کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936

عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی را بهتر بشناسید

30 فروردین
جراحی بینی
فهرست مطالب: نمایش

جراحی بینی یا رینوپلاستی

بررسی اجمالی

رینوپلاستی جراحی بینی است که شکل بینی را تغییر می دهد. انگیزه برای رینو پلاستی ممکن است تغییر ظاهر بینی یا حل مشکلات تنفسی یا هردو باشد.

قسمت فوقانی ساختار بینی استخوان است و قسمت پایینی آن غضروف. رینو پلاستی می تواند استخوان، غضروف، پوست و یا هرسه را تغییر دهد. در مورد اینکه چه انتظاری از جراحی بینی دارید و می خواهید به چه نتیجه ای برسید با پزشک خود مشورت کنید.

پیش از انجام عمل، جراح به مواردی از جمله دیگر ویژگی های صورت شما، پوست روی بینی و هرآنچه که می خواهید تغییر دهید را بررسی می کند. اگر صلاحیت انجام عمل را داشته باشید، جراح یک طرح سفارشی را برای شما طراحی می کند.

گاهی اوقات بخشی یا همه هزینه عمل جراحی بینی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

چرا باید این عمل انجام شود؟

عمل بینی می تواند اندازه، شکل یا نسبت بینی شما را تغییر دهد. این عمل ممکن است برای اصلاح ناهنجاری های ناشی از آسیب یا تصحیح نقص های مادرزادی و یا بهبود مشکلات تنفسی انجام شود.

خطرات عمل بینی چیست؟

جراحی  زیبایی بینی نیز مانند هر عمل جراحی بزرگ دیگری خطراتی مانند خون ریزی، عفونت و واکنش های ناشی از ناسازگاری با بدن را در پی داشته باشد. سایر خطرات احتمالی عمل جراحی بینی عبارتند از:

 • دشواری تنفس از طریق بینی
 • بی حسی دائمی در داخل و اطراف بینی
 • احتمال بد به نظر رسیدن ظاهر بینی
 • درد، تغییر رنگ یا تورم پایدار
 • ایجاد جوشگاه
 • سوراخ شدن سپتوم

در مورد این خطرات احتمالی با پزشک خود مشورت کنید.

چگونه برای عمل بینی آماده شوید؟

قبل از برنامه ریزی عمل باید با جراح خود دیدار کنید تا جوانب کار را بسنجد. این جلسه به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • تاریخچه پزشکی شما مهم ترین سوالی است که پزشک از شما می پرسد.اینکه هدف و انگیزه شما از جراحی چیست. پزشک همچنین از شما درباره پیشینه پزشکی تان و اینکه آیا سابقه انسداد بینی و عمل جراحی داشته اید و چه داروهایی مصرف می کنید سوالاتی از شما می پرسد.اگر دچار بیماری های اختلال در انعقاد خون مانند هموفیلی هستید، ممکن است نامزد عمل رینوپلاستی نباشید.
 • معاینه فیزیکی. پزشک از شما یک معاینه کامل پزشکی شامل مواردی مانند آزمایش خون به عمل می آورد. او همچنین پوست داخل و خارج بینی شما را بررسی خواهد کرد. معاینه فیزیکی به پزشک کمک می کند که تغییرات لازم را به وجود بیاورد و از ویژگی های جسمی شما مثلا میزان ضخامت پوستتان یا قدرت غضروف انتهای بینی شما اطلاع حاصل می کند. این اطلاعات ممکن است نتایج عمل شما را تحت تأثیر قرار دهند. معاینه فیزیکی برای تأثیر رینوپلاستی بر تنفس شما نیز ضروری است.
 • عکس. ممکن است در مطب پزشک از بینی شما از زوایای مختلف عکس گرفته شود.جراح شما ممکن است با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری و به منظور نشان دادن نتایج عمل به شما، در عکستان تغییراتی ایجاد کند.پزشک از این عکس ها در قبل و بعد از جراحی برای ارزیابی نتیجه عمل استفاده می کند. مهمتر از همه این عکس ها اهداف جراحی را تبیین می کنند.
 • بحث در مورد انتظارات شما از عمل. شما باید با پزشکتان در مورد انگیزه ها و انتظاراتتان از عمل جراحی صحبت کنید.او توضیح می دهد که جراحی زیبایی بینی چه کارهایی را می تواند برای شما انجام دهد و چه کارهایی را نمی تواند. این امر از اهمیت بسیاری برخوردار است که بتوانید به راحتی با پزشک خود در مورد جراحی صحبت کنید.

گاهی اوقات جراح در مورد فرم چانه با شما صحبت می کند؛ زیرا کوچکی چانه توهم بزرگی بینی را ایجاد می کند و در صورت تغییر فرم چانه این مشکل حل می شود.

