کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936

12باور و تفکر غلط در مورد مو و بیماری های آن

19 اردیبهشت
12باور و تفکر غلط در مورد مو و بیماری های آن

امروزه به هر یک از کانال های اجتماعی و وب سایت های عمومی سر می زنید، با حجم زیادی از توصیه ها و روش های مراقبت از مو روبرو می شود. اما آیا این اطلاعات صحیح هستند؟ و از منبع قابل اعتمادی گرفته شده اند؟

بسیاری از افراد بدون تشخیص درست بودن این اطلاعات آنها را بکار می بندند و حتی به اعضای خانواده و دوست و آشنایان شان نیز منتقل می کنند. به طوری که کم کم به باور و سبک زندگی شان تبدیل می شود. ما در این مقاله به بررسی برخی از تفکرات غلط درباره مو و بیماری های آن پرداخته ایم و قصد داریم صحت آنها را از جنبه‌ی علمی بررسی کنیم.

 •  ژن طاسی از سمت پدر به ارث می رسد ! درست یا نادرست؟

اگر خوب فکر کنید متوجه می شوید که خیلی ساده لوحانه است. چون 50٪ ژنهایی که دریافت می کنید از طرف خانواده مادری و 50٪ دیگر از طرف خانواده ی پدری هستند.حدود 200 ژن مختلف وجود دارد که به موهای شما مربوطند. این ژن ها رنگ، صاف یا فر بودن و همچنین ضخامت موهایتان را تعیین می کنند. این که در آینده دچار ریزش مو شوید هم، توسط این ژن ها تعیین می شود. برای مبارزه با طاسی ژنتیکی کار زیادی نمی توانید انجام دهید، اما می توانید از روش های مختلفی برای به تعویق انداختن آن استفاده کنید.

 • سیر ریزش مو را متوقف می کند. درست یا نادرست؟

 مالیدن سیر به پوست سر موجب کاهش ریزش مو و درآمدن موهای ریخته شده می گردد ولی در حال حاضر با ورود داروهای مدرن و جدید مصرف نمی شود. سیر تأثیری در افزایش رشد موهای معمولی (یعنی بدون وجود بیماری فوق) نداشته و تبلیغاتی که در مورد اثر سیر و شامپوی سیر در کاهش ریزش مو وجود دارد کذب محض است.

 • حنا موجب تقویت مو می شود. درست یا نادرست؟

رنگ کردن مو با حنا موجب تقویت مو می شود. حنا یک رنگ موی طبیعی بوده و عوارض رنگ موهای شیمیایی را ندارد. چون حنا موجب تشکیل یک غلاف نازک از رنگ به دور ساقه مو می گردد لذا ظاهراً مو را ضخیم تر کرده و یک حس تقویت مو در شخص بوجودمی آورد ولی در حقیقت حنا نقشی در رشد مو و تقویت آن نداشته و صرفاً یک رنگ مو می باشد.

حنا-موجب-تقویت-مو-می-شود

 • کتیرا باعث تقویت مو می شود. درست یا نادرست؟

استفاده از کتیرا موجب تقویت مو می شود. کتیرا نرم کننده خوبی برای مو بوده و اثرات مضر نرم کننده های شیمیایی را ندارد ولی نقشی در تقویت و رشد مو ندارد. شامپوهای حاوی پروتئین، ویتامین، کتیرا، مورد، حنا، سیر و غیره برای رشد و تقویت مو سر مفید هستند. شامپو و مواد موجو د در آن برای مدت کوتاهی روی پوست سر باقی مانده و لذا جذب پوستی ملکول های موجود در آن بسیار ناچیز می باشد. از طرف دیگر پروتئین و ویتامین ها ملکول های بزرگی بوده و از طریق پوست جذب نمی شوند. بدلایل فوق شامپو هیچ اثری در رشد مو نداشته و فقط جنبه پاک کننده دارد. البته توصیه می شودکه با توجه به نوع مو (خشک، چرب،معمولی، شوره دارو غیره) شامپوی مناسب استفاده شود تا آسیبی به موها وارد نیاید ولی در هرحال شامپو باعث تقویت رشد مو نمی گردد و صرفاً مو را تمیز می کند.

