درستی و توسط دندانپزشک متخصص انجام شود، درد دندان را تسکین می‌دهد.

گاهی اوقات درد دندان فرد به طور خود به‌ خودی فروکش می‌کند و این باعث می‌شود که فرد از انجام درمان ریشه دندان منصرف شود و یا دیرتر برای عصب کشی مراجعه نماید.

هرگز این اشتباه را نکنید، زیرا در این شرایط ممکن است تسکین درد موقتی باشد و همچنان آسیب به دندان شما ادامه یابد و شما زمانی به دندانپزشک مراجعه نمایید که عفونت به قدری پیشرفته شده است که ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد.

کشیدن دندان در سنین کمتر می‌تواند روی چیدمان دندان‌ها نیز تأثیر بگذارد و باعث نامرتب شدن آن‌ها شود.

همچنین کشیدن دندان علاوه بر اینکه زیبایی چهره فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد، می‌تواند مشکلات گوارشی متعددی برای فرد ایجاد کند.

به علاوه اینکه جایگزین کردن دندان از دست رفته با روش‌هایی چون ایمپلنت ، هزینه به مراتب بالاتری نسبت به درمان ریشه دندان خواهد داشت.

در نتیجه بهترین راهکار این است که مراقب سلامت دندان‌هایتان باشید و درد دندان را جدی بگیرید. اگر دندانتان درد گرفت، حتما سریعا برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکل دندان شما به حدی نرسد که درمان ریشه نیز به شما کمکی نکند و دندانتان را از دست دهید.

همچنین قابل ذکر است که برخی از افراد ممکن است هیچ نوع درد یا حساسیت دندانی نداشته باشند، اما دندانپزشک پس از معاینه و عکس گرفتن از دندان، تشخیص دهد که فرد نیاز به درمان ریشه دندان دارد؛ در نتیجه بهتر است به طور منظم برای معاینه دندان‌هایتان به دندانپزشک مراجعه کنید.

چه زمانی دندان نیاز به عصب کشی دارد؟

عصب کشی دندان فقط زمانی نیاز است که مشخص شود بافت نرم مرکز دندان به نام پالپ دندان عفونت کرده است.

در این حالت دندانپزشک وضعیت دندان‌ها را بررسی کرده و با گرفتن عکس (در عکس برداری دندان، از پرتو ایکس برای عکس برداری از دندان بیمار استفاده می‌شود) ،وجود عفونت باکتریایی و مشکلات احتمالی دندان را تشخیص می‌دهد. علائم ایجاد عفونت دندان در دهان شامل موارد زیر است:

 • درد در زمان مصرف غذا و نوشیدنی های گرم یا سرد
 • لق شدن دندان
 • درد در زمان جویدن
 • ورم در لثه نزدیک دندان آسیب دیده
 • تیره شدن رنگ دندان آسیب دیده
 • ترشح چرک از دندان آسیب دیده
 • ورم صورت

این علائم اغلب با مردن عصب دندان از بین می‌رود. هر زمانی که درد دندان شما شدید شد، باید برای بررسی وضعیت دندان و درمان ریشه دندان‌هایتان با دندانپزشک تماس گرفته و ملاقات کنید.

مراحل درمان ریشه دندان

 • بر خلاف تصور بسیاری از افراد، درمان ریشه دندان دردناک و ترسناک نیست. ابتدا زمانی که بیمار با علائمی مانند درد و حساسیت دندان به دندانپزشک مراجعه می‌کند، پزشک با انجام معاینه و انجامرادیوگرافی دندان، تشخیص می‌دهد که دندان نیاز به درمان ریشه دارد و سپس درمان ریشه دندان را در سه مرحله انجام خواهد داد. در اغلب موارد برای تکمیل مراحل درمان ریشه دندان شما باید دو جلسه به دندانپزشکی مراجعه کنید.
 • برای انجام مرحله اول درمان ریشه دندان ، دندانپزشک با تزریق دارویبی حسی موضعی به لثه‌های اطراف دندان مورد نظر، محل مربوط به درمان ریشه دندان را بی‌حس می‌کند. تزریف داروی بی حس کننده اصلا ترسناک نیست، وقتی سوزن وارد لثه می‌شود، کمی در منطقه دچار گزگز می‌شوید، اما درد آن قابل تحمل است.
 • در مرحله دوم درمان ریشه دندان، دندانپزشک از یک ابزار بسیار کوچک شبیه به مته استفاده می‌کند تا یک سوراخ کوچک در تاج دندان ایجاد کند تا بتواند از طریق این سوراخ به داخل دندان دسترسی پیدا کند. سپس، دندانپزشک با استفاده از ابزارهای ظریفی به نام فایل، بخش آسیب ‌دیده داخل دندان را تراشیده و خارج می‌کند، او همچنین با استفاده از فایل‌ها، به درون محفظه دندان و ریشه، شکل می‌دهد. همچنین در این مرحله دندانپزشک با استفاده از شستشو دهنده‌های ضد میکروبی، حفره دندان را چندین مرتبه شستشو می‌دهد تا اگر عفونتی وجود دارد، کاملا از بین برود.
 • در مرحله سوم درمان ریشه دندان، زمانی که محفظه دندان کاملاً تمیز و خشک شد، دندانپزشک آن را با استفاده از مواد لاستیک مانندی به نام گوتا پرکا (gutta percha) پر می‌کند. دندانپزشک برای چک کردن و اطمینان از درست انجام شدن مراحل کار خود، قبل، حین و بعد از تمام مراحل درمان ریشه، حتماً عکس‌ برداری یا رادیوگرافی دندان انجام خواهد داد.درمان ریشه دندان

