کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936
 • 02122885890-95
آمبولی در لیپوماتیک چیست؟ و شامل چه مواردی می‌شود؟

آمبولی در لیپوماتیک چیست؟

 چکیده مطلب

لیپوماتیک در حقیقت یک نوع دستگاه ساکشن پیشرفته برای تخلیه چربی‌های موضعی زیر پوست است و بسیار دقیق عمل می‌کند، در لیپوماتیک، سلول چربی در ابتدا، با ابزاری به نام کانولا (لوله فلزی تو خالی) و حرکات ارتعاشی دستگاه ، شکسته می‌شوند و سپس به آرامی از بدن مکیده می‌شود. با اینکه روش لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن ارجحیت دارد، اما این روش نیز خطرات و عوارضی دارد، یکی از عارضه‌های مهم ، آمبولی در لیپوماتیک است که در این مطلب می‌خواهیم راجع به این عارضه توضیحات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم.

لیپوماتیک چیست؟

تکنیک لیپوماتیک مدرن‌ترین تکنیک لیپوساکشن چربی می‌باشد. در لیپوماتیک با بی حس کردن و ایجاد سوراخ‌های ریزی، میله‌هایی به نام کانولا وارد نواحی مختلف بدن مانند ران و شکم می‌شود و از فرکانس پایین ارتعاشی برای به ارتعاش درآوردن کانول لیپوماتیک استفاده می‌شود و این ارتعاش سبب می‌شود چربی‌ها از جای خود کنده شده و سپس با ساکشن این چربی‌ها از بدن خارج می‌شوند و در مقایسه با لیپوساکشن که فقط از ساکشن استفاده می‌کند، علمی‌تر و کم خطرتر است. لیپوماتیک را می‌توان تنها در یک جلسه انجام داد و نتیجه مورد نظر را گرفت، باید دقت داشته باشید که در هر بار نمی‌توان بیش از 12 لیتر چربی خارج کرد ولی در صورت نیاز می‌توان این عمل را تکرار کرد.

آمبولی در لیپوماتیک

خطرات و عوارض لیپوماتیک

لیپوماتیک یکی از روش‌های ایمن (نسبت به لیپوساکشن) و مطمئن برای از بین بردن چربی‌های موضعی بدن است. در میان روش‌های لاغری موضعی، لیپوماتیک که نوعی جراحی است، اگرچه روشی علمی و مطمئن برای لاغری است، اما خطرات خاص خودش را هم دارد. در این روش خطر پارگی عروق و آمبولی وجود دارد، بخصوص اگر پزشک مورد نظر شما در این زمینه تجربه و تخصص کافی نداشته باشد. البته لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن خونریزی کمتری دارد و تا اندازه زیادی خطر آمبولی در لیپوماتیک نسبت به روش لیپوساکشن کاهش پیدا کرده است.

با وجود تمامی مزایایی که این دستگاه برای لاغری و تناسب اندام دارد، اما هیچ دستگاه یا روش لاغری بدون عارضه نیست، برخی از عوارض لاغری با لیپوماتیک عبارتند از:

 • جای زخم: در این روش جای زخم جراحی نسبت به روش لیپوساکشن بسیار کوچک است و پس از چند روز بهبود می‎یابد، پس جای نگرانی نیست.
 • خونریزی در زمان جراحی: اگر بیمار به توصیه‌های پزشک خود قبل از جراحی (عدم مصرف آسپرین و وارفارین دو هفته قبل از جراحی) عمل کرده باشد، خونریزی حین عمل اتفاق نمی‌افتد.
 • حساسیت به لیدوکائین: لیدوکائین ماده بی حس کننده موضعی است که در این جراحی قبل از وارد کردن کانولا به بدن، استفاده می‌شود، برخی از افراد به این دارو حساسیت دارند.
 • عفونت: اگر جراحی در شرایط استریل انجام شود و پزشک در حین عمل از مواد ضد عفونی کننده استفاده کند، احتمال عفونت پایین است چون که زخم‌های ناشی از جراحی لیپوماتیک بسیار ریز هستند و مراقبت از آن‌ها آسان است.
 • برگشت پذیری لیپوماتیک: اگرچه با لیپوماتیک چربی‌های اضافی خارج می‌شود، اما بعد از آن باید رژیم غذایی و ورزش را رعایت کنید وگرنه تضمینی برای عدم برگشت مجدد چربی‌های اضافه وجود ندارد.
 • خطر آمبولی به خاطر ارتعاش و ضربه دستگاه لیپوماتیک: ارتعاش دستگاه می‌تواند موجب آسیب برخی از عروق شده و چربی از طریق این عروق آسیب دیده وارد بدن شود.

