کلینیک های تخصصی وابسته به رویان سلامت
  • 02141936

الگوی طاسی زنانه: دلایل تفاوت الگوی طاسی در زنان با مردان

23 مرداد
ریزش مو در زنان و کاشت مو در زنان

اگر موهای شما شروع به ریزش کرده باشد، طبیعی است که تعجب کنید و بخواهید از دلایل آن آگاه شوید. آیا این مسئله می تواند نشانه شروع الگوی طاسی زنانه باشد و یا اینکه یکی از نشانه های طبیعی بالا رفتن سن است؟ برای درک بهتر این موضوع که چرا موهای شما به مرور زمان نازک تر می شوند، نیاز است که ابتدا نگاهی به چگونگی رشد مو بیندازید.

در این مقاله سعی می کنیم به علل و فاکتورهای خطر مرتبط با الگوی طاسی زنانه صحبت کنیم و ببینیم چه درمان ها و پیشگیری هایی برای این شرایط وجود دارد.

 

الگوی طاسی زنانه چیست؟

 الگوی طاسی زنانه نوعی ریزش موست که زنان را تحت تاثیر خود قرار می دهد. نام پزشکی برای چنین شرایطی آلوپسی آندروژنیک است. اگرچه ممکن است هم مردان و هم زنان ریزش مو را تجربه کنند اما برخی از ریزش های مو مختص مردان است و ممکن است ظاهر متفاوتی داشته باشد.

مردانی که ریزش مو دارند موهایشان از خط رویش مو شروع به ریختن می کند و ممکن است نقاطی از سر آن ها دچار طاسی شود. زنانی که الگوی طاسی زنانه دارند معمولا با نازک شدن موها مواجه می شوند و همین امر بر روی حجم موهایشان اثر می گذارد. در زنان اولین نشانه از طاسی الگوی زنانه ممکن است نازک شدن موها باشد و مو ضخامتی که قبلا داشته است را از دست بدهد.

اگرچه در چنین شرایطی پوست سر به وضوح دیده می شود اما خط رویش مو به عقب نمی رود. ریزش مو در زنان شیوع کمتری نسبت به مردان دارد اما باز هم ممکن است رخ دهد. الگوی طاسی زنانه با افزایش سن افزایش پیدا می کند و کمتر از ۵۰ درصد زنان در کل زندگی خود موهایشان را همانند قبل حفظ می کنند.

 

دلایل تفاوت الگوی طاسی در زنان با مردان

 

الگوهای طاسی در زنان به سه شیوه ی مختلف ارائه می شود:

رایج ترین الگوی طاسی زنانه در زنان با عنوان “درخت کریسمس” شناخته می شود که اولین بار توسط دکتر الیس اولسون مطرح شد که معتقد بود این الگو الگوی غالب ریزش مو در زنان است. وقتی زنی فرق خود را از وسط باز می کند و به سمت پایین نگاه می کند سر از سمت بالا از قسمت جلو و پشت به شکل درخت کریسمس خواهد بود.

نوع دوم :ریزش مو در زنان نازک شدن توزیع مو در تمامی پوست سر است .

نوع سوم : ریزش مو در زنان الگوی طاسی مردانه است با این تفاوت که برخی مواقع از خط مو  چشم پوشی می شود. 

 

دلایل تفاوت الگوی طاسی در زنان با مردان

۱-دلیل این تفاوت در الگوها این است که سطح بالای سرم آروماتاز در زنان می تواند خط مو را بر خلاف ریزش مو در پشت خط مو حفظ کند. در ابتدا خط مو در زنان دقیقا بر خلاف خط مو در مردان است. ناحیه ی جلوی شقیقه در مردانی که دچار ریزش مو هستند گرد و در مقابل پایین تر و مثلثی شکل است .

۲- شکل خط مو در زنان به سمت مرکز سر ، با برخی موها که در جهت مخالف بقیه رشد می کنند و پیچ می خورند متفاوت اند که به اصطلاح به آن پشته ی جانبی می گویند که اغلب در هر سمتی از موهای با جهت رشد مخالف در قسمت مرکزی قرار گرفته اند . جراحی که در صدد خلق محیط دریافت کننده برای پیوند مو در زنان است باید این نواحی را نسبت به بیماران مرد به شیوه ای کاملا متفاوت ایجاد کند . زاویه سازی از پشت و به صورت غیر مستقیم، از چنین تفاوت هایی است که اگر برای مردان با این روش صورت بگیرد ۹۵ درصد خروجی مطلوبی نخواهد داشت. زیرا نواحی پذیرنده ی گرفت مو در مردان قدامی، مستقیم و پایین هستند.

