کلینیک تخصصی رویان سلامت
  • 02141936
  • 02122885890-95
تزریق بوتاکس و هر آنچه راجب آن باید بدانید

تزریق بوتاکس و هر آنچه راجب آن باید بدانید

تزریق بوتاکس و هر آنچه راجب آن باید بدانید

تزریق بوتاکس – مزایا، هزینه و اثرات جانبی

علم بوتاکس در اواخر دهه 1980 برای درمان اختلالات عضلانی چشم توسط چشم پزشکان به دنیا معرفی شد. این ماده توسط اداره غذا و دارویی (FDA) برای درمان خطوط بین ابروها خطوط گابلهلر (glabellar lines) در سال 2002 تأیید شد و محبوبیتی زیاد بین تمام افراد دنیا پیدا کرد. همواره بوتاکس یکی از پنج روش زیبایی غیر جراحی است که هر ساله انجام می شود.

تزریق بوتاکس و هر آنچه راجب آن باید بدانید
تزریق بوتاکس و هر آنچه راجب آن باید بدانید

crow’s feet lines

بوتاکس علاوه بر خطوط glabellar برای از بین بردن خطوط کراواتی صورت، خطوط اخم  و خطوط گود در پیشانی استفاده می شود. درمان خطوط کراواتی  پایین و پیشانی با بوتاکس طی سالهای زیادی غیرقابل استفاده بود؛ از زمان تأیید FDA برای هر دوی این مواد استفاده شده است. بوتاکس برای درمان بسیاری از بیماریهای پزشکی، از جمله اسپاسم عضلانی چشم، مشکلات هماهنگی چشم، بوی قوی بویژه، سردرد میگرنی، مثانه بیش از حد فعال، بی اختیاری ادرار در ارتباط با آسیب عصبی از شرایطی نظیر مولتیپل اسکلروز و آسیب ستون فقرات تایید شده است. بوتاکس در حال بررسی است تا مشخص شود که آیا ممکن است در درمان زانو مثل آرتروز ، ناهنجاری های گیجگاهی (TMJ) و هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) مفید باشد.

عملکرد بوتاکس

بر خلاف پر کردن بافت نرم مانند Juvederm و Sculptra Estetic که توده را به تورفتگی پوست اضافه می کنند، بوتاکس مانع انتشار یک ماده شیمیایی به نام استیل کولین می شود که دلیل انقباض عضلات است و باعث ایجاد چین و چروک می شود.

بوتاکس اساساً عضلات را فلج میکند و باعث توقف انقباض ماهیچه ها می شود. اثرات بوتاکس در طی یک هفته پس از درمان قابل مشاهده است و حداقل برای سه ماه باقی می ماند. برخی از جراحان نشان دادندکه Zytaze، با تجویز مکمل جدید روی، می توانند این اثرات را همزمان با  تزریق بوتاکس طولانی تر کنند.

روش بوتاکس

بوتاکس فقط باید با دستگاه های استریل در مطب دکتر یا یک spa  پزشکی تزریق شود – نه در سالن آرایشی یا اتاق نشیمن همسایه. تزریق بوتاکس معمولا با بیهوشی موضعی یا کرم بی حس کننده انجام می شود. ممکن است شما احساس ناراحتی کمتری نسبت به تزریق داشته باشید، اما امروزه سوزن ها بسیار نازک و خوب هستند و اغلب این روشها بدون درد است. بسته به میزان درمان، این روش می تواند از زمانی کم تا 20 دقیقه طول بکشد.

انتخاب نقاط تزریق درست برای گرفتن نتیجه در این روش حیاتی است.ابتدا نقاط مدنظر با ماژیک توسط پزشک علامت گذاری می شود. پزشک شما احتمالا تعداد نقاط تزریق را برای هر محل مورد نظر انتخاب خواهد کرد. (این نقاط در جایی قرار دارد که عضلات وجود دارند – لزوما در چین و چروک نیست که امیدوار باشید پاک شود). بعد از پر کردن بوتاکس به نقاط مشخص شده زیر پوست تزریق می شود.

شما می توانید فعالیت های طبیعی خود را بلافاصله از سر بگیرید، اما ممکن است پزشک به شما توصیه کند که زیر نور خورشید قرار بگیرید.

اثرات جانبی بوتاکس

شایعترین عوارض جانبی بوتاکس شامل سردرد، تهوع، علائم آنفلوانزا و قرمزی و درد در محل تزریق است. اغلب بیماران دچار ضعف عضلانی یا کاهش عضلات پلک فوقانی می شوند. این عوارض جانبی معمولا در عرض چند روز حل می شود. با این حال، در موارد نادر، برداشتن پلک بالایی ممکن است چند ماه طول بکشد.

