کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
  • 02141936

ریزش مو در مردان ؛ بررسی علت و راه های موثر برای درمان آن

19 مرداد
عمل کاشت مو راه حل مؤثر ریزش مو

داشتن موهای زیبا و پرپشت تاثیر زیادی در زیبایی و جذابیت چهره آقایان دارد. امارها نشان می دهد که تقریبا 50 درصد آقایان بالای 50 سال دچار کم پشتی و ریزش مو هستند. به این معنی که  از هر پنج مرد بالای 70 سال، تقریبا یک مرد از مشکل طاسی مو رنج می برد.

اما خوشبختانه راه های زیادی برای درمان ریزش مو در مردان وجود دارد؛ داشتن رژیم غذایی سالم، مصرف محصولات مراقبت و تقویت مو و مراجعه به متخصصین کاشت مو از جمله روش های موثر درمان ریزش مو در آقایان است.

 

علت ریزش مو در مردان

آلوپسی آندروژنی متداولترین نوع ریزش مو در آقایان است. این الگو بیشتر در بزرگسالی اتفاق می افتد اما در سنین پایین نیز مشاهده می شود. ژنتیک علت اصلی ریزش مو در مردان است. اختلال در هورمون جنسی مردانه آندروژن نیز یکی دیگر از عوامل ریزش مو در مردان است. این هورمون وظیفه تنظیم رشد مو را بر عهده دارد. اختلال در ترشح این هورمون می تواند چرخه رشد مو را تضعیف کرده و منجر به ریزش مو گردد. بنابراین عواملی مانند پوشیدن کلاه، استفاده از محصولات غیراستاندارد بهداشت و مراقبت مو علت اصلی ریزش مو در مردان نیستند.

علاوه بر این، مصرف برخی داروهای سرطانی، بیماری تیروئید و یا استروئیدهای آنابولیک می تواند از دلایل دیگر طاسی در آقایان باشد. اختلالات تغذیه ای، سبک زندگی نادرست و بیماری های قارچی نیز از دیگر دلایل ریزش مو هستند.

 

انواع الگوی طاسی مردانه

بطور کلی سه نوع الگوی طاسی مردانه وجود دارد:

1-عقب رفتن خط مو

در این الگو، مو در هر دو سمت پیشانی می ریزد و معمولا یک مثلث در وسط سر باقی می ماند. در برخی موارد، شکل ریزش مو شدیدتر است و ممکن است عقب رفتگی مو تا ناحیه تاج نیز برسد. در اینصورت یک ناحیه طاسی وسیع در بالا یا جلوی سر بوجود می آید.

2- نازک شدن مو در ناحیه تاج سر

نازک شدن مو در قسمت فرق سر (تاج) می تواند عقب رفتگی مو را بدنبال داشته باشد. البته ممکن است در برخی از آقایان تنها موهای ناحیه تاج نازک شود. در موارد شدیدتر، با نازک شدن موهای این ناحیه پوست سر دیده می شود و بدین ترتیب با ریزش مو فرد دچار طاسی گردد. گستردگی طاسی در این الگو از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. اما ریزش مو در فرق سر بسیار شایع می باشد.

3-نازک شدن یکنواخت موهای سر

برخی مواقع موهای سر به طور یکنواخت در پوست بالای سر نازک می شود. البته این الگو کمتر در مردان رواج دارد. در این الگو شروع ریزش مو چندان واضح نیست و ممکن است فرد متوجه عقب رفتگی مشخص خط مو یا نازک شدن موهای فرق سر خود نشود.

نازک شدن یکنواخت مو در قسمت پشت و دو طرف گوش ها اتفاق نمی افتد و اگر ریزش مو در این ناحیه اتفاق افتد باید دلیل آن ممکن است بروز یک بیماری باشد.

 

ریزش مو در مردان

 

ریزش مو در مردان چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص نوع ریزش مو و علل آن بایستی حتما به پزشک مراجعه کنید تا متخصص پوست و مو نوع ریزش موی شما را معاینه کرده  و با بررسی سوابق پزشکی تان و ازمایشات لازم بهترین درمان را برای این عارضه پیشنهاد دهد.

 

روش های درمان ریزش مو در مردان

درمان ریزش موی ژنتیکی در اقایان اگر در مراحل ابتدایی صورت بگیرد، راحت تر و نتیجه آن موفقیت آمیز تر خواهد بود. در حقیقت، جلوگیری از ریزش مو  در مقایسه با رشد موهای جدید آسان تر است زیرا فولیکول هایی که باعث توقف رشد مو شده اند، بعد از دو سال از بین می روند و امکان رشد مجددشان وجود ندارد.

