کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
 • 02141936

الگوی طاسی مردانه: انواع مدل ها، بررسی علت و را های درمان آن

16 مرداد
طاسی در مردان : علل و درمان
فهرست مطالب: نمایش

داشتن موهای زیبا و پرپشت تاثیر زیادی در زیبایی و جذابیت چهره آقایان دارد. اما تحقیقات نشان می دهد که تقریبا حدود ۵۰ درصد آقایان بالای ۵۰ سال دچار کم پشتی و ریزش مو می شوند. علاوه بر این، از هر پنج مرد بالای ۷۰ سال، یک مرد از مشکل طاسی مو رنج می برد.

با توجه به شیوع این مشکل در آقایان در این مطلب قصد داریم تا شما را با انواع الگوی طاسی مردانه آشنا کنیم و در ادامه روشهای درمان ریزش موی ژنتیکی مردانه را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا با شناخت بهتر عوامل ریزش مو و الگوی طاسی سر تان بهترین تصمیم را برای درمان ریزش موی خود پیدا کنید. با ما همراه شوید.

 

الگوی طاسی مردانه چیست؟

طاسی فرآیندی ارثی است که به دلیل صفات وراثتی اتوزومال غالب به فرد منتقل می شود. این در حالی است که ژن هایی که باعث طاسی شدن می شوند هنوز کشف نشده اند، اما مشخص شده است که چندین ژن در فرآیند طاسی درگیر می شوند و احتمال انتقال آن ژن به فرزند 50٪ است.الگوی طاسی مردانه یا آلوپسی آندروژنی رایج ترین نوع ریزش مو در آقایان می باشد. این الگو بیشتر در سنین بزرگسالی اتفاق می افتد اما می تواند در سنین پایین تر نیز رخ دهد.علت اصلی ریزش مو در مردان ژنتیک و داشتن سابقه خانوادگی در طاسی است. بنابراین عواملی مانند پوشیدن مدام کلاه یا استفاده از شامپوهای غیر ارگانیک و سایر محصولات مراقبت از مو دلیل شکل گیری الگوی طاسی مردانه نیست.

علاوه بر این، اختلال در هورمون جنسی مردانه آندروژن که نقش تنظیم رشد مو را برعهده دارند می تواند چرخه رشد مو را تضعیف، فولیکول مو را منقبض و در نهایت منجر به ریزش مو در آقایان شود.

مصرف برخی داروهای سرطانی، بیماری تیروئید و یا استروئیدهای آنابولیک می تواند از دلایل دیگر طاسی در آقایان باشد. همچنین اختلالات تغذیه ای، سبک زندگی نادرست و بیماری های قارچی نیز می تواند موجب ریزش مو شود.

آلوپسی آندروژنی

 

چه عواملی باعث طاسی ‌می‌شود؟

یکی از دلایل الگوی طاسی مردانه، ژنتیک یا داشتن سابقه خانوادگی است. تحقیقات نشان داده است که این بیماری با هورمون‌های جنسی مردانه به نام آندروژن‌‌ها‌ در ارتباط است. آندروژن‌‌ها‌ عملکردهای بسیاری از جمله تنظیم رشد مو دارند. موهای سر، چرخه‌ی رشد دارند. با طاسی‌، این چرخه رشد ضعیف ‌می‌شود و فولیکول مو منقبض ‌می‌شود‌، رشته‌‌ها‌ی کوتاه‌تر و ریزتری را ایجاد ‌می‌کند. سرانجام‌، چرخه رشد مو به پایان ‌می‌رسد و هیچ موی جدیدی در جای خود رشد نمی‌کند.

طاسی ارثی مردانه معمولاً عوارض جانبی ندارد. با این وجود‌، گاهی اوقات طاسی دلایل جدی‌تری دارد‌، مانند برخی از سرطان‌‌ها‌‌، داروها‌، شرایط تیروئید و استروئیدهای آنابولیک. در صورت بروز ریزش مو بعد از مصرف داروهای جدید، به پزشک مراجعه کنید. پزشکان معاینه‌ای را انجام می‌دهند تا برخی از دلایل مانند قارچ پوست سر یا اختلالات تغذیه‌ای را بررسی کنند. بیوپسی پوست و آزمایش خون نیز ممکن است برای تشخیص اختلالات مسئول ریزش مو لازم باشد.

شرایط سلامتی نیز ممکن است دلیل طاسی باشد که بثورات‌، قرمزی‌، درد‌، لایه برداری از پوست سر‌، شکستگی مو‌، الگوی غیر معمول ریزش مو یا ریزش موی لکه‌دار همراه با ریزش مو باشد.