 • رنگ کردن مو سبب استحکام ساقه مو می شود. درست یا نادرست؟

رنگ کردن موها باعث استحکام و تقویت مو می گردد: در جریان رنگ کردن مو با فرآورده های شیمیایی آسیب هایی به ساقه مو وارد شده که در دراز مدت موجب ریزش مو می گردد. رنگ موهای طبیعی مثل حنا این اثر مضر را ندارند. در هر حال هیچکدام از انواع رنگ مو (طبیعی یا شیمیایی) اثری د رتقویت رشد مو نداشته و موجب استحکام آن هم نمی گردند. ادامه دارد…

 • صابون‌های دست ساز به ویتامینه شدن مو کمک می کنند. درست یا نادرست؟

 ویتامینه و پروتئینه کردن مو در آرایشگاه اثرات مفیدی بر مو دارد. ویتامین و پروتئین از راه جریان خون به ریشه مو می رسد و از طریق ساقه مو و پوست جذب نمی شود لذا ویتامینه و پروتئینه کردن مو کار بی معنی و غیر سودمندی بوده و فقط موجب اتلاف وقت و هزینه فرد می گردد و غالباً برای موها مضر هم می باشد.

 • صابون‌های دست ساز بهترین شوینده برای مو هستند. درست یا نادرست؟

 شستشوی مو با صابون های دست ساز خانگی مفید است. در قدیم مواد پاک کننده کم بوده و مردم فقط از صابون های دست ساز و سنتی (معروف به صابون مراغه) استفاده می کردند. چون این صابون ها دست ساز هستند لذا میزان اسیدیته و مواد موجود در این صابون ها از استاندارد و کنترول کیفی برخوردارنیست و بنابراین در حال حاضرکه مواد شوینده جدید، با کیفیت و دارای استاندارد در دسترس می باشند صلاح نیست که از صابون مراغه (که اکثراً در شرایط غیر بهداشتی ساخته می شوند) استفاده شود. در هر حال بایستی گفت که هیچ شوینده ای اعم از صابون مراغه، صابون و شامپوهای جدید (که باکیفیت و استاندارد هستند) تأثیری در رشد و تقویت مو ندارند.

 • علت طاسی موی آقایان اختلال در خونرسانی به سر است. درست یا نادرست؟

 طاس شدن سر آقایان ناشی از نرسیدن خون به پوست سر است. این موضوع صحت ندارد. البته پوست بدون مو بتدریج مقداری از رگهای خونی اش را از دست داده و لذا نازک و براق می شود ولی این تغییرات ثانویه به از دست دادن موها بوده نه اینکه عامل بروزآن باشند. بدین ترتیب که فولیکول های مو چون دارای متابولیسم بسیار بالایی هستند لذا خون رسانی خوبی داشته و هر جا که تعداد فولیکول های مو زیاد باشد تعداد رگهای خونی هم زیاد خواهد بود و متعاقباً با از دست رفتن موها (مثلاً در طاسی با طرح مردانه) تعداد رگهای خونی هم کاهش می یابد. شاهد این مدعا این است که مشاهده شده درصورت پیوند مو در بافت اسکار ( جوشگاه محل خوب شدن زخم ) که رگهای خونی آن خیلی کم هستند و هم زمان با رشد موهای پیوند زده شده تعداد رگهای خونی نیز افزایش پیدا می کنند.

ریزش مو در آقایان بدلیل عدم رسیدن هوا به موها ، با دارو و وسایل خاص می توان موهای از دست رفته را باز گردانید و شانه و برس زدن زیاد پوست سر برای رشد موها مفید است.