رعایت نکاتی که پزشک معالج پس از جراحی لاغری لیپوماتیک توصیه می‌کند، برای کاهش عوارض بعد از عمل بسیار مهم است.

آمبولی در لیپوماتیک

آمبولی در لیپوماتیک

بسیاری از افراد به خاطر ترس از آمبولی از انجام عمل‌های لاغری مانند لیپوماتیک هراس دارند اما قبل از هر کاری بهتر است راجع به آن مطالعه کنید تا با دانش دقیق‌تری تصمیم بگیرید. به همین خاطر، در این مطلب راجع به آمبولی توضیحات دقیقی در اختیار شما می‌گذاریم.

آمبولی زمانی اتفاق می‎افتد که یک ماده (جامد، مایع یا گاز به عنوان مثال چربی‌های اضافه یا لخته خون) در درون رگ حرکت کند و به محل یا اندام دیگری از بدن وارد شود. آمبولی موجب مسدود شدن رگ‌ها و در نتیجه نارسایی در اندام یا نقص عضو می‎شود. به همین خاطر است که راهکارها و مراقبت‌های ویژه‌ای برای کاهش خطر آمبولی در همه جراحی‌ها، به کار برده می‌شود.

احتمال خطر آمبولی در اکثر روش‌های لاغری موضعی دیده می‌شود، البته پیشرفت و هوشمند شدن دستگاه‌های لاغری موضعی جدید، موجب کاهش عوارض بعد از عمل‌های جراحی لاغری شده است و در لیپوماتیک خطر آمبولی بسیار پایین است زیرا چربی‌ها توسط این دستگاه ذوب شده و سپس با ساکشن از بدن خارج می‎شوند، بنابراین هیچ چربی وارد بدن نمی‌شود که رگ‌های خونی را مسدود کند.

فقط در صورتی که پزشک تجربه کافی برای کار با دستگاه لیپوماتیک را نداشته باشد و یا تخصص پزشک در این زمینه نباشد، امکان آمبولی در لیپوماتیک افزایش می‌یابد.

به همین دلیل است که توصیه همیشگی ما به شما این است که در انتخاب پزشک و کلینیکی که به آن مراجعه می‌کنید، دقت لازم را داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است انجام این عمل‌های لاغری در کلینیک‌ها نامعتبر آسیب‌های جبران ناپذیری برای شما داشته باشد. ما در کلینیک رویان سلامت با دستگاه‌های پیشرفته در زمینه لاغری و پزشکان متخصص و با تجربه آماده ارائه خدمات به شما هستیم.

به جز ورود چربی به عروق، لخته‌های خونی که ممکن است در حین جراحی یا پس از آن در پاها ایجاد شوند، می‌توانند موجب آمبولی ریه (انسداد رگ‌های ریه) و احتمالا مرگ شوند. البته با اقدامات خاصی می‌توان احتمال لخته شدن خون را به حداقل رساند، اما در برخی از موارد (بیمارانی با شرایط خاص مانند مصرف برخی داروها ، استعمال دخانیات، سابقه پزشکی خانوادگی) شما یا جراح لیپوماتیک ممکن است به این نتیجه برسید که خطر آمبولی شما با انجام عمل لیپوماتیک خیلی بالاست و بهتر است این کار را نکنید.