 

آیا هورمونهای مردانه باعث طاسی می شوند؟

الگوهای طاسی زنانه و مردانه ممکن است از طریق ژنتیک و از طرف پدر یا مادر به شما منتقل شده باشد. ریزش مو پیشرونده است و به مرور زمان و بالا رفتن سن، موهایتان ضعیف تر و کم پشت تر می شوند. چرخه عمر مو در حدود 3 سال به طول می انجامد. فرآیند طاسی در افراد مبتلا به این صورت است که چرخه عمر مو مشابه چرخه مو در افراد سالم نیست. در این مواقع موی فرد نازک شده و از تراکم آن کاسته می شود. به مرور طول چرخه عمر مو کاهش می یابد و در نهایت منجر به از دست رفتن کامل موی سر می شود. طاسی الگوی مردانه، از اثرات هورمون مردانه تستوسترون ناشی می شود. دی هیدروتستوسترون از مشتقات تستوسترون است که با کاتالیزگری 5 آلفا ردوکتاز نوع دو ایجاد می شود.

طاسی الگوی مردانه، به دلیل ترشح هورمون مردانه تستوسترون به وجود می آید. هنگامی که هورمون تستوسترون با استفاده از آنزیم در پوست (5-آلفا ردوکتاز) تغییر می کند، هورمون قوی تر، به نام دی هیدروتستوسترون (DHT) ساخته می شود. این امر درست است که طاسی به علت تأثیر هورمون های مردانه ایجاد می­شود؛ اما این هورمون تستوسترون نیست بلکه دی هیدروتستوسترون یا DHT است. در حال حاضر داروی فیناستراید برای مهار این آنزیم تجویز می شود.

 

الگوی طاسی مردانه چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص الگوی طاسی مردانه و علل آن بایستی حتما به پزشک مراجعه کنید تا متخصص پوست و مو نوع ریزش موی شما را مطالعه کند و با بررسی سوابق پزشکی تان و ازمایشات لازم بهترین درمان را برای این عارضه پیشنهاد دهد.

 

آیا موی مردی که به طاسی مبتلا شده به طور موقت از بین رفته است؟

برای بیماران مبتلا به آندروژن آپکوتیک، موها وقتی که از بین می روند، دوباره رشد می کنند؛ اما موهای جدید نازک تر است و مرحله رشد آن کوتاه تر است. در حالی که موهای معمولی پس از حدود 3 سال می ریزند اما موی یک فرد طاس در طی یک سال یا کمتر می ریزد و موهای تازه روییده نازک و بسیار نرم است.

 

آیا ترشح بیش از حد چربی پوست باعث طاسی می شود؟

با گسترش طاسی، مو ضعیف تر می شود در حالی غدد سباسه بزرگتر شده و به میزان ترشح آنان افزوده می شود. این بزرگی غدد سباسه در اثر طاسی ایجاد می شود؛ اما دلیل بروز طاسی نیست.

 

انواع الگوی طاسی مردانه

الگوی نوروود

معروف ترین الگوی طاسی در مردان الگوی نوروود است که با توجه به نوع و گستردگی ناحیه طاسی سر به اشکال مختلف تقسیم می شود.

الگوی طاسی مردانه
الگوی طاسی مردانه

 

الگوی شماره یک: در این الگو دو طرف گوش ها و ردیف اول خط مو به سمت عقب ،عقب نشینی می کند. به این ترتیب طاسی ناحیه پیشانی و قسمتی از گیجگاهی را بدنبال دارد. این روند از طاسی بیشتر در مردان زیر ۲۵ سال دیده می شود و به نوعی می توان گفت وضعیت خط رویش مو در جلوی سر آقایان در دوره بلوغ است.

الگوی شماره دو: در این نوع از طاسی، خط رویش مو در ناحیه پیشانی و گیجگاهی بشکل حرف M عقب نشینی می کنند. البته در اکثر موارد این پسرفتگی غیرقرینه می باشند. این الگو نیز بیشتر در آقایان جوان و زیر ۳۰ سال دیده می شود.

الگوی شماره سه: این الگو بیشتر در آقایان بزرگسال دیده می شود. عقب رفتگی مو در این طاسی نیز در ناحیه پیشانی و گیجگاهی است. البته برخی از مردان جوان نیز دچار این الگو می شوند که با عمل پیوند مو قابل ترمیم می باشد.

الگوی شماره چهار: عقب نشینی خط مو در ناحیه پیشانی و گیجگاهی بسیار وسیعتر از الگوی شماره سه است. تراکم مو در قسمت تاج سر کاهش پیدا می کند به‌ گونه ای که طاسی فرق سر با این الگو اتفاق می افتد.

الگوی شماره پنج: در این نوع طاسی، دیده شدن پوست سر در ناحیه تاج بسیار بیشتر از ناحیه پیشانی و گیجگاهی است. در برخی مواقع چندین تار مو بشکل پُل حد فاصل این دو ناحیه قرار می گیرند که بسیار باریک و نازک می باشند. میزان طاسی این مدل در مقایسه با الگوی شماره چهار در قسمت فرق سر و پیشانی بیشتر است.

الگوی شماره شش: موهایی که بشکل پل در حد فاصل دو ناحیه پیشانی و فرق سر قرار می گیرند، در این الگو کاملا از بین می روند و طاسی مو بصورت عرضی و طولی گسترش پیدا می کند. آقایان بیشتر در سنین بالای ۳۰ سالگی این نوع طاسی را تجربه می کنند.