 • پوشیدن کلاه در آقایان باعث ریزش مو می شود. درست یا نادرست؟

 ریزش مو در آقایان بدلیل عدم رسیدن هوا به موها است. اغلب افراد اعتقاد دارند که پوشیدن مداوم کلاه باعث ریزش مو شده چون هوا به موها نمی رسد. حقیقت این است که موها اکسیژن و مواد مغذی را از طریق جریان خون دریافت می کنند نه از راه هوای اطراف خود و لذا صرف پوشیدن کلاه موجب ریزش موها نمی شود مگر اینکه کلاه دارای فشار شدید و مداوم بر پوست بوده و به اصطلاح موها در اثر وجودکلاه (یا هر چیز دیگری مثل کلاه گیس) بطور دائم کشیده شوند. بدین حالت ریزش موی ناشی از کشش مو گفته شده و با طاسی با طرح مردانه فرق می کند.

 • چربی سر سبب مسدود شدن منافذ پوست سر و ریزش مو می شود. درست یا نادرست؟

چربی و آلودگی ناشی از آن می تواند عامل شروع کننده یا تشدید کننده ریزش موی سر در آقایان باشد. اما توجه داشته باشید که همیشه مقداری چربی برای محافظت از مو مفید است. بطور طبیعی نیز، هر یک از پیازهای مو یک غده سباسه در نزدیکی ریشه دارد که سبوم یا چربی پوست سر را ترشح می کند. در واقع، عدم شستشوی این چربی ها در زمان مناسب باعث اسیب رساندن به موها می شود.

 •  داروهای خوراکی و موضعی و یا لیزر مو درمان قطعی ریزش مو هستند. درست یا نادرست؟

با دارو و وسایل خاص می توان موهای از دست رفته را باز گردانید. داروها و وسایل زیادی با این ادعا و بصورت وسیعی در دنیا فروخته می شوند ولی عمدتاً پایه و اساس علمی نداشته و بی اثر هستند. انواع لوسیون ها با فرمول های ناشناخته و بعضاً اسرارآمیز و انواع شانه ها و برس های مغناطیسی و الکتریکی (و در سال های اخیر لیزری) در این زمینه در بازار وجود داشته که سود هنگفتی را نصیب فروشندگان آن می نماید ولی فقط دو داروی شناخته شده و دارای تأییدیه FDA آمریکا در این زمینه موجود بوده که عبارتند از محلول موضعی ماینوکسیدیل (Minoxidil) و قرص خوراکی فیناستراید (Finasteride) و در مورد این دو دارو هم باید گفت که همیشه اثر مفید بر طاسی با طرح مردانه ندارند.

 • شانه کردن زیاد برای تقویت مو مفید است. درست یا نادرست؟

 شانه و برس زدن زیاد پوست سر برای رشد موها مفید است. هرگونه دستکاری کردن بیش از حد مو منجمله شانه و برس زدن زیاد بالقوه آسیب رسان بوده و در دراز مدت موجب ریزش مو می شود. تراشیدن موها موجب تقویت آنها و ضخیم تر شدن موها می گردد. با تراشیدن یا کوتاه کردن مو، ساقه مو که یک جسم مرده و بی جان است تحت تأثیر قرار گرفته و این کارها اثری بر روی ریشه مو (که بخش کنترل کننده رشد و سایر مشخصات مو است) ندارد. اگر موی سفید را بکنیم به جای آن چندین موی سفید درمی آید. کندن مو عادت بسیار بدی است که ممکن است منتهی به عفونت یا اسکار در محل گردد ولی اثری بر روی تعداد موهای سفید ندارد و زیاد شدن موهای سفید بستگی به ژنتیک و عوامل بیشمار دیگر دارد.

برای اطلاعات تکمیلی و مشاوره رایگان در رابطه با خدمات، هزینه ها و… با شماره تلفن زیرتماس حاصل فرمایید.

☎۰۲۱-۴۱۹۳۶

☎۰۲۱۲۲۸۸۵۸۹۰-۹۵

⭕شعب تهران بزرگ

♦شهرک غرب بلوار دادمان

♦قیطریه_اندرزگو

مشاورین تلگرام

@royanmoobot

به این مقاله چه امتیازی می دین؟
[تعداد رای ها: 1 میانگین رضایت کاربران: 5]
این مطلب هم میتونه مفید باشه:
معرفی موثرترین روش ها برای تقویت مو بعد از کاشت مو
دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
error: Content is protected !!
contact us
map
سوالی دارین؟ با ما چت کنید