مراقبت‌های بعد از درمان ریشه دندان

 • بعد از درمان ریشه دندان ، دندانپزشک در تاج دندان پانسمان می‌گذارد. در یک ساعت اولی که پانسمان در دندانتان قرار دارد، سعی کنید از خوردن و جویدن به خصوص با استفاده از دندان پانسمان شده، اجتناب کنید.
 • در طول مدتی که دندانتان پانسمان دارد، بهتر است از خوردن غذاهای سفتی که نیاز به جویدن زیاد دارند، اجتناب کنید.
 • اگر بخشی و یا تمام پانسمانتان دندان شما خارج شد، بهتر است به دندانپزشکتان مراجعه کنید؛ زیرا در این شرایط ممکن است دندانتان در معرض عفونت قرار می‌گیرد.
 • معمولاً تا دو هفته بعد از درمان ریشه دندان، ممکن است در ناحیه درمان دچار التهاب و درد شوید که به مرور و به طور خود به خودی بهبود خواهد یافت. برای تسکین درد بعد از درمان ریشه دندان که البته خفیف و موقتی خواهد بود، دندانپزشک برای شما داروهای مسکن تجویز خواهد کرد، در صورتی که درد دندان شما شدید است، می‌توانید هر ۴ ساعت ازایبوپروفن و استامینوفن استفاده نمایید. در صورتی که این عوارض بیش از زمان ذکر شده، شما را درگیر کرد، حتماً با دندانپزشکتان مشورت کنید، زیرا درد زیاد و طولانی ممکن است نشاندهنده مشکلی باشد.
 • در دندان‌هایی که قبل از درمان ریشه، عفونت داشته‌اند، ممکن است بعد از درمان ریشه، در محل درمان، تورم ایجاد شود، در این موارد لازم است که به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.
 • به علت خارج کردن عصب و محتویات پالپ، دندانی که عصب کشی شده است ، دیگر کارایی و محکمی یك دندان طبیعی و سالم را ندارد و باید بعد از درمان ریشه دندان، از خوردن غذاهای سفت و شكننده اجتناب کرد.
 • دندان عصب کشی شده به علت نداشتن عصب ، حساسیت خود را نسبت به پوسیدگی ، سرما و گرما از دست می‌دهد و درصورت عدم رعایت و یا نا مناسب بودن بهداشت دهان و دندان ، به راحتی پوسیده می‌شود.
 • در نتیجه بعد از درمان ریشه دندان باید بیشتر از قبل بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمایید تا دندان شما آسیب نبیند.بعد از درمان ریشه دندان، چنانچه پر کردگی‌های تاج وسیع باشد، حتما باید از روکش دندان استفاده کنید، تا احتمال شکستگی کاهش یابد.

درمان ریشه دندان در دوران بارداري

ممکن است برخی از زنان در دوران بارداری نیاز به درمان ریشه دندان داشته باشند. در دوران بارداری به خاطر تغییرات هورمونی ، احتمال تورم و خونریزی لثه و همچنین عفونت دندان بسیار شایع است؛ بنابراین ممکن است نیاز باشد برای پیشگیری از عفونت‌های دندانی و بیماری‌های لثه در دوران بارداری به دندانپزشک مراجعه کنید، مخصوصاً که ممکن است این عفونت‌های دندانی و دهانی تأثیراتی نیز بر سلامت جنین داشته باشند.

حقیقت این است که عصب کشی برای زنان باردار در تمام دوران بارداری قابل انجام است، هرچند ترجیحا درمان ریشه بیشتر در سه ماهه دوم انجام می‌شود. 