الگوی شماره هفت : در این الگو گستردگی ناحیه طاسی به حداکثرترین میزان خود رسیده است و فرایند طاسی بسیار پیشرفت کرده است.

 

درمان طاسی الگوی مردانه

داروهایی برای درمان طاسی

مصرف دارو در مراحل اولیه ریزش مو بسیار موثر است. ریزش مو می تواند با تشخیص زودرس و درمان مناسب داروی به حداقل برسد و زمان بروز طاسی نیز ممکن است طولانی شود. به طور کلی برای درمان طاسی دو گروه درمان وجود دارد. درمان دارویی شامل داروی خوراکی، فیناستراید و درمان موضعی، مینوکسیدیل است. این داروها برای درمان ریزش مو به ویژه در ریشه پوست سر مفید هستند. با این حال، تأثیر محدودی بر ناحیه موهای اطراف پیشانی دارند. داروها برای درمان طاسی باید برای مدت طولانی مورد استفاده قرار بگیرند و بسته به جنسیت بیمار متفاوت هستند؛ بنابراین مهم است که با پزشک در مورد انواع داروهایی که می توانند برای درمان استفاده شوند، مشورت شود.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک کاشت موی رویان سلامت با اطمینان خاطر طاسی سر خود را درمان کرده و از مزایای این کلینیک بهرمند شوید. کلینیک کاشت موی رویان سلامت با کادری مجرب و تیمی متخصص توانسته جایگاه خود را در بین کلینیک های ایران و خاورمیانه تثبیت کند. همه افراد می توانند با توجه به مزایای که کلینیک کاشت موی رویان سلامت برای بیماران خود مد نظر گرفته از چهره ای زیبا لذت ببرند.

نکات مفید جهت جلوگیری و کاهش ریزش موی ژنتیکی مردانه

 • رژیم غذایی سالم و غنی از پروتئین داشته باشید: میوه، سبزیجات و ماهی تازه غنی از پروتئین، آهن، روی، منیزیم، امگا۳ و ویتامین B6 هستند. این ویتامین ها منابع عالی و مغذی برای رشد موهای سالم ، جدید و فولیکول های قوی می باشند. بنابراین بهتر است آنها را در سبد غذایی روزانه خود قرار دهید.
 • مکمل های ویتامینه مصرف کنید. مکمل هایی مانند قرص زینک، ویتامین e و c باعث خونرسانی بهتر در پوست سر و ضخیم شدن مو ها می شوند.
 • از شستشوی روزانه مو بپرهیزید. استفاده بیش از حد از شامپو و نرم کننده ها باعث خشکی و اسیب دیدگی تار مو می شود. بنابراین بهتر است شامپو کردن خود را به دو یا سه بار درهفته کاهش دهید.
 • از موهایتان در مقابل سشوار و ابزارهای حرارتی محافظت کنید. استفاده بیش از حد از سشوار و اتوی مو باعث خرد شدن و شکستن تارهای مو می شود.
 • موهایتان را بطور مرتب کوتاه کنید. کوتاهی هر از گاهی مو، باعث رشد مجدد مو می شود.
 • کف سر تان را ماساژ دهید. ماساژ کف سر باعث بهبود گردش خون در پوسته سر می شود و رشد مو را تحریک می کند.
 • از تونیک ها و محلول های گیاهی رشد و تقویت مو استفاده کنید.اکثر تونیک های تقویتی رشد مو حاوی روغن های بادام شیرین، روغن نارگیل، روغن سیاه دانه و.. هستند که تاثیر زیادی در رشد و سلامت مو دارند.

 

بهبود ریزش موی ژنتیکی مردانه با چه روشهایی امکان پذیر است؟

بهبود ریزش موی ژنتیکی در اقایان در مراحل ابتدایی راحت تر و نتیجه آن موفقیت آمیز تر خواهد بود. جلوگیری از ریزش مو در مقایسه با رشد موهای جدید آسان تر است زیرا فولیکول هایی که باعث توقف رشد مو شده اند، بعد از دو سال از بین می روند و امکان فعال کردن مجددشان وجود ندارد.

با توجه به شدت ریزش مو و علل آن روش های زیادی برای بهبود آن وجود دارد که رایج ترین و موثرترین آنها در ادامه اورده شده است:

 • درمان دارویی : (محلول ماینوکسیدیل،قرص فیناستراید)

 • درمان جراحی: (کاشت مو)

 • میکرواسکالپ سر

 

برای اطلاعات تکمیلی و مشاوره رایگان در رابطه با خدمات، هزینه ها و… با شماره تلفن زیرتماس حاصل فرمایید.

☎۰۲۱-۴۱۹۳۶

☎۰۲۱۲۲۸۸۵۸۹۰-۹۵

⭕شعب تهران بزرگ

♦شهرک غرب بلوار دادمان

♦قیطریه_اندرزگو

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map