پس از آنکه مقدمات انجام جراحی آماده شد، در روش سرپایی به کسی نیاز دارید که شما را تا خانه همراهی کند.

برای چند روز اول بعد از بیهوشی ممکن است با مشکلاتی از جمله اختلال حافظه، کند شدن واکنش و اختلال دید مواجه شوید.بنابراین تا زمان بهبودی کامل به فردی نیاز دارید که مراقبت های لازم را از شما به عمل بیاورد.

جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی چیست؟

اجتناب از مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوبروفن و … برای دو هفته قبل و بعد از عمل جراحی لازم است.این داروها ممکن است باعث افزایش خون ریزی شوند. فقط داروهای تجویز شده توسط پزشک باید مصرف شوند. دود سیگار ممکن است فرایند درمان را کند کند و منجر به ایجاد عفونت شود.

آنچه شما می توانید انتظار داشته باشید

جراحی بینی تنها یک مرحله نیست؛ بلکه مجموعه ای از مراحل است. هر عملی با توجه به خصوصیات فردی، آناتومی بدن و اهداف عمل منحصر به فرد است.

رینوپلاستی ممکن است از داخل بینی انجام شود یا از طریق یک بر خارجی در پایه های بینی. جراح حتما باید محل قرارگیری مجدد استخوان و غضروف را بسته به ساختار بینی در زیر پوست تنظیم کند.

برای ایجاد تغییرات کوچک ممکن است جراح قسمتی از غضروف را از عمق بینی و یا از داخل گوش بردارد. اگر نیاز به تغییرات بیشتری باشد، جراح می تواند عضروف مورد نیاز را از دنده بیمار، با استفاده از ایمپلنت یا دریافت استخوان از بخش های دیگر بدن تأمین کند.

مراحل  عمل جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی، بسته به میزان پیچیدگی جراحی و تصمیمات جراح، نیاز به بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی دارد. بهتر است در مورد اینکه کدام نوع بیهوشی برای شما مناسب تر است با پزشک خود مشورت کنید.

 • بی حسی موضعی با آرام بخش. این نوع از بیهوشی معمولاً در عمل های سرپایی و محدود به یک منطقه خاص از بدن انجام می شود.پزشک داروی بی حسی را به محل مورد نیاز تزریق می کند. با این کار شما بی هوش نمی شوید، اما بی حس می شوید.
 • بیهوشی عمومی. در این روش شما داروی بی هوشی را از طریق استنشاق یا تزریق وریدی دریافت می کنید. بیهوشی عمومی کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث بیهوشی موقت فرد می شود. در روش بیهوشی عمومی نیاز است که برای بیمار لوله تنفسی نصب شود.

رینوپلاستی ممکن است در داخل بینی و یا از طریق بریدگی کوچک خارجی (برش)در پایه بینی، بین پره های بینی شما انجام شود. جراح شما احتمالا استخوان و غضروف را در زیر پوست خود اصلاح خواهد کرد.

جراح شما می تواند شکل استخوان بینی یا غضروف خود را به روش های مختلفی تغییر دهد، بسته به اینکه چه مقدار باید برداشته یا اضافه شود، ساختار بینی و مواد موجود. برای تغییرات کوچک، جراح ممکن است از غضروف گرفته شده از عمیق تر در داخل بینی یا از گوش خود استفاده کنید. برای تغییرات بزرگتر، جراح می تواند از غضروف کمربندهای خود، ایمپلنت یا استخوان از سایر قسمتهای بدن استفاده کند. پس از این تغییرات، جراح پوست و بافت بینی را به عقب بر می گرداند و برش ها را در بینی خود بچسبانید.

اگر دیوار بین دو طرف بینی خمیده یا کج باشد، جراح می تواند آن را اصلاح کند تا تنفس را بهبود بخشد.

بعد از عمل جراحی به اتاق ریکاوری منتقل می شوید که در آن کارکنان بخش مانیتورینگ منتظر به هوش آمدن شما هستند. شما ممکن است همان روز از بیمارستان مرخص شوید و یا برای کنترل وضعیت سلامتی شما نیاز باشد که یک شب بستری شوید.

جراحی زیبایی بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

بعد از عمل لازم است که در رختخواب استراحت کنید و به منظور کاهش خون ریزی و تورم سر خود را بالاتر از قفسه سینه قرار دهید.

تورم بینی ممکن است به دلیل وجود ابزارهای جراحی در بینی به وجود بیاید. در اغلب موارد بخیه ها یک تا هفت روز پس از جراحی در بینی باقی می مانند. همچنین ممکن است پزشک برای محافظت از بینی شما تا حدود یک هفته بینی را پانسمان کند.