FDA به برچسب زدن جعبه سیاه بر روی بوتاکس و محصولات مشابه مانند Dysport و Xeomin را دارد ، بدلیل هشدار به عوارض بلع و عوارض تهدید کننده نادر که برای زندگی خطرناک است اما اگر توکسین خارج از محل تزریق پخش شود تهدید بالقوه بلع و عوارض تنفسی را در پی دارد. هیچ کدام از این عوارض در افراد مبتلا به بوتاکس به دلایل زیبایی وجود ندارد و FDA معتقد است که استفادده از عمل زیبایی بوتاکس بی خطر است.

با دکتر متخصص در مورد بوتاکس مشورت کنید

بسیاری از پزشکان تزریق بوتاکس را انجام می دهند، از جمله جراحان پلاستیک تصویب شده توسط هیئت مدیره، متخصصین پوست و جراحان پلاستیک صورت. عکسهای بوتاکس نیاز به دانش دقیقی از آناتومی صورت دارند. خطر ابتلا به عوارض هنگام تزریق بوتاکس توسط انژکتورهای غیر متخصص انجام می شود.در حال حاضر جستجوی خود را برای انژکتور واجد شرایط آغاز کنید.

11 کاربرد شگفت انگیز از بوتاکس

1- عرق کردن شدید

اگر از عرق کردن شدید رنج می برید و دائما در حال تعویض لباس خود هستید بوتاکس می تواند به شما کمک کند .این عمل بسیار طولانی تر از ضد عرق هاست اما متاسفانه دائمی نیست. بعضی از پزشکان نیز از “بتوکوکس” برای درمان عرق کف دست و پا استفاده می کنند

2-افسردگی

دو مطالعه اخیر نشان می دهد که این ممکن است به کاهش علائم افسردگی کمک کند. در یک مطالعه منتشر شده در شماره 2014 مجله تحقیقات روان پزشکی، بیش از نیمی از شرکت کنندگان که افسردگی متوسط تا شدید را داشتند، علائم افسردگی آنها پس از تزریق بوتاکس بین پیشانی بهبود یافته است. این بهبود طولانی تر از اثرات زیبایی طول می کشد و نشان می دهد که این اثر ممکن است بیش از یک احساس خوب در مورد ظاهر خود باشد که  بهتر بنظر می رسد. بوتاکس برای درمان افسردگی تایید نشده است.

3: Bruxism (سنگزنی دندان)

تزریق بوتاکس برای کنترل تنش عضلانی ناخواسته و اسپاسمها به مدت طولانی قبل از آنکه بیهوشی صورت گیرد، استفاده می شود. این تزریق های عصبی عضلانی ممکن است به اندازه کافی عضلات جویدن را تضعیف کند تا Bruxism (سنگ زنی دندان ها) را بدون آسیب رساندن به توانایی شما برای جویدن، صحبت و لبخند کاهش دهد. نتایج این عمل تقریبا چهار ماه طول می کشد.

4: بی اختیاری مثانه

بر طبق یک مطالعه منتشر شده در شماره 4 مجله پزشکی نیوانگلند، با تزریق بوتاکس به مثانه و همچنین داروهای روزانه برای کاهش بی اختیاری ادرار و بیشتر در رفع نشانه ها این بیماری موثر است.

تزریق بوتاکس به مثانه در حال حاضر توسط FDA برای بی اختیاری ادرار ناشی از طناب نخاعی و یا سایر آسیب های عصبی مصداق پیدا می کند، اما اغلب از علامت مثانه برای فعالیت بیش از حد فعال استفاده می شود، وضعیتی که بر روی یک تا پنج بزرگسال بالای 40 سال تأثیر می گذارد.

5: لرزش دست مربوط به MS

محققان استرالیایی گزارش می دهند که یک تزریق از بوتاکس می تواند باعث بهبود لرزش دستان و توانایی نوشتن در افراد مبتلا به MS که مربوط به لرزش دست و سوزن شدن دست است، که تا دو سوم افراد مبتلا به MS را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مطالعه، درمان لرزش ها کاهش یافته و توانایی نوشتن بیماران بهبود یافته است. در حال حاضر، هیچ روش خوبی برای درمان ترشح MS آرنج وجود ندارد. سموم در حال حاضر برای درمان مسائل مثانه در ارتباط با MS تایید شده است.