آمبولی در لیپوماتیک

انواع آمبولی در لیپوماتیک

آمبولی انواع مختلفی دارد:

 • آمبولی چربی : آمبولی چربی زمانی شکل می‌گیرد که بافت چربی به عروق خونی وارد شود. از علائم بروز این بیماری می‌توان به تنگی نفس، اختلالات عصبی، کاهش پلاکت و غیره اشاره کرد. بیشتر پزشکان بر این باورند که احتمال آمبولی چربی در لیپوماتیک بسیار پایین است و نادرترین نوع آمبولی در عمل لاغری لیپوماتیک، آمبولی چربی می‌باشد، زیرا در لیپوماتیک، چربی‌ها با ساکشن از کانولا خارج می‌شود و وارد عروق نمی‌شود، مگر پزشک تخصص کافی نداشته باشد.
 • با این حال، مقدار کمی از چربی درون عروق آسیب دیده خشک می‌شوند و ممکن است از طریق شریان‌های پاره شده وارد گردش خون شوند. اگر آمبولی چربی تشکیل شود و گسترش یابد، ممکن است به بروز آمبولی چربی کامل یا آمبولی ریوی که بیماری‌های خطرناکی هستند منتهی گردد.
 • آمبولی چربی کامل: آمبولی چربی کامل زمانی اتفاق می‌افتد که توده‌های چربی از یکدیگر جدا شده و وارد عروق خونی مختلف شوند.
 • آمبولی ریوی: گاهی این احتمال وجود دارد که توده‌های چربی یا لخته‌های خونی که در حین یا بعد از عمل تشکیل شده‌‌، وارد رگ‌های خونی شوند و از آن طریق به ریه، مغز، کلیه و پوست بروند، که در این صورت آمبولی ریوی شکل می‌گیرد. آمبولی ریوی مانند آمبولی چربی کامل خطرناک است و باید سریعا به اورژانس مراجعه شود.

اقدامات خاصی برای پیشگیری از تشکیل آمبولی وجود دارد، اما حتی با وجود رعایت این اقدامات نیز، ممکن است برخی از بیماران پس از انجام لیپوماتیک دچار یکی از سه نوع آمبولی بالا شوند.

 

راه پیشگیری از آمبولی در لیپوماتیک

مطمئن باشید وقتی احتمال بروز علائم یا بیماری‌هایی پیش بینی می‌شود، قطعا راه‌های پیشگیری مربوط به آن نیز به شما تجویز خواهد شد:

 • افرادی که توده چربی زیادی دارند، نباید لیپوماتیک انجام دهند، زیرا خطر آمبولی به خاطر حجم بالای چربی در این افراد، بالاتر است. لیپوماتیک برای افرادی با BMI کمتر از 33 مناسب است.
 • جراح نباید بخش زیادی از بدن شما را پیکر تراشی کند.
 • نباید همراه با لیپوماتیک، چند عمل زیبایی دیگر انجام دهید، انجام چند عمل همراه با هم خطر آمبولی را افزایش می‌دهد.
 • قبل از انجام لیپوماتیک، اگر سابقه بیماری خاصی دارید، با پزشک خود در میان بگذارید تا پزشک روش لیپوماتیک مناسب شما را برایتان انجام دهد.
 • در انتخاب پزشک و کلینیک دقت کنید زیرا پزشک و شرایط مناسب کلینیک تاثیر بسیار زیادی در احتمال بروز آمبولی بعد از عمل دارد.
 • بعد از عمل تحرک روزانه خود را داشته باشید و حتما راه بروید، تحرک از بروز آمبولی جلوگیری می‌کند.
 • گن مخصوص تخلیه چربی بپوشید.

برای دریافت سوالات بیشتر خود اینجا کلیک نمایید.

جهت مشاوره و تعیین وقت تماس بگیرید.

021-41936

22885890-95(021)

 

جهت مشاهده نمونه های بیشتر به صفحه اینستاگرام مراجعه نمایید.

royan.surgery@

آدرس:

♦تهران-قیطریه_اندرزگو
♦تهران -شهرک غرب_ بلوار دادمان

مشاورین تلگرام

royanmoobot@

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
error: Content is protected !!
contact us
map
سوالی دارین؟ با ما چت کنید