خونریزی ناگهانی و تخلیه مخاط بینی تا چند روز پس از عمل جراحی یا بعد از برداشته شدن پانسمان رایج است. پزشک ممکن است یک قطره با یک قطعه گاز استریل را در اتیار شما قرار دهد تا در زیر بینی خود قرار دهید. گاز را بر طبق دستور پزشک عوض کنید و از قرار دادن سر تیز قطره چکان در برابر بینی خود، خودداری کنید.

ممکن است پزشک از شما بخواهد برای کاهش خونریزی و تورم تا چند هفته بعد از جراحی این اقدامات را انجام دهید:

 • اجتناب از فعالیت های شدید مانند ایروبیک و دو تند.
 • به جای دوش از وان استفاده کنید و باندها را از بینی خود خارج نکنید.
 • از وارد شدن ضربه به بینی اجتناب کنید.
 • برای جلوگیری از یبوست از سبزیجات و میوه های حاوی فیبر استفاده کنید، زیرا یبوست ممکن است بر محل جراحی فشار وارد کند.
 • از تغییرات شدید چهره مثل لبخند یا خنده اجتناب کنید.
 • به آرامی مسواک بزنید.
 • لباس های جلوباز بپوشید و لباس را بر روی سر خود نکشید.

نکات مهم جراحی بینی

علاوه بر اینها بهتر است برای جلوگیری از وارد آمدن فشار به بینی تا چهار هفته از عینک طبی یا آفتابی استفاده نکنید.

از کرم ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید زیرا نور خورشید ممکن است منجر به تغییر رنگ دائمی پوست بینی شما شود.

گاهی اوقات به مدت دو یا سه هفته پلک ها به طور موقت تغییر رنگ می دهند و سیاه یا کبود می شوند. برای کم کردن تورم بینی نیز باید مصرف نمک را کاهش دهید و بعد از عمل از کمپرس سرد استفاده نکنید.

بینی شما در طول زندگی تان تغییر می کن بنابراین ایجاد رضایت کامل از نتیجه عمل دشوار است. با این حال تورم بینی ممکن است تا یک سال طول بکشد.

تغییرات بسیار کمی در ساختار بینی شما – اغلب در میلی متر اندازه گیری می شود – می تواند تفاوت زیادی در ظاهر بینی شما ایجاد کند. اغلب اوقات، یک جراح با تجربه می تواند نتایجی را بدست آورد که هر دوی شما از آن راضی هستید.

اما در برخی موارد، تغییرات جزیی به اندازه کافی تغییر می کند، و شما و جراح  ممکن است تصمیم بگیرید که برای تغییرات بعدی یک جراحی دوم انجام دهید. اگر این مورد صدق می کند، شما باید حداقل یک سال صبر کنید تا عمل جراحی را دنبال کنید، زیرا بینی شما می تواند در طول این زمان تغییر کند.

جراحی زیبایی بینی

پرسش های پرتکرار

رینوپلاستی تا چه اندازه با سپتوم پلاستی(اصلاح انحراف تیغه بینی) متفاوت است؟

جراحی بینی یا رینو پلاستی به منظور تغییر ظاهر بینی انجام می شود زیرا تنفس و ظاهر بینی با هم مرتبط هستند. گاهی جراحی انجام شده تنها برای تغییر شکل بینی انجام می شود اما جراح تغییراتی به منظور بهبود تنفس نیز در بینی به وجود می آورد.

سپتوپلاستی برای بهبود تنفس بیمار و اصلاح تیغه داخلی بینی که بینی را به دو مجرای راست و چپ تقسیم می کند انجام می شود. اگر سپتوم یا تیغه بینی کج باشد، تنفس از طریق بینی دشوار می شود. اغلب اوقات سپتوپلاستی با رینوپلاستی همراه می شود.

جراحی زیبایی بینی عملی ساده است؟

خیر. جراحی زیبایی بینی عملی بسیار چالش برانگیز است و نیاز به مراحل متعددی دارد. بینی عضوی پیچیده و سه بعدی در وسط چهره است. تغییرات هرچند کوچک در این عضو، تفاوت های بسیاری در ظاهر فرد ایجاد می کند.

از جمله تغییراتی که میتوانند ظاهر بینی را تغییر دهند می توان به این موارد اشاره کرد: تورم و قرار دادن بی حسی موضعی در پوست، تحریف بینی در طی عمل جراحی، پوشش تغییرات ظریف ایجاد شده.

جراحی بینی روش و قاعده یکسانی ندارد، بلکه هر عمل بینی منحصر به فرد و مطابق با خواسته ها و نیازهای فرد انجام می شود.

چه مدت زمانی لازم است در بیمارستان بمانم؟

تقریباً افراد بعد از عمل جراحی بینی می توانند پس از اتمام عمل با خیال راحت بیمارستان را ترک کنند. در موارد بسیار نادر و به دلیل مشکلاتی مانند تهوع یا مشکلات پزشکی و بهداشتی ممکن است یک شب در بیمارستان بستری شوید.