6: سردرد میگرنی

بوتاکس توسط FDA برای درمان سردردهای مزمن میگرنی در بزرگسالانی که 15 یا بیشتر از روزهای سردرد در ماه، هر چهار ساعت یا بیشتر طول می کشد، تایید می شود. مطالعاتی که منجر به این نشانه ها شد اثبات می کند که BOTOX مانع از 9 روز سردرد در ماه می شود (در مقایسه با هفت تزریق انسولین). تحقیقات دیگر نشان می دهد که نوروتوکسین همچنین ممکن است به سردرد مایع مغزی نخاعی و خوشه یا “انتحار” سردرد کمک کند. یک تیم در دانشگاه علوم و فناوری نروژی در همکاری با بیمارستان سنت اولاو نشان داد که بوتاکس برای افرادی که دارای سردرد خوشه ای بودند، تا 8 ماه سر درد را کاهش داد.

7: انزال زودرس

انزال زودرس یک بیماری شایع در بین مردان بین 18 تا 40 سال است. تزریق بوتاکس ممکن است به کنترل اسپاسم عضلانی کمک کند که باعث ایجاد این وضعیت می شود و آلرگان تولید کننده بوتاکس اکنون در حال مطالعه چگونگی آن است. نظریه این است که عضلات درگیر در انزال ممکن است بیش از حد فعال باشند. بوتاکس می تواند به عنوان یک آرامبخش عضلانی عمل کند و شناخته شده که در درمان اسپاسم عضلانی موثر است، بنابراین این جهش بسیار دور نیست. (بوتاکس در حال حاضر برای درمان دیستونی سرویکس یا اسپاسم عضلانی گردن و شانه تایید شده است.)

8: آرتروز زانو

بوتاکس ممکن است درد آرتروز زانو را کاهش دهد و به طور بالقوه مانع از جراحی جایگزین زانو شود. محققان Minneapolis متوجه شدند که تزریق بوتاکس به طور مستقیم به مفصل زانو ،موجب درد و عملکرد بهتر در افراد مبتلا به آرتروز شدید زانو پس از یک ماه می شود.

9: سوسو زدن و متقاطع شدن چشم

بوتاکس  FDA برای درمان blepharospasm ( اسپاسم عضله مدور (حلقوی ) پلکهای چشم) ، یا چشمک زدن غیرقابل کنترل، و همچنین (trabismus )چشمان ناهموار یا متقاطع تایید شده است. این یک درمان نیست، با این حال؛ اثرات چند ماه طول خواهد کشید.

10: خطر ریتم قلب غیرطبیعی معمول بعد از جراحی قلب

در  40 درصد از افرادی که جراحی قلب باز دارند، فیبریلاسیون دهلیزی (AF)، ریتم قلب غیرطبیعی ایجاد می شود که خطر سکته مغزی و نارسایی قلبی را افزایش می دهد. تزریق سم botulinum  به لایه های چربی قلب در طی عمل جراحی می تواند این خطر را در دوره فوری در معرض خطر بالا و تا یک سال بعد از آن حذف کند. بوتاکس سیگنال های عصبی را کهموجب توقف عضلات و  باعث ایجاد AF می شود، مسدود می کند.

11: درد پستان پس از Mastectomy (عمل جراحی برداشتن پستان)      

یک مطالعه جدید نشان می دهد ،تزریق بوتاکس ممکن است درد ناشی از انقباض را کاهش دهد و زمان انبساط در زنان را تحت بازسازی پستان دو مرحله ای کاهش دهد. تزریق نوع A سکته بوتولینوم به طور موقت عضلات فلج، کاهش اسپاسم عضلانی و انقباض را انجام می دهد و در اینصورت زمان لازم برای گسترش را کاهش می دهد. بسیاری از زنان گزارش می دهند که گسترش بافت بسیار دردناک است و به همین دلیل طول می کشد تا رژیم خود را کامل کنند. یافته ها در مجله زیبایی شناسی جراحی منتشر شده است.

مجموعه کلینیک های تخصصی کاشت موی رویان سلامت

  • شرایط اقساطی و انجام توسط جراح و متخصص پوست

در کلینیک های مجهز و دارای مجوز با بهره گیری از کادری مجرب و استفاده از به روز ترین متد کاشت برای اطلاعات تکمیلی و مشاوره رایگان در رابطه با خدمات ، هزینه ها، و … با شماره تلفن زیر تماس فرمایید.

41936-021

02122885290-95

شعب تهران بزرگ

شهرک غرب بلوار دادمان

قیطریه-اندرزگو

مشاورین تلگرام

royanmoobot@

منبع1

منبع2

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
error: Content is protected !!
contact us
map
سوالی دارین؟ با ما چت کنید