۳-زمانی که بیمار خانم است ، اگر در ناحیه ی شقیقه توزیع مو نازک باشد ممکن است فرد ،اهدا کننده ای در چنین ناحیه ای انتخاب کرده باشد. جراح باید بداند که چگونه این مو را با بیش ترین بازده و کم ترین ایجاد زخم پرورش دهد و این مسئله نیازمند دوری کردن از نواحی شقیقه ی مستعد به ریزش و از طرفی دور زدن نواحیست که ادامه ی راه را برای پیوند مو دچار مشکل می کنند .

۴-زنان به دلیل انتظارات بالا از نتیجه ی پیوند مو ، در مقایسه با مردان بیمارانی سخت خواهند بود. که ما معتقد هستیم این مسئله به قصور جراح به دو دلیل خواهد بود:

در ابتدا جراح انتظارات دور از واقعیت را زمانی که نتیجه مشخص نیست  برای بیمار فراهم می کند و دلیل دوم که همان قدر نیز مهم است؛ طراحی برای اینکه بیشترین بازده را داشته باشد بسته به قرارگیری گرفت ها دارد.

بررسی الگوی ریزش مو مردان و زنان

 

مدل های رایج الگوی موی زنانه

 در مدل اول با شاخه های بلندتر به شکل T SHAPE و  L SHAPE خواهد بود که از موی پیشانی مرکزی و خط مو عبور می کند. در مدل دوم که برای زنانی مناسب است که عادت به فرق وسط L دارند یا این که میزان طاسی در وسط سرشان بیشتر است. شاخه ی بلند” تی” شکل در وسط و شاخه ی دیگری به صورت افقی در بالای آن در کنار خط موی جلویی قرار می گیرد . البته لازم به ذکر است ترکیب در نواحی که در کنار این مناطق کاشته شده اند بیشترین بازده طبیعی  را خواهد داشت که مطابق با الگوی طاسی بیماران زن خواهد بود. 

این مطلب قطعا جای مشاوره ی جامع و کامل با افراد متخصص را  در زمینه ی ریزش مو در زنان و ترمیم مو در زنان را نخواهد گرفت . با این حال به عنوان اطلاعات کلی در زمینه ی ریزش مو در زنان مفید خواهد بود. زمانی که بیمار زن در صدد درمان طاسی و ترمیم مو  قرار می گیرد باید در ابتدا تفاوت بین درمان های زنان و مردان را در مورد جراح منتخب اش بررسی کند .

 

ریزش مو در زنان

پیش از اینکه ریزش مو در زنان به صورت موثری با دارو یا عمل کاشت مو درمان شود پزشک باید در مورد عوامل دخیل و دلایل ریزش مو با بیمار صحبت کند تا بهتر بتواند شرایط وی را به صورت ایمن بهبود دهد و یا اصلاح کند .

بسیاری از جراحان سریعا به عمل جراحی کاشت مو می پردازند بدون اینکه ارزیابی درستی از بیمار داشته باشند که در نهایت نارضایتی و بدتر شدن ریزش موی فرد را به همراه خواهد داشت. بر خلاف ریزش موی مردان و الگوهای طاسی در آنها ،ریزش مو در زنان ابتدا باید علت یابی شده تا عمل کاشت مو در آنها کاملا ایمن و موثر واقع شود. 

 

مهمترین علت ریزش مو در زنان چیست؟

دو دلیل عمده در ریزش موی زنان مشکلات هورمونی و پوستی است.

مشکلات پوستی شامل : شرایط پوست سر مانند زمانی است که ممکن است پس از وضع حمل و بعد از بارداری بوجود بیاید. و یا به دلیل شرایط جدی تری مانند لوپوس صفحه ای و..عمدتا بدون هیچ ضایعه ای پوستی در فرد و…پزشک معالج که در صدد کاشت مو برای متقاضی خانم است باید ارزیابی هورمونی را اولویت قرار داده تا شرایط متابولیکی را بررسی کند. 

