کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
  • 02141936

بانک مو چیست و انتخاب بانک موی مناسب چه تأثیری در فرایند کاشت مو دارد؟

17 تیر
بانک-مو-چیست

بانک مو

بانک مو به قسمتی گفته می­‌شود که گرافت­‌های مو از آن­جا تأمین شده و می­تواند یک منبع مناسب برای کاشت مو باشد. بهترین بانک مو، پشت سر است زیرا موهای این قسمت مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی و هورمون­‌هایی دارند که منجر به ریزش مو می‌شوند. به همین دلیل در اکثر افراد حتی تا سنین پیری، مو‌های این قسمت دچار ریزش نمی‌شود. به هنگامی که فرد دچار ریزش موی شدید سر، ابرو و یا ریش شده و راهکار‌های درمانی برای او تاثیر ندارد، می­تواند از روش پیوند مو استفاده کند.

از کدام قسمت ها برای بانک مو استفاده می شود؟

بانک مو قسمتی از بدن است که تراکم موی زیادی داشته و گرافت­‌های موجود در آن برای کاشت مو بسیار مناسب هستند. اگرچه بهترین بانک مو، قسمت پشت سر است اما اگر دچار طاسی شدید باشید، پزشک به سراغ موی سایر قسمت­‌های بدن خواهد رفت. برای این منظور باید جنس و ضخامت مو، تراکم مو، سلامت پوست سر و رنگ موی سایر قسمت­‌های بدن را با دقت بررسی کند تا متوجه شود آیا گزینه مناسبی برای بانک مو هستند یا خیر.

ناحیه­‌ای که مو از آن برداشت می­‌شود باید به گونه­‌ای باشد که بتواند موی مورد نیاز برای پیوند مو، ابرو یا ریش را تأمین کند و در عین حال خود نیز دچار مشکلاتی مانند کم‌پشتی مو نشود.

فرآیند کاشت مو با بررسی ناحیه بانک مو توسط پزشک آغاز می­‌شود. پزشک در بررسی خود اطلاعاتی را راجع به جنس و ضخامت مو و جنس پوست سر در آن ناحیه جمع‌­آوری می­‌کند. این اطلاعات مشخص خواهد کرد که چه تعداد تار مو می­توان از بانک مو برداشت کرد و فولیکول­‌های آن تا چه اندازه حین عمل کاشت سالم خواهند ماند. همچنین در این بررسی­‌ها، پزشک تصمیم می­‌گیرد چه تکنیکی برای کاشت مو در فرد متقاضی مناسب­‌تر خواهد بود.

به عنوان مثال، موهای ناحیه پشت گوش به عنوان یک بانک مو خوب برای کاشت ابرو شناخته شده‌­اند. این قسمت دارای مو‌های نازک و ظریفی است و برای ابرو مناسب­‌تر است.

بانک موی قوی چه مشخصه‌ هایی دارد؟

حتما این سوال برای شما پیش آمده است که چگونه می‌توان متوجه شد بانک موی قوی داریم یا خیر؟ متخصص در جلسه مشاوره به دقت وضعیت تراکم مو را بررسی می‌کند تا براساس تراکم موی سر، بهترین روش کاشت را انتخاب کند. چند ویژگی مهم بانک موی قوی عبارتند از:

1- اولین ویژگی بانک موی قوی، تراکم بسیار عالی موی سر است. البته اهمیت تراکم مو براساس روش پیوند طبیعی مو مشخص خواهد شد برای مثال در روش FUT، حتما باید تراکم مو بسیار بالا باشد تا بتوان تعداد گرافت کافی به دست آورد. از سویی دیگر این روش تهاجمی است و باعث آسیب به بانک مو خواهد شد.

2- از طرفی لازم است بانک مو، پوست سالمی داشته باشد. در برخی افراد مشاهده می‌کنیم علی رغم پرپشت بودن موی سر، پوست دچار بیماری قارچی شده است. در نتیجه نمی‌توان از این قسمت به عنوان بانک مو استفاده نمود.

3- فاکتور دیگر که تعیین‌کننده کیفیت و قدرت بانک مو است، ضخامت مو است که قدرت فولیکول مو را می‌کند. هر اندازه فولیکول قوی‌تر باشد، کاشت مو با موفقیت بیشتر صورت خواهد گرفت.

بانک مو از ریش

همانگونه که گفته شد، بهترین بانک مو برای کاشت مو، قسمت پشت سر است اما برخی از آقایان به دلیل اینکه دچار ریزش شدید مو شده و یا به بیماری پوست سر مبتلا هستند، دچار محدودیت خواهند شد. در چنین مواردی متخصص به سراغ موی سایر قسمت‌های بدن می‌رود که گزینه مناسب در چنین مواردی برای مردان، بانک مو از ریش است. رنگ موی ریش شباهت بسیار زیادی به موی سر داشته و به همین دلیل در ابتدا پزشک به سراغ این قسمت می‌رود البته منوط بر اینکه شما ریش پرپشتی داشته باشید.