با توجه به شدت ریزش مو و علت آن، روش های زیادی برای درمان وجود دارد که رایج ترین و موثرترین آنها به شرح زیر است:

 

  • درمان دارویی

1-ماینوکسیدیل

محلول ماینوکسیدل با نام تجاری minoxidil به صورت تخصصی برای درمان ریزش مو استفاده می شود.این محلول یکی از داروهای درمان ریزش مو در ایران است که تاییدیه FDA دارد .بسیاری از متخصص ها، ماینوکسیدیل 3 درصد و 5 درصد را بیمار تجویز می کنند و معتقدند که ماینوکسیدیل به موها کمک می کند تا سریع تر رشد کنند

مطالعات انجام شده نشان می دهد که تاثیر محلول ماینوکسیدیل در بهبود ریزش موی ژنتیکی اقایان جوان که در حدود 20 سال دارند و یا موهای نازکتری دارند ، بیشتر است .

همچنین مصرف ماینوکسیدیل برای ریزش موی مرکزی (ورتکس) از بقیه انواع ریزش مو موثرتر است .

2-فیناستراید

قرص فیناستراید که تاییدیه FDA را دارد ، اساسا بمنظور پیشگیری بخش میانی و جلوی سر مورد استفاده قرار می گیرد. درحقیقت ، این قرص در قسمت فولیکول مو از تبدیل هورمون تستروژن به دی هیدروتستون (که عامل ریزش مو ارثی است ) جلوگیری می کند .

دوز متعارف فیناستراید 1میلی گرم است که بصورت روزانه مصرف می شود . اثر درمانی آن حدود 3 الی 6 ماه پس از شروع مصرف پدیدار می شود و پس از یک سال به اوج خود خواهد رسید. این دارو حتما باید با نسخه پزشک تهیه و مصرف شود.

 

  • میکرواسکالپ سر

میکرواسکالپ بیشتر یک تکنیک زیبایی به شمار می رود تا درمان. در این روش، رنگدانه های گیاهی به وسیله دستگاه مخصوص با سوزن های بسیار ریز در زیر پوست تزریق می شود و باعث پرپشت نشان دادن موها می گردد.

اسکالپ اسپرت برای آقایانی که موهای بسیار کوتاه دارند و به تازگی ریزش موی سر را تجربه کرده اند و نیز افرادی که بیماری آلوپسی یونیورسال دارند، می تواند انتخاب خوبی باشد.

 

  • کاشت مو

کاشت مو یکی از قطعی ترین  و بهترین روش های بهبود ریزش موی ژنتیکی مردان است. در این تکنیک فولیکول های مو از قسمت های درحال رشد ( که عمدتا ناحیه پشت سر و طرفین گوش ها می باشد) به قسمت های ضعیف تر و نواحی که تراکم کمتری دارند منتقل می شوند.

 

  • پی آر پی مو

یکی از درمان های اولیه ریزش مو در آقایان، تکنیک پی آر پی (PRP) است. در این روش مقداری از خون فرد گرفته می شود. سپس در دستگاه سانتریوفیوژ قرار داده می شود تا سلول های غنی شده (پلاسمای سرشار از پلاکت) بدست آید. این پلاسما در پوست سرمخصوصا نواحی که دچار طاسی شده اند؛  تزریق می شود. تکنیک پی ار پی اغلب به 3 تا 5 جلسه با فاصله زمانی یکماهه نیاز دارد. البته مدت زمان هر جلسه کوتاه و کمتر از یکساعت می باشد. برای حفظ نتایج حاصل از این روش، بهتر است سالی یکبار درمان PRP تجدید شود.

 

  • مزوتراپی مو

یکی از روش های تزریقی درمان ریزش مو، مزوتراپی مو است. در مزوتراپی مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و تقویت مو از جمله اسیدها، کولاژن ها و … در ناحیه مورد نظر تزریق می شود. این روش برای افرادی که بدلیل کمبود ویتامین و مواد معدنی ضروری برای رشد مو دچار ریزش شده اند، بسیار مفید است. مزوتراپی جلوی ریزش مو را گرفته و حتی در مواردی می تواند امکان رشد مجدد برخی از فولیکول های مرده موجود را فرهم نماید.

 

تکنیک Super FUE plus بهترین درمان ریزش مو در مردان

کاشت مو به روش Super FUE plus ؛ به روزترین تکنیک کاشت مو در جهان است. این روش برای اندسته از مردانی که بانک موی مناسب ندارند، بسیار ایده ال است. دستگاه های تمام الکترونیک و هوشمندی که در روش Super FUE plus مورد استفاده قرار می گیرد، باعث می شود که گرافت های چند رشته ای بخوبی شناسایی و بدون آسیب به ریشه مو استخراج شوند. بنابراین تراکم مو در این روش در مقایسه با روش های سنتی گذشته 4-3 برابر بیشتر است  .

کلنیک رویان سلامت تنها کلینیک در سطح خاورمیانه است که توانسته با دراختیار داشتن دانش و تکنولوژی های پیشرفته ، بصورت انحصاری مجری این شیوه از کاشت مو باشد .

 

برای اطلاعات تکمیلی و مشاوره رایگان در رابطه با خدمات، هزینه ها و… با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

☎۰۲۱-۴۱۹۳۶

☎۰۲۱۲۲۸۸۵۸۹۰-۹۵

⭕شعب تهران بزرگ

♦شهرک غرب بلوار دادمان

♦قیطریه_اندرزگو

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map