آیا دندان عصب کشی شده نیاز به درمان ریشه پیدا می‌کند؟

معمولاً دندان عصب کشی شده ، کمتر نیاز به درمان ریشه پیدا می‌کند؛ اما همیشه این احتمال وجود دارد که دندان عصب کشی شده مجدداً عفونت کند. عفونت و یا نیاز مجدد به درمان ریشه در دندان عصب کشی شده می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد:

 • گاهی ممکن است ترک یا شکافی در ریشه دندان وجود داشته باشد که دندانپزشک حین درمان ریشه دندان متوجه آن نشده باشد؛ بنابراین عفونت می‌تواند از طریق این شکاف مجدداً دندان را درگیر کند.
 • ممکن است در مراحل درمان ریشه دندان ، کانال‌های دندان به خوبی تمیز و عصب کشی نشده باشند.
 • گاهی ممکن است به دلیل نداشتن تخصص کافی و یا بی‌دقتی دندانپزشک ، درمان ریشه دندان را به درستی و به طور کامل انجام داده نشود؛ بنابراین باکتری‌ها و عفونت می‌توانند مجدداً به داخل کانال ریشه نفوذ کنند.
 • ممکن است در درمان ریشه از مواد با کیفیتی برای پر کردن کانال دندان استفاده نشده باشد و این مواد با گذشت زمان از بین بروند، این هم می‌تواند موجب نفوذ باکتری‌ها و ایجاد عفونت مجدد شود و دندان عصب کشی شده نیاز به درمان ریشه مجدد پیدا کند.

قابل ذکر است که در صورتی که دندان عصب کشی شده مجدداً عفونت کند، نیاز است که درمان ریشه دندان مجددا انجام شود.

معمولاً در درمان ریشه و عصب کشی مجدد، عفونت دندان به طور کامل برطرف خواهد شد، اما اگر در مواردی درمان ریشه مؤثر واقع نشود، جراحی آپیکتومی انجام خواهد شد. 

آیا دندان شیری عصب کشی می‌شود؟

در سال‌های اخیر، دندانپزشکان به این باور رسیده‌اند که نگهداری و حفظ سلامت دندان‌های شیری ، به اندازه دندان‌های دائمی مهم است. زمانی که دندان شیری کودک ملتهب و عفونی (پوسیدگی دندان) می‌شود و به خاطر درد شدید دندان کودک به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، ممکن است فکر کنید که چون دندان کودک شما شیری است و در نهایت می‌افتد، دندانپزشک آن را می‌کشد، اما بر خلاف انتظار شما، پزشک دندان کودک را نمی‌کشد، بلکه عصب کشی دندان شیری را توصیه می‌کند.

عصب کشی دندان شیری بهتر از کشیدن دندان‌ است چون از نامنظم شدن دندان‌های دائمی جلوگیری می‌کند. مراحل عصب کشی دندان شیری کودکان دقیقاً مانند مراحل عصب کشی دندان‌های دائمی است.

هزینه درمان ریشه دندان

بسیاری از افرادی که قصد انجام درمان ریشه دندان را دارند، راجع به هزینه عصب کشی سوال می‌پرسند. متأسفانه در این مورد نیز مانند بسیاری از خدمات دیگر پزشکی و دندانپزشکی نمی‌توان رقم ثابتی را گفت.

هزینه درمان ریشه دندان به عوامل متعددی مانند نوع مواد مصرفی، میزان آسیب‌دیدگی دندان (چند کانال از دندان نیاز به درمان ریشه دارد) ، تعرفه کلینیک دندانپزشکی و دستمزد دندانپزشک بستگی دارد.

کلینیک دندانپزشکی رویان سلامت با استفاده از بهترین مواد مصرفی و کادر دندانپزشکی مجرب آماده انجام درمان ریشه دندان شما هستند.

کارکنان کلینیک دندانپزشکی رویان سلامت منتظر تماس شما هستند تا به شما براي اولين ملاقات با دندانپزشك كمك كنند.

با کلینیک رویان سلامت تماس بگیرید تا با یکی از اعضای کادر ما صحبت کنید و آن‌ها زمان ملاقاتی برای شما با یکی از دندانپزشکان بنام این کلینیک رزرو کنند. هدف ما این است که بهترین خدمات دندانپزشکی را به شما ارائه دهیم.

لطفا جهت اطلاعات تکمیلی و مشاوره رایگان در رابطه با خدمات، هزینه‌ها و… با شماره تلفن زیر تماس بگیرید:

۰۴۱۹۳۶(۰۲۱)

۹۵-۲۲۸۸۵۸۹۰(۰۲۱)

شعب تهران بزرگ:

شهرک غرب بلوار دادمان

قیطریه_اندرزگو

مشاوره در تلگرام:

@royanmoobot

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map