هر روش درمانی و زیبایی ممکن است یک‌سری مشکلات را به همراه داشته باشد و بسته به شرایط بدن فرد و بانک مو، احتمال آسیب­‌هایی وجود دارد. به همین علت در جلسات مشاوره قبل از پیوند طبیعی مو، یک سری آزمایش‌­ها انجام شده و سوابق بیماری فرد بررسی می‌­گردد. از این رو بهتر است قبل از این که برای کاشت طبیعی مو اقدام کنید، با پزشک خود صحبت داشته باشید. بانک مو به روش­‎‌های متعددی مورد استفاده قرار می­‌گیرد. در اصل تفاوت اصلی بین روش­‌های پیوند مو، بیشتر در روش برداشت مو است.

مشکلات احتمالی بانک مو

در روش­‌های قدیمی­‌تر، یک نوار کوچک با عرض چند سانتی‌متر از پشت سر برداشته شده و گرافت­‌های مورد نیاز از آن تأمین می­‌شد. اما در روش‌­های جدید‌تر برای رفع عوارضی مانند زخم و اسکار، تأمین گرافت با ابزار و دستگاه­‌های دقیقی انجام می­‌شود در نتیجه احتمال این که در زمان برداشت مو، به پوست سر آسیب وارد شود بسیار کم خواهد شد. این کار باید توسط پزشک ماهر و متخصص در زمینه کاشت مو انجام گیرد.

این که دقیقا از کدام ناحیه بانک مو برای کاشت مو استفاده شود و این که چه اثری بر پوست سر خواهد داشت، بستگی به تکنیکی دارد که پزشک برای فرد متقاضی انتخاب می­‌کند. مثلا اگر کاشت طبیعی مو با روش FUT انجام شود، یک نوار باریک پانزده الی بیست سانتی‌متری از پشت سر برش داده شده و مو‌های روی آن استخراج می­‌گردد. در ادامه، جای زخم بخیه می‌­خورد.

اما اگر از روش FUE استفاده شود، جای‌زخم باقی نخواهد ماند چرا که در این روش از نقاط مختلف بانک مو فولیکول­‌ها برداشت شده و این پراکندگی برداشت باعث می­‌شود زخم‌ها بسیار کوچک باشند. البته اینکه در این روش، فولیکول از ناحیه وسیع­‌تری از بانک مو استخراج می­‌گردد، لزوما به معنای آن نیست که نسبت به روش قبلی تعداد فولیکول­­‌های بیشتری به دست می‌­آید. همان‌طور که پیشتر گفته شد تعداد فولیکول­‌های برداشته شده به جنس و نوع مو‌ها بستگی دارد. به خصوص در روش­‌های برداشت پراکنده اگر استاندارد‌های لازم صورت نگیرد، احتمال این که حالتی به نام مردگی پوست سر ایجاد شود، وجود دارد. در این صورت ناحیه پر پشت موی شما کاملاً ضعیف شده و در صورت نیاز برای کاشت مجدد مو نمی­‌توان از آن استفاده کرد. حتی ممکن است بانک مو کاملاً کم‌پشت شود و برای پوشاندن آن مجبور به استفاده از مو‌های اطراف باشید.

در کدام روش کاشت بانک مو آسیب کمتری می بیند؟

عمده ترین تفاوتی که در روش SuperFue Plus با سایر روش های بدون جراحی وجود دارد اینست که در روش های عادی بدون جراحی با پانچ های مرسوم زخمهای بزرگتر و عمیق تری روی پوست سرتان ایجاد میشود که هم باعث دیر خوب شدن زخم هایتان و هم باعث کم پشت بودن و خالی بنظر رسیدن قسمتهای پشت سرتان می شود.

اما در روش SuperFue Plus گرافتها از ناحیه هایی که در مرحله اسکن توسط دستگاه مشخص شده با استفاده از تکنیکهای خاص و پانچ های اختصاصی دستگاه پلاس با نظارت کامل پزشک و بصورت کاملا محاسبه شده برداشت میشود، اين مسئله کمک می کند تا زخمهای ایجاد شده از همان روز اول جوش بخورند و به سرعت ترمیم شوند بطوری که بعد از چند هفته فراموش کنید که مویی از پشت سرتان برداشته شده است.

مقایسه میزان ترمیم بانک مو در روش superFUEplus با سایر روش های بدون جراحی

مقایسه سه ماه بعد از عمل

مقایسه هفته دوم بعد از عمل

مقایسه روز اول بعد از عمل
به این مقاله چه امتیازی می دین؟
[تعداد رای ها: 1 میانگین رضایت کاربران: 5]
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
error: Content is protected !!
contact us
map
سوالی دارین؟ با ما چت کنید