دوره ریکاوری بعد از عمل چه مدت طول می کشد؟

لازم است به مدت یک هفته از کار، مدرسه یا دیگر تعهداتتان مرخصی بگیرید. پس از گذشت یک هفته به تدریج می توانید از خانه خارج شئید و با مردم ملاقات کنید و احساس آنها را درباره خود بدانید. پس از عمل جراحی تا مدتی تورم بینی وجود خواهد داشت. این تورم برای بعضی از افراد ممکن است بعد از چند ماه متوقف شود. معمولا پزشک اجازه از سر گیری بعضی از فعالیت ها را بعد از یک هفته و همه فعالیت ها برای بیمار را پس از دو تا چهار هفته صادر می کند.

آیا خطری مرا تهدید می کند؟

همه جراحی ها می توانند خطراتی به دنبال داشته باشند.

خوشبختانه خطر در جراحی زیبایی بینی نادر است. شما می توانید با پزشک خود در زمینه مزایا و خطرهای کار صحبت کنید.

آیا بیمه جراحی زیبایی بینی را پوشش می دهد؟

گاهی اوقات بیمه هزینه های جراحی زیبایی بینی را متقبل می شود که این مورد به نوع قرارداد بیمه ای بستگی دارد. پیش از زمان بندی جراحی بینی پزشکتان به شما کمک خواهد کرد تا مجوزهای کتبی بیمه از شرکت بیمه خود را به دست بیاورید.

گاهی اوقات بیمه تنها هزینه های بخشی از جراحی بینی را تقبل می کند. شما می توانید پیش از عمل با شرکت بیمه تماس بگیرید و سوال های خود را از آنها بپرسید.

عمل جراحی بینی به چه میزان هزینه نیاز دارد؟

هزینه های جراحی زیبایی بینی به عوامل زیادی بستگی دارد. پیچیدگی جراحی، تجربه جراح، محل انجام جراحی و … همگی در هزینه جراحی نقش دارند. در کلنیک ما هزینه جراحی به جراحی که انتخاب می کنید بستگی دارد.

آیا می توانم چهره بعد از انجام جراحی خود را ببینم؟

بله. در زمان مشاوره با پزشکتان عکس هایی عکس هایی سه بعدی از صورت شما گرفته می شود. پزشک با دستکاری این عکس ها می تواند تا دودی فرم بینی بعد از عملتان را به شما نشان دهد.

آیا جراحی زیبایی بینی دردناک است؟

خیر. بسیاری از افراد یک روز بعد از جراحی از سایت بازدید می کنند. تعداد زیادی از این افراد میزان در خود را 4-0 از 10 عنوان می کنند.

آیا بینی من مسدود می شود؟

خیر. پانسمان بینی می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. اگرچه به احتمال زیاد برای شکل گرفتن بینی برخی لوازم پزشکی برای چند روز در داخل بینی قرار داده شود؛ اما بعد از آن این مشکل به راحتی حل می شود و شما ویزیت می شوید.

بینی من برای چه مدت کبود است؟

کبودی عمده در عمل رینوپلاستی به ندرت روی می دهد اما کبودی های جزیی وجود دارد که در طی مدت یک هفته یا بیشتر برطرف خواهد شد.

چگونه باید به دنبال جراح باشم؟

رینوپلاستی توسط جراحان پلاستیک، جراحان پلاستیک صورت یا جراحان گوش، حلق و بینی انجام می شود. داشتن مدارک آموزشی و صدور گواهی نامه برای پزشک توسط مراجع ذی صلاح، شروع خوبی است.

شما می خواهید یک جراح معتبر در نظر پزشکان و بیماران عمل جراحی شما را انجام دهد.اگر جراح مقاله هایی در رابطه با تخصص خود منتشر کرده است و به هایش های پزشکی زیادی دعوت شده است، نشانه خوبی است.

مطمئن شوید که شما در بیمارستانی معتبر و مجهز انجام می شود. شما همچنین باید با جراح خود احساس راحتی کنید و جراح باید قادر باشد شما را در جریان آنچه که در طول عمل رخ می دهد قرار دهد.

 

این مطلب هم میتونه مفید باشه:
انواع بینی و روش‌های مختلف جراحی زیبایی بینی

 

جهت مشاوره و تعیین وقت تماس بگیرید.

021-41936

22885890-95(021)

آدرس:

♦قیطریه_اندرزگو
♦شهرک غرب_ بلوار دادمان

مشاورین تلگرام

royanmoobot@

به این مقاله چه امتیازی می دین؟
[تعداد رای ها: میانگین رضایت کاربران: ]
دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
error: Content is protected !!
contact us
map
سوالی دارین؟ با ما چت کنید