یکی از دلایل عمده ی ریزش مو در زنان سطح پایین آهن خون است که می تواند با توجه به دوران قاعدگی بدتر شود و این مسئله به دلیل کاهش وجود فریتین در چنین شرایطی  بوده که مهم ترین فاکتور خون ساز در بدن است. کاهش سطح استروژن نیز با بالارفتن سن در زنان از جمله عوامل تاثیر گذار در ریزش موی آن هاست که می تواند بعد از مونوپاز بیتر شایع شود.

کم کاری تیروئید ، سطوح آندروژن بالا که رایج ترین آن ها در زنان در بین سایر مشکلات  و ناهماهنگی های هورمونی است. با مرور این عوامل به این نتیجه می رسیم که  DHEAS یک پنل شیمی اولیه و کامل  قبل از شروع عمل پیوند مو لازم است. 

 

الگوی طاسی زنانه

 

مهمترین راه های درمان ریزش مو در زنان:

  • داروهای موضعی:

یکی از راه های رایج در درمان ریزش موی زنان استفاده از محلول ماینوکسیدیل است. ماینوکسیدیل محلولی موضعی است که بدون نسخه در دسترس است و به صورت دو درصدی و پنج درصدی به بیماران ارائه می شود.

ماینوکسیدیل دو درصد ویژه ی بانوان است البته زنانی که رشد موی ثانویه در صورت و بدن ندارند محلول پنج درصدی را  نیز برای پاسخ سریع تر استفاده می کنند اما در نهایت پس از یک سال تاثیر هر دو درصد یکسان خواهد بود.

با این حال از معایب ماینوکسیدیل ایجاد خارش در ناحیه ی پوست سر هم برای مردان و هم زنان گزارش شده است که در نسخه های جدید تر مقداری اصلاح شده است .   

از دیگر معایب عمده ی این محلول آن است که اکثرا در هفته ی سوم تا ششم بیماران دچار ریزش موقتی می شوند که این مسئله نشان دهنده ی ورود به فاز جدیدی است که رویش مجدد مو نام دارد. در نهایت در بازه ی زمانی سه تا شش ماه مو به حالت طبیعی خود بر می گردد. 

برای زنانی که کاشت مو را دارند استفاده از ماینوکسیدیل می تواند ریزش های بعدی را کاهش دهد زیرا زنان بعد از عمل پیوند مو احتمال ریزش موقتی را خواهند داشت. همچنین استفاده از ماینوکسیدیل برای زنانی که به ترمیم مو فکر می کنند می تواند گزینه ی مکمل مناسبی باشد.

  • داروهای خوراکی:

یکی از رایج ترین داروهای خوراکی استفاده شده برای درمان این نوع ریزش مو اسپیرونولاکتون است که می تواند ادرار آور باشد. ادرار آورها آب اضافی را از بدن دفع می کنند. این دارو می تواند تولید آندروژن را مسدود سازد و از ریزش مو جلوگیری نماید. اسپیرونولاکتون می تواند عوارض جانبی همچون خشکی دهان، حالت تهوع و سرگیجه را به همراه داشته باشد.

زنان باردار نباید از این دارو استفاده کنند زیرا باعث ایجاد مشکلاتی در جنین می شود.

  • کاشت و پیوند مو:

برخی از زنان ممکن است روش کاشت مو برای زنان را انتخاب کنند. تکنیک های متعددی برای اینکار استفاده می شود. معمولا ریزش مو تنها برخی از نواحی سر را تحت تاثیر خود قرار می دهد. در طول کاشت مو، پزشک مو را از ناحیه ای که رشد سالمی دارد بر می دارد و آن را در ناحیه ای که مو از دست داده می کارد. ناحیه ای که مو در آن کاشته شده است تحت تاثیر ریزش مو قرار نمی گیرد. پزشک این فرایند را در حالت بیداری فرد انجام می دهد و ممکن است چندین ساعت طول بکشد.

 

مجموعه کلینیک های تخصصی کاشت موی رویان سلامت

برای اطلاعات تکمیلی و مشاوره رایگان در رابطه با خدمات، هزینه ها و… با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۴۱۹۳۶

۰۲۱۲۲۸۸۵۸۹۰-۹۵

شعب تهران بزرگ

♦شهرک غرب بلوار دادمان

♦قیطریه_اندرزگو

دیدگاه خود را بنویسید

شماره تماس

41936(021), 22885890-95(021)

کانال تلگرام

مشاوره مستقیم

صفحه اینستاگرام

مشاهده خدمات

آدرس

تهران ،قیطریه،بلوار اندرزگو
contact us
map